PŘEHLEDNĚ: Osm a půl dne, které otřesou karlovarským svátkem filmu

  7:59aktualizováno  7:59
Po úvodní noci s písněmi Beatles se Karlovy Vary probouzejí do prvního z osmi pracovních festivalových dní. Vzdor pověstem o divokých večírcích a ještě divočejších honech na hvězdy tu pořád ještě jde hlavně o filmy.

Ačkoliv se Vary pro příští týden změní v kinematografické Lurdy, podle nedávného výzkumu agentury Nielsen Admosphere se poutní místa filmových svátků u nás netěší zrovna masovému zájmu. Čtyři pětiny lidí sledují filmy alespoň jednou týdně, nejčastěji si vybírají podle žánru zejména komedie, ovšem filmové festivaly navštěvuje pouze osm procent z osloveného vzorku lidí nad patnáct let.

Přitom člověk nemusí být zrovna fanatickým polykačem šesti příběhů denně, aby se dostal do festivalové nálady; každý den nabitý událostmi totiž nabízí volbu třeba jen jednoho výjimečného zážitku.

Spalovačova sobota

Nejprve se vytáhl z totalitního trezoru, nyní z obrazného popela. Snímek Juraje Herze Spalovač mrtvol, který byl okamžitě po premiéře 14. března 1969 zakázán a znovu uveden až v roce 1990, zažije obnovenou premiéru v digitálně restaurované podobě. Vzkříšení pokladů ze zlatého fondu národní kinematografie patří ve Varech vždy k silným okamžikům, třebaže spojeným s dávkou nostalgie: režisér stejně jako kameraman Stanislav Milota či představitel hlavní role Rudolf Hrušínský už bohužel nepřijdou.

Affleckova neděle

Před dvěma lety byl miláčkem festivalu Casey Affleck, právě ozdobený hereckým Oscarem za výkon v dramatu Místo u moře. Nyní přiveze Světlo mého života, ve kterém si zahrál ve vlastní režii. Představuje otce, který putuje s jedenáctiletým dítětem krajinou po katastrofě, během níž na následky neznámé choroby vymřely téměř všechny ženy. „Rodič chce potomka chránit, dítě však hodlá poznávat svět samo,“ shrnul Affleck téma snímku, který se hrál už na letošním Berlinale. Tam také prozradil, že scénář filmu Světla mého života začal psát již před deseti lety.

Formanovo pondělí

Filmová nadace vyhlásí vítěze scenáristické soutěže včetně Hvězd zítřka. Těch nám je citelně zapotřebí, letos neprošel výběrem hlavní soutěže ani jeden český film. A pak by měla slibné talenty povinně nahnat na projekci premiérového dokumentu Forman vs. Forman, protože osobnost formátu Miloše Formana je nejlepší školou.

Úterý vlčího chlapce

Americký film českého režiséra Martina Krejčího Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera budí pozornost nejen zámořským obsazením včetně hvězd, jakými jsou John Turturro nebo Chloë Sevigny. Hlavní hrdina, mlčenlivý chlapec žijící po odchodu matky jen s otcem, je odsouzen k samotě, než se ve třinácti letech odhodlá k činu. Kvůli nemoci zvané hypertrichóza totiž od dětství pokrývá jeho tělo i tvář hustá srst, budící odpor i strach. Však také v originálním názvu filmu stojí Wolfboy čili vlčí chlapec.

Spider-Manova středa

Komiksová vlna smete všechno, dokonce i tradici. Karlovarský festival totiž zažije historicky první titul společnosti Marvel Studios ve svém oficiálním programu, protože před půlnocí hostí slavnostní českou premiéru snímku Spider-Man: Daleko od domova, vstupujícího následující den do běžné distribuce. Díky lázeňské projekci se navíc Česko, kde se příběh natáčel od Prahy po Liberec, prý zařadí do první linie startujících teritorií z celého světa. Jaká čest...

Smutného veselý čtvrtek

Až karlovarské divadlo povstane k poctě Vladimírovi Smutnému, nositeli letošní ceny prezidenta festivalu, bude u sestřihu jeho prací tiše žasnout. Držitel sedmi kameramanských cen Český lev a dvou cen českých filmových kritiků točil zahraniční cyklus Maigret i domácí seriál Vlak dětství a naděje, hlavně však nasnímal takové obrazové skvosty jako Zánik samoty Berhof nebo Smrt krásných srnců.

Fotogalerie

S Janem Svěrákem kličkoval mezi letadly v Tmavomodrém světě nebo se plazil po mezi kvůli makrozáběrům pohádky Kuky se vrací, s Václavem Marhoulem prošel válečnou anabázi od Tobruku po Nabarvené ptáče, ještě krátce před festivalem rychle přeladil z komediální Poslední aristokratky na akční krimithriller Vysoká hra. Přitom za pár dní oslaví sedmasedmdesáté narozeniny.

Páteční Dědictví

Čím blíž je do finále, tím více se divákovi přesycenému světovými experimenty zasteskne po domácké klasice. Od národní nostalgie je tady sekce Bez cenzury a v ní vedle Času sluhů, Kouře nebo Requiem pro panenku také komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Vyprodá velký sál ještě po sedmadvaceti letech? Vsaďte se, že hladce.

Sobota s Emmou

Vary se rády loučí s úsměvem, což závěrečný film Late Night splňuje. Emma Thomsonová v něm hraje televizní moderátorku, kterou trápí klesající sledovanost pořadu a pověst „ženy, která nenávidí ženy“. I kdyby se všechno pokazilo, hrdinka Lásky nebeské selhat neumí.

Nedělní 8 1/2

Do sálu na oceněné filmy se konečně vejdou i místní a štáb dostane tradiční poděkování včetně pamětních hrníčků. Ale jinak se doporučuje rychle odjet a neohlížet se, protože zbavené červených koberců, plakátů, stánků a davů se město propadne do provinčního ticha a z chátrajícího festivalového paláce vyvrhnou útroby, čekající odevzdaně na slíbenou rekonstrukci.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

Tarantino v Česku zabírá, na Tenkrát v Hollywoodu přišlo 118 tisíc lidí

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Novinka Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu rozčeřila stojaté vody prázdninové návštěvnosti kin, za první víkend ji...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Najdete na iDNES.cz