Vše začalo Elizou
Přestože se může myšlenka umělé inteligence ve službách psychoterapie jevit jako šílená, první experimenty s robotem v roli terapeuta začaly už dávno. V roce 1966 vytvořil německo-americký počítačový vědec Joseph Weizenbaum první chatbot (ze zkratky „chatovací robot“), který vystupoval v roli psychoterapeuta.
Fungovalo to tak, že uživatel napsal na elektrickém psacím stroji zprávu a „psychoterapeut“ mu po chvíli odpověděl. Jednoduchý software se podíval na vstup uživatele a použil sadu pravidel, aby vygeneroval věrohodnou odpověď.
Přítelkyně snů, nebo past? Seznamky s umělou inteligencí podporují toxické vztahy![]() |
Svůj program Weizenbaum pojmenoval Eliza po hlavní hrdince filmu Pygmalion. Stejně jako používá květinářka ve hře G. B. Shawa jazyk k vytvoření iluze inteligence, program Eliza mluvil tak, aby vyvolal iluzi, že rozumí člověku sedící za psacím strojem.
Weizenbaum s překvapením brzy zaznamenal, že uživatelé začali Elize připisovat porozumění, empatii a další lidské vlastnosti, přestože věděli, že jde jen o počítačový software. Tento jev byl později odborníky pojmenován jako tzv. „Eliza efekt“.
Je všeobecně známo, že sám vynálezce později svého objevu litoval. Na rozdíl od ostatních nadšenců své doby, kteří byli myšlenkou umělé inteligence fascinováni, dospěl Weizenbaum k názoru, že umělá inteligence je „indexem šílenství našeho světa“. Pandořinu skřínku, kterou svým objevem otevřel, už ovšem zavřít nedokázal.
V roce 2017 představila irská klinická výzkumná psycholožka Alison Darcy přelomový objev s názvem Woebot. Šlo o mobilní aplikaci, která měla fungovat jako kapesní terapeut.
Woebot dodnes vede uživatele při zvládání úzkostných myšlenek a pocitů. Uživatel si nejprve vytvoří účet a poté je vyzván, aby zadal svou náladu a podrobnosti vysvětlující aktuální stav mysli. Aplikace poté reaguje tím, že navrhuje nástroje a strategie, které mohou v dané chvíli uživateli pomoci.
Alison Darcy, jež byla v roce 2023 zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí v oboru umělé inteligence, mluví o aplikaci jako o „emočním asistentovi, který je tu pro vás ve složitých chvílích a vždy mu jde jen o vaše dobro.“ Podle ní je Woebot nástroj stejně „zábavný jako terapeutický“.