RECENZE: Fincherův film Zmizelá jako favorit Oscarů? Zázrak vypadá jinak

  12:47aktualizováno  12:47
Thriller Zmizelá provázejí už před premiérou nadšené hlasy tvrdící, že se zrodil oscarový vítěz. Ano, režisér David Fincher umí budovat napětí jako málokdo, ale skvěle natočený žánr ještě neznamená zázrak.

Navíc fanoušci filmu, který ve čtvrtek vstoupí do našich kin, připisují veškeré zásluhy právě režisérovi, ačkoliv mu cestu zásadně usnadnila autorka stejnojmenného, v češtině rovněž vydaného románu Gillian Flynnová.

Ne náhodou už se k podzimní premiéře blíží i další thriller natočený podle její předlohy, Temná místa. A ne náhodou se Fincher ve Zmizelé drží přesně spisovatelčina rozvržení příběhu včetně střídání kapitol, které v daném čase sledují jeho a ji. Tedy titulní hrdinku v podání Rosamund Pikeové, která se záhadně ztratí v den pátého výročí svatby, a jejího manžela neboli Bena Afflecka, jenž se logicky stane hlavním podezřelým.

Fotogalerie

Maloměstský půdorys vztahové detektivky není nikterak nový, jen díky stopám ve stylu hry na hledání pokladu rafinovanější než třeba Uprchlík, kterého zpočátku trochu připomíná. A kvůli zdvojené struktuře vyprávění, operující s variantami vraždy, únosy i mystifikace, je také delší.

Ostatně kniha má přes pět set stránek a její poměrně věrný filmový přepis s přídavkem typických fincherovských nálad trvá dvě a půl hodiny. Nicméně režisér dokáže držet napětí brilantně a bez zákeřného bafání zpoza rohu přinejmenším do chvíle, než zápletka prozradí ženinu verzi událostí.

Ani návraty v čase k seznámení a vzájemnému okouzlení dvojice nepatří k bůhvíjak originálním prvkům, třebaže je Fincher ztvárňuje podmanivě. Milostnou lyriku navíc se zjevnou radostí vyvažuje otrle šibeničním humorem vrozeným postavě hrdinovy sestry, kterou si s antihvězdným gustem zahrála Carrie Coonová.

Dva motivy však pozvedají Zmizelou nad slušný standard profesionální krimi, a na nich si dal Fincher opravdu záležet. Patří k nim jednak kresba místního prostředí se záplavou zvědavců, s bizarním střediskem dobrovolných pátračů i se sklony k lynčování, jednak podrobná studie mechanismů, jejichž pomocí se vytváří, proměňuje a usměrňuje veřejné mínění – zcela bez ohledu na kategorie pravdy a lži.  Sem spadá třeba okamžik, kdy podezíraného muže, jenž se konečně rozhodne vystoupit v televizi, předběhne ve světlech reflektorů o pár minut jeho dosud utajovaná milenka.

Zmizelá

USA, 2014, 145 min

režie: David Fincher

hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry, Casey Wilson, Kathleen Rose Perkins, Kim Dickens, Sela Ward a další

Hodnocení­: 75 %

Nejednoznačnost hlavních charakterů, jak se rozdílně jeví rodinným příslušníkům, sousedům či policistům, nabývá ještě obludnějšího rozměru ve výsledku mediální manipulace. A tam si hrdina pod vedením zkušeného právníka vskutku „doplní vzdělání“ – stejně jako divák.

Že Fincher ovládá umění načasování, že se nesnižuje k laciným vnějším efektům, že vede herce na neviditelných nitkách uměřenosti, to už od jeho slavného snímku Sedm netřeba opakovat. Ve Zmizelé se zkrátka octl v pravý čas na pravém místě a výsledkem je opravdu skvěle odvedený psychothriller bez akčních berliček.

Ale výjimečný film? Ten vypadá přece jen jinak.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

VIDEO: Představte si, že přišli o všechno. Pohled do zákulisí Avengers

Film o filmu - Hrdinové ve finále

Ve filmu o filmu Avengers: Endgame, který vstupuje do kin 25. dubna, nechávají do zákulisí velkého finále nahlédnout...

VIDEO: Uděláme to jako v Čelistech, slibuje akční Spolujízda

Trailer k filmu Spolujízda

Řidič Uberu naloží policistu. A ze zdánlivě běžné zakázky se stane zběsilá vyjížďka, v níž vyplašený řidič dostane...

Najdete na iDNES.cz