Biologická léčba pomáhá, ale je drahá. Vývoj léku stojí 30 miliard

Zhoubné nádory nebo nemoci oběhového ústrojí. To jsou některé z oblastí, kde se uplatňuje biologická léčba. Přináší naději pacientům, u kterých klasická léčba neuspěla. Jejím principem je cílená terapie pomocí živých organismů.
Biologické přípravky se podávají takřka výhradně injekčně (ilustrační snímek)

Biologické přípravky se podávají takřka výhradně injekčně (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Biologická léčba, jeden z moderních způsobů léčby, je známa už 35 let. Prvním biologikem zavedeným v praxi byl lidský inzulin určený k léčbě pacientů s cukrovkou, který byl poprvé použit v roce 1978.

V současné době je biologická terapie často využívána například v onkologii, kardiologii či hematologii. Její možnosti ale nejsou zdaleka vyčerpány.

"Farmaceutické společnosti aktuálně vyvíjejí více než 900 přípravků. V budoucnu se tak budeme moci setkat s biologiky, která budou léčit vysoký tlak, osteoporózu, nemoci dýchacího ústrojí a řadu dalších zdravotních obtíží," říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Kde pomáhá biologická léčba

Onkologie - nádor tlustého střeva a konečníku, prsu, krku, plic, prostaty, ledvin, kůže atp.

Hematologie - poruchy krevní srážlivosti, mozková mrtvice, infarkt, plicní embolie

Plicní lékařství - alergické astma, cystická fibróza

Kardiologie - srdeční infarkt

Dětské lékařství - poruchy růstu, střevní choroby u dětí, zánětlivá kloubní onemocnění

Transplantační medicína - hojení nového orgánu v těle pacienta

Neurologie - roztroušená skleróza

Revmatologie - Bechtěrevova nemoc, revmatoidní artritida

Oční lékařství - věkem podmíněná degenerace sítnice, diabetický makulární otok

Gastroenterologie - Crohnova choroba, ulcerózní kolitida

Kožní lékařství - lupénka

Vzácná onemocnění - Gaucherova choroba, CAPS syndrom

Biologické léky často představují naději pro pacienty s těmi nejzávažnějšími chorobami, u kterých standardní léčba selhala. V mnoha lékařských oborech zároveň platí, že jsou tím nejlepším, co může lékař pacientovi nabídnout.

Vývoj biologika trvá až 15 let

Biologika jsou velké, složité bílkovinné molekuly, jejichž struktura je velmi podobná nebo shodná s molekulami lidského těla. Z naprosté většiny  jde o protilátky.

Na rozdíl od klasických léčiv vyráběných chemickou syntézou jsou biologické léky připravovány pomocí živých organismů (buněk), do nichž byla řízeně vložena konkrétní genetická informace uložená v DNA.

Celý tento složitý proces musí být přesně kontrolován a řízen. Deset až patnáct let uplyne od okamžiku, kdy látka poprvé v laboratoři ukázala slibný účinek, až do doby, kdy ji lékař poprvé předepíše pacientovi. Vývoj biologik je dlouhý a náročný, i proto je cena vysoká. Celý tento proces vyjde zhruba na 30 miliard korun.

Cílená léčba je účinnější

Hlavní předností biologických přípravků je schopnost vázat se na konkrétní místo v těle (např. nádorovou buňku). To umožňuje přesné zacílení léčby, lepší účinek terapie a menší pravděpodobnost vedlejších účinků.

"Biologika dokáží například ´označit´ rakovinotvorné buňky, které pak zničí imunitní systém pacienta," vysvětluje lékař Jan Strojil z Ústavu farmakologie Univerzity Palackého v Olomouci.

A dodává, že jiné přípravky umí zase zabránit růstu a množení buněk, které onemocnění způsobují, blokovat růst cév nebo tlumit imunitní systém. V neposlední řadě se mohou stát nosičem jiných léků (např. chemoterapie). To může zásadním způsobem zvýšit účinnost léčby.

Biologická léčba je každému pacientovi ušita na míru. Před zahájením léčby musí nemocný absolvovat celou řadu molekulárně biologických a genetických vyšetření, která stanoví, zda je pro danou léčbu vhodný.

Objev biotechnologické výroby léčiv byl v roce 1984 oceněn Nobelovou cenou.

Samotná léčba následně probíhá pod dohledem lékařů ve specializovaných centrech, která monitorují její úspěšnost.

"Biologické přípravky se podávají takřka výhradně injekčně, a to buď zdravotníky v daném specializovaném centru, nebo si je pacienti aplikují sami, podobně jako si miliony pacientů s cukrovkou aplikují již zmiňovaný inzulin," doplňuje lékař Jan Strojil. 

Biologická léčba se od té klasické liší i finanční nákladností. Zatímco měsíc léčby kyselinou acetylsalicylovou, běžným lékem snižujícím srážlivost krevních destiček, stojí několik desítek korun, léčba revmatoidní artritidy pomocí biologika může stát až několik desítek tisíc korun.

"Důvodem je nákladný vývoj těchto přípravků. Důležitou roli hrají také následné výrobní, transportní a skladovací náklady, které jsou vzhledem ke specifické povaze biologik výrazně vyšší než u klasických léčiv," uvádí Jakub Dvořáček.

To, že je biologická léčba drahá, dokládají i data, která nedávno zveřejnila zdravotní pojišťovna VZP. Za léčbu některých pacientů pojišťovna platí i desítky milionů korun ročně (více čtěte zde).

Budoucnost biologik: vakcíny na léčbu rakoviny

Na výzkum v oblasti biotechnologií soustředí pozornost stále větší počet výzkumných ústavů, inovativních farmaceutických společností a dalších institucí.

"Nejvíce biologických přípravků je vyvíjeno na nádorová onemocnění, a to 338 přípravků včetně 89 vakcín. Významně jsou zastoupeny také léky na infekční a autoimunitní onemocnění. Nejvíce těchto léčiv je v první a druhé fázi klinického hodnocení. Očekáváme, že se na trh a k pacientům dostanou již za 6 až 7 let," vysvětluje Jakub Dvořáček.

Autor:
  • Nejčtenější

Linda Skarlandtová: Díky tátovi jsem poznala, že umírání může být krásný čas

Premium

Narodila se do rodiny jedné z nejpopulárnějších televizních hlasatelek a country muzikanta. Její nátura i životní osud ji ale zavedly jinam. Jako by prozřetelnost tušila, jaké výzvy před ni postaví...

24. července 2024

Je jí 39 a má tři děti. Maltu bude na Miss Universe zastupovat zralá kráska

Rodačka z Kamerunu Beatrice Njoya získala v červenci korunku Miss Universe Malta a v listopadu poletí reprezentovat ostrovní stát na finále 73. ročníku soutěže do Mexika. Devětatřicetiletá matka tří...

24. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Něžní Poláci i šik Španělé. Vybrali jsme pět nejlepších olympijských kolekcí

Slavnostní zahájení olympijských her je vždy velkolepou sportovní, kulturní, ale také módní podívanou. O letošní olympiádě to platí obzvlášť – odehrává se přece jen v Paříži, hlavním městě módy....

27. července 2024

Trojice žije v polyamorním vztahu, vychovávají i společného potomka

Jess a Stephen DeMarco žijí společně se svou přítelkyní a jejich synem „na hromádce“ a jsou šťastní. Před časem je opustila žena, se kterou plánovali vychovávat dítě. Nyní mají po boku ženu, která se...

25. července 2024  8:29

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

Štípance mohou ohrozit i život. Co dělat, když přijde anafylaktický šok

Vězte, že je štípnutí a štípnutí. Zatímco pro jednoho bude neškodné, jiného může ohrozit na životě. Řeč je o závažné alergické reakci zvané anafylaktický šok. Lze mu zabránit, popřípadě jeho projevy...

27. července 2024

Něžní Poláci i šik Španělé. Vybrali jsme pět nejlepších olympijských kolekcí

Slavnostní zahájení olympijských her je vždy velkolepou sportovní, kulturní, ale také módní podívanou. O letošní olympiádě to platí obzvlášť – odehrává se přece jen v Paříži, hlavním městě módy....

27. července 2024

Potřebují vlasy hydrataci, nebo raději protein? Napoví jednoduchý test

O vlasech a péči o ně se dá mluvit opravdu dlouho. Povídali jsme si o nich také s kadeřníkem Jakubem Čejchanem, který odpověděl na nejčastější dotazy svých zákaznic.

27. července 2024

KVÍZ: Žhavé otázky na tělo. Zjistěte, co víte o sexu, erotice a vyvrcholení

Myslíte si, že o sexu toho víte opravdu hodně? Ať už patříte mezi zkušené praktiky, nebo nadšené teoretiky, zkuste správně odpovědět na patnáct lehce pikantních otázek na tělo. Možná se budete docela...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....