Deniel je pohodář, Martínek nemusí cizí lidi, říká maminka paterčat

  4:34aktualizováno  4:34
Je to půl roku, co se Alexandře Kiňové narodila císařským řezem v 31. týdnu těhotenství paterčata. I díky neonatologické péči, která je v Česku špičková, prošli čtyři chlapci a jedno děvče všemi úskalími bez problémů a mají se k světu.

Chvilka klidu se povede málokdy. Jen když leží všechny děti v klidu v postýlkách. To pak má Alexandra Kiňová vzácný čas jen pro sebe. | foto: Archiv Alexandry Kiňové

17. 11. Světový den předčasně narozených dětí

PATERČATA: První na svět přišel Deniel. Jeho porodní váha byla 1 214 gramů, další byl Michael s 1 318 gramy, Alex s 1 340 gramy, Tereza s 1 250 gramy a poslední na svět přišel nejmenší ze všech - Martin 1 050 gramů.

TRANSPARENTNÍ ÚČET na pomoc paterčatům maminky Alexandry Kiňové: 211620293/0600

European Foundation for the Care of Newborn Infants vyhlásila společně s dalšími světovými iniciativami 17. listopad Světovým dnem předčasně narozených dětí.

V porodnici strávily děti od svého narození 2. června dva měsíce a už při odchodu domů na nich až na nižší váhu nebylo znát, že se narodily předčasně. Od začátku je maminka plně kojila a vydržela až do konce 4. měsíce, kdy v souvislosti se zánětem prsu musela kojení výrazně omezit. Čtyři děti měly pupeční kýlu, některé i vodní, ale to se již zlepšilo.

"Teď jim začínají růst zoubky, takže dny i noci jsou dost náročné," svěřila se magazínu OnaDnes.cz Alexandra Kiňová. Otáčejí se z bříška na záda a naopak, smějí se, snaží se přitahovat za ruce do sedu.

"Umí to, co děti v pátém měsíci," popsala situaci Klára Vítková Rulíková z Českomoravské asociace Klubů dvojčat, která je s rodinou v kontaktu.

"Nejvíc nám dává zabrat Martínek, protože nemá rád cizí lidi. Snese jen mě, tatínka, babičku a dědečka, a když jsou kolem něj cizí, hodně pláče. Nejhodnější je Deniel. Ten se nají a spí. I Terezka dává  zabrat: mají občas s Martínkem záchvaty pláče. Jsou situace, kdy nám ostatně dávají zabrat všechny děti, někdy se to dost střídá..," uvedla mladá maminka.

Nedonošené děti

V Čechách se každoročně narodí přibližně 115 000 dětí. Počty těch, které se narodí předčasně, však u nás neustále stoupají. Před deseti lety se jednalo asi o 6 % z celkového počtu nově narozených dětí, nyní je to okolo 8,5 %. V nejzranitelnější skupině dětí pod 1 000 gramů porodní hmotnosti je jich téměř 500 ročně. Drtivá většina z nich je bez těžkého postižení.

Nedonošenec

Nejrozmazlenější je podle ní Martínek právě tím, jak je na rodinu fixovaný. Deniel je citlivý. "Když pláče, hned se chová a je rád litovaný," popsala děti paní Kiňová. Mezi největšími jedlíky jmenovala Alexe, Míšu a Deniela. "Ale i Terezka dobře jí," dodala. A komu jsou děti podobné? "Příbuzní říkají, že Míša a Alex jsou po mně, Deny je po tatínkovi, Martínek že je celý děda Kiňa a Terezka je mix," dodala, ale vyfotografovat se s nimi si nepřála. 

Rodině od začátku pomohla celá řada sponzorů, ale ani tak jejich život není zrovna lehký. "Teď máme zrovna finanční krizi, protože na jeden měsíc vypadl sponzoring umělým mlékem, což dělá měsíčně téměř 28 tisíc korun. Děti za den vypijí zhruba 1000 gramů kojeneckého mléka a pět litrů kojenecké vody. Nyní děti již začínají jíst příkrmy a kašičky a to vše je finančně velmi náročné," posteskla si Alexandra Kiňová, která je rozčarovaná také z pečovatelské služby, která jim pomáhá.

"Zatím se nepodařilo sestavit stálý tým šesti osob, které by u paní Kiňové pomáhaly. Střídá se u ní mnohem více lidí, což už nyní děti nevnímají zrovna s nadšením," vysvětlila Klára Vítková Rulíková.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Internet snižuje naši citlivost, zábrany padají, popisuje terapeutka

Ilustrační snímek

Sociální sítě podle ní vyrábějí asociály. Nejen Facebook dokáže spolehlivě ničit vaše vztahy a dokonce „vypnout“ vaši...

O hlas jsem se nikdy nestarala, říká zpěvačka Eva Pilarová

Eva Pilarová (2019)

Když se na začátku šedesátých let objevila Eva Pilarová na scéně, bylo to jako zjevení. Krásná mladá dívka, dlouhé...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz