Špačkův thriller Pouta získal pět Českých lvů a stal se filmem roku

 • 187
Normalizační thriller Radima Špačka potvrdil roli favorita Českých lvů. Do sobotního udílení vstupoval se třinácti nominacemi, nakonec získal pět sošek. Cenu má za režii i film roku.

Akademie se tak shodla s filmovými kritiky, kteří své ceny udělili již v lednu. Při obou ceremoniálech se ostrá sonda do dob normalizace stala filmem roku a cenu za nejlepší režii, tedy za Pouta, získal Radim Špaček.

Český lev

Vítězové za rok 2010

 • Film: Pouta
 • Režie: Radim Špaček (Pouta)
 • Mužský herecký výkon v hlavní roli: Ondřej Malý (Pouta)
 • Ženský herecký výkon v hlavní roli: Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas)
 • Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Vladimír Dlouhý (Kajínek) - in memoriam
 • Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Eliška Balzerová (Ženy v pokušení)
 • Scénář: Ondřej Štindl (Pouta)
 • Hudba: Michal Novinski (Kuky se vrací)
 • Zvuk: Jakub Čech, Juraj Mravec, Pavel Rejholec (Kuky se vrací)
 • Výtvarný počin: Jan Švankmajer (Přežít svůj život)
 • Střih: Alois Fišárek (Kuky se vrací)
 • Kamera: Jaromír Kačer (Pouta)
 • Dokument: Katka

"Jo, je to dobrý pocit. A já ho přeju všem, kteří ještě neměli to štěstí," řekl Špaček při pohledu do zaplněné Lucerny. Víc slov nepotřeboval. A to mu akademie vstup do filmové branže neusnadnila. Již dříve mu totiž udělila Plyšového lva, tedy filmařskou anticenu.

"Film nás s tátou (otcem Radima Špačka je bývalý poradce prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček) hodně sblížil. Dnes tu se mnou seděl a já mu poprvé přiznal, že jsem celou tu dobu, kdy jsem dělal průšvihy, doufal, že mu to budu moci právě takhle vynahradit," dodal Špaček v rozhovoru, který bezprostředně po skončení ceremoniálu poskytl iDNES.cz.

S krátkým projevem si vystačil i nejlepší herec roku a hlavní hrdina Pout Ondřej Malý. "Takhle se mi třásla kolena, jen když jsem měl říkat své ženě ano. Děkuji celému štábu," dodal a držel za ruku Ivu Janžurovou, která mu Lva předávala.

Nadšení neskrýval ani oceněný scenárista Pout Ondřej Štindl. "Děkuji všem, kteří mi pomáhali. Za mírnou kritiku, ostrou kritiku i výmluvné mlčení," řekl sálu i televizním divákům.

Pátá cena za Pouta pak zamířila ke kameramanovi Jaromíru Kačerovi. "Je to dojemné. Je to skleněné. Zátku ani špunt to nemá, po lese to taky neběhá, tak bude potřeba docenit váhu. Děkuji všem," zdržel se delších komentářů Kačer.

Ženám pak v hlavní kategorii kraluje Zuzana Bydžovská za výkon v osobní zpovědi Alice Nellis. "Tak děkuji. Všem. Alici Nellis a celému spolku Mamas & Papas. Celý rodině, nás je totiž docela dost. A vůbec všem," vešla se Bydžovská pohodlně do patnácti vteřin.

Český lev pro nymfomanku Vilmu i zesnulého Dlouhého

Ve vedlejších hereckých kategoriích Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) překvapila. Mezi ženami ocenila komediální výkon Elišky Balzerové ve filmu Ženy v pokušení.

"Děkuji především Jirkovi Vejdělkovi, který mi Vilmu s odvahou a láskou věnoval. Děkuji i kolegům, kteří byli moc fajn a starou bábu nosili na rukou. A dále jednomu skromnému hrdinovi,  manželovi, který to se mnou vydržel už 37 let, a to je co říct. Lva postavím na poličku vedle lvice Elsy, třeba se rozmnoží," řekla Balzerová, která se u pultíku nepustila předávajícího Martina Huby, držitele Lva za výkon v Menzelově filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

"Jsem šťastná, že mi Lva předal zrovna on. Točil se mnou můj první film a teď jsem do něj dostala cenu. Dojalo mě to tak, že jsem se mu vrhla kolem krku," řekla nadšená herečka iDNES.cz , která dlouho nemohla uvěřit tomu, co se stalo. "Pořád jsem se ptala dcery, jestli se mi to celé jenom nezdá. A pokud ne, že se nechci probudit," smála se.

Český lev za rok 2010 - Eliška Balzerová a Martin Huba (Praha, 5. března 2011)

Český lev za rok 2010 - Eliška Balzerová a Martin Huba (Praha, 5. března 2011)

V mužské kategorii pak porota in memoriam vyznamenala Vladimíra Dlouhého. "Každá vedlejší role byla v tvém podání podání hlavní," vzkázal svému bratrovi Michal Dlouhý. Cenu mu přinesla dvojnásobná laureátkaTereza Brodská.

Večer, kterým skvěle provázel herec a čtyřnásobný "Lev" Jan Budař spolu s taneční skupinou The Pastels, zahájila pocta Zdeňku Svěrákovi. Jak už totiž v pátek oznámila ČFTA oznámila, scenárista a herec získal cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

"Děkuji vám za povstání. Tušil jsem to, že tu cenu dostanu, a tak jsem si připravil řeč, se kterou mi hodně pomohla moje manželka. Děkuji své ženě," začal Svěrák svou děkovačku .

Český lev za rok 2010 - Zdeněk Svěrák s cenou za přínos kinematografii (Praha, 5. března 2011)

Zdeněk Svěrák s cenou za přínos kinematografii

"Děkuji jí za to, že mi byla při mé tvorbě oporou a inspirací. Dále děkuji České filmové a televizní akademii. Že mě kolegové uznali hodného ocenění, pokládám za vyznamenání cechovní. A akademii za to moc děkuji. Jestli si myslím, že jsem filmu něco dobrého přinesl, pak je to humor. Ten jsme pěstovali spolu s Ladislavem Smoljakem, který tu nedopatřením osudu nestojí vedle mě. Chtěl bych tedy poděkovat Ladislavu Smoljakovi. Děkuji všem režisérům, kteří převedli na plátno mé scénáře a těm, kteří mi dali i roli. Děkuji dramaturgovi Václavu Šaškovi i panu ministrovi Jiřímu Besserovi, který mi cenu předal, a Honzovi, že mě tak uvedl. A samozřejmě divákům," řekl po převzetí křišťálové sošky publiku, které mu aplaudovalo vestoje.

Do Svěrákovy rodiny pak putovaly i další ceny, a to když třikrát zabodoval film Jana Svěráka Kuky se vrací. V něm zazněl nejlepší zvuk. Od Kryštofa Hádka (vyznamenaného Českým lvem za 3 sezóny v pekle) tři Lvy převzali Jakub Čech, Juraj Mravec a Pavel Rejholec. "Děkujeme třem generacím Svěráků, díky nimž jsme si mohli hrát jako malí kluci," vzkázali režisérovi Janu Svěrákovi, jeho otci Zdeňkovi a jeho synovi Ondřejovi, který propůjčil hlas Kukymu.

Druhou cenu titulu přidal Alois Fišárek, který se pyšní soškou za nejlepší střih. Cenu mu odběhl z Činoherního klubu předat čtyřikrát nominovaný, ovšem zatím neoceněný Ondřej Vetchý. Na "hromadu" přispěl i Michal Novinski, který sošku za hudbu převzal od Jiřího Schmitzera.

Výzva pro ministra: Nezdražujte lístky do kina

Anna Šišková (Musíme si pomáhat - první Slovenka, která získala Českého lva) přišla předat cenu za nejlepší výtvarný počin. Získal ji Jan Švankmajer za Přežít svůj život.

Český lev za rok 2010 - Helena Třeštíková (Praha, 5. března 2011)

Helena Třeštíková s Katkou uspěla i akademie i filmových kritiků

I na dokumentu roku se akademie shodla s filmovými kritiky, kteří za něj označili časosběrný portrét Katka Heleny Třeštíkové.

Divácky nejúspěšnějším filmem se hned zkraje stala komedie Ženy v pokušení. "Děkuji scenáristovi za skvělý text a režisérovi za to, jak to převedl na plátno," vzkázal sám sobě scenárista a režisér Žen v pokušení Jiří Vejdělek, který Lva převzal od držitele ceny Jiřího Lábuse (Amerika).

Od pultíku zazněla výzva pro ministra kultury, aby se vstupenky do kina nedostaly do dvacetiprocentní daňové sazby, kvůli níž by se do sálů nemuselo podívat zdaleka tolik diváků. Ženy v pokušení zhlédlo milion a čtvrt lidí.