RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

  7:58aktualizováno  11:13
Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka Hana Třeštíková od své matky Heleny Třeštíkové. V čem se novinka od předešlé série liší?

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace | foto: ČT

Helena Třeštíková sledovala šest manželských párů napříč osobními i společenskými proměnami od roku 1980. Z materiálu vytěžila samostatné filmy Marcela či Strnadovi, nejnovější shrnutí nazvala Manželské etudy po 35 letech.

Hana Třeštíková, která se dosud věnovala spíše filmové produkci, pozoruje pět dvojic zatím po sedm let; osud jedné z nich jde nyní na velké plátno, celá pětice epizod pak poběží na podzim v ČT. Princip obou projektů ani jejich časosběrná metoda se tedy neliší.

Mění se však pokolení, které před kameru vstupuje. Hrdinové premiérového snímku se seznámili na technoparty, vedle dunící hudby je spojuje slabost pro jízdu na tanku či závody dodávek, kam vozí i malou dcerku, narozenou ještě před svatbou.

Pak udělají krok typický pro módní vlnu alternativy: odstěhují se za město, kde si pořídí zchátralý dům, ovce, prasata, výběrovou školku pro dceru, druhé dítě při domácím porodu – a hypotéku. Ve chvíli, kdy mužův podnikatelský projekt zkrachuje, narazí velké sny o venkovské idyle na realitu. Přesněji řečeno na nezralost tak typickou pro generaci vyrůstající ve svobodě nekonečných možností, kde se o to pracněji hledá zodpovědnost.

Fotogalerie

Vlastně nejzábavnější na snímku Manželské etudy: Nová generace je právě fakt, že bez ohledu na rozdílné vnější znaky se postavy probíjejí ke stejným životním pravdám jako jejich předkové. Sice častěji mění výstřednější účesy, zdobí se tetováním, vyznávají moderní výchovné metody a používají přepjatější jazyk z internetových diskusí typu „došlo k úmrtí citu“ nebo „hledám, kdo mě rozdýchá“, nicméně nakonec také poznají, že dítě se někdy musí okřiknout, že v nouzi nejvyšší pomohou rodiče, že „základní mužskou potřebou je jídlo, sex a pohoda“ a že život na dvě směny, v zaměstnání a doma, prostě unaví.

Ostatně i zkoušky vzájemného pouta, jimiž dvojice prochází, jsou takřka čítankové, jako by vypadly ze základní příručky pro manželské poradny. Včetně té vůbec nejbanálnější nevěry, jaká jen může člověka napadnout: jakkoli osud píše jedinečné příběhy, jejich jednotlivé partnerské milníky se na originalitu zrovna nezmohou.

Čili krizový scénář obsahuje nejprve položku „barák to vyhrotil“, protože si vyžádal spoustu nekonečné práce, dále „já jsem se posunula, ale on ne, selhal v roli živitele“, neboť nezaměstnaný si ani nešel pro podporu, a konečně „spletl jsem si zamilovanost s láskou“ coby pozdní pokání. Ale trvá i podstata vztahu, formulovaná odedávna klasickou větou „Pořád se máme rádi, i když mě občas hrozně se.e.“

Manželské etudy: Nová generace

Režie Hana Třeštíková

Hodnocení­: 60 %

Navenek se tedy novinka Hany Třeštíkové vůči sérii její matky nevymezuje, spíše na ni plynule navazuje. Nicméně v okamžiku, kdy Mirka odmítne pojmenovat dodatečně odhalenou Kubovu třináctou komnatu, diváka podvědomě napadne – Helena Třeštíková by to z ní třeba dostala.

Buď sedm let nestačí na vybudování naprosté důvěry, nebo se takovému daru dokumentaristka teprve učí, nebo šlo skutečně o takový hřích, jaký se nedá na kameru vyslovit. Na každý pád se zdá, že nová generace utíká před dospělostí více a déle.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

VIDEO: Uděláme to jako v Čelistech, slibuje akční Spolujízda

Trailer k filmu Spolujízda

Řidič Uberu naloží policistu. A ze zdánlivě běžné zakázky se stane zběsilá vyjížďka, v níž vyplašený řidič dostane...

VIDEO: Já kluky, ty holky. Plesl a Neužil baví v pohádce Hodinářův učeň

Z natáčení pohádky Hodinářův učeň

Kdo se nad kolébkou novorozence ujme proroctví? Jaroslav Plesl a Václav Neužil coby dobří duchové, které v roli jejich...

Příště pošleme naši Alenku na cestu za zázraky, slibuje režisér Schmidt

Z filmu Alenka v zemi zázraků

Pod přezdívkou Štětináč se Otakáro Maria Schmidt proslavil s Divadlem Sklep i ve filmech kolegů, pak začal sám...

Najdete na iDNES.cz