Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

ZVOLNĚNÍ: Kde covid zanechal rýhy a kde ho tolik necítí? Přestupy napoví

  9:14
Snad z každého extraligového města jste už určitě uslyšeli, jak koronavirus poškozuje klub a jeho chod. Hraje se bez diváků, peníze chybí, výchova mládeže i hráčský trh stojí. Ale přece se v něčem hokejový život vrací k normálu, jako by covid leckde ani nebyl. S blížícím se koncem přestupního období se horlivě zbrojí na play off.

Nová pardubická posila do útoku Andrej Kosticyn. | foto: ČTK

Přivádění posil a jejich gáže přináší do klubových nákladů další a další položky. Vlastně je v rozporu s tvrzením majitelů, kteří v nelehké době musí šetřit.

Jistě, manažerskou šikovností (hostování, výměna, odměny závislé na individuálních či týmových úspěších a podobně) můžete trochu seškrtat i tyhle výdaje.

Přesto počty přestupů v rozjeté sezoně nabízí docela vypovídající náhled, kde covid (ne)zanechal citelné ekonomické rýhy.

Pozor, v zásadě nemusí mít jen negativní konotaci. Může to naopak svědčit o stabilitě klubu, obdivuhodné štědrosti mecenášů či majitelů a o jejich bezměrné touze uspět.

Ale pojďme ke konkrétnějším číslům.

U žádného extraligového klubu nenastala paradoxní situace, že prazvláštní covidová sezona vyburcovala manažery k totální změně chování na hráčském trhu a bláznivému shánění posil.

Škatulata, hejbejte se! Zoufalé kluby už změnily půlku týmu

Pro lepší vykreslení jsme zohlednili i to, jak si kluby počínaly v předchozích dvou ročnících. Jen pro připomenutí - loni touhle dobou jeden z dílů Zvolnění pojednával o tom, jak některé kluby v průběhu sezony obměnily přes polovinu (!) sestavy.

Nejvíc noviců v průběhu aktuální sezony napočítali fanoušci brněnské Komety. Za sezonu nespokojený majitel a kouč Libor Zábranský přivedl či alespoň vyzkoušel už deset nových akvizic.

Jasně, někteří z hokejistů vypomohli z nižších soutěží (Svoboda, Luciani, Němec), další s výhledem do NHL prahli víc po herní praxi než po závratném výdělku (Hájek, Král), přesto se jedná o slušnou řádku jmen.

Na druhou stranu to pro Zábranského není žádná novinka. V Brně si zvykli, že holohlavý boss jedná rázně.

V minulé sezoně v jejím průběhu přivedl sedm borců, šest z nich před závěrem přestupního období (například Glover, Rákos, Červený, Krenželok či Stránský). V ročníku 2018/2019 to byla devítka hráčů, kteří měli tehdy Kometu vyzbrojit při plánované obhajobě titulu.

Posilujeme. Nehledě na dobu i okolnosti

O největší povyk se na hráčském trhu nyní starají Pardubice. Při posledním utkání - shodou okolností proti Brnu - se při úvodním vhazování objevilo na ledě šest hokejistů v červených dresech, z nichž hned pět načínalo sezonu jinde (brankář Barulin, bek Ďaloga a kompletní útok Camara - Roman - Kosticyn). K tomu připočtěte i mladíky Koffera s Horkým a chvilkový brankářský záskok Vladaře.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: Kupte si hokej za šest tisíc. Charita, které nerozumím
2. díl: Víc se odkládá, než hraje. (Ne)jsi sama, extraligo, vydrž
3. díl: Průměruj, počítej do čtyřiceti. Blíží se v extralize kontumace?
4. díl: Další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná
5. díl: Koronakonce, montéři a Poláci. Extraliga žije a musí kvaltovat
6. díl: Jak by pardubické chmury rozehnal Kusý? Sametovou revolucí
7. díl: Covid je příležitost. Tabulky a béčkoví cizinci ho však přežijí
8. díl: Krása, góly, povyk. Komu nejvíc svědčí odkládání startu NHL?
9. díl: Nezajídal se vám už Gulaš? Nová jména osvěžují extraligu
10. díl: Paradox ligy. Zlo rázně potírá ten, který popírá covid
11. díl: Nezapomněli jste na extraligu? Svižný novoroční přehled
12. díl: Stoupni si do brány a chytej. Jak se píšou rekordy s nulou

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

Z výčtu snadno pochopíte, jak miliardář a nový šéf Dynama Dědek prahne po pronikavém sukcesu v play off.

Pozor, tohle je ještě pořád slabý odvar v porovnání s minulými pardubickými sezonami. Jako by město, které hostí Velkou pardubickou, mělo ve sportovní DNA zakódovaný dostihový přístup.

Loni Dynamo v dostizích za udržením nejvyšší soutěže přivedlo dvanáct akvizic (mimo jiné Zacharčuka, Vondrku nebo Rolinka), předloni jich splašilo hned čtrnáct, mezi nimiž zaujme zahraniční kolonie Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland.

V minulé sezoně hrozbu přímého sesunu do první ligy zběsile odvracely i Vítkovice. I díky dvanáctce posil (Dočekal, Hruška, Kubalík nebo Štencel) se jim to povedlo.

V bezprecedentní době se o záchranu nebojuje. Svaz kvůli covidové nejistotě zrušil sestup z extraligy, do play off postoupí skoro každý.

Přesto je docela s podivem, že Vítkovice příliš neslevily při akutním pátrání po výpomoci. Lze oprávněně namítnout, že jejich plány ovlivňuje zdravotní stav hráčů a marodka. Na druhou stranu stejné trable řeší i jinde v extralize. Každopádně Vítkovice v průběhu nesestupové sezony nabraly už osm nových hráčů.

Bez sestupu žádné zběsilosti

Smazání sestupového strašáků naopak evidentně zafungovalo v Olomouci, Zlínu, Karlových Varech a nejvýrazněji v Litvínově.

Loni u Vervy zavládla panika. Chřadnoucí hokejová bašta řítící se do zkázy před uzávěrkou přestupů přivedla bezmála desítku leckdy pochybných posil, jako byl Aliu, Langkow nebo Hedberg. K „last minute“ záchraně rozhodně víc přispěl Moravčík nebo Pospíšil.

A současný Litvínov? V posledních týdnech přivedl kvartet hráčů, kteří kádr spíš rozšiřují, než posilují (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář).

Ano, naše statistika počítala každý jednotlivý příchod a nezohledňovala, zda se jedná o přestup či hostování z první ligy, což může výsledek samozřejmě zkreslovat. Logicky také nelze znát podmínky jednotlivých kontraktů a stěží se dá férově poměřovat kvalita jednotlivých posil. Proto jsme zůstali pouze u číselného vyjádření.

Lukáš Žejdl z Litvínova (uprostřed) sleduje puk, zezadu ho brání Jiří Ondrůšek z Olomouce.

Klid vládne i ve Zlíně. Po prachmizerném vstupu do minulé sezony si vyhlédl zachránce v cizině - Jegliče s Claireauxem. V nesestupové sezoně si naopak vybírají jen občasné pomocníky z nižších soutěží. Velké ryby neloví ani Karlovy Vary. Na co taky? Sezonu rozjely znamenitě, do play off to i přes současnou krizi postačí, rozpočet se pošetří a z neúspěšné liberecké štace se vrátil útočník Rachůnek.

Pozoruhodně se pracuje i v Olomouci. Velké změny v průběhu sezony? Na to zapomeňte. Covid, necovid. Krize, nekrize. Na Hané si vystačí s vlastními zásobami, které občas rozšíří dočasná (a zpravidla jinde nepotřebná) chasa. Vlastně o to víc vyniká olomoucká konzistence a výkonnost, která pravidelně trápí i nejsilnější mančafty extraligy.

Trochu ubrali, ale žádný povyk

Burácející majitel, překotné změny, pořádný průvan. Schválně, který extraligový tým vás napadne? Určitě by do téhle kategorie mohl patřit Hradec Králové. Jenže pozor, Mountfield si v covidové sezoně počíná mimořádně úsporně. Až na jednu výměnu s Libercem (Pavlík za Zachara) je ticho.

Oproti loňsku ubrala i Mladá Boleslav, ač přivedla cizince Claireauxe a Allena.

K nejvyšším příčkám by se v tabulce rádi vydrápali Bílí Tygři z Liberce. Jejich počínání na hráčském trhu je konstantní, ani covid ho příliš neovlivnil. Soupisku v průběhu ročníku neobměňují. Pokud se přeci jen Bílí Tygři odhodlají k přestupu, jedná se o kvalitní jméno - nyní reprezentační bek Vitásek. V minulé sezoně brankář Hrachovina. V předminulé ofenzivní duo Fillipi a Birner.

Ondřej Vitásek v dresu Liberce.

Když je k mání špičkové jméno, které má zároveň pouto ke klubu, reaguje i Plzeň. Exkluzivní posila byl v minulosti Kovář nebo Moravčík. Indiáni ale dlouhodobě řeší v průběhu sezon jen kosmetické úpravy a hostování. Kvůli marodce rozšířil tým veterán Vampola a prvoligový Fin Korkiakoski.

Na covid se nevymlouváme. Jandač o Spartě, Pešánově výtce a výchově

„Na každém trhu platí, že před uzávěrkou všichni snaží řešit problémy jako marodku nebo ztrátu formy. Zohledňují se i finanční možnosti a ambice. Letos je ale covidová situace brzda, ekonomika každého klubu je špatná,“ líčil nedávno sparťanský trenér Josef Jandač. „Pokud budeme něco na přestupním trhu řešit, nebude to z výkonnostních, ale ze zdravotních důvodů.“

Zrušení sestupu funguje, zahraniční příchody dál nemizí

I proto Spartu pro play off posílil brankář Alexander Salák. A ambiciózní klub nepohrdl, když se naskytla možnost (byť třeba jen na část sezony) získat hráče jako Chlapík, Sobotka nebo Polášek. V porovnání s předchozími sezony se počet sparťanských přestupů příliš neliší.

Velice podobně je na tom i další favorit na titul. Třinec přivedl dva kanadské farmáře Leiera s Rodewaldem, navrátilce Rotha nebo brankáře Kacetla. V úterý Oceláři přilákali i 23letého Michaela Špačka, jenž se ještě loni pokoušel prosadit v NHL.

Dohromady za nedávné období sehnali pět borců. Přestupní období končí za pár dní 31. ledna.

Už nyní lze ale konstatovat, že zhruba polovina týmů ve vylepšování soupisek oproti předchozím sezonám znatelně polevila. Zafungoval mechanismus, kdy svaz vymazal sestup.

Posily naopak dál shání týmy s velkými ambicemi. Zároveň se ukazuje, že rozšířením vyřazovací části znesnadňuje hráčské přesuny mezi extraligovými kluby, viz případ Němec a jeho (ne)přestup z Brna do Sparty. I proto dál přicházejí hokejisté ze zahraničních lig.

Přestupy v rozehraných sezonách

1) Sparta Praha
Aktuální sezona 2020/2021: Celkově 4; z toho v závěru přestupního období 2 (Chlapík, Sobotka / Polášek, Salák)
Sezona 2019/2020: 5; 3 (Tomášek, Jurčina / Pohl, Neuvirth, Koistinen)
Sezona 2018/2019: 4; 3 (de la Rose / Blain, Bukarts, Klíma)

2) Oceláři Třinec
2020/21: 5; 5 (Kacetl, Roth, Rodewald, Leier, Špaček)
2019/20: 7; 6  (Nestrašil / Kantor, Wolski, Bartko, Szturc, Štěpánek, Homola)
2018/19: 5; 2 (Kváča, Galvinš, Werek / Kundrátek, Vrána)

3) Mladá Boleslav
2020/21: 2; 2 (Claireaux, Allen)
2019/20: 7; 3 (Bičevskis, Lunter, Jeglič, Haas / Michajlov, Peters, Kašpar)
2018/19: 4; 2 (Drtina, Voráček / Kovačevič, Zohorna)

4) Plzeň
2020/21: 2; 2 (Korkiakoski, Vampola
2019/20: 5; 2 (Suchý, Vracovský, Voráček / Jánošík, Zdráhal)
2018/19: 2; 2 (Kovář, Moravčík)

5) Bílí Tygři Liberec
2020/21: 2; 2 (Vitásek, Pavlík)
2019/20: 1; 1 (Hrachovina)
2018/19: 2; 0 (Filippi, Birner)

6) Mountfield HK
2020/21: 1; 1 (Zachar)
2019/20: 5; 3 (Allen, Kevin Klíma / Lev, Eklund, Orsava)
2018/19: 3; 0 (Karabáček, Smoleňák, Lesio)

7) Dynamo Pardubice
2020/21: 8; 5 (Ďaloga, Camara, Vladař / Koffer, Kosticyn, Barulin, Horký, Roman)
2019/20: 12; 6 (Vlach, Voráček, Beran, Kantor, Blümel, Knotek / Zacharčuk, Vondrka, Rolinek, Paulovič, Jenyš, Svačina)
2018/19: 14; 9 (Welsh, Dervuk, Skokan, Mikuš, Procházka / Hovorka, Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland, Kloz, Zdráhal, Horký, Hamerlík)

8) Energie Karlovy Vary
2020/21: 3; 2 (Kadlec / Rachůnek, Habal)
2019/20: 6; 2 (Kubalík, Polák, Černoch, Mikiska / Vildumetz, Zabloudil)
2018/19: 4; 2 (Kozák, Vlach / Eminger, Černý)

9) Kometa Brno
2020/21: 10; 5 (DeFazio, Svoboda, Luciani, Král, Hájek / Zámorský, Holland, Němec, Bondra, Barinka)
2019/20: 7; 6 (Svačina / Glover, Rákos, Vincour, Stránský, Krenželok, Červený)
2018/19: 9; 5 (Schauss, Kašík, Plekanec, Karabáček / Vondráček, Baranka, Orsava, Michálek, Čiliak)

10) Verva Litvínov
2020/21: 4; 4 (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář)
2019/20: 12; 9 (Mahbod, Kudla, Pavelka / Moravčík, Aliu, Langkow, Pospíšil, Fronk, Kolář, Žobolov, Jánský, Hedberg, Pavelka)
2018/19: 7; 3 (Porseland, Kašpar, Kloz, Suchánek // Trončinský, Graborenko, Piché)

11) Vítkovice Ridera
2020/21: 8; 6 (Ivan, Polášek / Gewiesse, Galvinš, Pyrochta, Svačina, Doudera, Kalus)
2019/20: 12; 10 (Razgals, Veselý / Dočekal, Hruška, Indrák, Rosandič, Dudas, Šišovský, Kubalík, Štencel, Černý, Kovář)
2018/19: 5; 3 (Mrázek, Gregorc / Hrabal, Guman, Poletín)

12) Olomouc
2020/21: 4; 0 (Mareš, Kusko, Valský, Čachotský)
2019/20: 4; 0 (Vodný, Musil, Bambula, Pekr)
2018/19: 2; 1 (Nahodil / Brož)

13) Berani Zlín
2020/21: 5; 1 (Hejčman, Poletín, Svoboda, Pšurný / Vopelka)
2019/20: 4; 0 (Claireaux, Jeglič, Novotný, Čiliak)
2018/19: 4; 3 (Lakatoš / Kanko, Dufek, Kašík)

14) Motor České Budějovice
2020/21: 9; 8 (Bednář / Ville, Alderson, Novák, Maleček, Štencel, Roth, Forman, Adamský)
2019/20 a 2018/19: Motor hrál v první lize.

* Do výčtu jmen jsou zahrnutí hokejisté, kteří změnili tým v průběhu rozehrané sezony. Nejsou zde naopak uvedení hráči, kteří změnili působiště mezi sezonami.
** Závěrem přestupního období rozumíme změnu, která se odehrála v prosinci či lednu
*** Není zohledněno, o jaký druh změny (přestup/hostování/výměna) se jedná.
**** Zdroj: Eliteprospects.com

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

Láďo, vrať se! V Liberci lákají nedávnou oporu Šmída zpět k hokeji

Hokejový obránce Ladislav Šmíd na jaře ukončil kariéru a vrátil se do Kanady, kde má domov. Bílí Tygři se však pořád...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...