Na začátku mi fanynky pomalovaly činžák srdíčky, vzpomíná Michal David

  6:56aktualizováno  6:56
Ve špičce české pop music se Michal David pohybuje už čtyři desetiletí, přesto si nyní odbude jednu premiéru. Vůbec poprvé vyráží na velké open air turné. „Postavil jsem novou kapelu a mám opět chuť koncertovat,“ říká hitmaker pro týdeník 5plus2.

Michal David přišel na videochat iDNES.cz mluvit o filmu Decibely lásky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Michal David nedávno zažil krušné chvíle kvůli jedné „fanynce“. „Zveřejnila moje telefonní číslo. Bylo to opravdu nepříjemné, volalo mi i sto lidí denně,“ líčí David. Občas si sice sedne v klubu k pianu a zahraje svůj oblíbený jazz, ovšem teď už se zpěvák a autor mnoha nesmrtelných hitů plně soustředí na své první open air turné v kariéře. Startuje právě dnes, v pátek 1. června ve Svojšicích.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Čím to, že jste si tak velkolepý projekt dopřál až nyní?
V prvé řadě jsem před rokem a půl rozpustil svoji původní kapelu. Nyní jsem postavil novou a mám chuť opět koncertovat. Open air tour jsem ještě nikdy neabsolvoval, tak věřím, že to bude příjemné zpestření v přírodě pod širým nebem.

Na co se ve spojitosti s turné nejvíc těšíte?
Zařadil jsem pár nových písní z doby kapely Alegro, zařadil jsem takovou chytlavou směs hitů z filmů Discopříběh 1 a 2 a jako hosta jsem si tentokrát vybral Markétu Konvičkovou, s níž také představíme náš nový společný duet „Už svítá“, na který jsme před pár dny natočili videoklip.

O vás se ví, že rád spolupracujete s mladými umělci, jako je právě zmiňovaná Markéta Konvičková. Pomáhá vám to udržovat kontakt s moderními trendy v hudbě?
Vždy je dobré mít pro diváky, co přijdou na koncert, něco navíc. Myslím, že krásná a navíc dobře zpívající zpěvačka nikdy neurazí.

Fotogalerie

To jistě neurazí. Mimochodem, jaký nejšílenější zážitek na pódiu vás za vaši kariéru potkal?
Zmínil bych rok 1998, když naši hokejisté vyhráli zlatou medaili v Naganu. Ta atmosféra na Staromáku je nezapomenutelná. Jsem poctěn, že jsem toho mohl být součástí, když si kluci hráli v kabině mé písničky a pak mě požádali o napsání hokejové hymny. Moc jim za to děkuji. Škoda, že jim to letos nevyšlo.

Stalo se vám někdy, že jste v běžném životě zaslechl svou píseň na místě nebo v situaci, kdy vás to hodně překvapilo?
Vzpomínám si, jak jsem v roce 1980 nazpíval svoji první píseň „Chtěl bych žít tak, jak se má“. Už se hrála asi měsíc v rádiu, když jsem jel jednou za  kamarádem vlakem do Pece pod Sněžkou a v sousedícím kupé byli nějací teenageři a hráli a zpívali na kytaru tuto píseň, aniž by tušili, že sedím hned v sousedním kupé. Bylo to kuriózní.

Michal David

■ Narodil se 14. července 1960 v Praze.

■ Vlastním jménem Vladimír Štancl.

■ Pochází ze slavné cirkusové rodiny Kludských.

■ Studoval na pražské hudební konzervatoři.

■ Už v 70. letech založil jazzové kvarteto, ovšem poté, co se připojil ke skupině Kroky Františka Janečka, se stal popovým zpěvákem. Jazzu se příležitostně věnuje dodnes.

■ První sólové album vydal v roce 1980 a jeho hudba zní ve filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Kamarád do deště, Discopříběh 1 a 2 či Decibely lásky.

■ Skládá i pro jiné interprety (například hit Dlouhá noc pro Helenu Vondráčkovou), je autorem úspěšných muzikálů (Tři mušketýři, Kleopatra, Děti ráje a řada dalších).

Vzpomínáte si ještě, co jste si koupil za první umělecký honorář?
Nastoupil jsem do skupiny Kroky jako klávesák v šestnácti letech a neměl jsem ani svůj vlastní nástroj. Hrál jsem za honorář 140 korun a z toho jsem polovinu platil za půjčovné Fender piana. Takže toho moc nezbylo. Ale šetřil jsem a po roce jsem si koupil vlastní nástroj.

Patříte k muzikantům, na které pořádaly fanynky hony. Jak jste zájem vnímal na začátku kariéry?
Tak to bylo pro mě coby mladého kluka úžasné. Bydlel jsem na Praze 4 v činžáku ve čtvrtém patře a stěny byly pomalovány od suterénu až po vršek různými nápisy, srdíčky a podobně. Fanynky tehdy fakt šílely. (smích)

Nenastal někdy moment, že by některá z vašich obdivovatelek zašla do extrému?
Některé ty skalní a ortodoxní byly dost neodbytné. Ale já se k nim snažil vždy chovat slušně. Snažím se o to dodnes.

Před pár dny vám jedna vaše příznivkyně zavařila, když zveřejnila vaše telefonní číslo. Hádám, že pak jste nemohl dát telefon z ruky...
Ona to vlastně nebyla moje fanynka, ale fanynka Richarda Krajča. Zveřejnila tam i jeho číslo. Bylo to opravdu nepříjemné, když už vám volá přes sto neznámých čísel denně. Říkal jsem, jak by se jí asi líbilo, kdyby někdo dal její mobil na web s tím, že poskytuje sexuální služby. To by se asi divila. Prosím každého, kdo má mé telefonní číslo, ať to nedělá. Nechci si ho znova měnit. (smích)

Michal David Open air tour

1. 6. Svojšice

2. 6. Josefov u Jaroměře

7. 6. Turnov 

8. 6. Slaný

9. 6. Třeboň 

14. 6. Kyjov

15. 6. Moravské Budějovice

16. 6. Valašské Meziříčí 

22. 6. Karlovy Vary

23. 6. Ústí nad Labem

28. 6. Brandýs nad Labem

29. 6. Příbram

21. 7. Domažlice

6. 9. Boskovice

13. 9. Strakonice

14. 9. Chomutov

15. 9. Svijany

21. 9. Státní hrad Šternberk

22. 9. Zámek Slavkov u Brna

Jste sice legendou české pop music, ale začínal jste jako jazzový umělec. Jak často se k této hudbě vracíte dnes? Čistě jazzové album jste vydal před šesti lety…
Občas si někde zahraji v jazzovém klubu jen tak pro radost. Jednou jsme byli v nějakém hotelu v Paříži, kde jsem začal hrát na piano, pak se  připojil Karel Vágner na basu, další český muzikant sedl za bicí a hráli jsme asi dvacet minut. Celý hotel se přišel podívat. Pak jsme pili do rána zadarmo. Majitel hotelu nás pozval.

Vy sám rád chodíte na koncerty i jako posluchač a fanoušek. Které vystoupení pro vás znamenalo nejsilnější hudební zážitek?
Asi koncert Phila Collinse v O2 areně a určitě koncert Hanse Zimmera. To byl opravdu zážitek.

Vaše turné potrvá až do konce září, ale v červenci má pauzu. Plánujete v té době odpočinek někde mimo republiku?
Vyjedeme si s kamarády na pár dní do Saint-Tropez a v srpnu letíme do New Yorku na tenisový turnaj US Open. Už se těším.

Před časem jste si pořídil dům ve Španělsku, čím vás zrovna tato země okouzlila? Jste také tak horkokrevný jako Španělé?
Já jsem naopak velký kliďas. Na Tenerife je pohoda a klídek. Tam moc temperamentu nezažijete.

„Michal si pořád drží svůj styl“

Speciálním hostem open air turné Michala Davida bude Markéta Konvičková, která s „králem diskoték“ nahrála společný duet a brzy ji čeká i koncert s Karlem Gottem.

Mladá zpěvačka Markéta Konvičková, účastnice SuperStar i show Tvoje tvář má známý hlas, v pátek 1. června představí s Michalem Davidem společný duet Už svítá. „Bude to ve Svojšicích, kde turné Michala Davida startuje. Mám radost, že jsem jeho hostem,“ říká 24letá Konvičková.

Vystupujete převážně v klubech či menších halách. Budou pro vás velké open air koncerty po boku Michala Davida zkouškou ohněm?
Užívám si každý koncert bez ohledu na to, v jakých prostorách se odehrává. Je však pravda, že o velkých halách zatím prakticky pořád jen sním. Sama bych je určitě nenaplnila, to chce ještě spoustu práce. Jsem citlivá a do zpěvu dávám duši, intimnější polohy jsou mi bližší. Takovou srdcovku mám každoročně v prosinci v ostravském klubu Parník. Přijede rodina, kamarádi, fanoušci a je to celé takové ,,domácí“.

Čím to je, že Michal David stále oslovuje i mladé generace posluchačů?
Vždycky dělal nadčasové písně, jeden hit za druhým. Jeho písničky jsou veselé a taneční, svůj styl si drží dodnes.

Ovšem ani vy nezahálíte, nedávno jste představila nový videoklip...
Ano, jmenuje se ,,TY“ a jde o singl z mé poslední desky, která vyšla loni pod názvem ,,JÁ“. Je to moje srdcovka. Věnovala jsem ji partnerovi, který si splnil svůj chlapecký sen stát se pilotem letadla, což se mu teď opravdu podařilo a nastupuje na soukromé tryskáče. Kromě svých jiných vystoupení a velkého koncertu Karla Gotta,  který bude 12. června v O2 areně a já tam vystoupím jako jeden z hostů, studuji ještě vysokou školu, a tak je pro mě teď trošku časově náročné období. Spojit zkouškové na vysoké škole s dvaceti koncerty za měsíc dá zabrat, ale věřím, že to zvládnu. 

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz