Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Vykejte a udržujte odstup, radí lektorka, jak se nestát obětí násilníka

  0:46
Postoj, tón hlasu, jasný povel, ale i vykání. To jsou způsoby, jak se nedostat do hledáčku zloděje či násilníka. Takových nástrojů je celá řada. „Nebuďte snadný cíl,“ radí lektoři moderní sebeobrany.

„Buďte ostražití a odmítavý postoj dejte jasně najevo,“ radí odborníci na sebeobranu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Série chvatů a úderů, jimiž i fyzicky slabší žena dokáže zpacifikovat útočníka, který se před ní náhle vynoří. Dokonale odražený pokus o škrcení, jenž končí agresorovým bolestným úpěním. V takové výsledky doufá většina těch, kteří kdy uvažovali o kurzu sebeobrany.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Skutečná obrana podle odborníků začíná jinde. Reálné situace na ulici nebo v opuštěném parku totiž většinou naučeným scénářům zrovna neodpovídají. 

„Když se budeme bavit třeba o škrcení, jak by takový útok probíhal ve skutečném světě? Je důležité uvědomit si jednu věc. Na začátku každého útoku je takzvaný výběr oběti,“ vysvětluje Jasmína Houdek, lektorka kurzů sebeobrany pro ženy.

Otevírá tak otázku, kterou řada lidí zcela opomíjí, ale ona je přitom naprosto logická a kalkulovat s ní může ušetřit mnoho nepříjemných i nebezpečných situací. Otázka je to prostá – jak sama sebe vyřadit z výběru lidského predátora?

Ve čtrnácti znásilněna člověkem, jehož znala

Sama Jasmína byla jako čtrnáctiletá dívka znásilněna, a to člověkem, kterého znala. V té době o svém hrůzném zážitku nikomu neřekla a po svém hledala různé cesty, jak se s traumatem vypořádat.

„Trápilo mě to každý den, tak mě napadlo začít dělat bojové sporty. A tak jsem se začala věnovat thajskému boxu. Naučila jsem se dávat tvrdé údery, silné kopy, otočit skóre a podobně,“ vzpomíná. Jenže navzdory tomu, že po čase uměla rozdat silné a dobré rány, setkala se v životě se sexuálním obtěžováním.

„Říkala jsem si, tak moment! Já umím dát ránu takovou, že složím dva chlapy naráz, ale nedokážu se bránit proti těmto věcem,“ vysvětluje, co ji přivedlo na první kurz sebeobrany – tehdy ještě jako studentku.

Jasmína Houdek s manželem

Jasmína Houdek s manželem

S pomocí terapeutky se postupně zbavila svého traumatu z dětství a jak sama říká, dnes už má tuto vzpomínku zařazenou v kategorii s názvem „vyřešené“. Sebeobraně však naprosto propadla a nyní je to ona, kdo ženy učí, jak zvládat konflikty, jak se bránit, ale především i to, jak se nebezpečným situacím vyhnout.

„Pokud se chceme zabývat sebeobranou, musíme se zamyslet nad tím, jakým lidem čelíme. Tihle lidé přemýšlejí jinak než většina z nás. Hledají někoho, s kým to budou mít snadné, a je naprosto jedno, jaký mají motiv – zda chtějí okrást, znásilnit, vybít si nenávist,“ říká lektor Pavel Houdek, Jasmínin manžel.

Stali jste se někdy obětí násilníka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 348
Ano 215

Někdy postačí i tak zdánlivě nevýznamná věc, jako je postoj. Nemalou část útoků může odrazit už to, jak člověk stojí, jak drží tělo a kam upíná svůj pohled. Široký postoj s chodidly od sebe na úrovni ramen, ramena držená doširoka a lehce vystrčená brada.

Všechny tyto drobnosti signalizují jistotu a sebevědomí – tedy vlastnosti, které útočník u snadné oběti nehledá. Daleko více ho přivábí pohled upřený do země, nejisté těkání očima kolem, schoulená ramena a nerozhodné přešlapování.

Pokud už komunikujeme s někým, na kom nám něco nesedí, je důležité všímat si detailů. Dotyčný může předstírat, že se ztratil a chce poradit cestu, nebo chce cigaretu.

Důvodů, proč se s neznámým člověkem navzdory špatnému pocitu pustit do řeči, může být mnoho. O to důležitější je nepolevovat v takové situaci v pozornosti. I útočník se může prozradit signály, které si ani neuvědomuje.

Pozor na varovné signály. Násilník si oběť testuje

Varovat by mělo například, pokud si neustále sahá na obličej. Je to znak nervozity. „Je vcelku jedno, jestli jde o kariérního kriminálníka, nebo se někoho chystá přepadnout poprvé. Vždycky u dotyčného budou alespoň trochu pracovat emoce a bude nervózní,“ vysvětluje Jasmína Houdek.

Fotogalerie

Následně lektorka pokládá otázku, kterou testuje své nové studenty. Co uděláte, pokud vás na ulici začne slovně někdo cizí obtěžovat? Z řad posluchačů zaznívají odpovědi jako: „Slušně se s ním začnu bavit a zkusím přátelskou cestu.“ „Uteču.“ „Pošlu ho do háje.“

Autorka tohoto textu přispívá do pléna doporučením dotyčného ignorovat v domnění, že je to ta nejrozumnější varianta. Jak se vzápětí ukáže, není. Ignorace je totiž spolehlivý návod, jak k sobě otravného člověka pustit blíž a navíc ho ještě vyprovokovat.

Naprosté většině všech přepadení předchází komunikace. Podle Jasmíny Houdek je proto klíčové, jak se vyhlédnutá, zatím ještě potenciální oběť v této komunikaci projeví. Jde totiž často o predátorův test.

Násilník vás testuje, nebojte se ozvat, radí ženám instruktor sebeobrany

Manželé Houdkovi kladou důraz na tři pravidla takové komunikace a de facto vyřazují ze hry téměř všechny tipy, které dosud jmenovali jejich posluchači. 

„Zaprvé dotyčnému vždy vykejte. Nenechte se vtáhnout do hry tím, že se necháte vyprovokovat. Vykáním si jasně udržujete odstup a zároveň se chováte zdvořile. Co je důležité a mnoho lidí si to neuvědomuje – dáváte tím ostatním lidem na ulici najevo, že člověka, který vás obtěžuje, neznáte. „Dáváte tím ostatním, kteří by vám mohli pomoci, na vědomí, že se děje něco, co není v pořádku,“ vysvětluje Jasmína.

Pokud agresor vyprovokuje svůj „objekt zájmu“ k tykání, snadno může situace působit například jako dohadování partnerů. „A do toho se zaručeně nikdo další plést nechce,“ dodává její muž.

Druhé pravidlo pak zní – definujte jasný pokyn. „Jde o větu, kterou obtěžujícímu jasně odpovíte. Může to být například: Nechte mě! Postačí ale i prosté Ne! Ne totiž vydá za tisíc slov,“ vysvětluje Jasmína s tím, že je velice důležité, jakým způsobem tyto pokyny zazní. 

Klíčový je důrazný, přísný a jasný tón, který koresponduje s postojem. „Stejným způsobem, jako mluvíte se psem, mluvte s těmito lidmi. Dejte jim povel. Používejte svůj hlas jako zbraň,“ dodává.

Poslední pravidlo radí opakovat předchozí dvě stále dokola po vzoru zaseknuté gramofonové desky. „Nenecháte se vtáhnout do rozhovoru, nebudete se omlouvat, nebudete nic vysvětlovat. Ne je ne a tečka,“ zdůrazňuje Pavel Houdek.

27. listopadu 2013

Stále navíc funguje řeč těla. Pokud se po prvním vysloveném pokynu predátor přibližuje, zvednutými dlaněmi, přičemž jedna z nich je předsunutá, jasně vymezujete svůj prostor a vytváříte mu nepříjemnou bariéru – další ztížení situace, které ve chvíli nouze může ušetřit pár cenných sekund pro útěk.

Jak se bránit?

Důležitý je také postoj. „Pokud se k vám při komunikaci nenápadně blíží, může jít o další test z jeho strany. Udržujte si vzdálenost, ale necouvejte před ním. Tím mu dáváte najevo jeho převahu. Raději udělejte krok stranou. Pokud máte zdvižené ruce a ukročíte stranou a vyslovíte jasné NE! nebo DOST!, dáváte tím signál, že moc dobře víte, co děláte. Dáváte další signál, že nejste ta správná snadná kořist,“ říká Pavel Houdek.

Těchto několik zdánlivě jednoduchých rad může v mnoha případech zajistit, že v predátorově testu neobstojíte a z obtěžujícího se nestane útočník. Často vyklidí prostor průpovídkou typu: „Aby ses nezbláznila! Tak si trhni, ty namyšlená krávo!“, nebo třeba i s prohozenou výhrůžkou.

„Ve skutečnosti se mu hlavou honí něco úplně jiného. Říká si třeba: Aha, tak tebe raději ne! Počkám si na jinou,“ překvapuje Pavel Houdek. Urážka na závěr, kterou utrpíte, je tak vlastně ten nejlepší možný scénář podobných situací. Znamená, že jste vypadli lidskému predátorovi z hledáčku.

Autor:
  • Nejčtenější

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

Fyzicky mě Radek nepřitahuje, přiznala Simona a pochválila mu jen tetování

Svatební cesta skončila i poslednímu ze čtyř párů, které dala dohromady věda na základě psychologických a vjemových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norské a thajské geny topmodelce Teigenové svědčí. Je krásná i dobře vaří

Vysloužilé modelky si často hledají nové kariéry, avšak málokterá se stane kuchařkou. Právě takovou cestou se vydala...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Víc klobouků víc ví. Seznamte se s metodou, která vám pomůže na poradách

Premium Řešíte dilema? Sepsat si klady a zápory je klasika, problém však často mívá více odstínů. Můžete zkusit bouři mozků...

Neví si Ježíšek rady? Darujte vydání knihy nebo masážní váleček na obličej

Vánoce klepou na dveře a vy pořád nevíte, co koupit mámě, sestře nebo kamarádce pod stromeček? Zkuste třeba aktuální...

Sbírejte vánoční ozdoby schované v článcích a vyhrajte krásné ceny

Advent je tady a tak pro vás redakce iDNES.cz opět připravila vánoční hru, ve které můžete získat řadu krásných dárků...

Fyzicky mě Radek nepřitahuje, přiznala Simona a pochválila mu jen tetování

Svatební cesta skončila i poslednímu ze čtyř párů, které dala dohromady věda na základě psychologických a vjemových...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Jaká je smrtnost a kde hrozí nákaza covidem? Nové odpovědi vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...