Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

  • 0
Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem informací, mají ovšem i svou stinnou stránku. Jejich využívání dokáže narušit přátelské či rodinné vazby, nebo zničit váš milostný vztah. V čem mohou být z pohledu partnerského soužití nebezpečné a jak tomu předejít?
Není lepší přestat nahlížet do falešného světa jiných, více se věnovat lidem...

Berou vám volný čas

Zní to jako klišé, ale čas je jedna z nejcennějších věcí, které v životě máme. Pokud ho často vyplňujete sledováním sociálních sítí, utíká rychleji, než byste čekali. Přitom množství prospěšných informací, které později dokážete zužitkovat, je spíše zanedbatelné.

Sociální sítě jsou pro mozek toxické, prospívá mu spánek a pocit štěstí

Pokud více než 80 % informací na své „zdi“ jen bezmyšlenkovitě posunete dál, velmi pravděpodobně okrádáte o čas nejen sebe, ale i vaši polovičku, se kterou byste mohli trávit společně drahocenné chvilky. Začátkem konce pak jsou stále častější situace, kdy vy i váš partner sedíte u jednoho stolu nebo na gauči a místo vzájemné konverzace oba upíráte zrak do mobilních telefonů.

Co vám hrozí: Odcizení, ztráta společných konverzačních témat a ochladnutí vztahu.

Pokud ve vztahu prožíváte nějaké těžkosti, rozhodně je nevyřešíte pomocí...

Vyvolávají falešné iluze

Jestli něco sociální sítě dokážou dokonale, tak to je vytváření iluze o tom, že vše za zdmi vašeho domova je lepší, možná až dokonalé, zatímco váš vlastní život, vztah, potažmo i vzhled, jsou ukázkovým příkladem pravého opaku. A to může být v určité fázi milostného vztahu kámen úrazu. Nejčastěji dojde k tomu, že začnete zbytečně řešit problémy, které byste jindy přešli s lehkostí.

Příspěvky ostatních, paradoxně mnohdy zcela cizích lidí, ve vás možná vyvolají pocit, že si vás partner dostatečně neváží, protože nepřinesl obří pugét rudých růží na oslavu výročí jako ten muž, kterého má na snímku uživatelka s přezdívkou Gigi87.

FOMO je temná stránka sociálních sítí, ohrožuje hlavně dospívající

Nebo začnete pochybovat o sobě jako matce, protože oproti ostatním dětem na fotkách jsou ty vaše neustále špinavé, ubrečené a ve třech letech neumějí plynně tři světové jazyky. Pověstné semínko nejistoty může vyklíčit i v hlavě, která má dojem, že si všechna rizika sociálních sítí naplno uvědomuje...

Co vám hrozí: Hledání problémů tam, kde nejsou, vyvozování zbytečně přísných důsledků z maličkostí nebo nabytí pocitu vlastní či partnerovy nedokonalosti.

Spory na úkor sociálních sítí jsou velmi obvyklým jevem.

Jsou zdrojem nedorozumění

Online komunikace dokáže být velmi zrádná, o tom se už leckdo ze čtenářů a čtenářek sám přesvědčil. Nepřímá komunikace může snadno vyvolat zcela „šílené“ domněnky. Absence emotikonů v textové zprávě, špatné pochopení psaného slova či nevinná fotka s kamarádem, nebo kolegou, kterou shlédne váš současný, do té doby ne příliš žárlivý přítel, to vše vás může přivést do problémů, které jen těžko vysvětlíte.

Pět nejčastějších spouštěčů nevěry, nad kterými možná máváte rukou

Nejsou to však jen zprávy, co může zasadit klín do harmonického soužití. Také se vám někdy stalo, že jste plánovali jít večer ven s přáteli, ale během dne se plány změnily a vy jste se ocitli na jiné akci, než jste „nahlásili“ doma? Stačí jedno obyčejné „storíčko“ na sociálních sítích a problém je na světě. A to jen díky tomu, že vy nebo vaše kamarádka máte potřebu sdílet každý váš krok.

Co vám hrozí: Zbytečné hádky, narušení důvěry ve vztahu, vyvolání pochybností kvůli zcela nevinné či neplánované situaci.

Zkuste si užívat chvíle s přáteli či partnerem, neinformovat o tom neustále...

„Nutí“ vás k přehnanému sdílení soukromí

Další nešvar, který souvisí s užíváním sociálních sítí, může ve vztahu vyvolat vážné rozepře a narušit partnerské vazby. Pokud máte potřebu svému okolí neustále sdělovat, co právě děláte, kde jste, jaké jídlo konzumujete, nebo se „chlubíte“ novými kousky v šatníku, proberte dopředu s partnerem, zda je mu to příjemné.

Příběh Daniela: Vadí mi, že přítelkyně sdílí náš život na sociálních sítích

Možná budete překvapená, že ne každému takové jednání vyhovuje. I v tomto případě je potřeba stanovit si hranice toho, co ještě jste vzájemně ochotni akceptovat. Samozřejmě to platí i opačně. Jakmile je váš partner aktivní na sociálních sítích, ale vám se ani za mák nelíbí jeho otevřené dveře do vašeho soukromí, sdělte mu to.

Co vám hrozí: Ztráta soukromí nebo situace, kdy jsou partner či partnerka vystaveni nepříjemným pocitům kvůli zveřejňování intimních detailů z jejich života.

Svět se mění, zářným důkazem je i to, že většina prvotních náznaků o nevěře,...

Snadná nevěra a instantní vztahy

Seznamování přes internet je dnes běžnou záležitostí. Nespočet párů se dalo dohromady přes online seznamky, ale i sociální sítě. Pro nezadané muže a ženy jsou tyto možnosti skvělé, ovšem pro vztah, který právě prochází krizí, může představovat virtuální svět velké a zásadní riziko.

NA KAFI: Online seznamkám dominují muži. Na jednu ženu čekají tři

Místo snahy o komunikaci a hledání řešení se často nejen ženy uchylují k opětovnému kontaktování expřítele či ke zdánlivě nevinnému flirtu s člověkem, kterého nikdy neviděli.

Ve světě, který v podstatě nemá hranice, je dnes více než jednoduché navázat nový vztah, zaflirtovat si či potěšit ego. Ráno se s jedním partnerem rozejdete, večer můžete vyrazit na další rande z online seznamky.

Kromě toho je potřeba si uvědomit, jak ošemetné může být flirtování s někým, koho považujete za cizího. Případů, kdy se zadaní lidé „spustili“ s někým z internetu a podváděná polovička to zjistila, je poměrně dost.

Co vám hrozí: Neuvážené ukončení vztahu, komplikace v partnerství, narušení důvěry.

Jaký vliv mají sociální sítě na váš vztah?

celkem hlasů: 325