Macbethovi už čarodějnice nevěříme, líčí Jakub Špalek změny v klasice

  16:55aktualizováno  16:55
Nezvykle dlouho pracoval pražský Divadelní spolek Kašpar na nastudování Macbetha, kterého ve čtvrtek uvede jako první premiéru sezony. „Musím přiznat, že jsme si nebyli jistí, jestli jsme si už ze Shakespeara nevyzobali to nejlepší,“ vzpomíná na vznik inscenace lídr souboru a režisér novinky Jakub Špalek.

Záběr ze zkoušek nastudování Macbetha divadelním spolkem Kašpar | foto: Kašpar

Špalek tak uvažoval s ohledem na zdejší dřívější nastudování Romea a Julie, Hamleta či Othella. „Váhal jsem, zda další hry přece jen už starého autora ještě vůbec budou nějak dráždivé. Macbetha jsme proto pomalinku upravovali skoro dva roky,“ vysvětluje.

Tvůrci se snažili docílit toho, aby klasická látka působila živě a lákavě. „S úpravou a scénickým řešením jsme trávili dlouhý čas. V inscenaci nakonec hraje jen pět lidí,“ popisuje režisér. „U Macbetha je problém v tom, že už dneska nevěříme na čarodějnice. Všechno to tajemno jsme proto museli posunout někam do sebe,“ vysvětluje, kde se odehrály největší změny v úpravě předlohy.

Fotogalerie

Macbeth tak bude trochu realističtější. Aktualizace do dnešní doby ovšem diváci čekat nemají. „Kdepak. Meče, dávné kostýmy. Bude to v podstatě bez modernizací,“ předesílá Špalek. „Dělali jsme zkoušky ohledně scény a jedna divačka, která prý u nás dosud viděla vše, prohlásila, že tahle byla vůbec nejkrásnější. Jelikož bude jeviště holé a nic na něm nebude, říkal jsem jí, že je to dvojnásobná pochvala,“ směje se Špalek.

„Prý je to tedy napohled moc hezká inscenace, kde toho na jevišti kromě světel moc není. O výtvarnou stránku jsme se však postarali a myslím, že mluví moc pěknou řečí,“ dodává ještě k výpravě Petry Krčmářové. Návrhy dekorace se během zkoušení velmi dynamicky proměňovaly. „Stejně jako hudba, která vznikala ruku v ruce se zkoušením. Jejím autorem je Daniel Fikejz, tudíž až na jedinou skladbu na hostině muzika dobová nebude,“ přibližuje Špalek.

Macbetha v Divadle v Celetné, kde Kašpar sídlí, uvedou v překladu Milana Lukeše, se kterým soubor spolupracoval už v minulosti. „Skvěle pracuje s blankversem, i to nám umožnilo některé úpravy,“ pochvaluje si Špalek. Ke škrtům ještě dodává, že diváci na zkouškách tvrdili, že ač je na jevišti jen pět herců, nic jim nechybělo.

Sám Špalek si v Macbethovi zahrát nechtěl. „Nehraji ve vlastních režiích. S výjimkou Rozmarného léta jsem to nikdy nedělal. A navíc, co bych tady hrál? Macbetha asi už sotva,“ dodává se smíchem.

Audience v Americe

Jakuba Špalka na podzim mimo jiné čeká i malé divadelní turné do Států. Spolu s Janem Potměšilem tam odehrají začátkem října tři představení Havlovy Audience.

Postupně se ukážou v Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, v Bohemian National Hall v New Yorku a v chicagském Chopin Theatre. Představení jsou součástí oslav 30. výročí sametové revoluce, po všech budou následovat besedy s diváky.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

V Plzni se píše Olze, Průhonice citují z Havla. Podzim patří festivalům

Záběr ze zkoušek Dopisů Olze

V divadelním světě znamená přelom léta a podzimu především nálož divadelních přehlídek, které vedle hlavního města...

RECENZE: V muzikálu zní písně Elánu lépe než originál. Zabíjí jej však vata

Záběr z muzikálu Voda (a krev) nad vodou

Nový muzikál složený z hitů kapely Elán hudebně funguje, místy nabízí i lepší poslech než originál. V Kalichu si ale...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Šansonové příběhy Bez hany. Zuzana Mauréry poctí Hanu Hegerovou

Záběr ze zkoušek představení Bez hany

Pražské Rokoko chystá poctu Haně Hegerové k jejím blížícím se 88. narozeninám. V novince nazvané Bez hany hraje a zpívá...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz