Kam s dětmi o posledním adventním víkendu? Nasajte vánoční atmosféru

  1:59aktualizováno  1:59
Vánoce nejsou jenom dárky, čekání na Ježíška nebo pečení cukroví. Vezměte děti v sobotu a v neděli třeba na výstavu ručně vyráběných historických vánočních ozdob, na výpravu za Vánocemi našich prarodičů nebo na koncert Kašpárka v rohlíku.

V rámci výstavy Skleněná krása si mohou děti vyrobit svoje vlastní vánoční ozdoby. | foto: www.mzm.cz

Jihomoravský kraj: Skleněná krása aneb Historie (nejen) vánočních ozdob

Jak asi vypadaly vánoční ozdoby na stromečku našich babiček a dědečků, prarodičů a praprarodičů? Pozoruhodnou podívanou, jejímž hlavním tématem jsou tradice a současnost českých skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob, připravilo pro malé i velké návštěvníky Dětské muzeum v Brně.

Skleněná krása

Výstava představuje půvabnou kolekci českých a moravských historických ozdob, z nichž nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910. Jsou zde zastoupeny skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i balotinové ozdoby, stejně jako oplétané drátkem nebo papírové s dekorem. Nechybí ani tvary muchomůrky, které jsou ryze českým vynálezem.
Více ZDE.

TIP: V sobotních tvůrčích dílnách si mohou děti samy vyrobit vlastní ozdobičky.

Praha: "Vostrá vánoční šou" Kašpárka v rohlíku

Kašpárek v rohlíku v Lucerně

 V sobotu od 11. hodiny již podruhé vystoupí dětmi milovaný Kašpárek v rohlíku ve velkém sále Lucerny.

Uvidíte Kašpárkovu bandu v plné sestavě: Milan Cais (Tatabojs), Lenka Dusilová, Radek „Gipsy“ Banga (Gipsy.cz), Blanka Šrůmová (ex Tichá Dohoda), Honza Kalina (100 zvířat), Mardi (Vypsaná fixa), Filip Nebřenský (Hm…), Ondřej Pečenka (Folk3Mail), Karolina Dytrtová (Miou Miou), Jura Hradil (Tatabojs), herci Loutkohry Jihočeského divadla České Budějovice a samozřejmě Ježíšek. Zazní známé hity i nové písničky a každý může vyhrát - třeba památeční placku Kašpárka v rohlíku, karty Až naprší, tak uschne, bejbypankáčské číro či večeři s Kašpárkem. 

Pozor, prodej vstupenek na místě ještě před začátkem koncertu a to od 9 hodin u vstupu do Lucerny, takže se na koncert vydejte s dostatečným předstihem.
Více ZDE.

Středočeský kraj: Vánoce v Hornickém muzeu Příbram

Zdobení perníčků v Hornickém muzeu Příbram

Ve svátečně vyzdobeném obydlí hornické rodiny z konce 19. století se budou předvádět vánoční zvyky a obyčeje, připraveny jsou i ukázky tradičních výrob z Příbramska - například práce řezbáře, pečení a zdobení dekorativního perníku, výroba vánočních ozdob a lití olova.

Děti si můžou zkusit omalovat betlémové figurky z chlebového těsta, vyrobit ozdobu ze dřeva, kamene, korálků či textilu, upéct perníček nebo odlít olovo.

V areálu dolu Anna se navíc mohou děti projet důlním vláčkem s vánoční nadílkou. Během prohlídek historického podzemí seznámí průvodci malé i velké návštěvníky s vánočními tradicemi a zvyky horníků.
Více ZDE.

Ústecký kraj: Historické hračky a Vánoce na zámku Děčín

Historické hračky a Vánoce v Děčíně

…aneb výstava historických hraček, betlémů, ozdob na stromeček a vůbec všeho, co od poloviny 19. století patří k Vánocům.

Na výstavě uvidíte třeba dřevěné sáňky a další předměty zimních radovánek, loutkové divadlo a dětské maškarní kostýmy pro hru za dlouhých zimních večerů, dětské obchody a pokojíčky pro panenky, mechanické postavičky poháněné hodinovým strojkem na klíček, parní stroje, modely automobilů, železniční hračky nebo tahací figurky na kolečkách, dětské promítací přístroje či kovové stavebnice...

A k tomu vánoční ozdoby, betlémy či formičky na domácí vánoční čokoládu. Děti si také mohou vyzkoušet svou zručnost v malé dílničce s oblíbenou stavebnicí Merkur.
Více ZDE.

TIP: Kromě výstavy si v sobotu od 15 hodin můžete na děčínském zámku užít Pohádkové odpoledne na zámku: budou se vyrábět svícny a rozsvítí se Betlémské světlo.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Jednodílné plavky pro bohyni pláže prodají vnady a skryjí nedostatky

Sexy British model Demi Rose looks red hot in a one piece thonged swimsuit in...

Rafinované šněrování přitáhne pohledy k dekoltu, vykrojení k pevnému bříšku a volánek přidá na objemu přesně tam, kde...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz