Kvóty karlovarskému festivalu nehrozí, řekla Mirka Spáčilová Za scénou

  16:54aktualizováno  27. června 12:54
V pátek začíná 54. karlovarský filmový festival s hvězdami, jako jsou Julianne Moore nebo Casey Affleck. Český film se letos do hlavní soutěže dostal pouze v koprodukci. „Nedivím se, za poslední rok u nás vznikly snad jen romantické komedie na jednorázovou spotřebu,“ řekla filmová kritička Mirka Spáčilová Za scénou.

„Po těch hořkých pilulkách ze zahraničních festivalů, kam náš hraný film dlouho neprošel, je to, že nemá šanci ani na domovské půdě, hodně varovné,“ říká kritička a dodává, že úspěchy ve světě sbírá alespoň český animovaný film, který je schopný dostát konkurenci.

Fotogalerie

„Jsou tu pak samozřejmě filmy jako Nabarvené ptáče Václava Marhoula, které by organizátoři brali hned, tyto filmy ale dost logicky mají spíše světové ambice – festivaly v Benátkách nebo San Sebastianu,“ vysvětluje.

Zatímco některé filmové i hudební festivaly po světě začínají stavět své programy podle kvót nastavených na pohlaví, sexuální orientaci či barvu pleti, karlovarskému filmovému svátku to podle Spáčilové neohrozí. „Zatím se to vždy řešilo rozumně různými besedami na toto téma nebo poctami režisérkám,“ upozorňuje.

Letošní nabídku hostů označuje kritička za solidní a důstojnou. „Nicméně tam chybí šarmérská osobnost mužského charakteru, což samozřejmě vyváží Jiří Bartoška, ale Casey Affleck už ve Varech byl před dvěma lety a já čekala, jestli se ještě na poslední chvíli neobjeví někdo další, který festivalu dodá šmrnc,“ říká.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Logo pořadu Za scénou

Sama Spáčilová pak údajně před začátkem každého festivalu vtipkuje s Jiřím Bartoškou, kdy už přiveze herce a producenta George Clooneyho. Prozatím se tak nestalo, organizátoři festivalu však údajně oblíbeného hollywoodského herce pravidelně oslovují.

Novinkou letošního ročníku je uvedení komiksového velkofilmu Spiderman. „Na posvátnou půdu filmového umění poprvé vtrhne komiksový Spiderman. Je to ambivalentní záležitost. Na jednu stranu je velmi užitečné pro festival být zadobře se společnostmi Sony a Marvel, které tyto filmy produkují. Na druhou stranu bývá uvádění těchto filmů vykoupeno příjezdem hvězd. Čekala jsem třeba Toma Hollanda, ale nestalo se tak,“ popisuje.

Svou pozornost by letos podle Spáčilové měli diváci směřovat k sekci mladých filmařů První podání, ve které ji zaujal především švédský snímek Připravte se. Ačkoliv festival nabízí mnoho kvalitních filmů, Spáčilová říká, že odjíždět z Varů s tím, že jste viděli tři dobré filmy, je už trochu zázrak. Festival skončí v sobotu 6. července.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz