Electronic Arts se snaží vylepšit si pověst, ale moc se jim to nedaří

aktualizováno 
Vydavatelství Electronic Arts udělalo pár opatrných kroků, které by měly zlepšit jeho reputaci mezi hráči. K tomu však povede ještě dlouhá cesta.

Před dvěma týdny jsme přinesli článek o neradostné situaci, ve které se nachází slavné vydavatelství Electronic Arts. Jejich hry z poslední doby se neprodávají tak, jak si manažeři dopředu malovali, a blízká budoucnost je také nespasí. Kromě zajímavého Star Wars Jedi: Fallen Order totiž v portfoliu nemají žádnou zajímavou novinku.

Andrew Wilson, šéf Electronic Arts

Andrew Wilson, šéf Electronic Arts.

V oblíbenosti u veřejnosti jsou EA na úplném dně herního průmyslu, kde jim můžou konkurovat maximálně Epic Games s jejich politikou nakupování exkluzivních distribučních práv.

Žádný div, že se výkonný ředitel společnosti Andrew Wilson snaží tento nelichotivý stav nějak změnit. V posledních dnech jsme tak v souvislosti s EA zaznamenali několik zpráv, které bychom mohli vnímat téměř jako pozitivní. Na opravdový potlesk je toho zatím málo, přesto bychom je neměli nechat bez povšimnutí. 

Lootboxy jsou jako Kidner vajíčka

FIFA 19

Dokud funguje FIFA, nemusí se v Electronic Arts bát budoucnsoti.

Dokud mají EA k dispozici slepici, co snáší zlatá vejce, mohou si ještě pár průšvihů klidně dovolit. 

Tou slepicí je série FIFA a vlastně i všechny další sportovní hry od EA Sports, do kterých hráči každoročně investují mraky peněz. A to nejen do samotného nákupu her, ale i do tzv. lootboxů, tedy dodatečných balíčků s náhodným obsahem sportovců, ze kterých si poté hráči mohou sestavovat co nejlepší virtuální tým. 

Právě prvek náhody je trnem v oku nejen rodičům mladých hráčů, ale i politikům. Lootboxy proto zakázali například v Holandsku a Belgii. Nyní si představitele společnosti pozvali „na kobereček“ i zástupci britského parlamentu. 

EA se vehementně brání použití termínu lootbox a místo toho se chtějí držet termínu „herní mechanika s překvapením“. Všechna nařčení z podpory gamblingu razantně odmítají. Naopak tento druh monetizace považují za zábavný a etický a přirovnávají jej například ke Kinder vajíčkům. Což není úplně zcestný argument a klidně by se k němu daly přihodit i sběratelské karetní hry, které také často cílí na děti. Dá se tedy předpokládat, že spíše než úplný zákaz lootboxů můžeme očekávat nějaká méně drakonická opatření. Například v Číně mají provozovatelé podobných her povinnost zveřejňovat pravděpodobnosti nálezu jednotlivých karet. To samé platí i v mobilním Google’s Play Store

Peníze lidem. Ale zase to nepřehánět

Hodnocení Battlefieldu V na serveru Metacritic.

Hodnocení Battlefieldu V na serveru Metacritic.

Andrew Wilson je bez pochyby spoluzodpovědný za složitou situaci, ve které se EA aktuálně ocitlo, přesto se o své živobytí bát nemusí. Loni se umístil mezi sto nejpřeplacenějšími manažery podle žebříčku neziskové organizace As You Sow. 

Ze svých kroků však nyní vyvodil osobní zodpovědnost a podle serveru GameDaily.biz se vzdal svých výkonnostních bonusů ve prospěch celého týmu. To samé pak udělali i všichni jeho přímo podřízení vysoce postavení manažeři. Sympatické gesto, ovšem třeba bývalý šéf Nintenda Satoru Iwato si v období, kdy se firmě nedařilo, na několik let dobrovolně zkrouhl plat o 50 procent.

Žádná euthanasie pro Anthem

Velkolepá filmová ukázka k Mass Effectu: Andromeda

Anthem by neměl následovat osud Andromedy. Tedy alespoň to hráčům slibují.

Od vydání nešťastné hry Anthem již uběhly více než čtyři měsíce a bohužel nemůžeme říct, že by se od svého nevydařeného startu nějak výjimečně zlepšila. Dokonce ani nebyla předváděna na letošní akci EA Play, její sociální sítě zejí prázdnotou a jen velice málo hráčů se k ní stále vrací. Po zkušenostech s nepříliš dobře přijatou hrou Mass Effect: Andromeda tak všichni tak trochu čekají, kdy se autoři na její další podporu oficiálně vykašlou a zkusí hledat štěstí někde jinde. To se však prý nestane

Stále se totiž počítá s tím, že životní cyklus hry bude zhruba někde mezi sedmi až desíti lety. Je samozřejmě možné, že Wilson jen mlží a čeká, až kolem hry opadnou emoce, aby ji pak mohl v tichosti hodit přes palubu. Ale přeci jen je podobná rétorika oproti Andromedě příjemný rozdíl.  Ostatně Anthem není vyloženě špatnou hrou, a tak doufáme, že zodpovědní lidé na hře stále pracují, podívejte se třeba, jak začínal No Man‘s Sky a kde je celá hra teď.

Umísťovat se pravidelně mezi nejnenáviděnějšími firmami světa jistě není věc, kterou by se chtěli v Electronic Arts chlubit a je jasné, že změny musejí přijít. Bude to však chtít mnohem více, než jen několik načančaných PR prohlášení, jejichž dopad není příliš hmatatelný. Každopádně doufejme, že vše je alespoň signálem, že se s tímto zastydlým molochem něco konečně začíná dít.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

Lidé by si přáli příběhovou hru ze světa The Division

The Division 2 (PC)

Vývojář Tim Spencer ze studia TT Games nadhodil na svůj twitterový účet myšlenku, že by si rád zahrál příběhovou...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Nová verze Switche vylepší výdrž baterie, vyjde v srpnu

Nintendo Switch s figurkou amiibo

Nintendo chystá kromě odlehčené verze Switche nazvanou Switch Lite také revizi původního modelu, s nímž bude možné hrát...

Najdete na iDNES.cz