Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Příběh Agáty: Přítel si mámu omotal kolem prstu, ve všem mu podléhá

  0:37
Moje matka ovdověla před několika lety, zůstala sama ve velkém bytě. Až by šla do důchodu, chtěla ho vyměnit za menší, ve kterém žijeme s manželem. Jenže si našla přítele a ten dělá vše pro to, aby mu mámin majetek říkal pane.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S maminkou jsme se sestrou měly vždycky hezké vztahy. Ona se v nás viděla a my dvě nikdy nepocítily nějakou sesterskou řevnivost a žárlivost. Hodně jsme se k sobě přimkly po tátově smrti. Sestra v té době už doma nebydlela, odstěhovala se s manželem kousek za Prahu, kde si postavili dům. Já se odstěhovala až po tátově smrti.

Po revoluci mým prarodičům, tatínkovým rodičům, vrátili v restituci činžák v Praze. Najednou jim spadl do klína majetek, o který se ale museli starat. Dům byl sice dost zachovalý, ale oni se na to necítili a ani jejich jediný syn, můj táta, o to nestál. 

Prarodiče dům prodali s tím, že si ponechají jeden velký byt, do kterého se nastěhovala naše rodina, tedy táta s mámou a já se sestrou. Babička s dědou bydleli v domku v jižních Čechách. Dnes už nežijí a jejich domek nám slouží jako chalupa, jezdí tam hlavně mamka a občas i já s manželem.

Byty si jednou vyměníme

Po smrti prarodičů táta zdědil dost peněz, něco investoval, sestře zafinancoval podstatnou část jejího domu. A také si užívali s maminkou, oba toužili cestovat, a to se jim splnilo. Bohužel táta zemřel a mamka tak zůstala sama. Svůj smutek se snažila zahnat v práci, je učitelka a říkala, že mezi dětmi zapomíná i na tu velkou bolest, která jí po tátově odchodu zůstala v srdci.

Já v té době už měla přítele. Na střídačku jsem bydlela doma s mámou a u něj v podnájmu. Z dědictví po tátovi jsme si koupili malý byt. Dědického podílu na našem bytě jsem se vzdala, s mamkou jsme se domluvili, že až si budeme chtít založit rodinu a ona se rozhodne jít do důchodu, byty si vyměníme. Jí bude malý byt stačit, a my do našeho rodinného bytu přivedeme další generaci.

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

To bylo před pěti lety. Mezitím jsme se s přítelem vzali, ale na rodinu jsme nijak nepospíchali. Nicméně nyní se už na ni cítíme a také mamka začala mluvit o tom, že by šla do důchodu, dva roky přesluhuje a už ji to docela zmáhá. 

Jenže nastal problém. A tím je matčin přítel. Matka se s ním seznámila zhruba před rokem. Je také vdovec jako ona a má jednu dceru. Mamka se dalšímu vztahu dlouho bránila, říkala, že žádný jiný chlap jí našeho tátu nikdy nahradit nemůže.

Přítel chce byt

Ale teď vidím, že je ráda, že přítele má. Což o to, já bych jí moc přála, aby na „stará kolena“ měla spřízněnou duši, jenže se obávám, že tento pán zrovna terno nebude. Má vlastní byt, ve kterém žije sám. Jeho dcera je matka samoživitelka, má tříletého syna. S mojí mámou se několikrát týdně vídají, ale každý bydlí dál ve svém. Mamka nám už dříve říkala, že jí to takhle vyhovuje.

Proto jsme se s manželem před pár týdny domluvili, že jí řekneme o našem přání založit rodinu a dohodneme se, jak dál s našimi byty. Mamka už je pomalu jednou nohou v důchodu a podle toho, jak jsme si před pár lety naplánovali, mohli bychom začít uvažovat o výměně bytů. Maminka nebyla proti, dohodli jsme se, že během následujících týdnů výměnu provedeme.

Ovšem všechno je jinak, vložil se do toho matčin přítel. Začal jí výměnu rozmlouvat, dokonce ji přesvědčuje, že by bylo nejlepší, aby se k ní nastěhoval. Ona nebude na údržbu bytu sama a on by mohl svůj byt pronajímat, aby měli nějaké peníze navíc. A maminka je jeho nápadu čím dál víc nakloněná. Už mi říkala, že ji musím chápat, že chce ještě urvat kousek toho štěstí a že přítel dokonce začal mluvit i o tom, že by se třeba mohli i vzít.

Je mi jasné, co má pán za lubem, ale mámě jsem to do očí říct nedokázala. Potvrdila mi to i sestra, která se s ním také párkrát viděla, rovnou řekla, že jde po mámině majetku. Mamku zpracovává a ona mu začíná ve všem podléhat.
Agáta

Názor odbornice: Nárokovat si matčin majetek je nešťastné

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Agáto. Každý z nás má svůj osobitý pohled na svět, vnímá jej svou vlastní optikou. Proto se někdy stává, že si navzájem nemusíme rozumět, přeložíme-li si totiž výroky toho druhého do vlastního jazyka, může se leccos pomyslně „ztratit v překladu”. 

Nerozumíte-li tedy tomu, jak se nyní maminka v oblasti správy svého majetku chová, stojí rozhodně za to, abyste si spolu sedly a ujasnily jste si navzájem své názory. Bude dobré, abyste byla nastavena učinit tak v přátelské atmosféře. Pojmenujte, jak jste situaci pochopila vy a ptejte se mámy, jaké je její vnímání situace.

Píšete, že jste se vzdala dědického podílu na bytu po smrti táty. Domnívám se, že takhle (ne úplně přesně) pojmenováváte poměrně běžný krok, který činí dospělé děti po smrti jednoho z rodičů, netrvají na zápisu svého podílu na nemovitosti po dobu života druhého rodiče. Pakliže ten však jednou zemře, nemovitost jde do dědického řízení, ve kterém potom každá ze dvou sester, není-li upraveno jinak, získá každá polovinu bytu. Kdybyste se podílu vzdala, nedědila byste nic ani vy, ale zbavila byste možnosti dědit jednou podíl na bytu i vaše případné potomky.

Odbočme však od práva zpět k mezilidským vztahům. Rozhodnutí vaší mámy zaslouží v prvé řadě, abyste je respektovala. A to i v případě, že se rozhodne nakládat se svým majetkem. Samozřejmě se jí můžete ptát na její motivy, určitě je dobré, abyste se snažila pochopit, proč chce činit tak, jak chce činit. Chystáte se partnerem založit rodinu. Je tedy v první řadě na vás dvou, dospělých lidech, budoucích rodičích, abyste si zajistili pro své případné potomky dostatečné bydlení.

Je moc pěkné a příjemné, když rodiče svým dospělým dětem finančně pomohou, avšak není to jejich povinnost a starost. Proto mi připadá poměrně nešťastné nárokovat si, aby se matka svého majetku ve váš prospěch vzdala, má-li s ním jiné úmysly.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 855

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 17. května 2021. Anketa je uzavřena.

3. Mám se domluvit se sestrou a říct jim oběma, co si o něm myslíme?479
1. Mám se smířit s tím, že mamka změnila plány a respektovat její vztah?252
2. Mám matce říct, že se mi vůbec nelíbí, jak s ní její přítel manipuluje, že má zájem hlavně o její majetek a že by měla splnit, co slíbila?87
4. Mám mamce říct, že mě zklamala a že se s ní přestávám stýkat?37


Autoři:
  • Nejčtenější

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě vypadávaly vlasy v trsech, kvůli napleteným koňským žíním

Sedmadvacetiletá Lacy Price si nechala naplést umělé vlasy v salonu. Vše se jevilo v pořádku. Po pouhých dvou umytích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat? Jak vybírat partnera? Výběr z prázdninových rozhovorů

Profesionální vyjednávač se sklonil před přesvědčovacími schopnostmi žen a poradil, jak si říct o vyšší plat....

Andělská pěst. Život se mnou není jednoduchý, jsem děvče od rány, tvrdí boxerka

Premium Říká se jí Andělská pěst. Oprávněně. Fabiána Bytyqi je sice milá drobná blondýnka, ale také držitelka titulu mistryně...

Profesionální vrba: Někdy je lepší svěřit se cizímu člověku, který nesoudí

Premium Zatímco majestátní strom dokáže lidem naslouchat, Pavla Freij přidá i radu, tedy pokud o to stojíte. Co má Pavla...

Do scénářů fušuju od Ordinace, do Matek jsem promítla sebe, říká Nováková

Premium Do diváckého povědomí se zapsala díky seriálu Bylo nás pět, ve kterém si zahrála roztomilou malou cukrářku Evičku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...