Komfortní lesní zahrádka u Říčan. S bazénem, plná kapradí i hortenzií

Soutěž   0:19aktualizováno  0:19
Již přes dvacet let tráví rodina naší čtenářky Ludmily z panelákového sídliště v Praze od jara do podzimu každý víkend na chatce ve vsi u Říčan. Za tu dobu si poměrně maličký pozemek upravila k obrazu svému a vytvořila na něm jakousi lesní zahradu s veškerým komfortem.

Terasa u svahu osázeného hortenziemi a kapradím, na nějž navazuje les. Pohled na ně se prostě neomrzí. | foto: Archiv soutěže

Asi měla i trochu štěstí na sousedku, která jí předala mnohé ze svých zahrádkářských zkušeností. „Když jsme chatku koupili, měli jsme přímo naproti paní, která to se zahradou opravdu uměla a poučila mě v mnohém, co se uspořádání ’lesní zahrádky’ týká,“ píše paní Ludmila, která je na svou zahradu opravdu pyšná, proto ji přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Fotogalerie

Práci na zahradě nebere jako povinnost, ale dělá ji z velké lásky k přírodě, která její rodinu na chatě obklopuje. Sama pochází z rodinného domku v západních Čechách, ale touha po práci na zahradě ji přepadla až po deseti letech bydlení v pražském paneláku, kdy už jí příroda začala hodně chybět.

Po dvaceti letech práce si na chatě užívá hlavně terasu a krásu hortenzií, kterým se v jílovité půdě u lesa daří. „Je zajímavé, jak prospívají v symbióze s lesním kapradím, které jsem si před několika lety donesla z lesa za zadní brankou ze zahrady a vysadila. Mám ho už téměř v celé zahradě, někde dosahuje výšky přes 150 cm,“ popisuje čtenářka.

Soutěže Nejkrásnější zahrada se lze zúčastnit do 14. 8.

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do 12:00 do soutěžního formuláře ZDE.

Pozemek, na kterém stojí chata, vůbec není velký. Celý má zhruba 350 m². Přesto se našlo místo na terasu s pergolou, kterou rodina vybudovala před sedmi lety a tráví na ní spoustu času. Její součástí je i zabudovaná vířivka. Pohled z kuchyně na terasu, kde v létě vaří při otevřeném okně, paní Ludmila miluje.

Paní Ludmile na chatě krásně kvetou i růže.
Součástí terasy je dokonce i zabudovaná vířivka.
Vymývaná dlažba je i u bazénu (3x6 m).
Kočky v plavkách vyvěšené na plot oznamují, že byla zahájena plavecká sezona.

Dokonce si tu postavili i krytý bazén (3x6 metrů) a poslední léta ho opravdu užijí. Když otevírají „plaveckou sezonu“, umísťují na plot figurky koček v plavkách. Mimochodem, i z houpačky od bazénu je prý na terasu a navazující svah s hortenziemi nádherný pohled.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Další z rubriky

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Ani kapku vody v zahradě nazmar. Správné čerpadlo pomůže v každé situaci

Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění.

Studie OSN tvrdí, že do roku 2030 bude trpět polovina lidstva akutním nedostatkem vody. V našich zeměpisných oblastech...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz