Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Lidé hledají levné letenky a zážitky. Cestopisy jsou stále v kurzu

  10:55
Cestování se stalo novým životním stylem. Blogy, rady a články o cizích krajinách zaplnily internet, ale i přesto nakladatelé dávají stále prostor cestopisům. Mají však o ně čtenáři zájem?

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských knih o cestování je Travel Bible | foto: Matouš Vinš/Petr Novák

Býval to zážitek, když se čtenáři v minulém století ponořili do cestopisných črt Karla Čapka z Holandska nebo Anglie a později do vzpomínek Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky z Asie, Afriky či Ameriky. Neznámý svět plný nových dobrodružství se jevil býti, a vlastně i byl, mnohem vzdálenější, než je dnes. Knihkupci však stále udržují své cestovatelské sekce plné a rozhodně je neplánují zrušit.

O cestování netradičně

Mezi nejprodávanější tituly knihkupectví KOSMAS.cz patří ty, které pojednávají o cestování netradiční a beletristickou formou:

  • Tajnosti Paříže
  • Rok v Provenci
  • Francie - co v průvodci nenajdete
  • Nesmrtelná túra do Compostely

Ať už by to jeden čekal, nebo ne, o cestovatelskou literaturu je stejný zájem jako v minulosti. „Nevnímáme vůbec žádný pokles prodejů u tohoto žánru – ať už jde o průvodce nebo cestopisy. Výběr je navíc čím dál tím větší,“ říká Petr Šašek, tiskový mluvčí knihkupectví Neoluxor.

Jeho názor sdílí i Božena Štofková, ředitelka nakladatelství JOTA. „Lidé, kteří cestují do jiných zemí s cílem poznávat, si pořizují nejen bedekry a tištěné nebo elektronické průvodce, ale i knihy o dané lokalitě a vstřebávají informace z různých zdrojů, aby se o dané krajině dozvěděli co nejvíce,“ vysvětluje.

Se stejným názorem přichází i šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz a sama cestovatelka Kateřina Smolová, která se domnívá, že nejlepší je spojit všechny dostupné zdroje dohromady. „Před svými cestami využívám zkušeností přátel a známých, internet a vždy si pořídím minimálně jednoho tištěného průvodce,“ popisuje svou přípravu.

Mapy vedou i v době GPS

K hlavním výhodám tištěných průvodců a cestopisů patří jejich okamžitá dostupnost. Cestovatel v zahraničí často nemá nonstop přístup k internetu, a proto je literatura vítaným pomocníkem i společníkem. Navíc je logicky a přehledně uspořádaná do jednotlivých kapitol, což se od internetu často nedá očekávat. Nevýhodou naopak může být neaktuálnost informací.

Správné čtení z mapy dokáže ušetřit hodně kilometrů.

Kromě průvodců a cestopisů zájem neutuchá třeba ani o tradiční papírové mapy. Technologii GPS se tak nepovedlo papír definitivně vyšachovat ze hry. „Mapy jsou stále jedním z nejžádanějších cestovních artiklů, který nabízíme,“ říká Šašek.

Zároveň zmiňuje trend, jenž v poslední době v knihkupectvích sledují. Na odbyt jde totiž především literatura týkající se turistiky po české krajině. „Nevíme, zdali je to tendence spojená s bezpečnostní situací v jiných zemích, ale opravdu se více kupují průvodci po Česku.“

Cestování za babku

S heslem utratit co nejméně, zažít co nejvíce vyjíždí za hranice spousta Čechů. Dopomohl k tomu i trend tzv. travel-hackingu, kdy si cestovatelé radí, jak efektivně oklamat nebo naopak nalézt chyby ve vyhledávačích letenek a dalších systémech leteckých společností. Jelikož však byly informace a rady různě roztříštěné po internetu, rozhodli se Matouš Vinš a Petr Novák sestavit cestovní bibli, a to doslova.

Matouš Vinš během svých cest

S originálním názvem Travel Bible je jedinečným nástrojem, který by snad dokázal učinit cestovatele i z hloupého Honzy. V knize autoři popisují, nejen jakým způsobem fungují jednotlivé vyhledávače letenek, ale čtenáři také radí, kde peníze na své cesty nejlépe získat. Ačkoliv by kniha zajisté mnoha čtenářům postačila v elektronické podobě, rozhodli se ji autoři se slovy „starý dobrý papír“ vydat i v tiskové verzi.

Rad Vinše a Nováka využívá i cestovatelka Dominika Píhová, která o svých cestách příležitostně sama píše. „Travel Bible pokrývá život na cestách od A do Z. Sama jsem se považovala za vcelku zdatného cestovatele, ale tato kniha mi především v oblasti letenek nebo hledání přivýdělku v zahraničí otevřela mnoho možností,“ líčí a vyzdvihuje také možnost přístupu k on-line verzi knihy, která se neustále aktualizuje.

Dobrodružství dělá autora

Jako cestovatel se člověk asi rodí, jako autor cestopisů a průvodců už však ne. Důkazem toho je hned několik známých českých cestovatelů, kteří se zviditelnili vlastně náhodou.

Jako příklad poslouží třeba historka Boženy Štofkové, která před deseti lety objevila Lucii Drbohlavovou, dnes autorku úspěšných cestopisů Hedvábná stezka nebo V rytmu Afriky. Nebýt tehdy jednoho obyčejného článku, kterého si Štofková všimla, zůstaly by všechny cenné informace o starověké obchodní trase čtenářům neznámy.

Ladislav Zibura

Bližší informace o mladém cestovateli z Českých Budějovic se můžete dozvědět zde.

Setkání u Zdi nářků.

Velkým fenoménem a zároveň důkazem zájmu Čechů o současnou cestovatelskou literaturu je Ladislav Zibura, který napsal úspěšnou knihu 40 dní v Jeruzalémě. Na cesty se nevydal s žádným jasným záměrem. Jeho příběhy však lidi zajímaly natolik, že z nich vznikla kniha.

Ačkoliv se o opravdovém cestopisu v jeho případě příliš mluvit nedá, odbornější informace totiž postrádá, nabízí Zibura právě to, co spousta zájemců o cestování dnes v literatuře chce – zážitky a dobrodružství.

Mnozí lidé už neprahnou po tom, navštívit desítky památek a nastudovat co nejvíce o jejich historii. Chtějí spíše skutečně poznat dané místo co nejdůvěrněji. Jde o příběhy a bez těch by se literatura, ani ta cestovatelská, neobešla.

Bolek Polívka byl můj idol, řekl Rush v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

Zemřela zpěvačka Evelyn Thomasová. Její hit bořil diskotéky v Německu

Zemřela americká zpěvačka Evelyn Thomasová, bylo jí 70 let. Na vrcholu slávy byla v 80. letech. Proslavila se skladbou High Energy, která se stala hitem diskoték, v Německu se dostala i na první...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani náboj pro Ukrajinu? Rajchl možná ani neví, kde ta země leží, přemýšlí Sencov

Premium

Posttraumatická stresová porucha? To není můj případ, já jsem stále ve válce, popisuje ukrajinský filmař a voják Oleh Sencov, který natočil zákopovou realitu boje proti Rusku v Záporožské oblasti. Z...

21. července 2024

Zemřel písničkář Oldřich Janota, legendě alternativní hudby bylo 74 let

Ve věku 74 let zemřel v sobotu písničkář a hudebník Oldřich Janota. Na Facebooku to oznámili pozůstalí. Významný představitel českého alternativního folku je autorem písně I cesta může být cíl,...

27. července 2024  12:33

TELEVIZIONÁŘ: Godzilla a Kong si pospíšili, zavedou pod zemský povrch

Sotva se ohřáli v jarních kinech, kde sklidili vlažné až nelichotivé recenze, neřkuli posměšky, pospíšili si bájní netvoři s přestupem na domácí obrazovky.

27. července 2024  10:30

Vysmívaný hošík Ed Sheeran to dotáhl až na královský dvůr a do Středozemě

Premium

Je to až hollywoodsky velkolepý příběh. Na základní škole koktajícího zrzavého chlapečka s brýlemi šikanovali, on pak svými písničkami dobyl svět. Popularita písničkáře Eda Sheerana, jehož dva...

27. července 2024

Ošklivá, jako robot. Muzeum po kritice vymění figurínu Sinéad O’Connorové

Irské muzeum voskových figurín v pátek odstranilo čerstvě vystavenou figurínu zpěvačky Sinéad O’Connorové. Rozhodlo se tak kvůli mohutnému přívalu kritiky. Fanouškům se podle médií dílo zdálo ošklivé...

26. července 2024  19:51

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....