Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Dermatologická poradna Gabriely Janouškové

Poradna ukončena

V případě smíšené pleti nepoužívejte dráždivé látky, kvůli kterých vzniká v...

Na otázky odpovídá

MUDr. Gabriela Janouškové

Kožní choroby patří k nejrozšířenějším a také k nejzdlouhavějším. Radila vám s nimi MUDr. Gabriela Janoušková, dermatoložka z Fakultní nemocnice Motol. Poradna je již ukončena.

Nejvíce se ptáte

Lupénka
Pekny den, nemuzu najit svuj dotaz, proto bych se zeptala jeste jednou. Muj problem zacal s nehty, velmi zesilily, oddelily se od nehtoveho luzka, droli se. Prvni kozni mi vzala vzorek a poslala na vysetreni, kde nic nezjistili, takze jsem zustala bez lecby. Druha kozni mi rekla, ze jde o lupenku, kterou mam i ve vlasech. Ale to se mi prave nezda. Vzdy se mi udela cervena mokvava skvrna, ktera velmi svedi a pak ta mokvava vodicka udela strup, ktery se loupe. Ale tohle se mi zacalo delat az po seznameni s pritelem, ktery ma stejny problem, ale lupenku ne. Nemohla se tedy lekarka splest? Ja mam spis dojem, ze mam nejakou formu plisne, mam zasazene vsechny nehty na rukou i nohou, mezi prsty, vlasy, a nejaky podobny projev pod prsy a mezi hyzdemi (s tvorbou prasklinek). Na koho se jeste obratit, aby me vysetril? Prip. pojedu 7.12. do Prahy, nemohla bych na vysetreni k vam? Dekuji.
E.
MUDr. Gabriela Janouškové
7.12. je myslím pátek a to neordinuji. Podle popisu Vašich obtíží bych se také spíše přikláněla k diagnóze, která může postihnout nehty, kštici a kůži na těle. Projevy pod prsy a mezi hýžděmi mohou být projevem tzv. inverzní formy lupénky. Zkuste navštívit kožní pracoviště některé větší nemocnice (ev. fakultní nemocnice). Podobnost s projevy Vašeho přítele může být jen ve Vašich očích, ale kožní projevy si bývají velmi často hodně podobné a často se jedná o různé diagnózy.
Lupénka
Dobrý den, paní doktorko prosím Vás o radu. Pracuju v Praze už skoro dva roky. Mám lupénku a hledám novou odbornou péči. Mohol by som napríklad navštevovat vašu ambulanciu. Ak áno prosím, co všechno je potreba pro to udelat. Dekuji.
Boris Ostrenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Do ambulantní péče Vás na našem oddělení v Motole můžeme přijmout. Telefonicky se objednejte na vyšetření, přineste si s sebou kartičku pojištěnce a občanský průkaz.
Lupénka
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat jak upravit svému 13letému synovi jídelníček-trpý lupénkou. Co omezit nebo vyloučit vím, ale co naopak se doporučuje nevím.Moc Vám děkuji za odpověď.Pavla
Pekařová Pavlína
MUDr. Gabriela Janouškové
Dieta má význam u obézních pacientů (redukční dieta), u akutních stavů (nedráždivá dieta), u stavů postihující kůži celého těla (důraz na bylinné čaje, minerální vody, rybí tuk, pupalkový olej, vhodná nízkokalorická, dočasně vegetariánská strava), u pacientů s přidruženými chorobami (cukrovka aj.).
Lupénka
Paní doktorko mám lupenku od svých 12let,po celou dobubyli střídavá období zlepšení a zhoršení .Po porodu mého 4dítěte mi lupenka vypukla i na břiše,na prsách obouch,v bederní části zad.Chodím k lékařce.používám různé masti,ale je to jako v začarovaném kruhu.Jelikož již 1,5 kojím tak nemůže má paní doktorka ledacos předepsat.Poradte jak se tohoto neduhu zbavit.Děkuji za odpověd KABELOVA LENKA Z RAKVIC MŮJ EMAIL JE kabelova22@seznam.cz
kabelova22
MUDr. Gabriela Janouškové
Cílené antipsoriatické léky Vám v tomto období skutečně nelze doporučit. Je ale možné podstoupit v této době fototerapii. Po ukončení kojení bude Vaše lékařka mít větší možnosti v místní léčbě. Zatím tedy jen hojně promazávejte a používejte olejové přísady do koupele, např. Linola Fett olbad oil, Balneum Hermal liq, Oilatum apod.
Lupénka
Nikdy jsem neměla žádné kožní problémy, za poslední 2 roky se mi objevila lupénka /jenom na loktech/, pásový opar na zádech /po něm zůstal exém/ svědící vyrážka ve vlasech, svědící vyrážka pod prsy. Zajímalo by mně, jestli tyto projevy mají nějakou společnou vnitřní příčinu, která by se dala léčit. Mám stále pocit, že mastičkami řeším jenom následek nějakého interního problému.
Věra K.
MUDr. Gabriela Janouškové
Z uvedených kožních obtíží může mít souvislost projev lupénky na loktech a svědivá ložiska ve kštici. Projev pod prsy může a nemusí být v souvislosti s lupénkou, může se jednat i o např. intertrigo. Určitě je vhodné pravidelně navštěvovat kožního lékaře, který v případě potřeby doporučí vhodná vyšetření.
Lupénka
Dobrý den mám lupenku ve vlasech.Po porodu se mi ojevila na zádech a pořád se to horší. Po dehtových šamponech mě strašně svědí pokožka.Když se mi podaří a lupenka zmizí za 14 dní jí mám zase a ještě horší.Můžete mi poradit? a nevíte kolik stojí injekce na lupenku?
Lucie
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba tzv. biologiky, tedy Vámi zmiňované injekce, je hrazena ze zdravotního pojištění, ale je určena pro určité formy či stadia lupénky. Navštivte kožní kliniku některé fakultní nemocnice, kde tuto léčbu je možné podstoupit. Tam zhodnotí, jestli rozsah Vašich obtíží je možné řešit touto léčbou.
Lupénka
dobry den. chtela jsem se zeptat jak se dostat do pořadníku na novou lečbu lupenky. je mi 25let a trpim lupenkou uz od 14 let mam ji tak na tele tak i v křtici tvz.psoliasis vulgaris. mazu se kortikosteroidy ale i tohle uz mi nezabíra.byla jsem uz nekolikrat hospitalizovana na koznim oddeleni ale lecba vydrzela vzdy kratce. nebo jestli nekdy v budoucnu bude tento lek dostupnejsi?
radka k.
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestli máte na mysli tzv. léčbu biologiky, tak na zahájení této terapie je nutné splnění řady kriterií. Obraťte se na některou z kožních klinik, které pracují v rámci fakultních nemocnic a kde je možné tuto léčbu podstoupit.
Lupénka
Dobrý den, může mi pomoct na zlepšení lupénky na čele a u obočí a nosu domácí používání horského slunce?
Petra
MUDr. Gabriela Janouškové
Domácí léčbu horským sluncem bych nedoporučovala. Obraťte se na Vašeho kožního lékaře a ev. se domluvte na fototerapii v některém zdravotnickém zařízení.
Lupénka
Dobrý den, chtěl bych jet na týdenní dovolenou do Štůrova na Slovensku. Mám lupenku a jedná se mi o složení vody v termálním koupališti. Můžete mi, prosím, napsat, zda je složení vody vhodné/nevhodné pro nemocné touto chorobou? pH 7,52 voľný CO2 mg/l 37,4 Katióny mg/l Li 0,05 Na 20,52 K 2,18 NH4 0,03 Mg 42,84 Ca 94,00 Fe3 0,03 Mn 0,01 Anióny mg/l Cl 1,8 SO4 130,4 HCO3 353,38 Celková mineralizácia 669,89 mg/l Děkuji moc za odpověď Martin M.
Martin
MUDr. Gabriela Janouškové
Uvedené složení vody v termálním koupališti by mohlo kůži s lupénkou prospět. Rozhodně ale kontaktujte uvedené lázně, kde Vám jistě poskytnou informace, pro jaká kožní onemocnění je tato voda nejvhodnější.
Lupénka
Při léčbě Bechtěreva biologickým lékem /Remicade/ se mi ve vlasech a na nohou objevila lupénka/ve vlasech více/.Jaká je pravděpodobnost, že po skončení této léčby lupénka zmizí? Před tímto jsečm žádné promlémy neměl.Děkuji.
Honza
MUDr. Gabriela Janouškové
Uvedený lék se používá i k léčbě středně těžké až těžké formy lupénky. U Vás budou kožní projevy nejspíše nežádoucím efektem léčby a lékař, který léčbu zahájil, by o tom měl vědět. Projevy mohou určitou dobu přetrvávat i po ukončení léčby.
Lupénka
Dobrý den, rok trpím lupénkou. V hlavě mám ložiska,kde se hodně vrstvila kůže.Po užívání Betacorton S se situace zlepšila ale netrvalo dlouho a ložiska se opět tvoří.Je vhodné používat déle betacorton,nebo doporučujete jiný přípravek.Daivonex roztok mi nepomohl.
Radek
MUDr. Gabriela Janouškové
Na zašupená ložiska zkuste aplikovat 5-10% salicylový olej, nebo 10% ureu v ambidermanu. Tyto přípravky povedou k odšupení ložisek. Kštici myjte dehtovým šamponem (buď připraveným v lékárně, nebo Polytar AF sol, POlytar liq.). 2-3x týdně je možná aplikace kortikosteroidního roztoku cíleně na ložiska.
Lupénka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda když mám lupenku může na ni mít nějaký negativní vliv chlorovaná voda v bazénech. Děkuji za odpověď a nashledanou
Renáta
MUDr. Gabriela Janouškové
Chlorovaná voda může kůži dráždit, proto v akutním stadiu lupénky nelze návštěvu bazénu doporučit. Jestliže ale trpíte chronickými ložisky, pak navštěvovat bazén můžete.
Lupénka
Může být exacerbace u lupenky doprovázená celotělním pálením kůže a celkovou slabostí.Délka příznaků dosud 2 měsíce. Jak dlouho zjitření trvá?Jak si počínat?
Vlastimil
MUDr. Gabriela Janouškové
Exacerbace projevů lupénky může být provázena celkovými příznaky. Navštivte Vašeho kožního lékaře, který zhodnotí, zda rozsah projevů lupénky může souviset s celkovými příznaky. V opačném případě doporučí ev. další vyšetření.
Lupénka
Dobrý den, je mi 32let, od 21let trpím lupénkou,v těhotenstvích se mi vždy hodně zlepšila. Poslední dva roky se mi hodně rozšířila, před měsícem jsme byli u moře a hodně mi to pomohlo, ale stále mě trápí ložiska ve vlasech. Stahuje mi to kůži, někdy kvůli tomu nemůžu spát. Používám dehtový šampon i šampon s minerály z mrtvého moře. Můžete mi poradit, co ještě udělat pro zlepšení stavu? Používám i nějakou míchanou mast/ambiderman?/ ale moc to nezabírá. Děkuji za odpověď
Broňka
MUDr. Gabriela Janouškové
K odšupení ložisek ve vlasech je možné používat 5 -10% salicylový olej, příp. ureau v ambidermanu. Po odšupení ložisek je možná aplikace kortikosteroidních roztoků, nebo vhodnější je aplikace Daivonex roztoku.
Lupénka
Dobry Den.Je mozne,aby byla nejaka kozni choroba nebo ekzem,ktery by vypadal jako lupenka?Dekuji za odpoved
pavel
MUDr. Gabriela Janouškové
Někdy lupénka může napodobovat např. ekzém, lichen ruber, plíseň atd. Rozlišit by to měl kožní lékař.
Lupénka
Paní doktorko, v mládí jsem trpěl na časté angíny a ve 23 letech se mi začaly dělat tkzv. "výsevy lupénky". Po odstranění krčních mandlí angíny přestaly a také tyto výsevy. Zůstala mi jenom na loktech a vlasech, což jsem dobře zvládal. 30 let nic. Teď se mi opět výsev lupénky objevil. Beru některé léky na aritmii, může to být na ně reakce ? (dříve Betaxa - teď Betaloc SR,Anopyrin,Cardilan). Nebo to mohou spustit nervy, když mám aritmickou příhodu - extrasystoly,které prý nejsou nebezpečné - prošel jsem kardiovyšetřením. Děkuji.
Vašek
MUDr. Gabriela Janouškové
Lupénka se může objevit při stresu, infekcích, i po některých lécích se mohou objevit výsevy lupénky - např. betablokátory a tedy Vámi zmíněný Betaloc. Navštivte kožního lékaře, který provede běžná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu dle místního nálezu. S Vaším kardiologem zvažte změnu léčby (pokud je to možné).
Lupénka
Po porodu se mi na rukou objevila lupenka, na základě rorboru vzorku kůže mi bylo sděleno, že se jedná o psoriasis pustulosa, jaké jsou účinné možnosti v její léčbě ( už jsem absolvovala triamcinolon, locoid, advantan)? Mám také zánětlivá ložiska ve vlasech, kůže nejprve zrudne, pak se objeví strupy a na závěr velké lupy - to se rozšiřuje až do čela a na uši, aplikuji Belosalic, ale už se mi zdá málo účinný, zdá se mi, že má současná lékařka je lehce bezradná.
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
Do kštice zkuste aplikovat dehtový šampon (např. POlytar AF sol, Polytar liq), cíleně na ložiska je možná aplikace Daivonex roztoku. Projevy na rukou je možné léčit Daivonex mastí, ev. v kombinaci s kortikosteroidním krémem, vhodné jsou i dehtové koupele, dobrý efekt má fototerapie, zvážit je možné celkovou léčbu acitretinem.
Lupénka
Pekny den, velmi me trapi mnozstvi koznich problemu. Kozni lekarka mi diagnostikovala lupenku. Ve vlasech se mi po trech dnech mazani uplne ztratila, problem zustava u nehtoveho luzka. Nehty mi "slizaji", odstepuji od masa, coz je neprijemne hlavne ve spolecnosti. Dalsi problem je v oblasti konecniku, kde jsem mela roky velkou prasklinu. Lekarka mi opet sdelila, ze je to lupenka. Prasklina mi po mazani zmizela, ale nezbavila jsem se urcite kasovite hmoty, ktera se mi tam stale i pres peclivou hygienu tvori. Dalsi problem je, ze se mi pod prsy cas od casu tvori velmi zarudle, bolestive misto s puchyrky, ktere zapachaji, namazu a vzdy do nekolika dni zmizi, ale stale se vraci. Problem mam take v oblasti pohlavnich organu, kde se mi vytvari velke hnisave "vredy". Jsem ze svych problemu nestastna a nevim, jak je resit - uz jsem u druhe lekarky, ale ani jedna mi neudelala zadne laboratorni vysetreni, mista mi ani neprohlidly. Jak dal? Dekuji
J.
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba projevů lupénky na nehtech je velmi obtížná a málokdy úspěšná. Zkouší se aplikace kortikosteroidních krémů a roztoků, dále deriváty vitamínu D. Oblast konečníku zkuste mazat antimykotickým krémem či krémpastou, stejně tak i ložiska pod prsy. Projevy lupénky v zapářkových oblastech bývají často kombinované s kvasinkovou infekcí, proto doporučení antimykotických krémů. Ložiska na genitálu nebudou nejspíše vředy, ale spíše pustulky. Jejich výskyt může souviset např. s holením. Na tato ložiska se aplikují např. antibiotické roztoky, vysušující pasty s ichtamolem apod.
Lupénka
Dobrý den, máte nějakou zkušenost s konopnými mastmi na lupénku? Běžné masti mi moc nezabírají,byla mi nabídnuta hospitalizace, ale mám dvě malé děti, které nemá kdo hlídat. Tak zkouším, co se dá, ale nerada bych koupila nějaký nesmysl. Děkuji.
Broňka
MUDr. Gabriela Janouškové
Bohužel s těmito preparáty zkušenost nemám. Zvažte ještě docházení na celotělovou fototerapii.
Lupénka
běr potravin je opravdu tak důležitý při léčení lupénky? Přečetla jsem si výčet "zakázaných" potravin a pochutin a přijde mi, že už toho moc povoleného nezbývá? Vím, že léčba by měla být komplexní, ale něco jíst přeci musíme. Děkuji moc za odpověď či za případné doporučení.
Monika
MUDr. Gabriela Janouškové
Kromě alkoholu a kouření neexistují jednoznačné důkazy o škodlivosti určitých potravin při lupénce. Většina doporučení se kryje se zásadami zdravé výživy, ev. jaterní diety.
Lupénka
Dobrý den, můžete mi poradit, zda je větší zlo chodit do solárka, což mi na lupénku pomáhá, nebo se raději trápit. Vím, že opalování není zdravé, ale když mi to pomáhá, tak mi to nedá.
Petra
MUDr. Gabriela Janouškové
Nejvhodnější by byla kontrolovaná fototerapie na některém kožním oddělení, které má přístroj pro celotělovou fototerapii. Podle místa bydliště si zjistěte nejbližší nemocnici s kožním oddělením a zda tento přístroj mají.
Lupénka
Dobrý večer! Lupénka se mi vyskytuje spíše místně ve vlasech , ojediněle na obličeji a loktech.Poradila byste mi nějaký vhodný preparát na její léčbu? Opaluji se jen horským sluníčkem, po něm se mi vždy zklidní. Vyzkoušel jsem Linola fett krém, ale moc to nepomohlo. Děkuji muj mail frantisek_holy@qiuck.cz
František
MUDr. Gabriela Janouškové
Na projevy ve kštici zkuste aplikovat Daivonex roztok, ev. kortikosteroidní roztok. K mytí kštice používejte dehtové šampony. Projevy na loktech je možné léčit kombinací kortikosteroidních krémů s obsahem močoviny (např. Betacorton U krém) a Daivonex masti. Ložiska v obličeji je možné léčit kortikosteroidními krémy, ev. pimecrolimem či tacrolimem (Elidel krém, Protopic krém). Všechny uvedené preparáty jsou na lékařský předpis. Samozřejmostí je pravidelmé promazávání kůže (např. Excipial U lipolotio apod).
Lupénka
Dobrý den,na pokožce hlavy mám lupénku.Co se stane, když si vlasy obarvím nějakou barvou?Můžou mi ty vlasy i vypadnout?Už jednou jsem to s tou barvou zkoušela, ale ne úplně na celou hlavu a výrazné potíže nenastaly.Platí to tedy na každého lupénkáře, že se problémy zhorší, nebo ne?Děkuji za odpověd'.
Zuzka01
MUDr. Gabriela Janouškové
Při barvení vlasů může dojít k podráždění kůže kštice a zhoršení stavu lupénky, vlasy by ale vypadnout neměly. Spíše bych se přikláněla k melírování, kdy barva se nedostane do kontaktu s kůží kštice.
Lupénka
Dobry den,jsem ve 39.tydnu tehotenstvi a zacina mi lupenka.Zatim se mi objevil jeden flicek a mam strach aby se to nerozsirilo.Kozni doktor mi rikal ze je to velmi nebezpecne v tehotenstvi.A ze v mastich proti lupence je nejaka latka ktera by mi skodila v tehotenstvi.Ono ja jsem se s lupenkou uz jednou potkala a lecila jsem ji pul roku.Vim co to je.A mam strach aby se to nerozsirilo.Poradte mi co mam delat.DEKUJI vam.
Barbora
MUDr. Gabriela Janouškové
V těhotenství je skutečně obtížné lupénku léčit, uchylujeme se jen k indiferentnímu promazávání, olejovým koupelím apod. Cílené protilupénkové masti nejsou doporučovány v době těhotenství a kojení. Po porodu je možné zkusit fototerapii. Preventivně proti lupénce působit nelze. Snažte se omezit stres, eliminujte možné infekční ložisko (zuby, krk, nos, močové ústrojí apod).
Lupénka
dobrý den, prosím o radu - kde je specializovaná ambulance v Praze jen pro léčení lupénky a kdo mi může předepsat léčebný pobyt v lázních? Lupénku mám na celém těle a léčím místně kortikoidy
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Péčí o pacienty s lupénkou se zabývá např. sanatorium prof. Novotného, Štěpánská 615/24, Praha 1. Doporučení lázeňské léčby může vydat kožní lékař.
Lupénka
Čím nejlépe vyléčím Lupenku na chodidle nohy?Po těle již zmizela (nenocniční léčba)Nyníoužívám konopnou mast,na chodidle neúčinná.
Hana Bandasová
MUDr. Gabriela Janouškové
Na lupénku v oblasti plosky se podle aktuálního nálezu doporučují silnější kortikosteroidní masti, dehty, deriváty vit D (Daivonex mast), vhodná je místní fototerapie, důležité je promazávání. Při rozsáhlém nálezu bývá někdy zahájena celková léčba Neotigasonem.
Lupénka
Dobrý den paní doktorko, mám dva dotazy.Mohla byste mi poradit,jakým způsobem léčit lupénku tvořící se pod nehty.Máte zkušenosti s přírodními přípravky na léčbu lupénky od DR.MICHAELS??Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne K.Č
Karel Č.
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba nehtové lupénky je svízelná a léčebná odpověď často minimální. Na nehty je možná aplikace Daivonex roztoku (derivát vitaminu D), střídejte s aplikací kortikoidního roztoku či krému. Pro zvýšení účinku je vhodné nehty po nanesení přípravku zalepit. S přípravky Dr. Miachaels nemám.
Lupénka
Dobrý den, jsem třetí generace lupénkářů v rodině-dědeček měl dost silnou lupénku/po infarktu mu zmizela/, taťka má lupénku a já taky. Já i otec jsme jedináčci,takže jsem se chtěla zeptat, jaká je pravděpodobnost výskytu lupénky u mých dcer. Může ji podědit jen jedna, nebo mají stejné dispozice obě,nebo to závisí na tom,která je mi dejme tomu fyzicky více podobná? Děkuji.
Broňka
MUDr. Gabriela Janouškové
Nedědí se choroba, ale sklon k chorobě, pohybuje se kolem 30%. Obě dcery mají stejné riziko vzniku choroby, toto riziko se zvýší, jestliže budou oba rodiče lupénkáři.
Lupénka
Paní doktorko chtěla bych se vás zeptat,je možné aby se mi v 17letech rozvinula z obyčejného atopického exému lupénka?Jak bych ji poznala?Děkuji za odpověĎ.
Pavla
MUDr. Gabriela Janouškové
Z ekzému se lupénka rozvinout nemůže, spíše se Vám objevila další souběžná kožní nemoc. Projevy lupénky jsou charakterizovány jako červená ohraničená ložiska se stříbřitou šupinou na povrchu. Mohou být jednotlivá nebo mnohočetná, někdy splývají do mapovitých ložisek.
Lupénka
Dobrý den, je nějak důležité při lupénce používat jako doplněk stravy betakaroten a pupalku? Díky za odpověď. Iva
Iva
MUDr. Gabriela Janouškové
Pupalka a beta karoten mají obecně v přiměřeném množství na kůži příznivý vliv, zlepšení u lupénky nejsem schopná posoudit.
Lupénka
Vážená p. doktorko, je mi 47 let a s lupénkou žiji 27 let v celkem přijatelném vztahu. Trochu dramatičtější situace nastaly po porodech, ale díky výborným dermatologům a mému pozitivnímu náhledu na život se s ní vypravím klidně i dál. Za ta léta se objevilo mnoho nových věcí pro psoriatiky a všem, kdo bádají v léčbě patří velký dík. A teď můj problém:čím jsem starší, vysušuje se mi pokožka na hlavě.Mám krátké vlasy,barvím si je/ ne často /,potřebovala bych nějaký šikovný šampon / Kertyol S, Alpecin-žádný valný efekt /. Jinak na drobná ložiska používám Belosalic-mast a konopnou mast na lupénku. Ale to nešťastné mytí,poraďte,prosím.Pracuji v lese,za každého počasí, v létě si vlasy chráním slamáky a klobouky,v zimě ráda nosím čepice.Předem moc dík.Blanka.
JaklovaBlanka
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkuste aplikovat např. Selegal šamp. od Pierre Fabre, Vichy šamp. na suché vlasy. Na ložiska ve kštici je možné aplikovat cílený protilupénkový roztok Daivonex sol.
Lupénka
Doslechla jsem se, že existuje nějaký přípravek,který léčí lupénku a aplikuje se injekcemi. Nevím přesně o co se jedná-můžete mi poskytnout bližší informace?Děkuji
Broňka
MUDr. Gabriela Janouškové
Patrně máte na mysli léčbu lupénky tzv. biologiky, což jsou biotechnologicky vyráběné celkové léky, které představují nové možnosti v léčbě lupénky. Aplikují se injekčně - do podkoží, svalu či žíly. V současné době je tato léčba určena pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou ložiskové lupénky. Vzhledem k tomu, že se jedná o finančně velmi náročnou terapii, je léčba těchto pacientů soustředěna převážně na kožních kliniky fakultních nemocnic.
Lupénka
Dobrý večer, je vhodné chodit na solárku v případě, že mám lupénku?
Šárka
MUDr. Gabriela Janouškové
Obecně je návštěva solária nevhodná. Fototerapie - světloléčba - v případě lupénky je vhodná ve formě UVB záření, zatímco solária emitují UVA záření.
Lupénka
jak, paní doktorko, na inverzní lupénku - v tříslech, v podpaží ? Děkuji
lukáš
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkuste aplikovat inhibitory calcineurinu (pimecrolimus a tacrolimus - Elidel krém, Protopic krém).
Lupénka
Dobrý den, je mi 22 let a od 12 let mám lupénku. Lékaři mi jí léčili jako seborhoickou dermatitidu, až před 3 lety mi bylo řečeno, že je to lupénka. Mám jí téměř všude po těle. Vyskytuje se spíš ve formě malých flíčků, které se loupají a loupají. .Nejhorší je na pokožce hlavy, loktech, zádech, nohách a HLAVNĚ na obličeji. Léčila jsem to kortikoidama, jenže teď mám hroznou pleť. Letos v létě jsem byla na Krétě a koupila si tam úžasný krém. Jenže jsem ho bohužel ztratila a název samozřejmě neznám. Potřebuju se toho zbavit a ten krém mi fakt pomáhal.Nevíte o něm něco? Zkoušela jsem světloléčbu, alternativní medicínu, léčitele... Znáte cokoliv jiného úspěšného?? - vyzkouším úplně všechno, hlavně, když mi to pomůže (zvlášť když se blíží zima...)Na finance absolutně s pomocí rodičů nehledím. Můžete mi alespoň trochu pomoci, prosím.
Šárka
MUDr. Gabriela Janouškové
Z lokální léčby je možné je ještě doporučit inhibitory calcineurinu (pimecrolimus, tacrolimus - Elidel krém, Protopic krém), které aplikujte zpočátku 2x denně, po cca 10 dnech 1x denně - léčba projevů zejména na obličeji. Jestliže lupénka postihuje celé tělo a místní léčba je bez efektu, pak zvažujeme celkovou terapii Neotigasonem (derivát vitaminu A) nebo cyklosporinem A (imunosupresivum). Krém, který jste si koupila na Krétě, takto nemohu určit.
Lupénka
Slyšela jsem, že příliš horká voda a sauna vadí při lupénce. Je to pravda? A co termální koupaliště?
jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Horká voda či sauna mohou působit jako dráždivý faktor a vést ke zhoršení či vyprovokování projevů lupénky. Teplota vody by neměla přesahovat 38-40 st. C, což je dodržováno i během lázeňských procedur.
Lupénka
Omlouvám se za trojnásobný dotaz. Ještě jsem se chtěla zeptat-můj otec, který taktéž trpí lupénkou tvrdí, že mu pomohlo, když přestal jíst vepřové maso. Je na tom něco pravdy, nebo je strava u každého lupénkáře individuální záležitostí? Děkuji
Broňka
MUDr. Gabriela Janouškové
Dieta má význam u obézních pacientů ( redukční dieta), při rozsáhlých nálezech jsou vhodné bylinné čaje, dostatek tekutin bez příchuti, netučná jídla apod. Strava jako zhoršující faktor lupénky bude do značné míry individuální záležitostí.
Lupénka
Už dvakrát jsem poslala dotaz a nebyl mi zodpovězen,zkouším to tedy potřetí. Může mi barvení vlasů zhoršit projevy lupénky na hlavě? Děkuji
Broňka /30let/
MUDr. Gabriela Janouškové
Tak již potřetí. Barva na vlasy se při aplikaci samozřejmě dostane i na kůži kštice, kterou může podráždit a může se podílet na spuštění či zhoršení lupénky. Zkuste tedy s barvami experimentovat formou proužků, kdy barva se obvykle na kůži nedostane.
Lupénka
Chci se zeptat, jestli barvení vlasů zhoršuje projevy lupénky/mám ložiska ve vlasech/
Broňka /30let/
MUDr. Gabriela Janouškové
Barva na vlasy se při aplikaci samozřejmě dostane i na kůži kštice, kterou může podráždit a může se podílet na spuštění či zhoršení lupénky. Zkuste tedy s barvami experimentovat formou proužků, kdy barva se obvykle na kůži nedostane.
Lupénka
Trpím od 20let lupénkou,vždy v těhotenství mi téměř zmizela. Jelikož mám 2 děti a nehodlám v této terapii pokračovat,tak se mi nemoc hodně zhoršila a hlavně ve vlasech. Ráda si nechávám různě barvit vlasy a chci se tedy zeptat, zda mi to může škodit,či zhoršovat projevy lupénky. Děkuji
Broňka /30let/
MUDr. Gabriela Janouškové
Barva na vlasy se při aplikaci samozřejmě dostane i na kůži kštice, kterou může podráždit a může se podílet na spuštění či zhoršení lupénky. Zkuste tedy s barvami experimentovat formou proužků, kdy barva se obvykle na kůži nedostane.