Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Osvobozující i drtivá samota. Pět tipů, jak ji využít opravdu naplno

„Zůstaňte doma, s nikým se nestýkejte,“ poslouchali jsme posledních několik měsíců. Jak na nás samota působí, kdy přechází v tíživé osamění, a jestli nám může přinést vůbec něco pozitivního (kromě negativního testu na covid), zjišťovala Adéla Skřivánková.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve snaze ochránit zdraví své i svého okolí jsme se po většinu letošního roku zahalili do samoty a odstřihli se od sociálního života. Pro mnoho lidí začalo jedno z nejnáročnějších období, plné životních zkoušek. Nad pocitem strachu a nejistoty se totiž začal vznášet jako temný mrak ještě jeden tíživý pocit – osamění. To, co dosud zažívali zejména opuštění senioři, u nichž je samota vážnější problém než nemoci a chudoba, si vyzkoušela i mladší generace. Zjistili jsme, jak izolace dokáže „lézt na mozek“. A to i přesto, že oproti mnohým seniorům máme luxus sociálních sítí a kontakt se světem můžeme udržovat alespoň virtuálně.

Podle řady studií představuje samota vážná rizika, a to jak pro fyzické, tak především pro duševní zdraví. Osamělí lidé častěji trpí depresemi a úzkostmi, mají nižší imunitu a vyšší riziko předčasného úmrtí, dokonce až o 26 procent. Vědci se nezdráhají přirovnat negativní efekt samoty k alkoholu, obezitě nebo pravidelnému kouření (podle rozsáhlé britské studie z roku 2010 je osamělost podobně škodlivá jako kouřit patnáct cigaret denně). A jistě není náhoda, že ve vězení bývá pobyt na samotce tím nejtvrdším trestem. 

Není jen špatná

Samota však nemusí být nutně negativní stav, pokud si ji zvolíme dobrovolně. Po náročném dni v práci, nákupu v přeplněném obchodě, dopravní zácpě, hlídání dětí nebo návštěvách příbuzných bývá jediným, po čem toužíte... chvilka klidu, čas pro sebe. O samotě dobíjíme baterky a třídíme si myšlenky. Vědí to poutníci, kteří se vydávají na dlouhé pěší cesty jen v doprovodu vlastních myšlenek. Lidé, kteří se živí tvůrčí činností, většinou ke své práci samotu přímo vyhledávají. Jsou kreativnější, nápaditější, nic je neruší.

Vždy záleží, jak k samotě přistoupíme a co z ní vytěžíme. Já se s ní kamarádím už dlouho. O tom, jak dobrou dokáže být parťačkou, jsem se přesvědčila například loni, kdy jsem se vydala sama s batohem na zádech na půlroční cestu po Střední Americe. Díky samotě jsem musela začít důvěřovat jen vlastním schopnostem. Díky samotě jsem se snadněji seznamovala s domorodci i ostatními cestovateli, takže jsem se nikdy necítila osamělá, a díky samotě jsem nemusela dělat žádné kompromisy, kam a kdy jet dál.

Jak říká můj kamarád: „Když cestuješ s někým, každý chce něco jiného, ale všem se chce pořád čurat.“ Samota byla pro mě obrovská škola. Ale měla samozřejmě i svoje mouchy. Například nebyl nablízku nikdo, kdo by se o mě postaral, když jsem se v Guatemale přiotrávila a nemohla se ani zvednout z postele. Kdybych si však měla zpětně vybrat, jestli jet sama, nebo s někým, své rozhodnutí bych neměnila.

Mít chvilku sama pro sebe už nemusí být jen snovou představou!

Vánoce a samota

Zvlášť v období vánočních svátků si ale uvědomím, jak je potřeba samoty proměnlivá. Připomene mi to vždy notoricky známá postava Kevina, který se rok co rok na televizních obrazovkách ocitá „Sám doma“. Tenhle film miluju a dokáže mě pokaždé rozesmát, ačkoli všechny scény už znám za ty roky nazpaměť. Vysílají ho vždy koncem svátků, kdy mi začínají být těsné nejen kalhoty, ale jaksi celý malý byt, kam se sjela naše halekající rodina. Kevinovi vždy na chvíli tajně závidím, že se ocitl sám. Může si užívat prázdného domu, neomezeného času sám pro sebe, přepínat si programy, jak se mu zlíbí, ládovat se v posteli pizzou.

Přesně to si plánuji, když se vracím do svého opuštěného domova. S nikým nemluvit, vypustit z hlavy zcela zbytečné informace o sousedech ze třetího patra a slogany televizních reklam, opět nalézt svůj duševní klid u vybalování krabiček se zbytky cukroví. Jenže to mě po pár dnech, stejně jako Kevina, přestane bavit. Tiché stěny se se mnou nezasmějí a hodiny tikají příliš nahlas. Ten ruch a povyk mi začne chybět. A tak znovu balím saky paky a vyrážím na Vysočinu vstříc nervovému polozhroucení, žabomyším válkám a dobře osmaženému řízku. Samota je skvělá, prospěšná, kreativní a osvobozující. Ale jen když je dočasná.

Osamocení a samota nejsou totéž

Rozdíl je totiž mezi samotou a osamělostí. Zatímco samotu občas potřebuje každý z nás, osamělost už je stav, kdy nám chybí blízký kontakt s jinými lidmi a samota na nás začíná působit destruktivně. Často však ani nepomůže vyjít ven do společnosti. Člověk se může cítit sám i v místnosti plné lidí, dokonce i mezi svými kamarády nebo v manželství, pokud vztahy postrádají hlubší pocity, porozumění a důvěru. Problém bývá i v tom, že osamělí lidé trpí nízkou sebehodnotou, a pokud navážou vztah, tak často se špatnými partnery, kteří v nich negativní pocity ještě umocní.

„Nedokážu být sama. Nevydržím s vlastními myšlenkami. Přepadají mě deprese a úzkosti. Někoho vedle sebe zkrátka potřebuji,“ odpověděla mi kamarádka, když jsem se jí ptala, jestli po sérii nevydařených vztahů nechce zkusit být chvíli sama. Raději byla „aspoň s někým“, než aby chvíli trávila čas jen sama se sebou a zjistila, co přesně vlastně chce. Pocit osamělosti se u ní pravidelně střídal se zklamáním. Podle terapeutů je přitom umění být sám jednou z nejdůležitějších vlastností, bez které by se člověk neměl do vztahu pouštět.

Párový terapeut Jan Vojtko na svých přednáškách často opakuje: „Nemůžete čekat, že vás někdo udělá šťastnými, pokud nejdříve nejste šťastní vy sami se sebou.“

A jak tedy na to? Začněte si užívat života. V podobě, jaký žijete teď. Tak jednoduché to je. Je dobré mít nějakou vizi, ale neschovávejte si spokojenost na to, „až budu mít partnera“ nebo „až budu vydělávat více peněz“, popřípadě „až zhubnu“. Slovo „až“ vypusťte ze svého slovníku. Najděte si koníčky, které vás budou bavit, a začněte se jim pravidelně věnovat. Prohlubujte vztahy v rodině a s přáteli a stýkejte se s nimi tak často, jak jen to současná krizová situace dovolí. Vyrazte do přírody, zapojte se do dobrovolnické organizace, rozjeďte vlastní projekt. Uvidíte, že pocit osamělosti a prázdnoty brzy odezní. Jak totiž řekl německý spisovatel Johan Wolfgang Goethe: „Samota je hezká věc, žije-li člověk sám se sebou v míru a má-li co dělat.“ 

Jak žít život podle svého gusta? Házíme do ringu pár tipů. Který z nich zvednete?

Najděte si novou zálibu
Když jsme sami, máme luxus spousty volného času. Vrhněte se do aktivity, kterou jste vždycky chtěli vyzkoušet. Kurz fotografování? Latinskoamerické tance? U nového koníčku navíc poznáte i nové lidi.

Seznamujte se
Odhoďte ostych a oslovujte cizí lidi. Třeba se zapovídejte se sousedy při venčení psa v parku nebo prohoďte pár vět s obsluhou u okénka s kávou. Možná že se z těchto „small talků“ časem rozvinou hlubší vztahy a nová přátelství.

Relaxujte
Využijte toho, že vás nikdo neruší, a oddávejte se chvilkám relaxace, ti pokročilejší meditaci a dechovým cvičením. Uklidníte vír vlastních myšlenek a možná dojdete ke zjištění, že to pravé štěstí se nachází uvnitř vás samotných.

Ponořte se...
do čtení knihy, poslechu hudby, audioknihy, do práce (pozor však na workoholismus) nebo do nějaké kreativní či manuální činnosti. Do kýženého stavu „flow“, kdy přestanete vnímat čas a prostor, se nejlépe dostanete právě o samotě.

Uspořádejte si domov
Ve dvou se to sice lépe táhne, ale nadělá se i větší nepořádek. Vyházejte nepotřebné věci a vytřiďte i dlouho opomíjené komody a skříňky. Podle feng shui tím navíc uděláte prostor něčemu (nebo někomu?) novému.

Autor:
  • Nejčtenější

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

K hubnutí ji přiměla snaha o dítě a pohledy okolí. Markéta shodila 24 kilo

Neuvěřitelných 159 kilogramů. Přesně taková je výchozí váha Markéty, která se rozhodla se sebou něco dělat. Hubnout...

Láska to většinou není, ale páry ze Svatby na první pohled pokračují dál

Dva páry se v minulém dílu televizní show Svatba na první pohled rozpadly, jeden spolu zůstal. Zbývající tři dvojice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalý vztah není sci-fi. Dosáhnete ho pomocí čtyř snadných kroků

A žili spolu šťastně až do smrti… Dobré konce nemusejí existovat pouze v dětských pohádkách, i v reálném životě...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 6. do 12. prosince

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Objevte v sobě umělkyni a správně relaxujte. Tipy pro adventní pohodu

Seriál Adventní čas je pro děti časem radostného těšení na Ježíška, ale pro dospělé často spíše bláznivou honičkou. Aby to...

Láska to většinou není, ale páry ze Svatby na první pohled pokračují dál

Dva páry se v minulém dílu televizní show Svatba na první pohled rozpadly, jeden spolu zůstal. Zbývající tři dvojice...

Příběh Dáši: Bývalá tchyně na mě posílá sociálku

Vdala jsem se za muže ctižádostivého, ambiciózního a workoholika. A taky bohatého. Byla jsem jím poblázněná, imponovalo...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...