Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

  0:35aktualizováno  0:35
Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při své červnové oslavě osmdesátin. Zpěvák sice přiznává, že na aktivní sport moc není, ale ve svém věku musí i on dbát na fyzičku. Jak na to prostřednictvím chůze, radí týdeník 5plus2.

Chůze je skvělá pro udržení kondice v každém věku. | foto: Profimedia.cz

Fotogalerie

Karel Gott vypadá na svých osmdesát let báječně. Přitom jsou to sotva čtyři roky od chvíle, kdy mu lékaři na konci roku 2015 diagnostikovali zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom, a musel zahájit onkologickou léčbu. 

Onkolog: Nemoc prozradí zvětšená uzlina, u Karla Gotta to byla ta břišní

Po jejím zvládnutí si své zdraví ale musí hlídat mnohem pečlivěji než v minulosti. Vždyť případné opakované záněty dýchacích cest by pro něj mohly mít fatální následky, proto zpěvák v případě zdravotních neduhů operativně omezuje nebo ruší svůj pracovní program. 

Po šedesátce fyzička klesá

Právě udržování kondice je pro seniory jedním z klíčových aspektů nejen dobrého fyzického zdraví, ale i pozitivní mysli. Pravdou přitom je, že po šedesátce už chodí pravidelně do fitka jen málo lidí a fyzička proto klesá, svalstvo ochabuje. Ideálním pohybem je tak pro starší ročníky podle odborníků zdánlivě obyčejná chůze.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Chodit a chodit. A také protahovat, vybrat si rehabilitační cvičení. Volbou může být i jízda na kole, ale u starších lidí už bych byla opatrná. Je třeba myslet na to, že zranění se s přibývajícím věkem hůře hojí. Klouby už jsou přecitlivělé na otřesy, svalová hmota minimální. Ale strečink, fyzioterapie a kompenzační cvičení by mohly být dobré,“ doporučuje lidem nad 60 let věku fitness trenérka Markéta Brožová. 

A mimochodem, doporučovanou prevencí proti zlomeninám při pádech seniorů s křehkými kostmi je pravidelné podávání vitaminu D3 a vápníku.

Důležité je protažení

Jak už bylo zmíněno, před každou fyzickou aktivitou je potřeba tělo protáhnout. A to i vsedě. Posadíme se buď do takzvaného tureckého sedu, nebo - komu by to nebylo příjemné - normálně na zem s nohama nataženýma před sebe. 

Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Pomůže i chůze

„Pravou rukou se opřeme celou plochou dlaně o podlahu, levou rukou se chytíme za hlavu, přičemž prsty se dotýkají pravého spánku, a s výdechem přitáhneme hlavu směrem k levému rameni. Na nádech povolíme. Přitahujeme vždy s výdechem,“ popisuje trenérka Brožová.

Zapojte i ruce

 Ale zpět k chůzi. Tu lékaři seniorům doporučují i proto, že se hodí také pro pacienty s vysokým tlakem a příliš nezatěžuje ani bolavé klouby. Není ale ani tak důležité, jestli skutečně denně ujdete doporučovaných zhruba deset tisíc kroků, ale spíš jakým způsobem chodíte. 

Aby netrpěla páteř, je potřeba došlapovat nejprve na patu a postupně přenášet těžiště těla dopředu ke špičce. Přitom se pata odlehčuje, až se chodidlo úplně odrazí od země a noha se špičkou odrazí s dotažením a zároveň protažením zadní strany dolní končetiny a stažením hýžďových svalů.

Chůze je nejlepší dieta. Už šest tisíc kroků denně vám změní život

Při chůzi je důležité rovněž správně zapojovat svaly na nohou, protože díky tomu netrpí ani kolena nebo kyčle. Zjednodušeně lze říci, že správná chůze vychází už z palce u nohy, díky čemuž se zapojují všechny svaly kolem chodidla.

Nezapomeňte na správné dýchání a práci rukou. Trup by měl být rovný a přirozeně uvolněný. Pokud vás chůze nějakým způsobem bolí, například proto, že trpíte artrózou kloubů nebo vás trápí páteř, navštivte fyzioterapeuta.

Jak Češi stárnou

Za posledních 100 let v Česku zásadně vzrostly šance na dožití se vysokého věku. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci před stoletím, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. 

Podle profesora sheffieldské univerzity Alana Walkera se průměrná délka života prodlužuje ve světě kontinuálně už od roku 1840. „A nemůžeme čekat, že by se to zastavilo,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz