Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Rozhodla jsem se rodit doma. A nelituji

Představa, že svého prvního potomka přivedu na svět v nemocničním prostředí, mezi cizími lidmi, mě od "tradičního" porodu odrazovala. Doma jsem se cítila dobře a bezpečně. Na porod v obýváku jsem se předem důkladně připravila, tak popsala iDNES.cz čtenářka své vlastní zkušenosti s porodem doma.

Porod doma čtenářky Moniky - Zasloužený odpočinek - Toník po prvním kojení spokojeně usíná. | foto: Archiv manželů Kašparových

O svém prvním porodu jsem měla celkem jasnou představu. Pokud bude těhotenství i vlastní porod probíhat normálně, bez zdravotních komplikací, chtěla bych porodu nechat volný průběh.

Chtěla jsem se vyhnout jakýmkoliv lékařským zásahům, medikamentům i podpůrným či bolesti tlumícím prostředkům.

Byla jsem přesvědčena, že příroda příchod miminka na svět zařídila nejlépe, jak mohla, a průběh porodu není třeba nijak vylepšovat či opravovat, pokud vše probíhá normálně.

Porodnice bez doktorů uspěla u soudu

S manželem jsme se proto rozhodovali mezi porodem v porodnici, která bude otevřená této mojí představě, a porodem doma za dohledu porodní asistentky. Chtěla jsem také rodit s někým, koho znám a komu můžu důvěřovat.

Pomohla mi zkušená asistentka

Neznámý zdravotní personál v porodnici, který se neustále střídá, ve mně příliš důvěry nebudil (Na koho zrovna narazím? Bude respektovat mé přání? Nebude mi vnucovat vlastní představu či zaběhnuté postupy?). Další "podmínkou" pro porod v porodnici bylo, že mi miminko hned po porodu neodnesou, jak se to v českých porodnicích běžně dělá (přestože první poporodní vyšetření je možné provést u matky).

Vyhledala jsem tedy zkušenou porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou, s níž jsme porod doma konzultovali včetně rizik, možných komplikací a způsobu jejich řešení.

Zhruba poslední tři měsíce těhotenství jsem k ní pravidelně docházela do poradny, jako se běžně chodí ke gynekologovi, a v posledních týdnech těhotenství do porodnice.

Zároveň jsem absolvovala také většinu běžných lékařských vyšetření a domluvila si také porod v menší porodnici v Neratovicích. Pro případ, že bych se nakonec na porod doma přeci jen necítila, porodní asistentka k porodu nemohla přijet nebo by nastaly komplikace, pro které by porod doma nebyl bezpečný.

Kolik stojí porod doma

Porod nás stál 8 500 korun, a to včetně poporodní péče. Bydlíme 12 km za Prahou, pokud bychom bydleli v Praze, zaplatili bychom 8 000 korun.

Pojišťovny nehradí ani předporodní péči, jedna návštěva stála 240 korun.

Služby, které jsme chtěli v soukromé porodnici se samostatným pokojem, by nás vyšly zhruba na stejno. Spíš víc, v závislosti na délce pobytu.

Termín porodu se blížil, všechny lékařské kontroly i prohlídky u mojí porodní asistentky odpovídaly normálnímu, zdravému těhotenství a já jsem se cítila dobře. Přestože jsem konečné rozhodnutí o porodu doma nechávala až na dobu začátku porodu (kdy se obvykle odjíždí do porodnice), získávala jsem stále větší jistotu, že mé přesvědčení je správné.

Rodila jsem podle citu

Pak přišly první porodní kontrakce a já jsem cítila, že chci zůstat doma a rodit se svou porodní asistentkou. Tam jsem se zkrátka cítila dobře a bezpečně. Můj pocit, že vše probíhá, jak má, potvrdilo i vyšetření porodní asistentkou po jejím příjezdu k nám domů. Porodu doma tedy nic nebránilo.

Vlastní porod proběhl hladce a poměrně rychle a především naprosto spontánně. Při porodu jsem se řídila především vlastními pocity, volila jsem tempo a polohy, které mi vyhovovaly. S překvapením jsem zjistila, že přesně cítím, co kdy udělat.

Porodní asistentka "pouze" kontrolovala průběh porodu, sledovala ozvy a polohu miminka a v závěru porodu mi pomohla s protažením hlavičky. Následně zkontrolovala miminko a provedla poporodní vyšetření mé i miminka. Vše bylo v nejlepším pořádku.

O tom, že byl porod bezproblémový, svědčí i to, že jsem neměla prakticky žádné porodní poranění, přestože se nám narodil čtyřkilový cvalík (já sama mám 156 cm a 56 kg).

Byl to úžasný pocit

Zhruba dvě hodiny po porodu, když bylo zřejmé, že je vše v pořádku, nás porodní asistentka opustila. Předtím nám ještě vysvětlila, co v dalších hodinách sledovat.

Pocit, že jsme všichni tři doma a můžeme nerušeně prožívat první hodiny a dny života našeho syna, byl doslova úžasný.

Zkontrolovat nás asistentka přijela ještě tentýž den a v prvním týdnu pak jezdila téměř denně, aby nám pomohla zvládnout základní péči o miminko, správnou techniku kojení a poradila se vším, co pro nás bylo nové.

porod doma očima záchranáře

První prohlídku dětskou lékařkou jsme měli předem dohodnutu hned na den po porodu. Porod ale nakonec vyšel na svátky, tak jsme ji o pár dní odložili. Miminku se zjevně dařilo dobře, bylo spokojené a měli jsme zajištěnu výbornou péči porodní asistentky.

Záložní variantu s vyšetřením v nemocnici jsme proto zavrhli. To, že naše rozhodnutí byla správná, potvrdily i další dny a týdny.

Porod podle mých představ

Náš syn Toník mimořádně dobře prospíval (na váze rychle přibýval hned od prvních dnů a vyhnuly se nám i běžné komplikace s takzvanou novorozeneckou žloutenkou) a od počátku byl klidné a spokojené dítě.

Můj první porod byl tedy zcela podle mých představ. Mohla jsem rodit zcela svobodně, bez zbytečných zásahů, bez zbytečného stresu z převozu do porodnice, nemocničního prostředí i přítomnosti cizích lidí.

Zároveň jsem měla zajištěnu odbornou péči zkušené porodní asistentky, která mě provedla posledními měsíci těhotenství, vlastním porodem i prvním týdnem po porodu. Poskytla mi tak vlastně takřka luxusní péči v prostředí vlastního domova, kterou mi nemohlo poskytnout žádné zdravotnické zařízení.

Paradoxem je, že tuto odbornou péči, která je ve srovnání s porodem v nemocnici výrazně levnější, zdravotní pojišťovny v Česku nehradí ani na ni nijak nepřispívají.

Další komplikací, kterou jsme v souvislosti s porodem doma museli řešit, bylo zajištění péče pediatra. Sehnat dětského lékaře, který by byl ochoten po porodu přijet do domácnosti, udělat první vyšetření novorozence a převzít jej do péče, totiž není vůbec snadné.

SLOVO TATÍNKA

S návrhem, že bychom mohli zvážit domácí porod, přišla Monika a já jsem o tom nechtěl zprvu ani slyšet. Tím spíš, že šlo o první porod. Vybavily se mi nejrůznější hrůzostrašné historky a řeči o nezodpovědnosti a zbytečném riziku a podobné představy.

Porod jsem si navíc neuměl moc představit, natožpak porod doma. Zlom přišel ve chvíli, kdy jsem se o to téma začal pořádně zajímat. Dozvěděl jsem se více o praxi v českých porodnicích a ten opravdový bod obratu přišel asi poté, co jsem si přečetl knižní rozhovor Hovory s porodní bábou, naší budoucí porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou.

První setkání s ní mě v tom, že když všechno půjde dobře, budeme rodit doma, naprosto utvrdilo. Žádné aktivistické přesvědčování a odrazování od porodnic. Cílená diskuse o tom, jestli opravdu chceme to, co říkáme, a jasná podmínka porodní asistentky, vyskytne-li se jakákoli komplikace, jede se do nemocnice.

Jak se blížil den D, samozřejmě se má prvotní jistota trochu kolíbala v základech, ale naštěstí v nich zůstala. Porod doma v obýváku byl úžasný. Nikdo nám nic nepřikazoval, nikdo nás nijak neomezoval. Celou dobu jsme mohli být spolu, a když bylo potřeba, tak doslova tělo na tělo (sloužil jsem jako tvárná opěrka).

Ivana nám dodávala jistoty tím, že nás s klidným výrazem ve tváři zpovzdáli sledovala a v pravou chvíli, když bylo třeba pomoci Toníkovi s protlačením hlavičky a ramínek porodními cestami, se do věci vložila.

Pro mě byl nezapomenutelný pocit, když jsem přestřihl pupeční šňůru a držel svého malého synátora v náručí. Byl naprosto v klidu, neplakal, rozkoukával se po svém novém světě a já věděl, že od něj nikam nemusím a on nemusí nikam od nás, protože je doma, ve svém obýváku a nikdo nám ho ani na chvilku nebere.

Chtěli byste rodit doma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 28. března 2009. Anketa je uzavřena.

ne 5734

ano 881

Autor:
  • Nejčtenější

Češky milují bílé zlato a modré kameny, světové trendy však míří jinudy

Trendem ve špercích posledních let je návrat k diamantům a žlutému zlatu. Vkus Češek jde však svou vlastní cestou. Je...

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Andělská pěst. Život se mnou není jednoduchý, jsem děvče od rány, tvrdí boxerka

Premium Říká se jí Andělská pěst. Oprávněně. Fabiána Bytyqi je sice milá drobná blondýnka, ale také držitelka titulu mistryně...

OBRAZEM: Kázání otce pastora nenáviděla, žena se stala pornohvězdou

Třiadvacetiletá Nala Ray je herečka z filmů pro dospělé. Profesí se vzbouřila proti otci, který je pastorem. Vyrůstala...

ANKETA: Třeštíková se neobejde bez psaní, další bez opalovacího krému

Bez melounu, bez vody a bez psaní se v létě neobejdou tři respondentky naší letní ankety. Proč máte ráda léto, kde ho...

Některé reakce jsme nečekali, říká matka dívky trpící deformací obličeje

Premium „Když jsem Beátku porodila, doktorka úplně zmrzla. Tak, že do ní musela kolegyně loktem drbnout,“ vzpomíná Eliška...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...