Skolióza, bolavá záda i zuby. Kdy pomůže tejpování a jak na něj?

  1:53aktualizováno  1:53
Sedavý způsob života a nárůst obezity mají za následek, že si čím dál víc lidí stěžuje nejen na bolest zad, ale i velkých kloubů nebo svalů. Pomoc přitom není nijak složitá, zabere správná rehabilitace i tejpování.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bolesti pohybového aparátu, především zad, velmi úzce souvisí se životním stylem. Permanentní stres a spěch, k tomu sedavé zaměstnání a málo pohybu. Řada lidí pohyb sice zařazuje, ale v podobě nárazové fyzické aktivity, na kterou organismus není připraven, tím dochází k přetížení. S přibývajícím věkem pak klesá schopnost organismu kompenzovat zátěžové situace statického a dynamického charakteru nebo stereotypně se opakující.

„Statická poloha je typická pro profese spojené s dlouhotrvajícím sedem a stáním, dále s nepřirozenou polohou při jemné práci horních končetin například u zubařů a také se záklonem hlavy u opravářů. K dynamickým aktivitám řadíme sporty, jako jsou tenis, squash či míčové hry. Stereotypní práci vykonávají třeba pokladní či pracovnice u přepážek nebo výrobního pásu. V domácím prostředí si dejme pozor na neadekvátní zátěž, na kterou nejsme zvyklí, spojenou s úklidem, zahradou, stěhováním a často i dlouhým čtením,“ vyjmenovává Monika Grée z Polikliniky Palackého.

Sedavé zaměstnání bývá označováno za jeden ze stěžejních důvodů bolesti pohybového aparátu. Jen velmi málo lidí vnímá dlouhodobější sed bezproblémově.

Nejčastěji se při něm přetěžuje šíjové svalstvo, oblasti lopatek, bederní páteře, dále pak i svalů předloktí a ruky. Přidá-li se stres, špatná korekce zraku či průvan, tak je téměř jisté, že se brzy dostaví bolesti hlavy či páteře. Při dlouhotrvajícím sedu samozřejmě trpí i cévní a lymfatický systém.

Pokud se bolest objeví, nepodceňujte ji. „Bolest bychom měli brát jako určitý signál, kdy nám tělo dává najevo, že něco s naším zdravím není v pořádku a že je nejvyšší čas to napravit,“ říká Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic.

Tejpy svaly zpevní a posílí

Pokud se tak stane, zpravidla vyhledáte lékaře, který po odeznění akutních potíží doporučí rehabilitaci. Účinnou fyzioterapeutickou metodou je tejpování, při němž se používají elastické nalepovací pásky. Ty mají za úkol zvýšit pevnost svalů a posílit je. Využívají se především při drobných zraněních, kdy daný sval není schopen zvládnout stoprocentní zátěž.

Tejpování pomáhá také těhotným ženám před i po porodu.

„Při jejich nalepení dochází ke zvýšenému průtoku krve a lymfy, uvolňuje se napětí ve svalech, prodlužuje se uvolnění svalů a nastartují se uzdravující procesy, pomáhá ke stabilizaci v kloubu. Tejpy zmírňují bolesti páteře, kloubů, šlach a svalů. Jsou účinným pomocníkem při sportu, prodlužují účinky masáže, pomáhají při skolióze, vadném držení těla, při artróze či úponové bolesti, zmírňují také bolesti hlavy, zubů nebo dokonce menstruační bolesti. Odborníci je také využívají po úrazech a při léčbě a hojení jizev,“ říká Martina Hušková, fyzioterapeutka Lékařského domu Praha 7.

Tejp se nechává na těle podle techniky jeden až pět dní nepřetržitě. Pro opakování stejné techniky na stejné místo je vhodné nechat mezi aplikacemi odstup alespoň jeden až dva dny pro správnou regeneraci. Během této doby je vhodné kůži promastit a masírovat.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Další z rubriky

Jarní detox? Nenechte se ošálit, není nezbytný a zdraví vám nezajistí

Hydratace je pro očistu organismu nezbytná. Prospěje i pokožce.

Těch výzev je všude plno. Na jaře je nutné pročistit organismus! Pijte zeleninové šťávy, speciální oleje, polykejte...

Bez chemie a levně. Povolejte k boji proti běžným neduhům bylinky

bylinky

Zázvor a česnek nasadí při viróze kdekdo, příroda ale nabízí mnohem víc. Zkuste smrkové výhonky nebo třeba kopřivu....

Před léčbou brali děti k fotografovi. Tušili, že tuberkulózu nepřežijí

ilustrační snímek

Odmítači očkování dnes hrají se svými dětmi ruskou ruletu. Buď má nemoc nabito, nebo ne. Jak to ale v Čechách a na...

Najdete na iDNES.cz