Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Glastonbury 2011 podruhé: zpívání v dešti (s U2)

  15:21
Pilton (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Přinášíme rozklad o pátku na festivalu v Glastonbury, pátku pro otrlé a odolné.
Glastonbury 2011 - Thom Yorke z Radiohead

Glastonbury 2011 - Thom Yorke z Radiohead | foto: Joel RyanAP

Glastonbury 2011

Z Piltonu poprvé: z bláta do louže (aspoň zatím)

Kritika U2: Jsi daňový pokrytec, vyslechl si Bono na festivalu

Ráno to ještě všechno vypadá dobře. Po obloze sem tam mrak, a tak člověk stojí u stanu, snídá a sleduje dění u vedlejší jurty, jež lze podle známého pořadu o vaření nazvat "Holky v akci". Po celá ta léta nás fascinuje schopnost domorodého návštěvnictva složitě vyvářet v polních podmínkách a nejrůznější vymyšlenosti jejich kempovacích výbav.

Krásné dopoledne, krásný den? Chvíli to tak vypadá, jenže jak zpíval Jiří Dědeček, "jak něco vyraší, hned se to zmrší". Po poledni se obloha zatáhne a pak už na 136 000 lidí, co tu dle zprávy z pátečního rána jsou, vytrvale prší. Odpoledne drobně, večer hustě.

Záhy člověk potká první holinky, které ztratily pána či paní, a takové pády na zem jako na spojce mezi Other Stage a novinářským stanem – nejspíš nejhorším úseku areálu - nevidno ani ve velkém vápně v zápasech české fotbalové ligy.

Kdo! Kdo dopustil Primal Scream a U2 ve stejném čase?

Taková slota pochopitelně ovlivňuje požívání i prožívání pátečního hudebního menu. Zároveň též rozhodování v mezních situacích, kdy se nakupí dvě až tři položky programu, které by člověk chtěl vidět, najednou.

A že jich v pátek bylo. Laskavý čtenář možná zná amatérská videa se scénou z filmu Pád třetí říše, v nichž Adolf Hitler vříská v bunkru říšského kancléřství na poslední hlouček svých věrných. Lidový génius je obvykle vybavuje různými vlastními, více či méně vtipnými titulky. Letos se podobné objevilo na téma dramaturgických kolizí v Glastu 2011 a v pátek jsem si na něj několikrát vzpomněl. 

Nakonec rozhodování výrazně ovlivnila dostupnost pódií v odpoledním a podvečerním terénu a potřebě rozvrhnout dobře síly. Pokud tedy člověk v podvečer licituje mezi bluesmanem Ericem Bubnem na Acoustic Stage, retrorockery Coral na John Peel Stage, Jimmym Cliffem na West Holts a Fleet Foxes na Other Stage, bere poslední, protože jsou nejblíž. Nakonec na tom neprodělá: Robin Pecknold a jeho mnohahlavá folkrocková úderka předvedli to nejlepší ze svých dvou skvělých desek a oproti loňsku to podali s potřebnou jiskrou.

Pořadatel festivalu Michael Eavis si přišel poslechnout BB Kinga.

Ještě předtím několik pěkných momentů na různých pódiích, zvolených více či méně naslepo. Miles Kane z Rascals a Last Shadow Puppets, dynamický britpop z wellerovské školy. King Blues na Oxlyers West, spolek, který s velkou lehkostí míchá punk, reggae, ska a hip hop do chutné směsi. Takovéhle kdyby působily za crossoverového boomu raných devadesátých let! Velmi slibní byli i londýnští The Vaccines, kříženec garážových kapel let šedesátých a kytarovek z konce let osmdesátých, které zase přicházejí do kurzu: opatrnost velí tyhle trochu rychlokvašené milce ostrovních periodik brát s rezervou, ale jak s oblibou říkal náš dávný spolucestující pan Vojtíšek, "celkový dojem veskrze příznivý".

Jak jsem (ne)potkal Radiohead

Na pátek na osmou večerní bylo na The Park, scénu na severním okraji areálu, slibováno překvapení. Velké: Emily Eavis se nechala slyšet, že by to normálně mohl být headliner. Kdopak asi?

A pak odpoledne stojíme s kolegou Tomášem před novinářským stanem, provozujeme "palenie tytonia" a pár kroků od sebe vidíme shluk fotografů obskakujících hlouček postav. Kdopak to budí takové haló? Podíváme se pořádně, a ano: kukuč tak utrápený, že by mu člověk dal korunu, aby se rozveselil, je to Thom Yorke? Je to on! Takže opravdu Radiohead, po roce v plné sestavě (loni tam hudlal jen Yorke s kolegou Greenwoodem). Sdělení o povaze produkce na přecpané scéně bohužel poskytnout nemohu. Snad dnes na Pulp, překvapení číslo dvě, které už se stačilo rozkecat po celém festivalu i okolním světě.

Ta dáma v jezeře je Edge

Když se podvečer láme do večera, je třeba vydat se na Pyramidu a rozmyslet si, odkud bude konzumovat hlavní chod. K tomu hraje Morrissey, John Cleese britského popu (to kvůli těm grimasám, které provozuje): novější věci svižněji, Smiths a klasické kusy své sólové dráhy jako by z povinnosti. Ale budiž.

O hodinu později je před Pyramidou dav, který vede k otázce, kdo je vlastně na dalších pódiích. Dvě minuty před desátou dozní David Bowie a Even Better Than The Real Thing otevře nejsledovanější produkci letošního ročníku. 

Glastonbury 2011 - Bobby Gillespie při vysotupení Primal Scream
Glastonbury 2011 - Bono při vystoupení U2

DVĚ HVĚZDY, JEDEN ČAS. Primal Scream a U2 vystoupili ve stejném čase.

A jací ti U2 vlastně byli? V kostce řečeno: velmi dobré, potěšení na mé straně, ale viděl jsem tu výjimečnější headlinery. Samozřejmě tu hrají roli různé faktory: kde člověk stojí, jaký má výhled, jestli zvolený repertoár lahodí jeho vkusu, a pochopitelně i momentální počasí (celý koncert propršelo a větší sajrajt od koncertu The Who léta Páně 2007 nepamatuji).

Koncert, respektive jeho základní část, jako by byl koncipován co procházka po jednotlivých albech (až na Pop, October a Rattle and Hum). Na začátek pět kusů z Achtung Baby, nejvíce zastoupeného ze všech. Dobře volená rozehrávka, plnotučný zvuk, nasazení jako u hokejového týmu, který chce mermomocí rozhodnout zápas v první třetině. Poprvé jim řemen trochu spadl ve chvíli, kdy a capella předvedli fragment Blakeovy poémy Jerusalem (příznivci Monty Pythonů znají též jako "kráčely snad ty zuby kdys"?). Odkazy na anglickou mytologii, v Glastonbury tolik přítomnou, Bono vůbec nešetřil: roztomilé bylo představování jednotlivých spoluhráčů jako členů Družiny kulatého stolu.

Po vyčerpání Achtung Baby první dva vzorky Joshua Tree, proložené I Will Follow z debutu a omluvou za loňské zranění. Koncert zase dostal grády. Následoval návrat do Berlína a působivá verze Stay (Faraway, So Close), při které rytmika odešla na cigáro (Bono: "Teď je tady z toho folkový festival"). Výlet do nedávné minulosti byl spíše střídmý: dva kusy z alba All That You Can`t Leave Behind, Vertigo jako reprezentant jeho následníka, a Get Your Boots On z toho posledního.  

Bono a The Edge při vystoupení U2 na festivalu Glastonbury

Druhý sporný moment koncertu: Sunday Bloody Sunday, ve které začal kolísat zvuk a i kapela činila dojem, jako by se zrovna nesešla (opakuji: z jiné pozice bych to možná slyšel jinak). Tehdy se základní část chýlila ke konci: falešné finále obstaral Surrender, dozpívaný publikem ve vrcholícím přívalu deště, a Pride, asi nejlepší volba pro tuto chvíli a příležitost.

Přídavky už šly na přeskáčku: With Or Without You, po které Bono rozvěsil po bednách vlajku Irska a Union Jacka, fragment Yellow od Coldplay, kteří v sobotu na Pyramidě převezmou štafetu (citace písní od kolegů byly vůbec hojné: nejhezčí byl pozdrav Primal Scream někdy v půli produkce), a Moment Of Surrender, druhá a poslední z té poslední (desky). Upřímně řečeno, člověk by si dovedl představit třeskutější finále, ale budiž. Na sám závěr Out Of Control z prvního singlu – a po sto minutách byl konec.

Večer člověk dorazí ke stanu, promoklý na kost a dost vyšťavený. Když se ale podívá zpátky, nelituje. Tak jsme zmokli. No a co?

P.S.: Předpovědi na víkend slibují slunce a tropy. V sobotu ráno člověk vyleze ze stanu, podívá se na ocelovou oblohu a řekne si "tož temu vy říkáte teplé proudění z Afriky?" A pak si nasadí holiny a všechno začne znovu.

Autor:

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

Rozstřel Aneta Langerová letos slaví dvacet let na scéně. Výběrovým albem Zázračné písně krajina 20 LET,...

Zemřela herečka Anouk Aiméová, známá z filmu Muž a žena. Bylo jí 92 let

18. června 2024  12:40

Ve věku 92 let zemřela francouzská filmová a divadelní herečka Anouk Aiméeová. Agentuře DPA to dnes...

Chci, aby má díla byla plná kontrastů, říká umělec Jan Gemrot

18. června 2024  12:01

Jan Gemrot do neděle vystavuje svoji nejnovější kolekci STARDUST v Galerii Václava Špály na Národní...

Ta drzá, moc sprostá, zrzavá i mladá. Škatulky už naštěstí mizí, říká Lukášková

18. června 2024

Rozstřel Markéta Lukášková má Odvahu. S velkým i malým o. Nedávno vydala stejnojmennou knihu a zároveň ve...

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...