Špačkův thriller Pouta získal pět Českých lvů a stal se filmem roku

  13:50aktualizováno  6. března 2:39
Normalizační thriller Radima Špačka potvrdil roli favorita Českých lvů. Do sobotního udílení vstupoval se třinácti nominacemi, nakonec získal pět sošek. Cenu má za režii i film roku.

Akademie se tak shodla s filmovými kritiky, kteří své ceny udělili již v lednu. Při obou ceremoniálech se ostrá sonda do dob normalizace stala filmem roku a cenu za nejlepší režii, tedy za Pouta, získal Radim Špaček.

Český lev

Vítězové za rok 2010

 • Film: Pouta
 • Režie: Radim Špaček (Pouta)
 • Mužský herecký výkon v hlavní roli: Ondřej Malý (Pouta)
 • Ženský herecký výkon v hlavní roli: Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas)
 • Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Vladimír Dlouhý (Kajínek) - in memoriam
 • Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Eliška Balzerová (Ženy v pokušení)
 • Scénář: Ondřej Štindl (Pouta)
 • Hudba: Michal Novinski (Kuky se vrací)
 • Zvuk: Jakub Čech, Juraj Mravec, Pavel Rejholec (Kuky se vrací)
 • Výtvarný počin: Jan Švankmajer (Přežít svůj život)
 • Střih: Alois Fišárek (Kuky se vrací)
 • Kamera: Jaromír Kačer (Pouta)
 • Dokument: Katka

"Jo, je to dobrý pocit. A já ho přeju všem, kteří ještě neměli to štěstí," řekl Špaček při pohledu do zaplněné Lucerny. Víc slov nepotřeboval. A to mu akademie vstup do filmové branže neusnadnila. Již dříve mu totiž udělila Plyšového lva, tedy filmařskou anticenu.

"Film nás s tátou (otcem Radima Špačka je bývalý poradce prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček) hodně sblížil. Dnes tu se mnou seděl a já mu poprvé přiznal, že jsem celou tu dobu, kdy jsem dělal průšvihy, doufal, že mu to budu moci právě takhle vynahradit," dodal Špaček v rozhovoru, který bezprostředně po skončení ceremoniálu poskytl iDNES.cz.

S krátkým projevem si vystačil i nejlepší herec roku a hlavní hrdina Pout Ondřej Malý. "Takhle se mi třásla kolena, jen když jsem měl říkat své ženě ano. Děkuji celému štábu," dodal a držel za ruku Ivu Janžurovou, která mu Lva předávala.

Nadšení neskrýval ani oceněný scenárista Pout Ondřej Štindl. "Děkuji všem, kteří mi pomáhali. Za mírnou kritiku, ostrou kritiku i výmluvné mlčení," řekl sálu i televizním divákům.

Pátá cena za Pouta pak zamířila ke kameramanovi Jaromíru Kačerovi. "Je to dojemné. Je to skleněné. Zátku ani špunt to nemá, po lese to taky neběhá, tak bude potřeba docenit váhu. Děkuji všem," zdržel se delších komentářů Kačer.

Ženám pak v hlavní kategorii kraluje Zuzana Bydžovská za výkon v osobní zpovědi Alice Nellis. "Tak děkuji. Všem. Alici Nellis a celému spolku Mamas & Papas. Celý rodině, nás je totiž docela dost. A vůbec všem," vešla se Bydžovská pohodlně do patnácti vteřin.

Český lev pro nymfomanku Vilmu i zesnulého Dlouhého

Ve vedlejších hereckých kategoriích Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) překvapila. Mezi ženami ocenila komediální výkon Elišky Balzerové ve filmu Ženy v pokušení.

"Děkuji především Jirkovi Vejdělkovi, který mi Vilmu s odvahou a láskou věnoval. Děkuji i kolegům, kteří byli moc fajn a starou bábu nosili na rukou. A dále jednomu skromnému hrdinovi,  manželovi, který to se mnou vydržel už 37 let, a to je co říct. Lva postavím na poličku vedle lvice Elsy, třeba se rozmnoží," řekla Balzerová, která se u pultíku nepustila předávajícího Martina Huby, držitele Lva za výkon v Menzelově filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

"Jsem šťastná, že mi Lva předal zrovna on. Točil se mnou můj první film a teď jsem do něj dostala cenu. Dojalo mě to tak, že jsem se mu vrhla kolem krku," řekla nadšená herečka iDNES.cz , která dlouho nemohla uvěřit tomu, co se stalo. "Pořád jsem se ptala dcery, jestli se mi to celé jenom nezdá. A pokud ne, že se nechci probudit," smála se.

Český lev za rok 2010 - Eliška Balzerová a Martin Huba (Praha, 5. března 2011)

V mužské kategorii pak porota in memoriam vyznamenala Vladimíra Dlouhého. "Každá vedlejší role byla v tvém podání podání hlavní," vzkázal svému bratrovi Michal Dlouhý. Cenu mu přinesla dvojnásobná laureátkaTereza Brodská.

Večer, kterým skvěle provázel herec a čtyřnásobný "Lev" Jan Budař spolu s taneční skupinou The Pastels, zahájila pocta Zdeňku Svěrákovi. Jak už totiž v pátek oznámila ČFTA oznámila, scenárista a herec získal cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

"Děkuji vám za povstání. Tušil jsem to, že tu cenu dostanu, a tak jsem si připravil řeč, se kterou mi hodně pomohla moje manželka. Děkuji své ženě," začal Svěrák svou děkovačku .

Zdeněk Svěrák s cenou za přínos kinematografii

"Děkuji jí za to, že mi byla při mé tvorbě oporou a inspirací. Dále děkuji České filmové a televizní akademii. Že mě kolegové uznali hodného ocenění, pokládám za vyznamenání cechovní. A akademii za to moc děkuji. Jestli si myslím, že jsem filmu něco dobrého přinesl, pak je to humor. Ten jsme pěstovali spolu s Ladislavem Smoljakem, který tu nedopatřením osudu nestojí vedle mě. Chtěl bych tedy poděkovat Ladislavu Smoljakovi. Děkuji všem režisérům, kteří převedli na plátno mé scénáře a těm, kteří mi dali i roli. Děkuji dramaturgovi Václavu Šaškovi i panu ministrovi Jiřímu Besserovi, který mi cenu předal, a Honzovi, že mě tak uvedl. A samozřejmě divákům," řekl po převzetí křišťálové sošky publiku, které mu aplaudovalo vestoje.

Do Svěrákovy rodiny pak putovaly i další ceny, a to když třikrát zabodoval film Jana Svěráka Kuky se vrací. V něm zazněl nejlepší zvuk. Od Kryštofa Hádka (vyznamenaného Českým lvem za 3 sezóny v pekle) tři Lvy převzali Jakub Čech, Juraj Mravec a Pavel Rejholec. "Děkujeme třem generacím Svěráků, díky nimž jsme si mohli hrát jako malí kluci," vzkázali režisérovi Janu Svěrákovi, jeho otci Zdeňkovi a jeho synovi Ondřejovi, který propůjčil hlas Kukymu.

Druhou cenu titulu přidal Alois Fišárek, který se pyšní soškou za nejlepší střih. Cenu mu odběhl z Činoherního klubu předat čtyřikrát nominovaný, ovšem zatím neoceněný Ondřej Vetchý. Na "hromadu" přispěl i Michal Novinski, který sošku za hudbu převzal od Jiřího Schmitzera.

Výzva pro ministra: Nezdražujte lístky do kina

Anna Šišková (Musíme si pomáhat - první Slovenka, která získala Českého lva) přišla předat cenu za nejlepší výtvarný počin. Získal ji Jan Švankmajer za Přežít svůj život.

Helena Třeštíková s Katkou uspěla i akademie i filmových kritiků

I na dokumentu roku se akademie shodla s filmovými kritiky, kteří za něj označili časosběrný portrét Katka Heleny Třeštíkové.

Divácky nejúspěšnějším filmem se hned zkraje stala komedie Ženy v pokušení. "Děkuji scenáristovi za skvělý text a režisérovi za to, jak to převedl na plátno," vzkázal sám sobě scenárista a režisér Žen v pokušení Jiří Vejdělek, který Lva převzal od držitele ceny Jiřího Lábuse (Amerika).

Od pultíku zazněla výzva pro ministra kultury, aby se vstupenky do kina nedostaly do dvacetiprocentní daňové sazby, kvůli níž by se do sálů nemuselo podívat zdaleka tolik diváků. Ženy v pokušení zhlédlo milion a čtvrt lidí.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

RECENZE: Na to se někdo dívá? Proti Specialistům tasí Polda sebeironii

20. února 2024

Premium Obě vlajkové lodi žánru krimi, Specialisté na Nově a Polda na Primě, vstoupily do nových řad. Obě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Oslava v černém. Pražské publikum s Depeche Mode dokonale souznělo

23. února 2024  10:36

Premium Sedm měsíců po koncertu na letišti v Letňanech se do Prahy, tentokrát do O2 areny, vrátila skupina...

KOMENTÁŘ: Kdo má tedy pravdu? Policie, nebo zpěvák Jan Bendig?

27. února 2024

Premium Někdo tady lže. Buď policie, která má pomáhat a chránit, nebo Jan Bendig, který má zpívat. Teď se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Příjemní Cimrmani zblízka. Ale proč ten školácký komentář?

21. února 2024

Premium Jak v úvodu dokumentu s názvem Cimrmani zblízka předznamenává spoluzakladatel divadelní legendy...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Mádl i Almodóvar. Pragueshorts přiváží to nejlepší z krátkého filmu

27. února 2024  16:25

Žijeme v době klipovité, přesto kina v posledních letech nabízí hlavně delší filmové zážitky. Co si...

KVÍZ: Jak se žilo před velkým třeskem? Co si pamatujete o seriálu Malý Sheldon?

27. února 2024  16:10

Mladistvý génius je zpět. V polovině února šla do vysílání premiérová sedmá řada seriálu Malý...

Famufest letos oslaví čtyřicátiny. Láká na Hollandovou a Svěrákovu sci-fi

27. února 2024  15:05

Populární studentský filmový festival Famufest zahájí 6. března jubilejní čtyřicátý ročník....

Suchý se Šlitrem se opravdu spřátelili až po deseti letech vystupování

27. února 2024  13:50

Ač je národ už dlouho znal jako úspěšnou divadelní dvojici, Suchý se Šlitrem fungovali především...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...