RECENZE: Michal David vydal letní živák, příliš v něm tlačí na sílu

  16:59aktualizováno  16:59
Ocenění Michala Davida medailí Za zásluhy vyvolalo reakce od pozdvižených obočí po nevybíravé útoky. Ani odpůrci mu však neupřou status hitmakera, který dokazuje i na živé desce Open Air. Jenže během koncertu ty své silné refrény a slogany nejednou tlačí zbytečně na sílu.

Michal David v O2 Areně | foto: iDNES.cz

Nahrávka vznikla jako záznam jednoho z koncertů turné nazvaného rovněž Open Air, které absolvoval letos v létě. Konkrétně jde o červnový koncert v letním kině v Karlových Varech. Michal David jej odehrál spolu se skupinou Kvatro, jako hosta si pozval zpěvačku Markétu Konvičkovou.

Koncertní deska je podle všeho věrným otiskem celého vystoupení. Což je trochu problém. David totiž neponechal nic náhodě. Publikum rozehřála nejprve sama kapela Kvatro, působící jako tradiční „zábavovka“. Takže zazněl Thriller od Michaela Jacksona, asi největší hit skupiny Van Halen Jump nebo Easy Lover od Phila Collinse.

Jenže co je skvělý nápad na koncert – použít své vlastní muzikanty a světové hity jako předkapelu, a potom nastoupit s vlastními písničkami, působí na desce vydávané pod jménem českého zpěváka poněkud nepatřičně. Revivaly a cover bandy tvoří legitimní součást hudební scény, ale prostě nahrávky svých produkcí zpravidla nevydávají. Proč taky.

Do toho jsou jednotlivé skladby umíchané tak, že na konci skoro není slyšet potlesk a někdy jsou vyloženě divně useknuté. Což působí, jako by David coby producent desky Kvatru nechtěl dopřát.

Potom už nastoupí David a začíná servírovat vlastní hity – na prvním disku jsou to písně jako Colu, pijeme colu, kde se poprvé rozhicuje a volá do publika „Takže jedem, přátelé, žádný ulejvání, žádná nuda“. A když v závěru písně vyjmenovává další nápoje od becherovky po tullamorku, není mu přes burácení muziky rozumět. Zní i Největší z nálezů a ztrát, Každý mi tě, lásko, závidí nebo Céčka, kde se zpěvák zase vnucuje s podivným oslím můstkem: „Doufám, že dneska sbíráte dobrou náladu, tu a tam nějaký to pivečko nebo panáčka do hlavy... ale dřív, přátelé, se sbíraly céčka!“ A takové tlačení na sílu provází celý koncert.

Open Air

Autor:

Hodnocení­: 40 %

Nelze si nevšimnout, že až na výjimky jsou na první polovině živáku spíše písně od Františka Janečka než Davida. Sám se jako autor představuje hlavně na druhém disku. Třeba v téměř devítiminutové směsi skladeb nazvané Discopříběh medley a hitech jako Decibely lásky či Pár přátel.

Není pochyb o tom, že fandové si desku vychutnají stejně jako koncert. Jenže i v žánru nejčistšího popu se dají najít hudebně zajímavější počiny než čirá diskotéka, která musí hlavně hodně burácet. Je laciné brát si na pomoc Davidovu příslušnost ke kolotočářskému klanu, jenže výsledek bohužel skutečně připomíná pocit, který se v člověku rozlije po konzumaci cukrové vaty, žužu, pochybné klobásy a pár rumů s kofolou. Ostatně jak jinak popsat závěrečný Megamix, kde se prostě jen opakují refrény, a to i písní, které už zazněly?

Svůj k svému, Michal David má věrné publikum a jistou pozici na hudební scéně. Ale vkus postrádající díla, jako je deska Open Air, jeho odpůrcům jen nahrávají.


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz