Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však příliš nelíbí. Proč byste bed rottingu neměli podléhat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bed rotting vlastně znamená v překladu „zahnívání v posteli“. Lidé, kteří se téhle zábavě oddávají, ji pokládají za jednu z možností odpočinku a relaxace. A vlastně, proč by ne. Ležet na měkkém, užívat si klidu, pohodlí a soukromí, na tom není nic špatného. Ovšem v případě bed rottingu to není zase tak jednoznačné.

Jde totiž o masovou akci, kterou „odpočívající“ zdokumentovává na svém mobilu a posílá dál do éteru. Celý svět se může potěšit jeho videem či fotkou, jak kdesi lenoší v posteli. Na sociální síti TikTok se do této výzvy zapojilo už 3,2 milionu lidí. Podle odborníků ale může tento trend poškodit psychiku i zdraví. Jak to?

Odpočinek bez viny

Přestože TikTok je spíše pro mladé, oblíbili si ho i lidé středního věku. Patří mezi ně také naše sedmačtyřicetiletá čtenářka Jolana z Jičína. Bed rottingu se věnuje zhruba měsíc a nemůže si ho vynachválit.

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

„Žijeme v uspěchané době a není nad to se na chvíli zastavit a užít si chvilku pro sebe. Pro mě jsou to volné soboty, kdy nemám práci a starší děti jsou na sportovních závodech,“ přiznává sympatická blondýnka a dodává, že kdyby bylo čistě na ní, k odpočinku by se asi jen tak nedonutila. Měla by špatné svědomí, že je líná. Ale protože jde o masovou akci, pocit viny z ní najednou zázračně opadá.

Odrazový můstek

Pro devětatřicetiletou Evu z Prahy je bed rotting odrazovým můstkem. Přiznává, že je v životě přecitlivělá, nerozhodná a mívá sklony věci odkládat.

„Jsem v tom asi po mamince, která si vždycky všechno moc brala k srdci. Když mám tedy důležitou schůzku, rozhovor nebo nepříjemné rozhodnutí, dopřeju si před tím pár hodin v posteli. Je to pro mě takový psychický detox. Pocit bezpečí, který potřebuju. Pak už zvládnu všechno,“ vysvětluje.

Vězení v poduškách

Lékaři však vidí v tomto druhu relaxace i spoustu rizik, které si odpočívající jen tak neuvědomí. Postel může posloužit jako jednorázová vzpruha, ale válet se v ní několik hodin či dokonce dní může mít devastující vliv nejen na psychické zdraví.

„Pokud zjistím, že povalování potřebuji víc a víc, je to spolehlivé znamení, že mohou nastat nějaké další problémy,“ řekl k novému trendu psychiatr Rishi Guatam pro CBC News. A dodal, že kromě psychiky se může zhoršit i celkové zdraví. Hrozí zvýšení rizika obezity a kardiovaskulárních onemocnění.

I v případě bed rottingu tak platí staré známé úsloví, že všeho moc škodí. Pokud tedy uvíznete na delší čas v poduškách, je docela možné, že na vás druhý či třetí den dolehne pocit tíhy, deprese nebo neurčité úzkosti. Postel je totiž skvělé útočiště, bezpečný „bunkr“, ale i tíživé vězení.

„Když se se mnou rozešel můj partner, byla jsem na dně. A protože jsem neměla poblíž žádnou blízkou duši, schoulila jsem se do své postele. Zpočátku mi v ní bylo dobře, ale později jsem cítila, jak mě ta měkkost pohlcuje. Jak ztrácím řád, další směr. A vlastně mi pak bylo ještě hůř než před tím,“ popisuje čtyřicetiletá Jana z Pardubic.

Spánek v ohrožení

Tělo funguje v určitém rytmu. Narušíte-li ho, můžete si přivolat spoustu zdravotních neduhů. A to je i případ bed rottingu. Pokud je postel pro vás kanceláří nebo prodlouženým obývacím pokojem, může se stát, že se její klasická „odpočinková“ úloha postupně vytratí. A to je problém.

„Já mám místa v domě spojená s určitými vjemy. Třeba obývací pokoj, kuchyň, koupelnu. Každá místnost má nějakou úlohu v mém denním rytmu. Když jsem se rozvedla, stala se ložnice mým bezpečným pelíškem, kde jsem si lízala rány. Dělala jsem tam všechno – polehávala, jedla, surfovala na mobilu, dívala se na televizi. Časem jsem ale začala mít potíže se spánkem,“ popisuje třiačtyřicetiletá Diana z Mostu.

„Velký vliv na to měla moje životní situace, ale i fakt, že postel v tom chaosu ztratila svou původní funkci.“ Psychologové v tom dávají Dianě za pravdu. Podle nich má postel sloužit výhradně ke spánku a partnerské intimitě. Na krátký odpočinek nebo „poobědového šlofíka“ by měla být určena spíš pohovka v obýváku, aby se oba světy, ten denní a noční, navzájem jednoznačně oddělily.

Zapomínání na sebe

Pokud setrváváte příliš dlouho v posteli a nejste například nemocní, může se to odrazit na vaší psychice a péči o zevnějšek. S tím souhlasí i psychologové, kteří varují, že „poduškový režim“ může být zpočátku příjemný, ale po čase přináší čím dál více problémů. Chroničtí peciválové nebo vyznavači nového bed rottingu totiž mívají sklon se v posteli rozsedět a zmítat se v různých pocitech, úzkostech a vzpomínkách na minulost. Není divu, že v takovém rozpoložení pokulhává i hygiena, péče o sebe a svoje vzezření.

Kabelky už nefrčí. Generace Z si oblíbila nový módní doplněk: jídlo a pití

„Když jsem celý den v posteli, mám na sobě pyžamo a nic neřeším. Proč také. Nikdo kromě mě tu není,“ uvádí padesátiletá Irena z Opavy a připouští, že ve svém polehávání moc neřeší účes, make-up ani žádné přehnané zdobení.

Dobrovolná izolace

Podle odborníků bed rotting není vyloženě špatná záležitost, je však nutné ho omezit jen na určitý čas a ideálně ho neprovozovat v posteli, ale třeba v obýváku na gauči. Další aspekt, na který u bed rottingu poukazují, je určitá forma izolace. Lidé, kteří se zaklíní v pohodlí, obvykle mají sklony tam zůstat. Straní se kamarádů, bojkotují koníčky a tak trochu „zahnívají“ ve svém vyměkčeném světě. A to je pak cesta do pekla.

„Stát se jen ležákem, který konzumuje filmy nebo poslouchá rádio? To je skoro až hřích,“ kroutí hlavou dvaapadesátiletá Sylvia z Bratislavy, ale jedním dechem dodává, že jednou už měla k tomuto scénáři nakročeno: „Stalo se to v momentě, kdy mi zemřel manžel a nic mě netěšilo. Prostě jsem jen spala, ležela a přežívala. Kdyby mě tehdy nevytáhla dcera z postele, asi bych tam zůstala dodnes. Jsem jí za to moc vděčná. Teď už vím, že sebelítost a setrvávání v polštářovém skanzenu není řešení. V mém stavu mi nakonec nejvíc pomohlo chodit ven, zajímat se o ostatní a dodržovat denní řád. Od té doby mám postel jenom na spaní a je to tak nejlepší.“

Je vám trend bed rottingu blízký?

celkem hlasů: 1894
Autor:
  • Nejčtenější

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

31. května 2024

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku...

Na nebinaritu nevěřím, říká sexuoložka, která se 30 let věnuje trans lidem

28. května 2024

Rozstřel Jako sexuoložka se už 30 let věnuje trans lidem. Sama se považuje za starou školu a tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrti se nebojím. Vím, že nás po ní čeká něco nádherného, říká Jana Holcová

2. června 2024

Premium Miluje slunce a moře. Proto tak ráda jezdí do Itálie. S herečkou Janou Holcovou, jednou ze...

Žena naletěla o padesát let mladšímu sňatkovému podvodníkovi

31. května 2024  8:01

Třiaosmdesátiletá Iris Jonesová si ještě před časem užívala se svým o padesát let mladším manželem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vybírání popelnic a swingers párty. Vyměněná manželka šokovala svými koníčky

29. května 2024  21:45

Nejnovější díl Výměny manželek byl plný konfliktů a pikantních odhalení. Probírala se témata jako...

Emoční odlišnost, nevěra i peníze. Sedm nejčastějších zabijáků vztahu

4. června 2024

Vztahy se rozpadají z mnoha závažných i méně vážných důvodů, jejichž seznam by mohl být hodně...

Umělá inteligence může pomáhat také v psychoterapii. Chybí jí ale empatie

4. června 2024

Ležíte na pohovce. Oči máte zavřené a slyšíte konejšivý hlas. Kdesi uvnitř sice víte, že pochopení...

S vyžíráním dobrot je konec, říká David. Za čtyři měsíce shodil 13 kilo

4. června 2024

David hrál šestatřicet let aktivně fotbal, ale kvůli zdravotním komplikacím pohyb omezil a začal...

Můžete do těla „cpát“, co chcete, ale bez pohybu jsou vitaminy k ničemu, říká lékař

3. června 2024

Premium Více a dříve postihuje ženy. Ale i nemocné s chronickým onemocněním ledvin nebo onkologické...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...