Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Dějiny urážlivého smíchu splácejí dluh Bretonovi

  3:23
V češtině je konečně dostupná Antologie černého humoru "papeže surrealismu" Andrého Bretona.

André Breton | foto: archiv

Co spojuje prokletého básníka Arthura Rimbauda s autorem Gulliverových cest Jonathanem Swiftem, co mají společného katalánský surrealista Dalí a německý dramatik Grabbe, kubistický malíř Picasso, filozof Nietzsche a pohádkář Lewis Carroll?

Jaká je souvislost mezi povídkou Anděl pitvornosti Edgara Allana Poea a Proměnou Franze Kafky? Jednu z možných odpovědí najdeme v nedávno česky vydané Antologii černého humoru, kterou v předvečer druhé světové války sestavil francouzský básník a esejista André Breton (1896-1966). Právě z jeho dílny pojem černý humor vzešel.

Nejvyšší revolta ducha
Je paradoxní, že právě v Česku, kde se literární, výtvarný, ba i filmový surrealismus rozvíjí od počátku 30. let do současnosti, bylo z Bretonova díla donedávna přístupné
jenom torzo. Za první republiky se dočkaly překladů esejistické prózy Spojité nádoby (1934) a Nadja (1936), útlá sbírka poezie Vzduch vody (1937) a v roce přednášky Co je surrealismus?.

Na další tituly čtenář čekal skoro šedesát let. Až ke stému výročí autorova narození vydalo nakladatelství Dauphin čtyři svazky pojednávající klíčová témata surrealismu: Šílená láska reflektuje touhu, Arkán 17 mýtus, Spojité nádoby sen a Nadja objektivní náhodu. V roce 2003 přibyly Rozhovory a o dva roky později Manifesty surrealismu.

Antologii černého humoru vydal Breton ve Francii poprvé v roce 1939, vichistická cenzura ji ovšem brzy zakázala. Podruhé kniha vyšla "s určitými dodatky" dva roky po válce a "definitivní vydání", podle něhož je pořízen český překlad, autor připravil tři měsíce před svou smrtí v srpnu 1966.

V předmluvě se Breton odvolává na dva kořeny, z nichž jeho koncept černého humoru vyrostl - na německého filozofa Hegela a rakouského psychoanalytika Freuda. Černý humor je pak podle Bretona nejvlastnější zbraní básníka namířenou proti deprimujícím tlakům vnějšího světa, především proti "prachbídnému a naprosto ošoupanému konformismu".

Je tedy podvratný, výsměšnýn nevybíravý - neexistuje pro něj téma, před nímž by uhnul, "spěje k nejvyšší revoltě ducha".

62 způsobů, jak si opřít hlavu
Breton antologii sestavil se "značnou osobní zaujatostí", která se projevuje jak v samotném výběru, tak v editorových formulacích. V předmluvě uvádí příklady černého humoru také z jiných uměleckých oborů: zmiňuje Chaplina a Senetta ve filmu, Posadu nebo Ernsta ve výtvarném umění.

Svoji genealogii černých humoristů v literatuře začíná v Irsku, a to Jonathanem Swiftem (1665-1745), autorem Gulliverových cest, kterého pasuje na "objevitele krutého a černého humoru". Následují úryvky z textů markýze de Sade, "nejautentičtějšího předchůdce psychologie Freudovy a veškeré moderní psychopatologie", a německého aforisty  Georga-Christopha Lichtenberga, který mimo jiné "popsal 62 způsobů, jak si opřít hlavu o ruce".

Charles Fourier je v knize představen jako autor společenskoekonomických utopií a fantaskního návrhu nového vesmíru. Thomas de Quincey v próze Vražda jako krásné umění uvažuje nad zločinem "z hlediska víceméně pozoruhodných darů, které může poskytnout".

Pierre-François Lacenaire jeho úvahy uskuteční a z "dezertéra a padělatele ve Francii" se stane "vrahem v Itálii" - a svou zkušenost převede do cynických veršů. Zatímco Christian-Dietrich Grabbe píše sonet "o myšlence, že nemohu najít žádnou myšlenku"...

Breton ve svém výběru postupně proniká přes autory romantismu a prokleté básníky k černému humoru patafyziků, dadaistů, a zejména surrealistů své generace, k nimž patří mohutné finále antologie.

Jako jeden z prvních doceňuje dílo Franze Kafky, jenž "vznáší základní otázku všech dob: Kam jdeme, co nás řídí, jaký je zákon?" Stejně objevně pátrá po prvcích černého humoru v dílech Friedricha Nietzscheho nebo Salvadora Dalího. Celkem uvede na scénu pětačtyřicet jmen a každé doprovodí komentářem.

A právě při četbě těchto průvodních textů, které se místy spontánně mění v báseň, se čtenáři ozřejmuje, jakou cenu mnozí z autorů za svoji hrdě vyvěšovanou vlajku černého humoru zaplatili - jak zoufale výlučné a pro společnost nepřijatelné byly jejich životní cesty, které prodlužovali svou originální tvorbou.

Swifta jeho mizantropství a neúcta k vlastnímu národu vehnaly do úzkostné samoty, v níž pomalu ztrácel rozum. Sade strávil sedmadvacet let svého života za mřížemi tří režimů. Lacenaire skončil na šibenici. Grabbe se upil k smrti. Baudelaire se nakazil syfilisem,
ochrnul a ztratil řeč. Rigaut se střelil do srdce. Vaché umírá pětadvacetiletý. Lautréamont ještě o rok mladší.

Ani definice humoru jako "podmínky pro zachování duševního zdraví", o které Breton mluví v souvislosti s Jorisem-Karlem Huysmansem, vždycky neplatí, jak dosvědčují konce Friedricha Nietzscheho, Germaina Nouveaua nebo expresionistického básníka Jakoba van Hoddise.

Život v sázce
"Teroristické aktivity ducha" černých humoristů vždycky probouzely ve společnosti negativní reakci.

A není divu: v textech autorů, jež právě Bretonova antologie z velké části vrátila zpět do dějin světové literatury, se často jako základní pramen objevují sen, dětská fantazie, nevědomí nebo šílenství - čili svým způsobem extrémní polohy inspirace, které jsou nedocenitelné pro autentické objevy, jež z nich tito neohrožení dobrodruzi přinášeli zpět do skutečnosti, aby je přetavili v poezii.

Někdy stačí přečíst samotné tituly, které černí humoristé svým knihám přiřkli, a je zřejmé, čím si proti sobě dějiny poštvali: Nemorální povídky (Borel), Za zrcadlem (Carroll), Naruby (Huysmans), Sezona v pekle (Rimbaud) nebo Proměna (Kafka).

Vraťme se na závěr k úvodní otázce, co pětačtyřicet autorů zastoupených v Antologii černého humoru spojuje. Odpověď je paradoxní: Každý z nich je úplně jiný, specifický, nezaměnitelný. Každý z nich suverénně obývá svůj svět a dává mu v textech osobitý výraz.

Protože každý z černých humoristů se rozhodl dát za svoje dílo v sázku nic menšího než vlastní život. Jasně to v antologii pojmenuje "bronzová socha" Guillauma Apollinaira: "Ať žije volnost!"

ANDRÉ BRETON (ed.): Antologie černého humoru
Přeložil Michal Novotný. Concordia, 400 stran, cena 396 korun.

Autoři:
  • Nejčtenější

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

RECENZE: Kdy je i Karel Roden bezmocný. Filmový Indián dostal nulu

Covid, Putin, inflace, drahé energie a teď ještě Indián. V řetězci pohrom se dá alespoň té poslední čelit, prostě si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelený Raoul po 28 letech končí. O další není zájem, napsala redakce autorům

Kreslený satirický seriál, který vycházel od roku 1994 pravidelně v časopisu Reflex, končí. Oznámil to na svém...

Herec Brad Pitt ve Finsku osobně zahájil výstavu svých soch

Populární americký herec Brad Pitt se začal věnovat také výtvarnému umění. O víkendu dokonce přijel osobně zahájit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do kin se vrací Avatar. V nové technické úpravě předznamená druhý díl

Znovu se píše rok 2154 a průzkumná posádka letí vesmírem na vzdálenou planetu Pandora. Do kin se vrací Avatar,...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Drogy a zazděné kosti. I krásnou Mallorku sužuje násilná smrt

Německá spisovatelka Elke Beckerová se před lety usídlila na Mallorce a na Baleáry situuje i své detektivky, které píše...

Cenu Knižního klubu obdržel Jan Váňa, ocenění získal i Jan Folný

Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jan Váňa za rukopis románu Křehkost. Literární cenu týdeníku...

Evžen Boček napsal novou Aristokratku. Knižní čtvrtek uvede patnáct novinek

Velký knižní čtvrtek přinese 13. října do knihkupectví patnáct nových knih. Vyjde závěrečný díl čtenářsky úspěšné...

Tajemství foglarovek a zrod kultu. Jestřáb věděl, čím zasáhnout

Premium Když před stoletím vstoupil jako mladík do skautského oddílu, netušil, jak moc ho tábory a výpravy a klubovny ovlivní....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...