V únoru se projekt Den štěstí slavnostně ohlásil, od dubna se měl točit, představitel hlavní role zpěváka Petra Nováka, zpívající herec Vojtěch Dyk, si podle režiséra vyblokoval na film termíny a začal kvůli roli hubnout. „Totéž byl Dyk ochoten udělat i pro náhradní podzimní termín, jenže ani ten už se nestihne,“ tvrdí režisér Ivan Fíla. Ze zpoždění viní producenta Vojtěcha Friče, který však režisérovu verzi popírá a odvolává se na problém s autorskými právy k Novákovým písním, který řeší soud, což je u hudebního filmu zásadní problém.
Fíla tvrdí, že v rozporu se smlouvou producent už koncem února přípravy zastavil. „Když se další měsíce nic nedělo, vyzval jsem producenta, aby do konce května závazně potvrdil náhradní termín natáčení. Je nemyslitelné, aby štáb a herci byli donekonečna bez možnosti plánovat jinou práci. Žádal jsem pana Friče, aby také konečně předložil natáčecí plán a celkový rozpočet, který bychom oba schválili a podepsali. Není možné, aby se opakovala situace z ledna, kdy si producent nechal od ČT vyplatit milionovou koprodukční splátku a pak svévolně zrušil natáčení,“ připomíná Fíla, že na životopisný příběh zpěváka přispěl šesti miliony i státní fond kinematografie.
Moc plných mocí
Režisér dodává, že mu došla trpělivost a chce jiného producenta, protože „Frič na náš projekt nemá čas, pracuje na pohádce Řachanda a poukazuje na problémy s hudebními právy na písně Petra Nováka a zaneprázdněnost hlavního představitele Vojty Dyka, což není pravda“.
Frič ovšem dokládá, že soudy o písně se vedou. „Práva podepisoval Ivo Plicka, jak za své texty, tak za práva po Petru Novákovi ohledně jeho hudby. Nyní práva po Novákovi zastupuje paní Daniela Jakoubková jako opatrovník svého nemocného otce – dědice práv po zemřelé zpěvákově partnerce Evě Jakoubkové,“ popisuje situaci s tím, že existuje několik plných mocí a o všechny se vedou spory.
Proto si nechal vypracovat i právní rozbor, který za dané situace před výrobou filmu varuje. „Kdyby vítěz soudní pře práva k filmu napadl, nesměl by se Den štěstí promítat v kinech ani v televizi. Paní Jakoubková navíc do doby, než soud rozhodne, nechce v tomto projektu jakkoliv pokračovat, aby tím nepoškozovala svůj spor s Plickou, což je docela logické. Ale Ivan Fíla chtěl bez ohledu na tuhle zásadní hrozbu točit co nejrychleji,“ vysvětlil Frič, proč se s režisérem nepohodl. Dodává rovněž, že peníze od fondu kinematografie vrátil a ani částku vyplacenou ze strany ČT si nenechal. „Mimochodem, není to tak, že by Ivanu Fílovi došla trpělivost. Smlouvu jsem vypověděl já, a to proto, abych uchránil investice všech zainteresovaných,“ říká Frič.
„Nebyla to hudební práva, ale finanční problémy producenta Friče. Když producent nemá zajištěná práva, musí to oznámit všem partnerům,“ tvrdí Fíla. „S paní Jakoubkovou jsem mluvil a potvrdila mi, že je ochotná jednat, vzniku filmu nechce klást překážky.“ Producent Frič však redakci poskytl dopis Daniely Jakoubkové, v němž doslova píše, že „až do pravomocného rozhodnutí není možné řešit otázky související s projektem Den štěstí, pokud se dotýkají autorských majetkových práv k dílům Petra Nováka“.
Hledá se nový producent
Fíla už si však vyhlíží nového producenta, Miloslava Šmídmajera. „Ano, oslovil mě, ale nejprve se musí vyřešit všechny právní překážky, takže to vidím až na příští podzim,“ říká Šmídmajer.
O snímku volně inspirovaném životem zpěváka Petra Nováka (1945–1997) mluvil režisér Fíla už v roce 2013, letos v únoru jej ČT potvrdila. Kromě filmové verze pro kina měla vzniknout i dvoudílná podoba právě pro televizní obrazovku. Novák se proslavil hity jako Náhrobní kámen nebo Klaunova zpověď.
ČT, jež se filmu Den štěstí ujala jako koproducent, se k současnému sporu nevyjádřila.
Režisér Fíla říká, že mu došla trpělivost. Producent Frič však tvrdí, že smlouvu vypověděl, aby chránil dosavadní investice všech zainteresovaných.