K výročí sametu hledají mladého Ovčáčka. Třikrát se chystá Žebrácká opera

  13:59aktualizováno  13:59
Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Název, který pražské Divadlo v Řeznické vetklo své nejbližší premiéře, by dost možná mohla nést celá právě začínající divadelní sezona.

Politický kabaret Ovčáček čtveráček ve zlínském divadle | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Anebo alespoň její podzimní část. Právě blížící se třicáté výročí sametové revoluce bude bodem, vůči kterému některá naše přední divadla zaujmou postoj formou speciální premiéry.

Divadlo v Řeznické svou novinku chystá na 16. listopadu, tedy v předvečer oslav, kdy je zároveň v plánu i letošní Noc divadel. Autorský hudební projekt vzniká pod režijním dohledem Radima Špačka a měl by mimo jiné připomenout zdejší atmosféru konce osmdesátých let. Divadlo k významnému datu slibuje i besedy s pamětníky a filmové projekce.

Jen tři dny předtím bude mít v ostravském Divadle Antonína Dvořáka premiéru nejnovější inscenace poslední hry Václava Havla Odcházení. Pro Národní divadlo moravskoslezské ji chystá zdejší umělecký šéf Vojtěch Štěpánek.

Scéna našla zajímavé propojení s další premiérou, v lednu zde uvedou Gogolova Revizora, kterým by rádi na Odcházení přímo navázali.

Hry Václava Havla budou vůbec v kurzu. Na podzim uvedou jeho Žebráckou operu hned tři soubory. Městské divadlo Brno ji nasadí 14. září v režii hostující Hany Burešové, pražské Divadlo ABC 19. října v režii Davida Radoka a Městské divadlo Zlín jen o týden později v režii Patrika Lančariče. 

Fotogalerie

Zlínská scéna celou svou letošní 74. sezonu nazvala jako „SVO30DNOU“ s podtitulem „Poslední šance“. Na Žebráckou operu zde navážou i listopadovou novinkou Jednou budem dál. 

Nový kabaret uvedou 16. listopadu a zdejší ředitel Petr Michálek v něm hodlá pokračovat v úspěšných satirách typu Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček. Tvůrci slibují „něco mezi Ovčáčkem, Českou sodou, Monty Pythony, muzikálem a Čechovem“. Divadlo vyhlásilo konkurz na dětského představitele „mladého Ovčáčka“.

Tematicky se k výročí hodí i divadelní adaptace zatím poslední knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk, kde se náš výrazný spisovatel jen tak mimochodem dotýká nedávné historie a bilancuje porevoluční desetiletí. Pro pražské Divadlo Kámen ji pod názvem S citem chystá na 21. listopadu Petr Odo Macháček.

Leckomu do bilancování třiceti let naší svobody zapadne ještě jedna regionální novinka. Jihlavské Horácké divadlo totiž na 29. listopadu chystá premiéru původního kusu s názvem Neuvěřitelné dobrodružství Ústavy. Ve spolupráci s Lumírem Kosařem a Jaroslavem Čermákem jej zde režíruje hostující mladá režisérka Tereza Říhová.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

K výročí sametu hledají mladého Ovčáčka. Třikrát se chystá Žebrácká opera

Politický kabaret Ovčáček čtveráček ve zlínském divadle

Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Název, který pražské Divadlo v Řeznické vetklo své nejbližší premiéře, by...

Burian destabilizuje Národní divadlo, míní odbory. Chtějí nový konkurz

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Část odborářů Národního divadla zastupující operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz