RECENZE: První skejt, první sex. Zkrátka bezstarostné Devadesátky

  13:46aktualizováno  13:46
Milé překvapení. Jakmile Jonah Hill coby debutující režisér amerických Devadesátek sáhl do vlastních vzpomínek od skateboardu po autonehodu, nastolil zcela jinou poetiku, než jaká doprovází jeho herecké šablony z komedií Sousedská hlídka, Superbad nebo Zbouchnutá.

Motiv z plakátu k filmu Devadesátky | foto: Aerofilms

Poetiku něžnou, ba křehkou, třebaže ji zpestřuje kanonáda vulgarit, tak příznačná pro teenagerskou snahu působit dospěle.

Zosobňuje ji neskonale přirozený, teprve třináctiletý Sunny Suljic, jehož hrdina se pere s osamělostí. Od své matky a staršího bratra utíká k partě skejťáků, v níž se vedou furiantské řeči o znásilnění vlastních rodičů. Dal by cokoli za vysněné prkýnko na kolečkách, jen aby mohl třeba i jako vysmívaný benjamínek patřit do komunity, ve které ochutná první cigaretu a za svou slušnost se dočká ťafky, že „děkují jen buzeranti“.

Nikterak objevné, ale nakažlivé Devadesátky přesně vystihují náladu okamžiku, kdy se parta zdá být nejdůležitější věcí na světě a čtyřicet dolarů představuje nedostižný poklad.

Fotogalerie

Kdy touha zapadnout, zavděčit se a získat si uznání zkušenějších kumpánů nese podobu obdivovaného vzestupu z úrovně „hustej na megahustej“, kdy „rodiče jsou dementi, já nechci na Harvard, ale žít“ a do flákačské romantiky zapadají znaky konkrétní doby od muziky po módu.

Potíž tkví v tom, že bezstarostné jízdy vlastní pamětí produkuje každá generace a že jsou si navzájem podobné až k nevíře. Ostatně teprve před měsícem v našich kinech startovala neméně působivá skotská variace na stejnou éru Beats.

Oba snímky spojuje rovněž fakt, že nostalgický úsměv nad věčnými projevy revolty vroubí současně strach o hrdiny, protože přes všechno frajerské natřásání jsou to pořád ještě zranitelné děti. A když je roztomile nejistý panic zatažen do milostných hrátek uvozených dívčím konstatováním „jsi ve věku, než se z kluků stanou kokoti“, připomene si nejeden divák domácí snímky Příliš mladá noc nebo Všechno bude, které s osobitým citem a především s větší dávkou chápavého humoru natočil Olmo Omerzu.

Devadesátky

USA, 2018, 85 min

Režie: Jonah Hill

Scénář:

Hrají: Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges, Gio Galicia, Na-kel Smith, Olan Prenatt, Ryder McLaughlin, Alexa Demie, Harmony Korine, Jerrod Carmichael, Zachary Read

Hodnocení­: 65 %

Podobně jako on prokazuje i Jonah Hill sklon k lehké idealizaci ryzího klukovského souručenství, třebaže k ní též doputuje přes vyostřené situace. Školák postupně uvnitř party objevuje daleko tvrdší osudy než svůj vlastní, ale také žárlivost, řevnivost, smutek nad nenávratně zmarněným časem.

Musí si projít lehkou deziluzí až do bodu zlomu hrozícího tragédií, aby odhalil, že nikoli on svým vzorům, ale oni jemu mají ve skutečnosti co závidět.

Mušketýrské finále už je maličko plakátové, nicméně na režijní prvotinu splňují Devadesátky profesionální měřítka a pro Hillovy vrstevníky skejťáckého pokolení budou mít kouzlo sdíleného prožitku navíc.

Jinými slovy, pokud se začínající filmař může opřít v nezávislé produkci o vlastní zkušenost, získá si diváckou důvěru snáze než lukrativní studiovou zakázkou sériového filmu bez vůně, chuti, barev a autorského rukopisu.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz