Proč jsem neohlásila znásilnění? Bála jsem se, že mi neuvěří, říká Jasmína

Rozstřel   16:00aktualizováno  7. července 11:38
„Z vlastní zkušenosti vím, proč se ženy bojí o znásilnění mluvit,“ říká lektorka sebeobrany Jasmína Houdek. Ve 14 letech ji v bezpečném prostředí znásilnil muž, kterého znala. Svěřila se v Rozstřelu.

„I já jsem tehdy nikomu nic neřekla, protože jsem se bála, že mi nikdo neuvěří. Když jsem si představila situaci, že budu vypovídat na policii, to jsem si říkala, to nikdy, bála jsem se, že budou říkat, že si vymýšlím, že budu méně věrohodná než onen dospělý muž, který mi to udělal. Byla jsem o té události schopna mluvit až 15 let od té doby, kdy se to stalo.“

Jasmína si své trauma chtěla napřed vyřešit bojovými sporty. „Dělala jsem box, thajský box i nejtvrdší bojové sporty na světě, dokázala jsem dát tvrdou ráno a kopem z otočky skolit protivníka k zemi,“ vzpomíná a dodává, že její zraněné duši však nic z toho nepomohlo. „Navzdory tomu, co jsem uměla, se mi pořád stávalo, že jsem třeba byla na párty, kde na mě dorážel opilý spolužák, a já jsem v ten moment nedokázala nic udělat. Do lidí, které dobře znáte, se špatně kope. V ten moment, kdy mi začal spolužák sahat do rozkroku, já úplně zamrzla, nebyla jsem schopná nic udělat. Říkala jsem si: co se to děje, ubližuje mi spolužák, kterého mám ráda, a zítra ho uvidím ve škole.“

Co s tím, když si na nás dovoluje třeba nadřízený nebo politik?
Důležité je vědět, že když někdo překračuje naše hranice, můžeme se ohradit. Každý je může mít jinde. Někdo snese košilaté vtipy, jiný nesnese ani polibek na přivítanou. Je dobré vědět předem přesně, kde jsou moje hranice. Jsou-li pak překračovány, daleko lépe si uvědomíme, že se děje něco, co se nám nelíbí, a že je na místě říct: takhle na mě nesahej, nebo tohle se mi nelíbí či tohle nechci. A tu větu říct přísně, silně, o trochu víc nahlas, než běžně mluvíte.

Může to být problém, pokud jde o společnost, v níž musíte do budoucna dál fungovat.
Tlak okolí právě obvykle brzdí naše reakce. Vaši reakci bude nejspíš znevažovat nejen samotný aktér, ale i okolí a možná i partner, kterému se svěříte doma, nebo kamarádka. To, že vám ostatní říkají, že přeháníte, že jste si to vymyslela nebo že jste hysterka, to je vlastně něco jako druhý a stejně bolestivý útok. Ale pokud jste na něj připravená, snáz ho ustojíte. Proto rozumím všem obětem, které se ozývají až několik let poté, co se něco takového stane.

Jak komunikovat?
Stoupnout si do silného postoje, zvednout hlavu, narovnat se a důrazně říct: tohle se mi nelíbí a počítat se zlehčováním, ale neustoupit. Trvat si na svém. Pokud vaši reakci znevažuje okolí, stačí říkat: rozumím, tobě to nevadí, ale mně ano. Trvat si na svém a nemusíte ani nic vysvětlovat. Nebojte se postavit se sami za sebe. Sice jdete do konfliktu, ale příště už na vás nikdo dotěrně sahat nebude, bude vědět, že u vás narazí.

Jak jste se vypořádala s traumatem z dětství?
Už mi bylo 28 let, měla jsem perfektní práci, skvělého partnera, který je dnes mým manželem, skvělé koníčky, perfektní kamarády. Abych to trauma zvládla, musela jsem ho znovu prožít, a přitom být silná v kramflecích. Kdybych nebyla, bolelo by to mnohem víc a nevím, zda bych si nějakou další újmu nezpůsobila. Na kurzy k nám chodí ženy s podobnou zkušeností a já už jim teď s klidem mohu sama poradit, ať jdou na terapii.

Lze útoku předejít, zabránit?
Žádný útok nezačíná v momentě, když vás někdo škrtí, ale už dřív, kdy třeba jdete po ulici a útočník si vás vybírá. Nejlepší sebeobrana je ta, abyste se útoku úplně vyhnula. Všimnout si včas, že se něco děje. Je tam někdo divnej? Kouká na mě a svléká mě pohledem? Podívat se na něj, odejít, přesednout do jiného vagónu, když to nejde, tak reagovat: haló, pane, vidím, že se na mě díváte, potřebujete něco?

Až takhle?
Často se stává, že lidé tyhle situace ignorují. Třeba nějaký muž kouká ženě do výstřihu nebo na nohy. Když se to děje, učíme, aby se žena na toho člověka podívala. Většina lidí ucukne, protože si uvědomí, že „civí“ dlouho, a není to úplně oukej. Ale když predátor neodvrátí zrak, je dobré na něj promluvit.

Měla bych strach, že ho spíš vyprovokuji.
To je jeden z nejčastějších mýtů. Nemůže se stát, že agresora vyprovokujete. Pokud má plán, že vám ublíží, tak to stejně udělá.

Jak zareaguje?
Buď se stáhne, anebo většinou zamumlá něco jako: ty jedna krávo, aby ses nepotento...a dosaďte si nadávky, jaké chcete. Pokud vám při odchodu začne nadávat, tak ho nechte, hlavně nic nedodávejte. Nechtějte vyhrát, neříkejte nic ve smyslu: ty jeden..., zkoušej si to na někoho jinýho...

Co když za mnou zrychluje muž v noci v temném průchodu?
Hlavně zase neignorovat. Cítím strach, nebezpečí? První poučka: reaguj. Jak? Změňte třeba náhle směr.

Že se v průchodu otočím a půjdu rovnou proti němu?
Ano. Nebo se jen otočit, zastavit a podívat se na něj. Když se také zastaví, ověřila jste si, že jde za vámi.

V ten moment ztuhnu.
Pokud projdete našimi kurzy, nezastaví vás v reakci ani paralýza v podobě extrémní dávky stresu, protože jste připravená, víte o paralýze a dostane vás z toho naučený mechanismu. Víte, že musíte udělat postoj: dát ruce před sebe, říct „nechte mě“, a když je u vás, pak použít naučený úder, třeba píchnutí do očí. Dobrá sebeobrana by neměla být postavena na tom, že se ji učíte roky, ale spíš jen za pár hodin.

Když se příliš vyzývavě obleču, není to i trochu moje provokace?
To je další z rozšířených mýtů. Za násilí může vždycky jenom pachatel. Není vaše chyba, že máte legíny, velká prsa nebo podpatky. Když se oblečete do šatů, nalíčíte se, pak většinou pro někoho, za kým jdete, a také abyste se cítila dobře a líbila se sama sobě. Rozhodně se tak neoblékáme pro cizí lidi na ulici. A ti muži, co na vás na ulici hvízdají, vědí, že jste se neoblékala pro ně a nechtějí vám lichotit. Ta hrstka mužů, která se tak chová, to dělá pro pocit moci.

Mám pokřikování na ulici ignorovat, nebo dotyčného poslat zpátky do kanálu?
Obojí. Nejde o sexuální útok, ale nehrozí většinou, že vás dotyčný znásilní. Můžete si nějakou slovní reakci připravit předem a vymezit se. A vždycky vykat! Vědět, že nejste jediná, komu se tohle děje, a vědět, že i když o tom společnost není zvyklá mluvit a přechází oplzlé pokřikování na ulici, dít by se nic takového nemělo.

Když se už dostanu do fyzického boje s útočníkem, mohu se ubránit?
Můžete. V první řadě zahoďte všechny poučky o tom, že máte být hodná a spolupracující, a vždycky se braňte. Čím víc budete spolupracovat, tím horší to bude. Bijte se jako lvice. Kousejte, škrábejte, trhejte nos, oči, ústa, tahejte za vlasy, bouchejte do krku, do zátylku...

Mám šanci na úspěch?
Vždycky. Jeden z nejnebezpečnějších mýtů je ten, že žena se silnějšímu a většímu muži neubrání. Napadení není boxerský zápas, tam nejsou pravidla, udělejte všechno proto, abyste se z toho dostala, a pak utíkejte pryč. Máte veliké šance na to, že to zvládnete. Jsou na to data.

Mnohem lepší je být při napadení první, kdo něco udělá. Jasmína Houdek ukázala moderátorce ve studiu, jak se ubránit napadení. Proč je dobré mít ruce před sebou nahoře? Co je to očopich a jak se vede takový obranný útok? Jak zjistí muž ženinu hranici? Sledujte celý Rozstřel.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Slyšíte víc vulgarit v seriálech? Tvůrčí pohled, jdeme s dobou, tvrdí televize

1. května 2024

Premium Taky to s vámi někdy v obýváku cukne a nevěříte vlastním uším, co jste z televize slyšeli? Přestože...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...