RECENZE: A pak Zilvar vstoupil do strany. Pokračování Bylo nás pět má smysl

  17:00
Klasiku Bylo nás pět se v pražském Divadle Na Jezerce povedlo zadaptovat tak citlivě, že vzniklo samostatné dílo, které snese srovnání s Poláčkovou knihou i populárním seriálem. Za novinkou stojí autorsky i režijně Petr Vacek, slavnou chlapeckou partu ztvárňuje nezvyklá sestava s Janem Čenským či Petrem Čtvrtníčkem.

Když divadelníci adaptují notoricky známá literární či filmová díla, může si divák vždy klást regulérní otázku, zda je něco takového potřeba. A taktéž, co k tomu tvůrce vede. Snaha poctít oblíbené dílo? Anebo jen šance svézt se s populární látkou, která zazáří v repertoáru a naláká každého diváka?

Když v pondělí v pražském Studiu Hrdinů uvedli novinku Stařena, která adaptuje nejznámější dílo ruského mistra nonsensu Daniila Charmse, byl důvod uvedení jasný. Charmsova působivá tvorba není širokému publiku známá a je to velká škoda. Jak se ale stavět k další divadelní premiéře, která se tento týden odehrála v úplně jiném (místopisně i divadelně) koutu Prahy? Hrušínského Divadlo Na Jezerce totiž ve středu odpremiérovalo novinku Bylo nás pět (tenkrát), tedy divadelní adaptaci slavného díla Karla Poláčka. Postaral se o ni Petr Vacek, který tak tematicky navázal na své zdejší režijní práce Saturnin a Ze života Čapka.

Herecké ambice nemám. Byla to úleva, když mne pustily, říká Jan Hrušínský

Poláčkovu skvělou knihu zná opravdu každý a kdo ne, nemohl minout neméně vydařený seriál Karla Smyczka. Existují tedy dvě zásadní díla, po kterých může divák doma sáhnout raději než se trmácet na Jezerku.

Mezi realitou a vzpomínáním

Byla by to ale škoda. Vackova adaptace totiž smysl má, nejedná se o žádnou lopotnou nápodobu už napsaného a natočeného. Náznak se ostatně skrývá už ve slově tenkrát, které tvůrci vsadili do titulu listopadové novinky. Ve Vackově podání se totiž Čeněk Jirsák, Eda Kemlink, Antonín Bejval a Zilvar z chudobince divákům ukážou na stará kolena. Píšou se devadesátá léta a zestárlá sestava někdejší klukovské party vzpomíná v domově důchodců. Ten byl zřízen na místě Soumarovic vily, kterou rodině otylého Otakárka zabavili komunisté.

Vacek na to jde velice chytře. V sestavě důchodců totiž chybí ústřední postava, Petr Bajza. Ten se bohužel pozdního věku nedožil, a tak vystupuje pouze ve vzpomínkách čtveřice. Na Jezerce jej skvěle ztvárnil Martin Leták a jako jediný tedy vystupuje v původním zadání Poláčkovy klasiky. Vždy, když se objeví na jevišti, představení se vrhne o šedesát let zpět do zlatých meziválečných let.

Diváky čekají klasické scénky od provokace pana Fajsta a klukovské války přes zábavu s umělou nohou starého Zilvara až po slavnou návštěvu cirkusu. A dojde samozřejmě i na Indii. Zbylá čtveřice do děje vstupuje v klukovských rolích, ovšem fyzicky se nemění. Jan Hrušínský, Jan Čenský, Petr Čtvrtníček a Václav Tobrman tedy hrají zestárlé kumpány, kteří si přesto zachovali svou klukovskou duši. Zvlášť když nenávidění Habrováci leží jen o pokoj vedle.

Jan Čenský, Jan Hrušínský, Václav Tobrman a Petr Čtvrtníček v představení Bylo...

Nelze ale jen vzpomínat. Petr Vacek tedy musel Poláčkovu klasiku dopsat o nové dialogy, aby hra fungovala i v místech „současnosti“ čtveřice. Povedlo se mu to skvěle, nové texty totiž plně souzní s původní předlohou a přechody mezi Poláčkem a Vackem (a tedy mezi dětstvím a stářím hrdinů) jsou dokonale plynulé. A ač si hrdinové zachovali klukovskou duši, která ponouká personál domova, nelze minout jizvy, které na nich život zanechal. Respektive život v českém dvacátém století. Petr Bajza se totiž spolu se svou rodinou stal obětí nacistické zvůle (jasná narážka na smutný Poláčkův osud), Zilvar po zkušenostech z lágru vstoupil po válce do strany. To mu sice zbylá trojice vyčítá, zároveň si však váží, že jen díky jeho zásahům nějak víc neodnesla složitá padesátá léta.

Vackův text tak vedle očekávaného krasosmutnění nad ztraceným mládím přináší i málo vídané usmíření s náročnou dobou, která v nás tak nějak pořád vězí.

Bylo nás pět (tenkrát)

80 %

Divadlo Na Jezerce

premiéra 15. listopadu 2023

režie: Petr Vacek

hrají: Martin Leták, Petr Čtvrtníček, Václav Tobrman, Jan Hrušínský, Jan Čenský, Patricie Pagáčová, Ondřej Kavan, Johana Jedličková

Vedle povedeného textu pak diváky potěší i herecké výkony. Tvůrcům se povedlo dát dohromady nečekanou kombinaci známých jmen, která funguje. Je totiž stejně pestrá, jako byla i Poláčkova původní chlapecká pětice. Ovšem ač bude diváky primárně přitahovat ústřední herecká sestava, je třeba upozornit i na další role.

O Martinu Letákovi už byla řeč; zaujmou i Ondřej Kavan, Patricie Pagáčová a Johana Jedličková v úlohách rodičů, Rampepurdy, pana Fajsta a vlastně všech dalších postav Poláčkova světa. S výjimkou Bajzova bratra Ladislava totiž došlo snad na všechny a trojice Kavan-Jedličková-Pagáčová musí v zákulisí patrně předvádět artistické výkony, aby se v novém kostýmu stihla včas dostat na scénu.

Potěší i funkční scéna Jana Balcara, která právě tohle všechno umožňuje a pomáhá plynulým přechodům mezi realitou a vzpomínáním.

Celkově se tedy v Divadle Na Jezerce povedlo široce přístupné, ovšem hořkosladce hluboké dílo, které se může hrdě zařadit po bok slavné knihy i seriálu. A to je opravdu něco zaznamenáníhodného.

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

RECENZE: Na to se někdo dívá? Proti Specialistům tasí Polda sebeironii

20. února 2024

Premium Obě vlajkové lodi žánru krimi, Specialisté na Nově a Polda na Primě, vstoupily do nových řad. Obě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Oslava v černém. Pražské publikum s Depeche Mode dokonale souznělo

23. února 2024  10:36

Premium Sedm měsíců po koncertu na letišti v Letňanech se do Prahy, tentokrát do O2 areny, vrátila skupina...

KOMENTÁŘ: Kdo má tedy pravdu? Policie, nebo zpěvák Jan Bendig?

27. února 2024

Premium Někdo tady lže. Buď policie, která má pomáhat a chránit, nebo Jan Bendig, který má zpívat. Teď se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Příjemní Cimrmani zblízka. Ale proč ten školácký komentář?

21. února 2024

Premium Jak v úvodu dokumentu s názvem Cimrmani zblízka předznamenává spoluzakladatel divadelní legendy...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Mádl i Almodóvar. Pragueshorts přiváží to nejlepší z krátkého filmu

27. února 2024  16:25

Žijeme v době klipovité, přesto kina v posledních letech nabízí hlavně delší filmové zážitky. Co si...

KVÍZ: Jak se žilo před velkým třeskem? Co si pamatujete o seriálu Malý Sheldon?

27. února 2024  16:10

Mladistvý génius je zpět. V polovině února šla do vysílání premiérová sedmá řada seriálu Malý...

Famufest letos oslaví čtyřicátiny. Láká na Hollandovou a Svěrákovu sci-fi

27. února 2024  15:05

Populární studentský filmový festival Famufest zahájí 6. března jubilejní čtyřicátý ročník....

Suchý se Šlitrem se opravdu spřátelili až po deseti letech vystupování

27. února 2024  13:50

Ač je národ už dlouho znal jako úspěšnou divadelní dvojici, Suchý se Šlitrem fungovali především...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...