Influencerky, smutek, nuda i stres. Co nás vede k závislosti na nakupování

  • 3
Není to jen reklamní tvrzení, mnohé z nás pořízení nových věcí opravdu činí šťastnými, alespoň zdánlivě nebo krátkodobě. Přestože se může zdát, že se jedná o novodobý problém, závislost na nakupování byla popsána už v 19. století a na začátku století dvacátého byla oficiálně zařazena mezi psychické poruchy.
Ilustrační snímek

Kolik věcí je právě tak akorát?

Přiznávám, že já sama miluji nakupování a často mívám pocit, že náhodně zhlédnutý kousek ve výloze nutně potřebuji. To tyrkysové tílko by vypadalo skvěle k bílým džínám a tyhle sluneční brýle by dokonale pozvedly nudný outfit na trendy záležitost! Při pohledu na šatnu praskající ve švech si ale většinou dokážu přikázat, že nic dalšího nepotřebuji.

KVÍZ: Zaostřeno na boty. Co víte o jejich historii, tvůrcích i nositelkách

Přesto občas neodolám. Obvykle mě po zbrklém nákupu potrápí výčitky svědomí, někdy až takové, že další den vysněný kousek poraženecky odnáším zpátky do obchodu a za trest si dávám přísný nákupní celibát až do chvíle, než mě opět něco neodolatelně zaujme. Nemám pocit, že mám problém. Alespoň zatím.

Podle profesorky Ruth Engsové z univerzity v Indianě si lidé vypěstují závislost na nakupování, protože jsou v podstatě závislí na tom, jak se jejich mozek při nakupování cítí. Když nakupují, uvolňuje jejich mozek endorfiny a dopamin a postupem času se tyto pocity stávají návykovými. Engsová tvrdí, že k těmto pocitům může být náchylných 10 až 15 procent populace.

„Nastal svatební den mé nejlepší kamarádky. Namísto toho, abych se šla proběhnout do svěžího rána nebo připravila snídani pro mé stále ještě spící kamarády v pronajatém apartmánu jsem konsternovaně zírala na obrazovku s fotografií bot za 500 dolarů, které jsem si nemohla dovolit, ale zároveň cítila neukojitelnou touhou okamžitě je mít,“ popisuje na internetovém blogu jedna z žen, která si záhy uvědomila, že nejspíš trpí psychickou závislostí, která ji nadobro ovládá.

Pro někoho zábava, pro jiného utrpení. Umíte nakupovat oblečení?

Nakupovací mánii, odborně se jí říká oniománie nebo shopaholismus, nahrává i současná éra módních influencerek, které ve svých videích předvádějí nákupní fanatismus v praxi. Jejich videa nás přesvědčují o tom, že pokud nemáme nejnovější trendy, je třeba okamžitě vyrazit na nákup.

Podobné je to i s odvětvím kosmetiky. Mnoho žen ve svých koupelnách shromažďuje bohaté zásoby zkrášlovacích produktů a často vlastní několik různých verzí pečující nebo pěstící kosmetiky. Dermatologové se přitom shodují, že urputným kombinováním a zkoušením stále nových produktů své pokožce nebo vlasům spíše přitížíme.

Ilustrační snímek

Když se nakupování mění v obsesi

Podle portálu Psychguides.com je těžké stanovit, zda jste vy nebo váš blízký skutečně závislý na nakupování. Mnoho lidí zbožňuje nakupování a spousta z nich při této činnosti také utrácí příliš mnoho peněz.

Je ovšem důležité si uvědomit, že vypravit se na nákupy jednou za čas ještě neznamená závislost. Existuje však několik příznaků a symptomů, které se u závislých shodně objevují.

Mezi ty hlavní patří především neschopnost zastavit nutkání určitou věc si okamžitě pořídit, nával euforie po samotném nákupu nebo naopak pocit lítosti a viny za nakoupené věci.

Také pokud nakupujete ve stresu či kvůli zahnání nudy nebo smutku a ještě před blízkými o svých nákupech (případně jejich hodnotě) mlžíte, pak máte zaděláno na problém.

Jak zvládnout rok bez nakupování? Zkuste udržet svůj šatník na dietě

Lidé závislí na nákupech často zaplňují volný čas přemýšlením o věcech, které nutně potřebují, přestože radost z jejich nákupu je téměř okamžitě vystřídaná výčitkami.

Pro někoho může být překvapivé, že stejně jako u jiných závislostí existuje i u oniománie možnost medikace. Mnoho lidí dokázalo svou závislost úspěšně léčit tím, že začali užívat léky proti úzkosti nebo antidepresiva.

Překvapivě se zdá, že jeden z léků podávaných pacientům s Alzheimerovou nemocí může pomoci pacientům s nákupní závislostí dělat jasnější rozhodnutí a také se vyhnout kompulsivnímu chování vedoucímu k nezřízeným nákupům.

Ilustrační snímek

Módní průmysl zatěžuje planetu

Méně drastickým řešením může být pro mnohé shopaholiky postavit se před plný šatník a položit si upřímný dotaz: Opravdu potřebuji další černý top nebo letní šaty? Při rozhodování by mohl pomoci fakt, že módní průmysl se v uplynulém roce oficiálně stal nejvíce znečišťujícím odvětvím na světě.

Podprsenku a kalhotky vybírejte s rozumem. Poděkuje vám tělo i planeta

Lidstvo dnes a denně produkuje ohromné masy oblečení, které není schopné spotřebovat. Módní značky navíc nejrůznějšími slevami vytvářejí ve spotřebiteli klamný pocit, že pokud si oblečení nekoupí teď, už nikdy nebude k dispozici, což je samozřejmě lež.

Ve Velké Británii navíc končí každý rok 300 000 tun oblečení na skládkách a vedle potravinového odpadu se tak plýtvání oblečením stává celosvětovým ekologickým problémem obřích rozměrů.

Ilustrační snímek

Dobré módní nápady

Současný trend kapsulového šatníku vede k rozumným nákupům a investování do déle trvajících lépe kombinovatelných kousků. Nejen, že za své peníze dostaneme lepší kvalitu, ale zároveň nezahltíme svůj domov nepotřebnými věcmi, protože podle statistik nosí většina z nás pouze dvacet procent svého šatníku.

NA KAFI: Nový kapsulový šatník vás vyjde i na desítky tisíc

Odborníci také doporučují dělat si poznámky o položkách, které nám ve skříni opakovaně chybí. Stejně jako u seznamu s potravinami pak s podobným seznamem oblečení půjdeme na jisto a vyhneme se kompulsivním nákupům něčeho, co vlastně vůbec nepotřebujeme.

Stále více je také ve světě módy patrná snaha zaměřit se na opakovanou spotřebu, na kterou odpověděl v roce 2019 například jeden švédský módní řetězec tím, že spustil službu půjčování oblečení namísto jeho kupování. Půjčení jednoho kousku vyjde na 400 až 1 060 Kč a v ceně je také služba stylisty, který zákazníkům pomůže pronajaté kousky kombinovat. Služba zatím na rozdíl od Anglie nebo Švédska není dostupná v České republice.

I u nás se však začíná blýskat na lepší časy a existuje několik málo míst, kde si lze pronajmout nejen společenské nebo svatební šaty, ale také méně formální kousky včetně dětského nebo těhotenského zboží.

Trpíte závislostí na nakupování? Hlasujte v anketě na další straně.

Máte závislost na nakupování?

celkem hlasů: 104