Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Příběh Agáty: Přítel si mámu omotal kolem prstu, ve všem mu podléhá

  0:37
Moje matka ovdověla před několika lety, zůstala sama ve velkém bytě. Až by šla do důchodu, chtěla ho vyměnit za menší, ve kterém žijeme s manželem. Jenže si našla přítele a ten dělá vše pro to, aby mu mámin majetek říkal pane.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S maminkou jsme se sestrou měly vždycky hezké vztahy. Ona se v nás viděla a my dvě nikdy nepocítily nějakou sesterskou řevnivost a žárlivost. Hodně jsme se k sobě přimkly po tátově smrti. Sestra v té době už doma nebydlela, odstěhovala se s manželem kousek za Prahu, kde si postavili dům. Já se odstěhovala až po tátově smrti.

Po revoluci mým prarodičům, tatínkovým rodičům, vrátili v restituci činžák v Praze. Najednou jim spadl do klína majetek, o který se ale museli starat. Dům byl sice dost zachovalý, ale oni se na to necítili a ani jejich jediný syn, můj táta, o to nestál. 

Prarodiče dům prodali s tím, že si ponechají jeden velký byt, do kterého se nastěhovala naše rodina, tedy táta s mámou a já se sestrou. Babička s dědou bydleli v domku v jižních Čechách. Dnes už nežijí a jejich domek nám slouží jako chalupa, jezdí tam hlavně mamka a občas i já s manželem.

Byty si jednou vyměníme

Po smrti prarodičů táta zdědil dost peněz, něco investoval, sestře zafinancoval podstatnou část jejího domu. A také si užívali s maminkou, oba toužili cestovat, a to se jim splnilo. Bohužel táta zemřel a mamka tak zůstala sama. Svůj smutek se snažila zahnat v práci, je učitelka a říkala, že mezi dětmi zapomíná i na tu velkou bolest, která jí po tátově odchodu zůstala v srdci.

Já v té době už měla přítele. Na střídačku jsem bydlela doma s mámou a u něj v podnájmu. Z dědictví po tátovi jsme si koupili malý byt. Dědického podílu na našem bytě jsem se vzdala, s mamkou jsme se domluvili, že až si budeme chtít založit rodinu a ona se rozhodne jít do důchodu, byty si vyměníme. Jí bude malý byt stačit, a my do našeho rodinného bytu přivedeme další generaci.

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

To bylo před pěti lety. Mezitím jsme se s přítelem vzali, ale na rodinu jsme nijak nepospíchali. Nicméně nyní se už na ni cítíme a také mamka začala mluvit o tom, že by šla do důchodu, dva roky přesluhuje a už ji to docela zmáhá. 

Jenže nastal problém. A tím je matčin přítel. Matka se s ním seznámila zhruba před rokem. Je také vdovec jako ona a má jednu dceru. Mamka se dalšímu vztahu dlouho bránila, říkala, že žádný jiný chlap jí našeho tátu nikdy nahradit nemůže.

Přítel chce byt

Ale teď vidím, že je ráda, že přítele má. Což o to, já bych jí moc přála, aby na „stará kolena“ měla spřízněnou duši, jenže se obávám, že tento pán zrovna terno nebude. Má vlastní byt, ve kterém žije sám. Jeho dcera je matka samoživitelka, má tříletého syna. S mojí mámou se několikrát týdně vídají, ale každý bydlí dál ve svém. Mamka nám už dříve říkala, že jí to takhle vyhovuje.

Proto jsme se s manželem před pár týdny domluvili, že jí řekneme o našem přání založit rodinu a dohodneme se, jak dál s našimi byty. Mamka už je pomalu jednou nohou v důchodu a podle toho, jak jsme si před pár lety naplánovali, mohli bychom začít uvažovat o výměně bytů. Maminka nebyla proti, dohodli jsme se, že během následujících týdnů výměnu provedeme.

Ovšem všechno je jinak, vložil se do toho matčin přítel. Začal jí výměnu rozmlouvat, dokonce ji přesvědčuje, že by bylo nejlepší, aby se k ní nastěhoval. Ona nebude na údržbu bytu sama a on by mohl svůj byt pronajímat, aby měli nějaké peníze navíc. A maminka je jeho nápadu čím dál víc nakloněná. Už mi říkala, že ji musím chápat, že chce ještě urvat kousek toho štěstí a že přítel dokonce začal mluvit i o tom, že by se třeba mohli i vzít.

Je mi jasné, co má pán za lubem, ale mámě jsem to do očí říct nedokázala. Potvrdila mi to i sestra, která se s ním také párkrát viděla, rovnou řekla, že jde po mámině majetku. Mamku zpracovává a ona mu začíná ve všem podléhat.
Agáta

Názor odbornice: Nárokovat si matčin majetek je nešťastné

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Agáto. Každý z nás má svůj osobitý pohled na svět, vnímá jej svou vlastní optikou. Proto se někdy stává, že si navzájem nemusíme rozumět, přeložíme-li si totiž výroky toho druhého do vlastního jazyka, může se leccos pomyslně „ztratit v překladu”. 

Nerozumíte-li tedy tomu, jak se nyní maminka v oblasti správy svého majetku chová, stojí rozhodně za to, abyste si spolu sedly a ujasnily jste si navzájem své názory. Bude dobré, abyste byla nastavena učinit tak v přátelské atmosféře. Pojmenujte, jak jste situaci pochopila vy a ptejte se mámy, jaké je její vnímání situace.

Píšete, že jste se vzdala dědického podílu na bytu po smrti táty. Domnívám se, že takhle (ne úplně přesně) pojmenováváte poměrně běžný krok, který činí dospělé děti po smrti jednoho z rodičů, netrvají na zápisu svého podílu na nemovitosti po dobu života druhého rodiče. Pakliže ten však jednou zemře, nemovitost jde do dědického řízení, ve kterém potom každá ze dvou sester, není-li upraveno jinak, získá každá polovinu bytu. Kdybyste se podílu vzdala, nedědila byste nic ani vy, ale zbavila byste možnosti dědit jednou podíl na bytu i vaše případné potomky.

Odbočme však od práva zpět k mezilidským vztahům. Rozhodnutí vaší mámy zaslouží v prvé řadě, abyste je respektovala. A to i v případě, že se rozhodne nakládat se svým majetkem. Samozřejmě se jí můžete ptát na její motivy, určitě je dobré, abyste se snažila pochopit, proč chce činit tak, jak chce činit. Chystáte se partnerem založit rodinu. Je tedy v první řadě na vás dvou, dospělých lidech, budoucích rodičích, abyste si zajistili pro své případné potomky dostatečné bydlení.

Je moc pěkné a příjemné, když rodiče svým dospělým dětem finančně pomohou, avšak není to jejich povinnost a starost. Proto mi připadá poměrně nešťastné nárokovat si, aby se matka svého majetku ve váš prospěch vzdala, má-li s ním jiné úmysly.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 855

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 17. května 2021. Anketa je uzavřena.

3. Mám se domluvit se sestrou a říct jim oběma, co si o něm myslíme?479
1. Mám se smířit s tím, že mamka změnila plány a respektovat její vztah?252
2. Mám matce říct, že se mi vůbec nelíbí, jak s ní její přítel manipuluje, že má zájem hlavně o její majetek a že by měla splnit, co slíbila?87
4. Mám mamce říct, že mě zklamala a že se s ní přestávám stýkat?37


Autoři:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. června

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Vydala nejlepší dětskou kuchařku. Přes jídlo předávám synovi lásku, říká

Premium Když má její šestiletý syn David chuť na palačinky, vstane a připraví mu je. Rozmazlování? Ona tomu říká bezpodmínečná...

Dcera dvou rockerů září v klasické hudbě. Je nadpozemská, říká mezzosopranistka

Premium Dceru dvou rockerů lákala muzika od dětství, na rozdíl od nich si ale vybrala studium operního zpěvu. Mezzosopranistka...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...