Netočím senzaci ani bulvár, řekla Třeštíková o nových manželských etudách

  15:54aktualizováno  7. března 12:57
Producentka a politička Hana Třeštíková navazuje na časosběrný dokumentární projekt své matky Heleny a sleduje osudy manželských párů nové generace. „Berou se v době, kdy už všechno mají. Není to jako dříve, kdy svatba vedla k novomanželské půjčce nebo k ní bylo důvodem těhotenství,“ řekla režisérka v pořadu Za scénou.

„Svatba přichází ve chvíli, kdy je všechno připraveno a ztělesňuje jakési stvrzení, akt lásky. Náplň toho vztahu už však dávno probíhá,“ popisuje. „Na manželství už není nutné tak usilovně trvat jako dříve, protože rozvod neznamená, že by si lidé pohoršili,“ vysvětluje dál.

Úvodní dokument sleduje Mirku a Kubu. Pár, který se seznámil na technoparty, následně zplodil dceru a rozhodl se přestěhovat na venkov. „Jejich svatbou začíná sedm let štěstí, lásky i bolestivých pádů. Mladá dvojice čelí odvěkým výzvám, ale také lákadlům a záludnostem života v současném Česku,“ píše distributor Aerofilms. Mezi ty podle Třeštíkové patří také přehršel možností a přebytek, ze kterého si pak jednotlivci neumí vybírat a ztrácí se.

Při hledání nových tváří dokumentární ságy zvolila režisérka obdobný přístup jako její matka. Páry hledala přímo na matrice. Jen na ně nemusela čekat dlouhé hodiny a pouze předala úřednicím pro případné zájemce kontakt.

Fotogalerie

Celkem se Třeštíkové ozvalo osm párů. Točit se rozhodla s pěti. „Někteří měli pocit, že to bude spíše reality-show, kde dostanou fantastický honorář. Pak ale zjistili, že je to dlouhodobá spolupráce, která je zakončena odhalením vlastního soukromí, a to jim za to nestálo,“ vzpomíná.

„V průběhu natáčení se z nás stali přátelé. Hranice intimity i důvěry se posunuly, ale zároveň sami dobře věděli, že respektuji, když řeknou ne a nebudou chtít o něčem mluvit,“ popisuje režisérka vzájemnou spolupráci s páry. Během natáčení se držela pravidla, že netočí senzaci ani bulvár.

Mirku a Kubu se nyní snaží připravit na možné negativní reakce, které by po uvedení dokumentu do kin mohly přijít. „Zpětná vazba bývá mnohdy krutá, na internetu i Facebooku. Říkám jim, ať ty diskuze raději nečtou,“ prozrazuje.

Za scénou

Za scénou je diskusní pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Sama sociální sítě na rozdíl od svého bratra Tomáše nebo otce Michaela nevyužívá ke sdílení soukromého života, ale jako pracovní nástroj. „Musím brát v potaz fakt, že jsem veřejnou osobou. Musím se podle toho chovat,“ naráží na funkci místostarostky Prahy 7 a radní pro kulturu hlavního města Prahy, do které byla loni zvolena.

„Studium produkce je dobrý základ pro politiku, protože v ní je třeba být disciplinovaný, hlídat si čas a projekty brát manažersky,“ tvrdí Třeštíková o svém studiu na FAMU. Sama v minulosti produkovala snímky Šmejdi, Občan K. nebo Bratříček Karel. Natočit dokument o zákulisí politických jednání prozatím neplánuje. „Byla by to trochu nuda,“ říká.

Česká televize uvede příběhy dalších čtyř sledovaných párů letos na podzim. „Dva z nich už se rozvedly,“ prozrazuje. Snímek Manželské etudy: nová generace vstupuje do českých kin 22. března.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

VIDEO: Last Christmas, zpívá si v komedii Daenerys ze Hry o trůny

Trailer k filmu Last Christmas

Oscarová scenáristka Rozumu a citu Emma Thompsonová napsala romantickou komedii nazvanou podle slavné písně Last...

Ženy v běhu, Přes prsty. Festival komedie hlásí převahu romancí

Vladimír Polívka, Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová a...

Festival české filmové komedie, který o víkendu v Novém Městě nad Metují vstoupí do svého 41. ročníku, hlásí mimořádnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz