Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

ZVOLNĚNÍ: Kde covid zanechal rýhy a kde ho tolik necítí? Přestupy napoví

  9:14
Snad z každého extraligového města jste už určitě uslyšeli, jak koronavirus poškozuje klub a jeho chod. Hraje se bez diváků, peníze chybí, výchova mládeže i hráčský trh stojí. Ale přece se v něčem hokejový život vrací k normálu, jako by covid leckde ani nebyl. S blížícím se koncem přestupního období se horlivě zbrojí na play off.

Nová pardubická posila do útoku Andrej Kosticyn. | foto: ČTK

Přivádění posil a jejich gáže přináší do klubových nákladů další a další položky. Vlastně je v rozporu s tvrzením majitelů, kteří v nelehké době musí šetřit.

Jistě, manažerskou šikovností (hostování, výměna, odměny závislé na individuálních či týmových úspěších a podobně) můžete trochu seškrtat i tyhle výdaje.

Přesto počty přestupů v rozjeté sezoně nabízí docela vypovídající náhled, kde covid (ne)zanechal citelné ekonomické rýhy.

Pozor, v zásadě nemusí mít jen negativní konotaci. Může to naopak svědčit o stabilitě klubu, obdivuhodné štědrosti mecenášů či majitelů a o jejich bezměrné touze uspět.

Ale pojďme ke konkrétnějším číslům.

U žádného extraligového klubu nenastala paradoxní situace, že prazvláštní covidová sezona vyburcovala manažery k totální změně chování na hráčském trhu a bláznivému shánění posil.

Škatulata, hejbejte se! Zoufalé kluby už změnily půlku týmu

Pro lepší vykreslení jsme zohlednili i to, jak si kluby počínaly v předchozích dvou ročnících. Jen pro připomenutí - loni touhle dobou jeden z dílů Zvolnění pojednával o tom, jak některé kluby v průběhu sezony obměnily přes polovinu (!) sestavy.

Nejvíc noviců v průběhu aktuální sezony napočítali fanoušci brněnské Komety. Za sezonu nespokojený majitel a kouč Libor Zábranský přivedl či alespoň vyzkoušel už deset nových akvizic.

Jasně, někteří z hokejistů vypomohli z nižších soutěží (Svoboda, Luciani, Němec), další s výhledem do NHL prahli víc po herní praxi než po závratném výdělku (Hájek, Král), přesto se jedná o slušnou řádku jmen.

Na druhou stranu to pro Zábranského není žádná novinka. V Brně si zvykli, že holohlavý boss jedná rázně.

V minulé sezoně v jejím průběhu přivedl sedm borců, šest z nich před závěrem přestupního období (například Glover, Rákos, Červený, Krenželok či Stránský). V ročníku 2018/2019 to byla devítka hráčů, kteří měli tehdy Kometu vyzbrojit při plánované obhajobě titulu.

Posilujeme. Nehledě na dobu i okolnosti

O největší povyk se na hráčském trhu nyní starají Pardubice. Při posledním utkání - shodou okolností proti Brnu - se při úvodním vhazování objevilo na ledě šest hokejistů v červených dresech, z nichž hned pět načínalo sezonu jinde (brankář Barulin, bek Ďaloga a kompletní útok Camara - Roman - Kosticyn). K tomu připočtěte i mladíky Koffera s Horkým a chvilkový brankářský záskok Vladaře.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: Kupte si hokej za šest tisíc. Charita, které nerozumím
2. díl: Víc se odkládá, než hraje. (Ne)jsi sama, extraligo, vydrž
3. díl: Průměruj, počítej do čtyřiceti. Blíží se v extralize kontumace?
4. díl: Další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná
5. díl: Koronakonce, montéři a Poláci. Extraliga žije a musí kvaltovat
6. díl: Jak by pardubické chmury rozehnal Kusý? Sametovou revolucí
7. díl: Covid je příležitost. Tabulky a béčkoví cizinci ho však přežijí
8. díl: Krása, góly, povyk. Komu nejvíc svědčí odkládání startu NHL?
9. díl: Nezajídal se vám už Gulaš? Nová jména osvěžují extraligu
10. díl: Paradox ligy. Zlo rázně potírá ten, který popírá covid
11. díl: Nezapomněli jste na extraligu? Svižný novoroční přehled
12. díl: Stoupni si do brány a chytej. Jak se píšou rekordy s nulou

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

Z výčtu snadno pochopíte, jak miliardář a nový šéf Dynama Dědek prahne po pronikavém sukcesu v play off.

Pozor, tohle je ještě pořád slabý odvar v porovnání s minulými pardubickými sezonami. Jako by město, které hostí Velkou pardubickou, mělo ve sportovní DNA zakódovaný dostihový přístup.

Loni Dynamo v dostizích za udržením nejvyšší soutěže přivedlo dvanáct akvizic (mimo jiné Zacharčuka, Vondrku nebo Rolinka), předloni jich splašilo hned čtrnáct, mezi nimiž zaujme zahraniční kolonie Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland.

V minulé sezoně hrozbu přímého sesunu do první ligy zběsile odvracely i Vítkovice. I díky dvanáctce posil (Dočekal, Hruška, Kubalík nebo Štencel) se jim to povedlo.

V bezprecedentní době se o záchranu nebojuje. Svaz kvůli covidové nejistotě zrušil sestup z extraligy, do play off postoupí skoro každý.

Přesto je docela s podivem, že Vítkovice příliš neslevily při akutním pátrání po výpomoci. Lze oprávněně namítnout, že jejich plány ovlivňuje zdravotní stav hráčů a marodka. Na druhou stranu stejné trable řeší i jinde v extralize. Každopádně Vítkovice v průběhu nesestupové sezony nabraly už osm nových hráčů.

Bez sestupu žádné zběsilosti

Smazání sestupového strašáků naopak evidentně zafungovalo v Olomouci, Zlínu, Karlových Varech a nejvýrazněji v Litvínově.

Loni u Vervy zavládla panika. Chřadnoucí hokejová bašta řítící se do zkázy před uzávěrkou přestupů přivedla bezmála desítku leckdy pochybných posil, jako byl Aliu, Langkow nebo Hedberg. K „last minute“ záchraně rozhodně víc přispěl Moravčík nebo Pospíšil.

A současný Litvínov? V posledních týdnech přivedl kvartet hráčů, kteří kádr spíš rozšiřují, než posilují (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář).

Ano, naše statistika počítala každý jednotlivý příchod a nezohledňovala, zda se jedná o přestup či hostování z první ligy, což může výsledek samozřejmě zkreslovat. Logicky také nelze znát podmínky jednotlivých kontraktů a stěží se dá férově poměřovat kvalita jednotlivých posil. Proto jsme zůstali pouze u číselného vyjádření.

Lukáš Žejdl z Litvínova (uprostřed) sleduje puk, zezadu ho brání Jiří Ondrůšek...

Lukáš Žejdl z Litvínova (uprostřed) sleduje puk, zezadu ho brání Jiří Ondrůšek z Olomouce.

Klid vládne i ve Zlíně. Po prachmizerném vstupu do minulé sezony si vyhlédl zachránce v cizině - Jegliče s Claireauxem. V nesestupové sezoně si naopak vybírají jen občasné pomocníky z nižších soutěží. Velké ryby neloví ani Karlovy Vary. Na co taky? Sezonu rozjely znamenitě, do play off to i přes současnou krizi postačí, rozpočet se pošetří a z neúspěšné liberecké štace se vrátil útočník Rachůnek.

Pozoruhodně se pracuje i v Olomouci. Velké změny v průběhu sezony? Na to zapomeňte. Covid, necovid. Krize, nekrize. Na Hané si vystačí s vlastními zásobami, které občas rozšíří dočasná (a zpravidla jinde nepotřebná) chasa. Vlastně o to víc vyniká olomoucká konzistence a výkonnost, která pravidelně trápí i nejsilnější mančafty extraligy.

Trochu ubrali, ale žádný povyk

Burácející majitel, překotné změny, pořádný průvan. Schválně, který extraligový tým vás napadne? Určitě by do téhle kategorie mohl patřit Hradec Králové. Jenže pozor, Mountfield si v covidové sezoně počíná mimořádně úsporně. Až na jednu výměnu s Libercem (Pavlík za Zachara) je ticho.

Oproti loňsku ubrala i Mladá Boleslav, ač přivedla cizince Claireauxe a Allena.

K nejvyšším příčkám by se v tabulce rádi vydrápali Bílí Tygři z Liberce. Jejich počínání na hráčském trhu je konstantní, ani covid ho příliš neovlivnil. Soupisku v průběhu ročníku neobměňují. Pokud se přeci jen Bílí Tygři odhodlají k přestupu, jedná se o kvalitní jméno - nyní reprezentační bek Vitásek. V minulé sezoně brankář Hrachovina. V předminulé ofenzivní duo Fillipi a Birner.

Ondřej Vitásek v dresu Liberce.

Ondřej Vitásek v dresu Liberce.

Když je k mání špičkové jméno, které má zároveň pouto ke klubu, reaguje i Plzeň. Exkluzivní posila byl v minulosti Kovář nebo Moravčík. Indiáni ale dlouhodobě řeší v průběhu sezon jen kosmetické úpravy a hostování. Kvůli marodce rozšířil tým veterán Vampola a prvoligový Fin Korkiakoski.

Na covid se nevymlouváme. Jandač o Spartě, Pešánově výtce a výchově

„Na každém trhu platí, že před uzávěrkou všichni snaží řešit problémy jako marodku nebo ztrátu formy. Zohledňují se i finanční možnosti a ambice. Letos je ale covidová situace brzda, ekonomika každého klubu je špatná,“ líčil nedávno sparťanský trenér Josef Jandač. „Pokud budeme něco na přestupním trhu řešit, nebude to z výkonnostních, ale ze zdravotních důvodů.“

Zrušení sestupu funguje, zahraniční příchody dál nemizí

I proto Spartu pro play off posílil brankář Alexander Salák. A ambiciózní klub nepohrdl, když se naskytla možnost (byť třeba jen na část sezony) získat hráče jako Chlapík, Sobotka nebo Polášek. V porovnání s předchozími sezony se počet sparťanských přestupů příliš neliší.

Velice podobně je na tom i další favorit na titul. Třinec přivedl dva kanadské farmáře Leiera s Rodewaldem, navrátilce Rotha nebo brankáře Kacetla. V úterý Oceláři přilákali i 23letého Michaela Špačka, jenž se ještě loni pokoušel prosadit v NHL.

Dohromady za nedávné období sehnali pět borců. Přestupní období končí za pár dní 31. ledna.

Už nyní lze ale konstatovat, že zhruba polovina týmů ve vylepšování soupisek oproti předchozím sezonám znatelně polevila. Zafungoval mechanismus, kdy svaz vymazal sestup.

Posily naopak dál shání týmy s velkými ambicemi. Zároveň se ukazuje, že rozšířením vyřazovací části znesnadňuje hráčské přesuny mezi extraligovými kluby, viz případ Němec a jeho (ne)přestup z Brna do Sparty. I proto dál přicházejí hokejisté ze zahraničních lig.

Přestupy v rozehraných sezonách

1) Sparta Praha
Aktuální sezona 2020/2021: Celkově 4; z toho v závěru přestupního období 2 (Chlapík, Sobotka / Polášek, Salák)
Sezona 2019/2020: 5; 3 (Tomášek, Jurčina / Pohl, Neuvirth, Koistinen)
Sezona 2018/2019: 4; 3 (de la Rose / Blain, Bukarts, Klíma)

2) Oceláři Třinec
2020/21: 5; 5 (Kacetl, Roth, Rodewald, Leier, Špaček)
2019/20: 7; 6  (Nestrašil / Kantor, Wolski, Bartko, Szturc, Štěpánek, Homola)
2018/19: 5; 2 (Kváča, Galvinš, Werek / Kundrátek, Vrána)

3) Mladá Boleslav
2020/21: 2; 2 (Claireaux, Allen)
2019/20: 7; 3 (Bičevskis, Lunter, Jeglič, Haas / Michajlov, Peters, Kašpar)
2018/19: 4; 2 (Drtina, Voráček / Kovačevič, Zohorna)

4) Plzeň
2020/21: 2; 2 (Korkiakoski, Vampola
2019/20: 5; 2 (Suchý, Vracovský, Voráček / Jánošík, Zdráhal)
2018/19: 2; 2 (Kovář, Moravčík)

5) Bílí Tygři Liberec
2020/21: 2; 2 (Vitásek, Pavlík)
2019/20: 1; 1 (Hrachovina)
2018/19: 2; 0 (Filippi, Birner)

6) Mountfield HK
2020/21: 1; 1 (Zachar)
2019/20: 5; 3 (Allen, Kevin Klíma / Lev, Eklund, Orsava)
2018/19: 3; 0 (Karabáček, Smoleňák, Lesio)

7) Dynamo Pardubice
2020/21: 8; 5 (Ďaloga, Camara, Vladař / Koffer, Kosticyn, Barulin, Horký, Roman)
2019/20: 12; 6 (Vlach, Voráček, Beran, Kantor, Blümel, Knotek / Zacharčuk, Vondrka, Rolinek, Paulovič, Jenyš, Svačina)
2018/19: 14; 9 (Welsh, Dervuk, Skokan, Mikuš, Procházka / Hovorka, Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland, Kloz, Zdráhal, Horký, Hamerlík)

8) Energie Karlovy Vary
2020/21: 3; 2 (Kadlec / Rachůnek, Habal)
2019/20: 6; 2 (Kubalík, Polák, Černoch, Mikiska / Vildumetz, Zabloudil)
2018/19: 4; 2 (Kozák, Vlach / Eminger, Černý)

9) Kometa Brno
2020/21: 10; 5 (DeFazio, Svoboda, Luciani, Král, Hájek / Zámorský, Holland, Němec, Bondra, Barinka)
2019/20: 7; 6 (Svačina / Glover, Rákos, Vincour, Stránský, Krenželok, Červený)
2018/19: 9; 5 (Schauss, Kašík, Plekanec, Karabáček / Vondráček, Baranka, Orsava, Michálek, Čiliak)

10) Verva Litvínov
2020/21: 4; 4 (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář)
2019/20: 12; 9 (Mahbod, Kudla, Pavelka / Moravčík, Aliu, Langkow, Pospíšil, Fronk, Kolář, Žobolov, Jánský, Hedberg, Pavelka)
2018/19: 7; 3 (Porseland, Kašpar, Kloz, Suchánek // Trončinský, Graborenko, Piché)

11) Vítkovice Ridera
2020/21: 8; 6 (Ivan, Polášek / Gewiesse, Galvinš, Pyrochta, Svačina, Doudera, Kalus)
2019/20: 12; 10 (Razgals, Veselý / Dočekal, Hruška, Indrák, Rosandič, Dudas, Šišovský, Kubalík, Štencel, Černý, Kovář)
2018/19: 5; 3 (Mrázek, Gregorc / Hrabal, Guman, Poletín)

12) Olomouc
2020/21: 4; 0 (Mareš, Kusko, Valský, Čachotský)
2019/20: 4; 0 (Vodný, Musil, Bambula, Pekr)
2018/19: 2; 1 (Nahodil / Brož)

13) Berani Zlín
2020/21: 5; 1 (Hejčman, Poletín, Svoboda, Pšurný / Vopelka)
2019/20: 4; 0 (Claireaux, Jeglič, Novotný, Čiliak)
2018/19: 4; 3 (Lakatoš / Kanko, Dufek, Kašík)

14) Motor České Budějovice
2020/21: 9; 8 (Bednář / Ville, Alderson, Novák, Maleček, Štencel, Roth, Forman, Adamský)
2019/20 a 2018/19: Motor hrál v první lize.

* Do výčtu jmen jsou zahrnutí hokejisté, kteří změnili tým v průběhu rozehrané sezony. Nejsou zde naopak uvedení hráči, kteří změnili působiště mezi sezonami.
** Závěrem přestupního období rozumíme změnu, která se odehrála v prosinci či lednu
*** Není zohledněno, o jaký druh změny (přestup/hostování/výměna) se jedná.
**** Zdroj: Eliteprospects.com

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

59

Martin Růžička 27

Třinec

58

Peter Mueller

Kometa

49

Matěj Stránský

Třinec

Góly

31

Matěj Stránský

Třinec

28

Peter Mueller

Kometa

24

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 47 30 4 5 8 174:116 103
2. Sparta 48 29 3 6 10 176:109 99
3. Ml. Boleslav 47 22 6 7 12 148:111 85
4. Liberec 47 22 7 5 13 138:107 85
5. Hr. Králové 47 24 4 3 16 130:111 83
6. Plzeň 47 20 6 6 15 145:122 78
7. Pardubice 47 19 6 4 18 123:131 73
8. Kometa 47 17 5 5 20 132:137 66
9. K. Vary 47 16 7 4 20 131:157 66
10. Vítkovice 47 17 4 6 20 113:128 65
11. Litvínov 48 14 8 5 21 117:135 63
12. Olomouc 47 13 4 5 25 95:137 52
13. Zlín 47 10 3 3 31 95:155 39
14. Č. Budějovice 47 6 4 7 30 121:182 33
  • Nejčtenější

Pastrňák vypadl z elitní formace. Ale jdu ke Krejčímu, zahání obavy

Vypadnout z elitního útoku může na první pohled vypadat jako trest, ne však pro Davida Pastrňáka, který se díky tomu...

Skvělý Pastrňák v utkání NHL pod širým nebem nasázel hattrick

Už podruhé v sezoně se hokejový útočník David Pastrňák v NHL radoval z hattricku. V obou případech to odnesla...

Spartu po selhání střídá v čele Třinec. Kometa předvedla gólostroj

Hokejová extraliga má po 46. kole nového lídra. Zatímco Sparta překvapivě prohrála v domácím prostředí s Olomoucí jasně...

Sparta dál zůstává těsně za Třincem, Motor se blíží předposlednímu Zlínu

Hokejová extraliga se pomalu blíží ke konci základní části a boj o čelo zůstává dál s jednobodovým rozdílem. Lídr z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec navýšil náskok v čele extraligy, Hradec potřetí porazil Pardubice

Vedoucí Třinec v úterý navýšil náskok v tabulce na druhou Spartu na čtyři body, Zlín v dohrávce pátého kola porazil 3:2...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Sparta nestačila v předehrávce na Litvínov, doma prohrála potřetí za sebou

Hokejisté Sparty prováhali v předehrávce 48. kola proti Litvínovu šanci opět snížit ztrátu na vedoucí Třinec....

Gretzky české extraligy: litvínovský Hübl překonal rekord v produktivitě

Byla to vlastně první pořádná akce zápasu. Neatakovaný veterán Viktor Hübl zavezl puk do útočného pásma, vyhlédl si...

Před finišem extraligy počítá hokejová Boleslav padlé. Má jich pět

Hokejisté Mladé Boleslavi se v pátek v extralize postaví proti Pardubicím. Potřebují bodovat, aby se před play off...

Třinec, nebo Sparta? Vrcholí souboj nejlepších o Prezidentský pohár

Do konce základní části zbývá pět kol a hokejová extraliga začíná řešit, kdo získá Prezidentský pohár. Třinec, nebo...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...