Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

ANALÝZA: Hodný Depp, zlá Heardová aneb mýty o násilí a ideální oběti

  14:56
Soudní spor Amber Heardové a Johnnyho Deppa sledoval takřka celý svět. Po šesti týdnech má většina jasno. Johnny je hrdina a Amber ta špatná. Proces však odhalil mnoho stereotypů, které přetrvávají ve společnosti, včetně nenávisti k MeToo i obviňování obětí domácího násilí. Ve spletitém případu je však stále těžké říct, kde vlastně stojí pravda.
Johnny Depp a Amber Heardová u soudu (2022)

Johnny Depp a Amber Heardová u soudu (2022) | foto: Koláž iDNES.cz

Výzkum z roku 2019 ukazuje, že se mínění veřejnosti nezměnilo. Přestože tehdy verdikt ještě nepadl, lidé na sociálních sítích však už měli o vině a nevině jasno v prvním měsíci poté, kdy Heardová v roce 2016 promluvila o domácím násilí.

„Pro lidi z vnějšku není samozřejmě možné přesně vědět, co se mezi partnery odehrávalo a jaká mezi nimi fungovala dynamika. Přesto však mnoho lidí došlo k silným závěrům, komu přičítat vinu,“ píší autoři studie čítající analýzu přes čtyř stovek komentářů.

Klíčovým poznatkem je, že 37 procent komentujících už tehdy vinilo Heardovou a jen 9 procent Deppa. 49 procent komentářů vyjadřovalo smíšené reakce a jen 6,6 procenta komentářů se zdržovalo soudů. A to vzorek komentářů pochází z časového období pouhý měsíc poté.

Prohra ženy = prohra MeToo

Mnoho komentujících dává soud do kontextu kampaně MeToo v domnění, že toto jej poškodí – vzhledem k tomu, že Depp nebyl usvědčen jako pachatel – a to přesto, že nynější soud o domácím násilí a jeho dokazování nebyl. Tyto předpoklady pramení z chybného přesvědčení, že cílem kampaně bylo poškodit všechny muže bez rozdílu, a z mýtů, že si ženy sexualizované násilí vymýšlí.

1. června 2022

Opak je však pravdou, kampaň MeToo měla od začátku za cíl pomoci obětem násilí, aby o svém příběhu promluvily. Nehledě na pohlaví. Ukazuje tak, že i muž se může stát obětí domácího i sexualizovaného násilí, což je pro některé stále nepřijatelná představa.

Genderové stereotypy jsou ztělesněné také ve výroku Heardové, která na nahrávce Deppovi říká: „Řekni to světu, Johnny. Řekni: ‚Já, Johnny Depp, jsem také obětí domácího násilí, a byl to férový boj,‘ a uvidíš, zda ti lidé uvěří.“ Právě zde je Heardová využívá ve svůj prospěch.

Sociální pracovnice Sítě pro oběti znásilnění, zneužívání a incestu Raven Jenersonová pro portál NBC News uvedla, že lidé, a to včetně obětí, se musí přeučit stereotypní uvažování o tom, co znamená maskulinita, a zbavit se představ o tom, jak by měl muž reagovat na domácí násilí. Stereotypy totiž buď přímo popírají, že muž takového násilí může být obětí, nebo jej různě zesměšňují a uráží jeho maskulinitu, právě podle škodlivých představ o tom, jak by se měl chovat.

Soudní spor mezi Deppem a Heardovou by tak měl spíše poukazovat na dynamiku domácího násilí a aspekty, které se v něm projevují, stejně jako na hlubší zamyšlení nad nejčastějšími chybnými představami, mezi které patří i to, že muž se obětí stát nemůže.

Jedno falešné obvinění

Podle dalších kritických hlasů může soud hnutí uškodit právě domnělý fakt, že si Heardová násilí vymyslela. V tomto případě je opět nutné zmínit, že soud nebyl o prokazování toho, na čí straně je, či není vina, ale o poškození Deppova jména sloupkem, který Heardová napsala pro The Washington Post.

1. června 2022

I kdyby si Heardová všechna obvinění vymyslela, jednalo by se jen o jeden z naprostého zlomku případů smyšlených obvinění – většina výzkumů naopak dokládá, že největší část případů domácího násilí zůstává nenahlášena.

Rozhodně ne každá oběť domácího či sexualizovaného násilí je navíc zvyklá na vystupování na veřejnosti, má tolik finančních prostředků, aby si mohla najmout tým právníků a právniček, nebo vůbec sílu podstupovat celý soudní proces. Všechny statistiky potvrzují, že vymyšlených obvinění je jen naprosto mizivé procento, a i kdyby to byl případ Heardové, nelze na jeho základě paušalizovat, ale brát ho v celkovém kontextu pouze jako ojedinělý případ, ve kterém významnou roli hraje také kariéra v showbyznysu i sociální postavení obou stran.

Konec hnutí MeToo? Deppovo vítězství u soudu roztrpčilo feministky

Miláček davu, co sní o znásilnění mrtvoly

Během celého procesu bylo jasné, na čí straně je veřejné mínění. Přestože padly důkazy o tom, že násilí se dopouštěla i Heardová, první soud, který se mezi expartnery konal ve Velké Británii, uvedl, že Depp Heardové ublížil nejméně ve 14 případech, které zmínil bulvární deník The Sun. Předmětem sporu bylo označení média, které o Deppovi psalo jako o „násilnickém manželovi“.

Většina Deppových podporovatelů však přehlíží jeho prokazatelně sporné chování a výroky, včetně textové zprávy, které opilý Depp posílal přátelům. Psal v nich mimo jiné to, že si přeje její smrt a chce souložit s její mrtvolou, aby se ujistil, že skutečně zemřela. Téměř 19 milionů jeho fanoušků však na Instagramu oslavuje jeho vítězství, někteří velmi nekriticky.

V potaz je nutné vzít také jasnou mocenskou nerovnost, která mezi partnery existovala a stále existuje. Když se pár potkal, bylo Heardové 22 let a Deppovi 46 let a herec ji najímal pro práci. Jeho sláva, fanouškovská základna, bohatství i vliv zůstávají mnohem větší než její, a to pravděpodobně i kdyby soud prohrál.

Fanynky podporující Johnyho Deppa před soudem (5. 6. 2022).

Mýtus o perfektní oběti

Soud ukázal přetrvávající mýty ve společnosti – mýty o ideální oběti. Ta je ztělesněním počestné ženy, která je událostmi traumatizovaná, ale ne moc, nebrání se, neprovokuje. Zároveň by měla být morálně čistá.

Konstruktem perfektní oběti je dospět ke konstatování, že si skutečná neperfektní oběť viktimizaci zasloužila, ať už svým chováním, zevnějškem nebo minulostí.

Spektákl extrémů. Proces Deppa a Heardové má jako porotu i veřejnost

Je jasné, že Heardová do této škatulky nezapadá, a Depp potom už vůbec ne. Veřejnost tak nedostala černobílou show, ale velmi spletitý a nepřehledný případ, ve kterém je takřka nemožné říct o některé ze stran, že je černá nebo bílá. To může být pro mnohé pozorovatele matoucí, neboť proces vlastně nezapadá do škatulek o vidění světa, které by chtěli mít. I proto je jednodušší připsat okamžitě všechnu vinu Heardové, která je všechno, jen ne ideální oběť.

Jak upozorňuje komentátorka NBC News Kat Tenbarge, většina lidí sledovala soudní proces převážně přes sociální sítě, kde publikum dělilo na dva názory „Johhny je ten dobrý“ a „Amber je ta špatná“. Nenávistné příspěvky o Heardové navíc měly mnohem větší dosah, takže je také více uživatelů produkovalo ve snaze o zisk. Algoritmy sociálních sítí je proto s větší pravděpodobností nabízely uživatelům, kteří mohli být zprvu nestranní.

Online misogynie v plné síle

Genderově podmíněné násilí – v jakékoli formě – vyvolává bouřlivé reakce a je stále vnímáno jako provokativní téma, které vyvolává silné emoce, které komentující doprovází urážkami a vulgárním jazykem. Jedná se totiž o problematiku, která je často bagatelizována a není považována za škodlivou a ubližující.

Online sexualizované násilí a misogynie je založeno na genderových stereotypech, které představují zobecněné a zjednodušující představy o typických mužských a ženských vlastnostech. V tomto případě se komentáře týkaly často nejen Heardové a Deppa, ale také obětí násilí mezi intimními partnery obecně.

Experti a expertky proto varují, že nenávist a výroky vůči Heardové, které komentující často zobecňují pro očerňování hnutí MeToo i genderově podmíněného násilí jako takového, mohou znejistět ostatní, především ženské, oběti. Na druhou stranu však mohou dát odvahu těm mužským. Přinejmenším by měli komentující přimět, aby se zamysleli nad tím, že pravda není nikdy černobílá.

27. května 2022

  • Nejčtenější

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Žena měří bezmála dva metry, lásku s menším mužem si užívá

Devětadvacetiletá Lizzy Jade Groombridge má sto devadesát jedna centimetrů a svou výšku si maximálně užívá. Nikdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důležité vitaminy pro ženy. Pomohou chránit před stárnutím i depresemi

Věk se neptá. Tělo stárne a potřebuje čím dál více vaši podporu. Proto je od určitého věku důležité, aby si ženy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Svůj život si tvořím sama, říká Šárka Strachová, bývalá lyžařka s klinikou

Premium Šárku Strachovou si většina z nás vybaví, jak se na lyžích řítí slalomem dolů ze zasněženého kopce. Někdejší mistryně...

Nahlédnutí do ložnice dokonalých párů. Co dělají, že mají tak skvělý sex?

Šťastný vztah plný pochopení a kvalitního sexu. Takový by si přál snad každý z nás. Ovšem nestačí jen přání, je také...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 25. září do 1. října

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili,...

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...