RECENZE: Šílení mají o fous víc výkladu nežli hravosti

  1:00aktualizováno  1:00
Český film se dělí na Jana Švankmajera a na ty ostatní. Což je pro režiséra zároveň hold i past: jeho nezaměnitelná díla se totiž nedají srovnávat s ničím jiným než mezi sebou navzájem.

Rozmařilý Markýz v podání Jana Třísky. | foto: Produkce filmu

Pak se jeho novinka Šílení vedle předchozího Otesánka, jako vytesaného z jediného kmene na jeden zátah, nutně zdá slabší, i když půl běžné domácí produkce strčí do kapsy.

Nevšednosti mají i Šílení rozhodně na rozdávání už od první scény, ve které sám režisér z plátna slíbí "horor se všemi pokleslostmi, infantilní poctu Poeovi a de Sadovi, blázinec, ve kterém žijeme" – a následuje rozpárané prase s tóny Marseillaisy.

Šílení

Česko, 2005, 118 min

Scénář

Hrají: Pavel Liška, Jan Tříska, Aňa Geislerová, Jaroslav Dušek, Martin Huba, Pavel Nový, Jiří Krytinář

Hodnocení­: 70 %

Vskutku originální úvod, nicméně už v něm je skryt náznak, že i sršatý pokušitel Švankmajer občas podléhá nutkání vysvětlovat.

Přitom není proč. Od chvíle, kdy Pavlu Liškovi coby mladíkovi rozdíranému noční můrou připije rozmařilý Markýz v podání Jana Třísky "na duševní zdraví", může si divák vykládat po svém účel výstředních kontrastů.

Od dobové hospody startují moderní auta a nad dálnicí přejíždí starodávný kočár, za jehož okny jako by zůstal vnější svět šílených výjevů – nebo naopak.

Třískův hrdina si pohrává s rekem Liškovým a Švankmajer již tradičně s masem. Jazyky, oči, vnitřnosti se plácají v blátě či šplhají po zdi, mozečky se dobývají z konzerv, krvavé plátky oddechují v balíčcích pod celofánem – a člověk musí dát režisérovi za pravdu.

Kvůli ději by animované "masné" motivy ve filmu vůbec nemusely být, přesně jak Švankmajer předem sliboval, ale patří sem: odlehčují vyprávění a udržují je v jednotící nadsázce.

Neméně zálibně si kamera vychutnává rouhačské obřady: zatloukání hřebů do Kristovy sochy, nahou Annu Geislerovou na řetězu, kacířské obžerství, malůvky na dívčích tělech.

Fotogalerie

Třískův hlasatel svobody slasti proti pokrytecké morálce, jehož výroky čerpají z markýze de Sada, však přesvědčuje také slovem a dlouhé disputace, kdy hostu káže "Bůh je jen chiméra, obludný nedůsledný darebák", hranu provokace otupují svým nefilmovým výrazem.

Liška přesně odráží stav zděšeného "mimoně", jenž nic nechápe, jen by mu režisér nemusel předpisovat věčné zajíkání. A potměšile teatrálnímu Třískovi jako by se ve vlasech rýsovaly čertovské rohy.

Humor je nenápadnější než jindy, odvíjí se od klasických znaků "pokleslého" žánru včetně rakví, vytí vlků nebo nočního hřbitova, kde sehraje sladkou němou etudu Pavel Nový coby Markýzův sluha  a z gramofonu se line Pochod padlých revolucionářů.

Šílení
Šílení
Šílení

Jakmile se děj přesune do blázince, čerpá i smích z jiných zdrojů, počínaje hejny slepic přes pokusy léčby uměním až po nádherný výjev, v němž pacienti inscenují "živý obraz" Delacroixova revolučního plátna a o přestávce na povel vytáhnou sáčky se svačinou.

Vadou na kráse je jistá herecká strojenost. Jenže v tak složité okolní stylizaci, kde z jedné strany útočí chlupaté zrůdy jako z Planety opic a z  druhé běží vzrůstem malý herec Jiří Krytinář s vlajkou Ať žije svoboda, se archaicky stavěné věty "Vše je ztraceno" či "Drahý, jsme volni" jen těžko říkají přirozeně a přitom vážně.

Tady už úsměv není namístě, od hororu, jímž nestihl ani moc postrašit, Švankmajer zcela jasně přechází k modelovému podobenství.

Šílení zkrátka zvolili o fous víc výkladu než hravosti, čímž se vzdávají práva zvesela šokovat vzorné nudné morousy a pohoršovat důstojné instituce.

Není pochyb o tom, že Švankmajer svým filmem zcela podle plánu prokázal zamýšlenou poctu oběma legendárním jménům, Poeovu i de Sadovu, nadto poctu chytrou i zajímavou. Jen jako by při tom pozapomněl na sebe.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz