Siamští Plesl s Neužilem a temná Plodková hrají v pohádce věrné tradicím

  11:58aktualizováno  11:58
Bylo nebylo, jistý mladík se musel vydat do světa za hodinkami, které prý dokážou varovat před smrtí, aby si mohl vzít milovanou dceru hamižného mistra.

V pohádce Hodinářův učeň jej provází trojice sourozenců určujících lidské osudy, které hrají Jaroslav Plesl, Václav Neužil a Jana Plodková; laskaví bratři směstnaní v jednom kostýmu siamských dvojčat, jejich zákeřná sestra s černou hřívou.

„Měla jsem strach, aby se mě děti nebály, ale testy ukázaly, že se dobře baví, unesou pestrobarevnější svět, než si myslíme,“ míní herečka, podle níž má Hodinářův učeň, věrný nejlepším tradicím české pohádky, ještě něco navíc. „A tím nadstandardem je výpravnost, nádherná architektura, kostýmy, lokace. Navíc příběh není zbytečně sladký, obsahuje spoustu napětí i legrace,“ slibuje Plodková.

Fotogalerie

Pohádku natočila podle vlastního scénáře Jitka Rudolfová, která s trojicí představitelů „sudiček“ pracovala už na filmu Rozkoš nebo seriálu Single Lady. „Kluci mě tehdy hecovali, ať jim vymyslím něco čistě pro radost, jenže od prvního nápadu k premiéře uběhlo pět let,“ vzpomíná režisérka, která v Hodinářově učni změnila žánr.

„Jsem přesvědčená, že je stále ještě možné vyprávět filmovou pohádku bez prvoplánové podbízivosti a přeslazených klišé. Natočili jsme příběh s místy až záměrně dekadentnější atmosférou, který však stále poskytuje dostatečný prostor pro humor a komediální situace postavené na absurditě zápletek, charakterech postav a samozřejmě na osobitosti herců,“ dodává Rudolfová.

Obsazení vůbec patří k lákadlům novinky, v roli hodináře se vrátí na plátno kin Viktor Preiss, učně ztvárnil Michal Balcar, známý z Bohémy či Jana Palacha, majitele panoptika zase Jakub Žáček, proslavený Comebackem. V roli hrdinovy milé debutuje Slovenka Dana Droppová.

Léto na cestách

Koprodukční česko-slovenský příběh si dal záležet rovněž na dobové stylizaci 19. století a na výběru fotogenických míst. Loni v létě se natáčelo na Panské skále u Kamenického Šenova, ve skalách Kokořínska, na zámku v Dolních Beřkovicích, v gotickém kostele v Horní Řasnici, na zámku v Uherčicích, v Klentnici, v jihomoravském Podyjí nebo v Lednici. 

„Mé postavy se převážně týkal klášter v Doksanech a třeba do Kryštofova údolí u České Lípy bych se soukromě asi taky nikdy nepodíval,“ liboval si Preiss, podle nějž je Hodinářův učeň v lecčem atypický i originální: „Což je, pevně doufám, dobré znamení.“


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Horké americké léto pomalu končí a Hollywood počítá nové miliardáře

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Noví vítězové, staré triky. Tak by se dala shrnout bilance takzvaného horkého amerického léta, hlavní sezony...

Spravedlivý psychopat, popsal Jiří Mádl svého hrdinu ze série Sever

Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever

Stavař, který jako svědek vraždy potká spolužáka a rozhodne se jít k policii, věří v zákon, za což je vytrestán. To je...

RECENZE: V opravdu Krvavé nevěstě těší smích a nadsázka

Záběr z filmu Krvavá nevěsta

V každé rodině se najdou podivíni, ale po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, jaké vyvdá titulní hrdinka hororu Krvavá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz