„Včera v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nezměrná. Děkujeme za veškeré projevy soustrasti a prosíme o respektování soukromí,“ uvedla na sociální síti Heřmánkova rodina.
Spekuluje se, že Heřmánek byl vážně nemocný. Na jaře podle bulvárních médií trpěl zánětem trojklaného nervu, který mu měl způsobit ochrnutí obličeje s možností trvalých následků. Nemoc způsobuje hodně velké bolesti.
Tragédie se odehrála na střelnici Placy ležící zhruba 10 kilometrů od Příbrami. „Všechny okolnosti si řeší policie. Technicky bylo za nás vše v pořádku, u střelby byl přítomný instruktor. Byla to vůle klienta, takové věci se nedá zabránit,“ řekl iDNES.cz jeden z majitelů střelnice, který si nepřál být jmenován. Sám u nešťastné chvíle nebyl.
Policie událost bez uvedení jména potvrdila a uvedla pouze, že šlo o muže, který se narodil v roce 1947. I přes veškerou snahu lékařů zranění podlehl.
„Nemohu uvést totožnost mrtvého, nicméně mohu potvrdit, že na střelnici muž ročník 1947 proti sobě obrátil zbraň a zastřelil se. Bližší podrobnosti policie prozatím uvést nemůže, vše je předmětem šetření,“ řekla iDNES.cz mluvčí policie Středočeského kraje Barbora Schneeweisová.
Svůj osud a lásku Karla jsem potkala díky dabingu, prozradila Hana Heřmánková |
Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze a byl principálem Divadla Bez zábradlí. Je znám i z dabingu, jeho hlasem mluví třeba Doyle (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové.
V dabingovém studiu se seznámil i se svou druhou ženou Hanou. Mají spolu tři syny, z prvního manželství má Heřmánek dvě dcery.
Hrát ve špatných? Raději se dívám na ty dobré, hodnotí Heřmánek český film |
Heřmánek studoval stavební průmyslovku a uvažoval o architektuře. Pak ho zaujala filmová režie, ale protože dostat se na FAMU bylo těžké, zkusil to na herce. Nakonec jej přijali na brněnskou JAMU.
V roce 1972 složil v Brně absolutoria a poté působil jednu sezónu v Divadle Na provázku. Odtud společně s Jiřím Bartoškou a Pavlem Zedníčkem přešel do Činoherního studia v Ústí nad Labem a zakrátko z tohoto divadla udělali kultovní scénu, kam se sjížděli diváci z celé země. V lednu 1974 tam měla premiéru hra Diogenes cynik, kterou s nimi nastudoval režisér Evald Schorm. Později společně připravili i Páralovu Profesionální ženu a další inscenace.
V letech 1977 – 78 působil v Městských divadlech pražských a poté zakotvil v Divadle Na zábradlí, kde hrál až do roku 1991. Zde – zejména pod vedením režiséra Evalda Schorma – vytvořil své nejdůležitější divadelní role, například v Bratrech Karamazových. Když se tato scéna rozpadla, založil Heřmánek Divadlo Bez zábradlí, jedno z prvních soukromých divadel v Česku.
V roce 1972 debutoval na televizní obrazovce rolí ve snímku Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Výrazněji na sebe upozornil ve filmech Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek nebo Kam nikdo nesmí, které všechny vznikly v roce 1979.
Kundera slíbil, že přijde. Tak jsme s Heřmánkem hráli, vzpomíná Bartoška |
O rok později hrál „pašíře“ v dodnes hojně reprízovaném a oblíbeném dětském filmu Krakonoš a lyžníci.
V roce 1984 ztvárnil Jeho nejtemnější temnost Lucifera v jedné z nejlepších a nejoblíbenějších filmových pohádek S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. V témže roce hrál titulní roli charismatického žižkovského pardála Fešáka Huberta ve stejnojmenné dobové komedii.
VIDEO: Vlnící se zeď, podivné okno. Chyby obsahuje i S čerty nejsou žerty |
Životní roli mu nadělil režisér Karel Kachyňa v adaptaci románu Oty Pavla Smrt krásných srnců z roku 1986.
Z jeho dalších filmových a televizních rolí stojí za zmínku snímky Zámek v Čechách, Díky za každé nové ráno, Bumerang, Musíme si pomáhat, Příběhy obyčejného šílenství nebo pokračování oblíbené komedie Dědictví s podtitulem Kurva se neříká.
Hrál také v seriálech Gympl s (r)učením omezeným, O zvířatech a lidech, Zdivočelá země, Co teď a co potom?, Tři králové, Černí baroni nebo Mozaika. V roce 2015 si ve snímku Lovci a oběti zahrál se svým synem Karlem.
Kterou filmovou roli Karla Heřmánka máte nejraději?
V roce 2022 dostal Heřmánek Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež na zlínském festivalu pro mládež.
„Bylo to příjemné, bavilo nás to. Bylo výborné obsazení, výborná parta tam byla, Hynek Bočan bezvadný režisér, scénář krásný. Práce mě těšila,“ řekl tehdy Heřmánek o pohádce S čerty nejsou žerty.