Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

ZVOLNĚNÍ: Stoupni si do brány a chytej. Jak se píšou rekordy s nulou?

  13:30
Zkuste si stoupnout do hokejové branky a prostě chytat puky. Nejlépe tak, aby za vámi neskončil jediný. Chce to kumšt, postřeh i rychlost. Momentálně jsme byli svědky tří výkonů, kdy se dařilo třem mužům v maskách udržet čistá konta po více než 200 minut. S třemi nulami po sobě se do historie zapsal Karel Vejmelka. Ten je teprve čtvrtým gólmanem za poslední dekádu, kterému se to podařilo.

Brněnského gólmana Karla Vejmelku nikdo nepřekonal 215 minut a 5 vteřin. | foto: ČTK

Ryzí umělci v brankářském řemesle obrnění maskou, pečlivě vyztuženou vestou, rukavicemi a mohutnými betony dokážou mezi tyčemi skutečné divy.

Co teprve, když se zadaří poskládat tři zápasy bez obdrženého gólu tak jako nyní brněnskému Karlu Vejmelkovi. Anebo dlouhé minutové série, kdy střelci vzteky blázní, že nemohou brankáře překonat. O tom mohou vyprávět boleslavský Jan Růžička i sparťan Matěj Machovský, kteří byli také blízko třem čistým kontům.

To je opravdové umění, malý svátek, oslava gólmanských dovedností, jež si vyžádaly mnoho hodin práce, drilu a pilování titěrných, avšak důležitých detailů hry.

Karel Vejmelka z brněnské Komety během zápasu ve Zlíně

Karel Vejmelka z brněnské Komety během zápasu ve Zlíně

Karel Vejmelka, současná jednička Komety Brno, odrážel všechny střelecké pokusy 215 minut a 5 vteřin a zaznamenal tři nuly v řadě. „Je příjemné, že taková série vznikla, absolutně jsem to nečekal. Tohle se nedá plánovat dopředu, je to shoda náhod a okolností. Na druhou stranu je to výsledek práce celého týmu,“ liboval si pardubický odchovanec.

Ke třem nulám v řadě téměř vystoupal i Jan Růžička z Mladé Boleslavi. Jeho neprůstřelnost trvala 208 minut a 20 vteřin, než přes něj hráči Zlína procedili jeden jediný puk.

Takřka 200 minut odolával Matěj Machovský, jemuž sérii i třetí nulu za sebou zkazila chyba spoluhráčů v přesilovce, po níž unikli hradečtí útočníci Kevin Klíma se Zacharem a druhý z nich pěknou střelou vymetl levý horní roh branky, kam se sparťanský gólman neměl nárok natáhnout ani rukavicí.

Gólman Sparty Matěj Machovský zasahuje proti plzeňské střele.

Gólman Sparty Matěj Machovský zasahuje proti plzeňské střele.

Brankář Mladé Boleslavi Jan Růžička zasahuje proti střele.

Brankář Mladé Boleslavi Jan Růžička zasahuje proti střele.

Mít tři nuly v době, kdy je hokej rychlý, důrazný a gólman je na brankovišti často atakovaný a obtěžovaný útočníky soupeře, je výjimečné.

„Karlův výkon je naprosto unikátní. Mně se to nikdy nepovedlo, ale samozřejmě vám musí ohromně pomoci i tým,“ připomíná reprezentační trenér brankářů Zdeněk Orct, jenž je sám majitelem 47 vychytaných extraligových nul, nejvíc v historii českého i československého hokeje.

V čem jsou všichni tři tolik zvláštní, že vydrželi hodiny lapat s neochvějnou jistotou? „Karlovi dost pomohl i tým. Jak se postupně zvedal, zlepšoval se i Karel. Před sezonou měla Kometa manko v tréninku, protože jako některé týmy netrénovala v zahraničí, ale to už teď neplatí,“ popisuje Orct.

Už jsem za nuly zaplatil do kasy víc než dost, směje se Vejmelka

Zato Machovského forma je stabilní. „Matěj podává perfektní výkony od začátku sezony. Daří se jemu i Spartě a dvousetminutová série je bonus za dobrou sezonu. Vím, co od něj i obránců požaduje kouč Hořava, a tam vidím i velký Milošův přínos,“ líčí reprezentační trenér.

A Růžička? „Strašně dlouho nechytal vinou velkých zdravotních problémů. Je velmi talentovaný, letos má slušnou výkonnost. Je to skromný a pracovitý kluk. Maká a ani v jeho případě není dlouhá minutová série náhodná. Boleslav hraje dobře a on se k mančaftu přidal,“ upozorňuje Orct.

Historická tabulka nejvíce minut bez gólu

Vladimír Hudáček - 262 minut a 50 vteřin (sezona 1999/2000)

Patrik Rybár - 245:26 (2017/18)

Jiří Králík - 238 (1976/77)

Roman Turek - 232:00 (2009/10)

Marcel Melicherčík - 224:19 (2013/14)

Martin Vojtek - 218:08 (2001/02)

Karel Vejmelka - 215:05 (2020/21)

Ján Lašák - 209:13 (2016/17)

Jan Růžička - 208:20 (2020/21)

Za poslední dekádu se přes dvě stovky minut bez gólu a třem nulám v zápřahu dostali tři muži. Před třemi sezonami tehdy slovenský gólman Hradce Králové Patrik Rybár (245 minut a 25 vteřin), v sezoně 2013/14 liberecký Marcel Melicherčík (224:19) a Ján Lašák v ročníku 2016/17 (209:13).

„Současné série těchto tří brankářů lze připisovat také letošní zvláštní sezoně. Pokud by byli na stadionu fanoušci, viděli bychom více vyhrocenějších okamžiků i kontroverzních momentů. Více by se vylučovalo, což také hraje roli. Je to zkrátka jiný hokej,“ tvrdí hokejový historik a mluvčí Motoru České Budějovice Tomáš Kučera.

Ale s jeho slovy nesouhlasí Zdeněk Orct, jenž sám ví, jak je složité se k podobnému počinu propracovat. „Všichni říkají, jak je covidem poznamenaná celá sezona, ale mně to ani nepřijde. Nemá vliv ani na výkony gólmanů, ani na kvalitu soutěže. Brankář jde totiž na led, a ať je koronavirová pandemie, nebo ne, chce odvést nejlepší výkon,“ oponuje.

Je pravdou, že letos má v polovině sezony nejméně minut na trestné lavici (224) Kometa Brno, nejtrestanější Vítkovice 482, což je v porovnání s minulými lety lehce pod průměrem. V minulé sezoně měl nejméně vylučovaný Třinec 450 minut po základní části, nejvíce (695) Liberec. A v předminulém ročníku faulovaly nejméně Karlovy Vary (504 trestných minut), nejvíce naopak Pardubice (788). V praxi to znamená, že mužstva hrají i menší počet přesilových her, než bývalo v minulosti obvyklé.

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

V české i československé historii je jen několik mužů, jimž patří velké uznání za to, jak uměli vynulovat soupeře. Vůbec první byl Bóža Modrý.

„Nastoupil do svých prvních zápasů za LTC Praha a hned vychytal tři nuly. Až potom dostal první dva góly během tří minut a další tři utkání zase nepustil gól. Jeho série je zvlášť ceněná, neboť běžně padalo hodně branek a odchytat čistý zápas bylo skoro nemožné,“ vypráví historik Kučera.

Byla to doba, kdy se nepočítaly statistiky, minuty bez gólu brankářům nikdo nestopoval, natož aby se přesně vědělo, kolika zákroky přispěli k radosti spoluhráčů po vítězném duelu.

Známkou kvality byl počet jizev v obličeji od puků, jimž gólmani bez ochrany hlavy neuhýbali. Počin brankářského průkopníka Modrého je jedinečný, protože na něj dosáhl v chatrné výstroji. Rukavice připomínaly chňapky ke sporáku, první betony vypadaly jako svázaný rákos.

Někdejší brankář reprezentace i Dukly Jihlava dokázal v lize vychytat tři nuly.

Někdejší brankář reprezentace i Dukly Jihlava Jiří Králík dokázal v lize vychytat tři nuly.

Nehynoucí obdiv si za tři čisté zápasy za sebou získala dlouho po milovaném i totalitním režimem zatraceném muži až v sedmdesátých letech jihlavská ikona Jiří Králík. 238 minut mu žádná z tehdejších výrazných ofenzivních individualit nemohla dát gól. Navázat na dvě velké brankářské persony dokázali až současníci vybočující ve spoustě směrů. Roman Turek, Martin Vojtek, Vladimír Hudáček.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: Kupte si hokej za šest tisíc. Charita, které nerozumím
2. díl: Víc se odkládá, než hraje. (Ne)jsi sama, extraligo, vydrž
3. díl: Průměruj, počítej do čtyřiceti. Blíží se v extralize kontumace?
4. díl: Další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná
5. díl: Koronakonce, montéři a Poláci. Extraliga žije a musí kvaltovat
6. díl: Jak by pardubické chmury rozehnal Kusý? Sametovou revolucí
7. díl: Covid je příležitost. Tabulky a béčkoví cizinci ho však přežijí
8. díl: Krása, góly, povyk. Komu nejvíc svědčí odkládání startu NHL?
9. díl: Nezajídal se vám už Gulaš? Nová jména osvěžují extraligu
10. díl: Paradox ligy. Zlo rázně potírá ten, který popírá covid
11. díl: Nezapomněli jste na extraligu? Svižný novoroční přehled

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

Turek byl ledově klidný, na svou výšku velice obratný a sebevědomí střelcům ničil skvělými reflexy. Třinecký svéráz Vojtek svou odulou nehokejovou postavou nenabízel mnoho místa v brance. Hudáček byl mrštný, výborný pozičně, dokázal tasit zázračné zákroky. Všem třem se v jejich éře podařilo udělat tři nuly v řadě a být dlouhé hodiny bez obdržené branky.

„To byla devadesátá léta, kdy se gólmanská výstroj velmi zvětšila a hrál se mnohem defenzivnější hokej,“ vysvětluje Kučera.

Hudáček dodnes drží extraligový rekord 262 minut a 50 vteřin bez střely, co by mu proklouzla za záda. „Aby se brankáři podařilo vytvořit tak dlouhou sérii, musí mezi hráči a gólmanem panovat naprostá důvěra. Obránci musí vědět, že se na vás mohou kdykoliv spolehnout, a vy zase musíte věřit jejich schopnostem. Vzájemně si potom ohromně pomůžete a můžete dokázat tak velkou věc,“ vypráví Hudáček.

Jemu se prý vyčítalo jen to, že mezi svým druhým a třetím kláním měl dvouzápasovou pauzu na střídačce, kam usedl místo Richarda Hrazdiry. Jeho rekord však platí.

V novodobé ligové historii se mu přiblížilo jen pár chlapíků s maskami.

A tak se nabízí už jen dva zásadní dotazy. Kdo bude prvním gólmanem v historii tuzemského hokeje se čtyřmi vychytanými nulami za sebou? A který strážce brankoviště pokoří Hudáčkův minutový rekord? Zvládne to vůbec někdo?

„Bóža Modrý byl oběma milníkům blízko. Avšak zářil v éře hokeje hraného na patnáctiminutové třetiny. Tudíž by i při čtyřech vychytaných zápasech bez gólu nemusel mít minutový rekord,“ vysvětluje Kučera.

Co je vůbec potřeba k přepsání historie? „Samozřejmě nedostat čtyři zápasy gól,“ směje se Orct, ale potom zvážní: „Potřebujete mít kvalitní obranu, ohromnou formu brankáře a v neposlední řadě kopec štěstí. Jsem přesvědčený, že i teď za kluky určitě zvonila nějaká tyčka. A potom mít dobře vyladěnou přípravu na zápas i nastudovaného soupeře, což považuji za standardní věc,“ míní.

Navrch je nutné být precizní v postoji, mít správné držení těla, dobře vykrývat úhly, správně se posouvat, být sebejistý v brankovém prostoru, nedělat ukvapené pohyby. A především mít perfektně načtené opěrné body na stadionu, abyste stáli přesně tam, kde máte.

A pak také musíte být fešák a musíte to umět, jak říkával Jiří Holeček.

Teprve potom si můžete stoupnout do brány, chytat a tvořit dějiny.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

44

Martin Růžička 27

Třinec

41

Milan Gulaš

Plzeň

37

Michal Řepík

Sparta

Góly

23

Matěj Stránský

Třinec

18

David Šťastný

Boleslav

18

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 35 21 1 5 8 132:80 70
2. Třinec 33 18 4 5 6 113:83 67
3. Ml. Boleslav 34 16 5 5 8 111:81 63
4. Liberec 34 16 4 4 10 102:79 60
5. Plzeň 34 15 4 6 9 109:86 59
6. Hr. Králové 34 17 3 2 12 95:80 59
7. Pardubice 34 14 5 3 12 92:96 55
8. K. Vary 33 14 5 2 12 98:105 54
9. Kometa 33 11 5 4 13 89:92 47
10. Vítkovice 33 9 4 5 15 74:94 40
11. Olomouc 34 10 3 4 17 66:100 40
12. Litvínov 33 7 7 3 16 76:93 38
13. Zlín 34 8 3 2 21 70:109 32
14. Č. Budějovice 34 4 3 6 21 81:130 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto nechce sponzorovat hokejové MS, pokud bude v Bělorusku

Tlaky na změnu pořadatelství letošního mistrovství světa v hokeji dál sílí, vedle prohlášení politiků a sportovních...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Obrat v Kometě, místo odchodu je obránce Němec zpět v týmu

Nečekaný vývoj dostala přestupová kauza hokejového obránce Ondřeje Němce z Komety Brno. Místo toho, aby odešel do...

Hradecký gólman Lukeš přidal k dobrým číslům i to podstatné: výhry

Statistická čísla neměl Štěpán Lukeš špatná ani dříve. Vždyť ho řadila a nyní dál řadí ke špičce celé hokejové...

Lovení v Nižněkamsku č. 2: Do pardubické brány přichází Barulin

Brankáři pardubického Dynama byli od začátku sezony velké téma. Jako jednička do ní vstupoval Pavel Kantor, záda mu měl...

Camara dvěma góly dokončil parádní otočku. Pardubice vyhrály ve Varech

Pardubičtí hokejisté prohrávali na ledě Karlových Varů 0:2, pak ještě 1:3, ale v předehrávce 38. kola extraligy nakonec...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...