Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ZVOLNĚNÍ: Kde covid zanechal rýhy a kde ho tolik necítí? Přestupy napoví

  9:14
Snad z každého extraligového města jste už určitě uslyšeli, jak koronavirus poškozuje klub a jeho chod. Hraje se bez diváků, peníze chybí, výchova mládeže i hráčský trh stojí. Ale přece se v něčem hokejový život vrací k normálu, jako by covid leckde ani nebyl. S blížícím se koncem přestupního období se horlivě zbrojí na play off.

Nová pardubická posila do útoku Andrej Kosticyn. | foto: ČTK

Přivádění posil a jejich gáže přináší do klubových nákladů další a další položky. Vlastně je v rozporu s tvrzením majitelů, kteří v nelehké době musí šetřit.

Jistě, manažerskou šikovností (hostování, výměna, odměny závislé na individuálních či týmových úspěších a podobně) můžete trochu seškrtat i tyhle výdaje.

Přesto počty přestupů v rozjeté sezoně nabízí docela vypovídající náhled, kde covid (ne)zanechal citelné ekonomické rýhy.

Pozor, v zásadě nemusí mít jen negativní konotaci. Může to naopak svědčit o stabilitě klubu, obdivuhodné štědrosti mecenášů či majitelů a o jejich bezměrné touze uspět.

Ale pojďme ke konkrétnějším číslům.

U žádného extraligového klubu nenastala paradoxní situace, že prazvláštní covidová sezona vyburcovala manažery k totální změně chování na hráčském trhu a bláznivému shánění posil.

Škatulata, hejbejte se! Zoufalé kluby už změnily půlku týmu

Pro lepší vykreslení jsme zohlednili i to, jak si kluby počínaly v předchozích dvou ročnících. Jen pro připomenutí - loni touhle dobou jeden z dílů Zvolnění pojednával o tom, jak některé kluby v průběhu sezony obměnily přes polovinu (!) sestavy.

Nejvíc noviců v průběhu aktuální sezony napočítali fanoušci brněnské Komety. Za sezonu nespokojený majitel a kouč Libor Zábranský přivedl či alespoň vyzkoušel už deset nových akvizic.

Jasně, někteří z hokejistů vypomohli z nižších soutěží (Svoboda, Luciani, Němec), další s výhledem do NHL prahli víc po herní praxi než po závratném výdělku (Hájek, Král), přesto se jedná o slušnou řádku jmen.

Na druhou stranu to pro Zábranského není žádná novinka. V Brně si zvykli, že holohlavý boss jedná rázně.

V minulé sezoně v jejím průběhu přivedl sedm borců, šest z nich před závěrem přestupního období (například Glover, Rákos, Červený, Krenželok či Stránský). V ročníku 2018/2019 to byla devítka hráčů, kteří měli tehdy Kometu vyzbrojit při plánované obhajobě titulu.

Posilujeme. Nehledě na dobu i okolnosti

O největší povyk se na hráčském trhu nyní starají Pardubice. Při posledním utkání - shodou okolností proti Brnu - se při úvodním vhazování objevilo na ledě šest hokejistů v červených dresech, z nichž hned pět načínalo sezonu jinde (brankář Barulin, bek Ďaloga a kompletní útok Camara - Roman - Kosticyn). K tomu připočtěte i mladíky Koffera s Horkým a chvilkový brankářský záskok Vladaře.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: Kupte si hokej za šest tisíc. Charita, které nerozumím
2. díl: Víc se odkládá, než hraje. (Ne)jsi sama, extraligo, vydrž
3. díl: Průměruj, počítej do čtyřiceti. Blíží se v extralize kontumace?
4. díl: Další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná
5. díl: Koronakonce, montéři a Poláci. Extraliga žije a musí kvaltovat
6. díl: Jak by pardubické chmury rozehnal Kusý? Sametovou revolucí
7. díl: Covid je příležitost. Tabulky a béčkoví cizinci ho však přežijí
8. díl: Krása, góly, povyk. Komu nejvíc svědčí odkládání startu NHL?
9. díl: Nezajídal se vám už Gulaš? Nová jména osvěžují extraligu
10. díl: Paradox ligy. Zlo rázně potírá ten, který popírá covid
11. díl: Nezapomněli jste na extraligu? Svižný novoroční přehled
12. díl: Stoupni si do brány a chytej. Jak se píšou rekordy s nulou

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

Z výčtu snadno pochopíte, jak miliardář a nový šéf Dynama Dědek prahne po pronikavém sukcesu v play off.

Pozor, tohle je ještě pořád slabý odvar v porovnání s minulými pardubickými sezonami. Jako by město, které hostí Velkou pardubickou, mělo ve sportovní DNA zakódovaný dostihový přístup.

Loni Dynamo v dostizích za udržením nejvyšší soutěže přivedlo dvanáct akvizic (mimo jiné Zacharčuka, Vondrku nebo Rolinka), předloni jich splašilo hned čtrnáct, mezi nimiž zaujme zahraniční kolonie Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland.

V minulé sezoně hrozbu přímého sesunu do první ligy zběsile odvracely i Vítkovice. I díky dvanáctce posil (Dočekal, Hruška, Kubalík nebo Štencel) se jim to povedlo.

V bezprecedentní době se o záchranu nebojuje. Svaz kvůli covidové nejistotě zrušil sestup z extraligy, do play off postoupí skoro každý.

Přesto je docela s podivem, že Vítkovice příliš neslevily při akutním pátrání po výpomoci. Lze oprávněně namítnout, že jejich plány ovlivňuje zdravotní stav hráčů a marodka. Na druhou stranu stejné trable řeší i jinde v extralize. Každopádně Vítkovice v průběhu nesestupové sezony nabraly už osm nových hráčů.

Bez sestupu žádné zběsilosti

Smazání sestupového strašáků naopak evidentně zafungovalo v Olomouci, Zlínu, Karlových Varech a nejvýrazněji v Litvínově.

Loni u Vervy zavládla panika. Chřadnoucí hokejová bašta řítící se do zkázy před uzávěrkou přestupů přivedla bezmála desítku leckdy pochybných posil, jako byl Aliu, Langkow nebo Hedberg. K „last minute“ záchraně rozhodně víc přispěl Moravčík nebo Pospíšil.

A současný Litvínov? V posledních týdnech přivedl kvartet hráčů, kteří kádr spíš rozšiřují, než posilují (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář).

Ano, naše statistika počítala každý jednotlivý příchod a nezohledňovala, zda se jedná o přestup či hostování z první ligy, což může výsledek samozřejmě zkreslovat. Logicky také nelze znát podmínky jednotlivých kontraktů a stěží se dá férově poměřovat kvalita jednotlivých posil. Proto jsme zůstali pouze u číselného vyjádření.

Lukáš Žejdl z Litvínova (uprostřed) sleduje puk, zezadu ho brání Jiří Ondrůšek z Olomouce.

Klid vládne i ve Zlíně. Po prachmizerném vstupu do minulé sezony si vyhlédl zachránce v cizině - Jegliče s Claireauxem. V nesestupové sezoně si naopak vybírají jen občasné pomocníky z nižších soutěží. Velké ryby neloví ani Karlovy Vary. Na co taky? Sezonu rozjely znamenitě, do play off to i přes současnou krizi postačí, rozpočet se pošetří a z neúspěšné liberecké štace se vrátil útočník Rachůnek.

Pozoruhodně se pracuje i v Olomouci. Velké změny v průběhu sezony? Na to zapomeňte. Covid, necovid. Krize, nekrize. Na Hané si vystačí s vlastními zásobami, které občas rozšíří dočasná (a zpravidla jinde nepotřebná) chasa. Vlastně o to víc vyniká olomoucká konzistence a výkonnost, která pravidelně trápí i nejsilnější mančafty extraligy.

Trochu ubrali, ale žádný povyk

Burácející majitel, překotné změny, pořádný průvan. Schválně, který extraligový tým vás napadne? Určitě by do téhle kategorie mohl patřit Hradec Králové. Jenže pozor, Mountfield si v covidové sezoně počíná mimořádně úsporně. Až na jednu výměnu s Libercem (Pavlík za Zachara) je ticho.

Oproti loňsku ubrala i Mladá Boleslav, ač přivedla cizince Claireauxe a Allena.

K nejvyšším příčkám by se v tabulce rádi vydrápali Bílí Tygři z Liberce. Jejich počínání na hráčském trhu je konstantní, ani covid ho příliš neovlivnil. Soupisku v průběhu ročníku neobměňují. Pokud se přeci jen Bílí Tygři odhodlají k přestupu, jedná se o kvalitní jméno - nyní reprezentační bek Vitásek. V minulé sezoně brankář Hrachovina. V předminulé ofenzivní duo Fillipi a Birner.

Ondřej Vitásek v dresu Liberce.

Když je k mání špičkové jméno, které má zároveň pouto ke klubu, reaguje i Plzeň. Exkluzivní posila byl v minulosti Kovář nebo Moravčík. Indiáni ale dlouhodobě řeší v průběhu sezon jen kosmetické úpravy a hostování. Kvůli marodce rozšířil tým veterán Vampola a prvoligový Fin Korkiakoski.

Na covid se nevymlouváme. Jandač o Spartě, Pešánově výtce a výchově

„Na každém trhu platí, že před uzávěrkou všichni snaží řešit problémy jako marodku nebo ztrátu formy. Zohledňují se i finanční možnosti a ambice. Letos je ale covidová situace brzda, ekonomika každého klubu je špatná,“ líčil nedávno sparťanský trenér Josef Jandač. „Pokud budeme něco na přestupním trhu řešit, nebude to z výkonnostních, ale ze zdravotních důvodů.“

Zrušení sestupu funguje, zahraniční příchody dál nemizí

I proto Spartu pro play off posílil brankář Alexander Salák. A ambiciózní klub nepohrdl, když se naskytla možnost (byť třeba jen na část sezony) získat hráče jako Chlapík, Sobotka nebo Polášek. V porovnání s předchozími sezony se počet sparťanských přestupů příliš neliší.

Velice podobně je na tom i další favorit na titul. Třinec přivedl dva kanadské farmáře Leiera s Rodewaldem, navrátilce Rotha nebo brankáře Kacetla. V úterý Oceláři přilákali i 23letého Michaela Špačka, jenž se ještě loni pokoušel prosadit v NHL.

Dohromady za nedávné období sehnali pět borců. Přestupní období končí za pár dní 31. ledna.

Už nyní lze ale konstatovat, že zhruba polovina týmů ve vylepšování soupisek oproti předchozím sezonám znatelně polevila. Zafungoval mechanismus, kdy svaz vymazal sestup.

Posily naopak dál shání týmy s velkými ambicemi. Zároveň se ukazuje, že rozšířením vyřazovací části znesnadňuje hráčské přesuny mezi extraligovými kluby, viz případ Němec a jeho (ne)přestup z Brna do Sparty. I proto dál přicházejí hokejisté ze zahraničních lig.

Přestupy v rozehraných sezonách

1) Sparta Praha
Aktuální sezona 2020/2021: Celkově 4; z toho v závěru přestupního období 2 (Chlapík, Sobotka / Polášek, Salák)
Sezona 2019/2020: 5; 3 (Tomášek, Jurčina / Pohl, Neuvirth, Koistinen)
Sezona 2018/2019: 4; 3 (de la Rose / Blain, Bukarts, Klíma)

2) Oceláři Třinec
2020/21: 5; 5 (Kacetl, Roth, Rodewald, Leier, Špaček)
2019/20: 7; 6  (Nestrašil / Kantor, Wolski, Bartko, Szturc, Štěpánek, Homola)
2018/19: 5; 2 (Kváča, Galvinš, Werek / Kundrátek, Vrána)

3) Mladá Boleslav
2020/21: 2; 2 (Claireaux, Allen)
2019/20: 7; 3 (Bičevskis, Lunter, Jeglič, Haas / Michajlov, Peters, Kašpar)
2018/19: 4; 2 (Drtina, Voráček / Kovačevič, Zohorna)

4) Plzeň
2020/21: 2; 2 (Korkiakoski, Vampola
2019/20: 5; 2 (Suchý, Vracovský, Voráček / Jánošík, Zdráhal)
2018/19: 2; 2 (Kovář, Moravčík)

5) Bílí Tygři Liberec
2020/21: 2; 2 (Vitásek, Pavlík)
2019/20: 1; 1 (Hrachovina)
2018/19: 2; 0 (Filippi, Birner)

6) Mountfield HK
2020/21: 1; 1 (Zachar)
2019/20: 5; 3 (Allen, Kevin Klíma / Lev, Eklund, Orsava)
2018/19: 3; 0 (Karabáček, Smoleňák, Lesio)

7) Dynamo Pardubice
2020/21: 8; 5 (Ďaloga, Camara, Vladař / Koffer, Kosticyn, Barulin, Horký, Roman)
2019/20: 12; 6 (Vlach, Voráček, Beran, Kantor, Blümel, Knotek / Zacharčuk, Vondrka, Rolinek, Paulovič, Jenyš, Svačina)
2018/19: 14; 9 (Welsh, Dervuk, Skokan, Mikuš, Procházka / Hovorka, Eklund, Ihnacak, Schauss, Porseland, Kloz, Zdráhal, Horký, Hamerlík)

8) Energie Karlovy Vary
2020/21: 3; 2 (Kadlec / Rachůnek, Habal)
2019/20: 6; 2 (Kubalík, Polák, Černoch, Mikiska / Vildumetz, Zabloudil)
2018/19: 4; 2 (Kozák, Vlach / Eminger, Černý)

9) Kometa Brno
2020/21: 10; 5 (DeFazio, Svoboda, Luciani, Král, Hájek / Zámorský, Holland, Němec, Bondra, Barinka)
2019/20: 7; 6 (Svačina / Glover, Rákos, Vincour, Stránský, Krenželok, Červený)
2018/19: 9; 5 (Schauss, Kašík, Plekanec, Karabáček / Vondráček, Baranka, Orsava, Michálek, Čiliak)

10) Verva Litvínov
2020/21: 4; 4 (Žejdl, Zeman, Fronk, Kolář)
2019/20: 12; 9 (Mahbod, Kudla, Pavelka / Moravčík, Aliu, Langkow, Pospíšil, Fronk, Kolář, Žobolov, Jánský, Hedberg, Pavelka)
2018/19: 7; 3 (Porseland, Kašpar, Kloz, Suchánek // Trončinský, Graborenko, Piché)

11) Vítkovice Ridera
2020/21: 8; 6 (Ivan, Polášek / Gewiesse, Galvinš, Pyrochta, Svačina, Doudera, Kalus)
2019/20: 12; 10 (Razgals, Veselý / Dočekal, Hruška, Indrák, Rosandič, Dudas, Šišovský, Kubalík, Štencel, Černý, Kovář)
2018/19: 5; 3 (Mrázek, Gregorc / Hrabal, Guman, Poletín)

12) Olomouc
2020/21: 4; 0 (Mareš, Kusko, Valský, Čachotský)
2019/20: 4; 0 (Vodný, Musil, Bambula, Pekr)
2018/19: 2; 1 (Nahodil / Brož)

13) Berani Zlín
2020/21: 5; 1 (Hejčman, Poletín, Svoboda, Pšurný / Vopelka)
2019/20: 4; 0 (Claireaux, Jeglič, Novotný, Čiliak)
2018/19: 4; 3 (Lakatoš / Kanko, Dufek, Kašík)

14) Motor České Budějovice
2020/21: 9; 8 (Bednář / Ville, Alderson, Novák, Maleček, Štencel, Roth, Forman, Adamský)
2019/20 a 2018/19: Motor hrál v první lize.

* Do výčtu jmen jsou zahrnutí hokejisté, kteří změnili tým v průběhu rozehrané sezony. Nejsou zde naopak uvedení hráči, kteří změnili působiště mezi sezonami.
** Závěrem přestupního období rozumíme změnu, která se odehrála v prosinci či lednu
*** Není zohledněno, o jaký druh změny (přestup/hostování/výměna) se jedná.
**** Zdroj: Eliteprospects.com

Autor:

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Výsledky MS v hokeji 2024: Pražské zlato, po 14 letech jsou Češi mistry

10. května 2024,  aktualizováno  26.5 23:17

Opět po devíti letech klání mistrovství světa pohostila Praha a Ostrava. Čeští hokejisté zakusili v...

Švýcarsko - Česko 0:2. Pastrňák utnul domácí čekání, hokejisté slaví 13. zlato

26. května 2024  8:49,  aktualizováno  23:43

Takřka čtyřicet let vyhlížel takový zážitek. V poslední květnovou neděli se hokejem poblázněný...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Politý Červenka, Pastrňák na střeše autobusu. Jak Staromák slavil s mistry

27. května 2024  8:15,  aktualizováno  18:54

Oslavy zlata z domácího mistrovství světa rozjeli hned po úspěšném finále proti Švýcarsku (2:0), o...

Jestli získají medaili, vytetuju si Rulíka! Slib splnil: Budu to vyprávět synovi

30. května 2024  17:19

Po nominaci Radima Rulíka na hokejové mistrovství světa napsal na sociální sítě: „Jestli uděláme...

Dostál mi málem přivodil infarkt, řekl Pastrňák. Spojil by Česko a Slovensko

30. května 2024  14:20

Ještě teď možná slaví. Rozhodl finále hokejového mistrovství světa, vedl také zlaté oslavy...

Němec o zlatu z roku 2010, hvězdách letošního šampionátu i výchově mládeže

30. května 2024  13:33

Když viděl záběry jásajících hokejistů, jen se usmíval. Ondřeji Němcovi naskočily vzpomínky na rok...

První jména pro Winter Hockey Games. Dorazí Čech a Holík, program se rozrostl

30. května 2024  10:28

Organizátoři Winter Hockey Games 2024 oznámili další novinky. Utkání legend mezi Českem a Výběrem...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...