Za bolesti zad "vděčíme" modernímu způsobu života, může za ně nedostatek pohybu, špatné a hlavně dlouhodobé sezení u počítače, někdy se na nich může podílet i stres. Ten však mnohdy bolest nevyvolává, ale může zvyšovat intenzitu jejího vnímání.
Lidé postižení bolestí zad své potíže nejčastěji pojmenovávají jako ischias nebo houser. Oba problémy vznikají v takzvaném kříži, v místě, kde se bederní páteř mění v křížovou, tedy v pase.
Kříž je část páteře, která je k problémům nejnáchylnější. Při zvedání těžké věci nebo při nevhodném otočení může vzniknout problém, kterému se lidově říká houser neboli hexenšus. Jde o ztuhnutí zádových svalů vyvolané námahou.
Také ischias může vzniknout například z prudkého otočení. Bolest však vypadá jinak: vystřeluje ze zad po vnější straně stehna a nohy až do chodidla. Postižení mívají problémy s chůzí. Příčinou je dráždění kořene sedacího nervu v křížové části páteře (z toho vzniklo také pojmenování nemoci – ischiadikus znamená latinsky sedací nerv). Bolest se zhoršuje při předklonu, při kašli a kýchání.
Příčinou vzniku problémů může být výhřez meziobratlové ploténky, která tlačí na nerv, a také problémy s obratli, respektive s jejich spojením. V pětadevadesáti procentech vyhřezávají dvě poslední, nejvíce namáhané ploténky – mezi čtvrtým a pátým bederním a mezi pátým bederním a prvním křížovým obratlem.
Když nezabírají léky, je nutná operace
Někdy je možné pohybové potíže řešit pomocí léků z domácí lékárničky, jindy je nutné jít k lékaři. Poznáte to podle intenzity bolesti. Pokud je nesnesitelná a vy se doslova nemůžete hnout, je třeba jít k odborníkovi.
Stejně tak se pomoci doktorů nevyhýbejte, když se problémy opakují. Pokud jste se ještě nikdy se zády neléčili, bude nejlepší volbou praktický lékař, který lépe než vy pozná, co se stalo – zda jste si záda pouze zablokovali, nebo máte výhřez ploténky. Stav vaší páteře pak určí, jaké řešení bude zapotřebí. Jednou z variant, která přichází na řadu při vážných potížích se zády, je chirurgická léčba, tu však lékaři volí zpravidla až v případech, kdy nezabírají léky.
Pokud se léčíte sami, je nejlepší volbou klid na lůžku, které by nemělo být příliš měkké. Při ischiasu pomáhá takzvaná úlevová poloha, která bývá nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama ("klubíčko").
Tipy pro zdravá záda* Nenoste vysoké podpatky, nebo jen výjimečně. I z nevhodných bot mohou bolet záda. |
Pokud však cítíte, že záda nejen bolí, ale jsou i ztuhlá, zablokovaná (při hexenšusu), užijte raději tablety. Takový stav poznáte například podle toho, že nemůžete úplně pohnout krkem nebo se sehnout. Masti mohou stav spíš zhoršit. Na léky proti bolesti pozor, nelze je užívat dlouho, mohou mít vedlejší účinky a ublížit zažívání.
Zanedbané svaly se vzpamatovávají dlouho
Záda vás někdy mohou rozbolet čistě jen proto, že si je unavíte, třeba dlouhou túrou, cyklistickým výletem nebo lekcí spinningu. Tato bolest není závažná, pokud se nezhoršuje a po několika dnech poleví. Jestliže příliš obtěžuje, pomoci by opět měly léky proti bolesti.
I tak je bolest signálem, že byste pro svou páteř mohli dělat více. Jestliže milujete cyklistiku, jde o jednostranné sporty, které zatěžují pouze spodní polovinu těla, zatímco břišní a zádové svaly zahálejí. Vyplatí se proto myslet na zátěž celého těla a doplnit jmenované aktivity ještě dalšími, například plaváním. Bolestem z "natažených" zad by měly zabránit také jednoduché protahovací cviky, na které byste neměli zapomínat před každou zátěží, stejně tak je důležité protáhnout se po ní.
Zádovým svalům mimořádně škodí posedávání u televize či delší sezení u počítače. Svaly bývají nečinné a ochabují, přičemž bolest v dolní části zad způsobená touto ochablostí může být stejně intenzivní jako při zranění zádových svalů. Vědci vyzkoumali, že stačí osmitýdenní nečinnost, a záda se pak k normálnímu zdravému stavu vracejí více než půl roku.