RECENZE: Pohádku Hodinářův učeň spasil zábavný padouch Viktora Preisse

  0:47aktualizováno  0:47
V premiérové české pohádce Hodinářův učeň, která právě vstupuje do kin, asi nebude vše v pořádku, pokud divák podvědomě fandí úhlavnímu padouchovi. Možná proto, že jej Viktor Preiss hraje nejzábavněji.

Jakub Žáček, Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň | foto: Bontonfilm

Tvůrčí tým Hodinářova učně v čele s režisérkou a scenáristkou Jitkou Rudolfovou sliboval výpravnou podívanou v duchu nejlepší tradice žánru a ještě něco navíc. Právě dotyčný bonus však chybí, jako by se česká filmová pohádka odmítala pohnout z pozic standardní výplně vánoční obrazovky.

Fotogalerie

Klasika, opakuje si člověk téměř scénu po scéně. Nad kolébkou titulního hrdiny dvě vlídná proroctví a jedno zákeřné – klasika. Boháč v kočáře – klasika. Střihový běh času, při kterém se z dětí vyloupne dospělá zamilovaná dvojice – klasika.

Pravda je, že na cestě za bájnými hodinkami předpovídajícími smrt, za které mu chamtivý mistr povolí sňatek se svou dceru, musí mladík vykonat jiné úkoly, než bývá zvykem, jenže chybí jim logická provázanost. Navíc je hrdina neustále trpně postrkován, poučován a řízen proroky svého osudu, takže když mu záludná sudička vpálí „Jsi hlupák!“, nedá se s ní nesouhlasit.

Místy děj trpí doslovností včetně opakování úryvků; naštěstí Viktor Preiss coby zrádný hodinář dokáže prodat vtipně i samomluvu vysvětlivek typu „tak to nebyl sen“, o drobných odstínech projevu směšného domácího tyrana nemluvě. Coby zlovolná sudička baví i Jana Plodková, ovšem za cenu až přehnaně stylizované křiklavosti.

Hodinářův učeň

Scénář , , , , ,

Hodnocení­: 50 %

Naopak trestuhodně nevyužití zůstávají Václav Neužil a Jaroslav Plesl coby laskaví pohádkoví bratři Plodkové, jejichž charaktery a zvláště dialogy by zasloužily daleko bohatší munici.

Totéž platí pro Jakuba Žáčka v roli majitele pouťového panoptika. Pokud jde o představitele romantického páru Danu Droppovou a Michala Balcara, rozhodně nepřinášejí výjimku z pravidla, že vzorní milenci patřívají k nejunylejším postavám pohádek; ostatně jim v tom zdatně napomáhá i srdceryvný text písně. Zase klasika.

Nicméně existují i položky, které Hodinářovu učni pozvedají stavovskou čest. Z autorských nápadů se k nim počítá prvek časové smyčky, do které se zamotává rázovitý hostinský v podání Miroslava Krobota; vůbec se na plátně čepuje dost piva, čímž dostává pohádka mile domácký punc.

Výprava si zaslouží pochvalu od historizujících kostýmů po výběr přírodních scenerií v čele s čedičovou Panskou skálou, která už dodala dramatický náboj Pyšné princezně či natáčení francouzského příběhu o čaroději Merlinovi. Bohužel dobytí jejího vrcholu slouží nastavenému finále ze života hmyzu, jehož umělost bije do očí víc než neobratně prodlužovaná němá úloha psího posla.

Přitom jde o běžné poklesky, jaké by jiskřivější humor hravě překryl. Jenže s ním tu v dokonalé podobě i míře zachází pouze Preiss, jenž zosobňuje klíčovou spásu Hodinářova učně. Pohádky, která není ani výjimečně dobrá, ani mimořádně špatná, pouze do počtu.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

RECENZE: V opravdu Krvavé nevěstě těší smích a nadsázka

Záběr z filmu Krvavá nevěsta

V každé rodině se najdou podivíni, ale po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, jaké vyvdá titulní hrdinka hororu Krvavá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz