V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Soutěž aktualizováno 
Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice architekt, ovšem za vydatné pomoci dětí a učitelek mateřinky, kam sám jako dítě kdysi chodil. To aby byla jistota, že v ní bude vše, co si děti na zahradě opravdu užijí.

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu. (Herní zahrada v přírodním stylu v MŠ Strmilov) | foto: Archiv soutěže

A tak u školky založené v roce 1945 vznikla zahrada, která je pro děti už jen podle fotografií opravdovým rájem. Aby také ne, když je jejich ochráncem drak.

Hrací zahrada ve Strmilově

Ten také prý hned u vstupu varuje na informační tabuli rodiče, že poznávání je náročná cesta, která si žádá oběti. A kdo neakceptuje, že se dítě ze zahrady vrátí domů špinavé od hlavy až k patě, bude sežrán. Rodiče tedy většinou raději spolupracují, zahrada je to totiž nejen hrací, ale i poznávací a uklidňující.

Areál je koncipován jako přírodní, nechybí tu rozkvetlá louka, z materiálů je použito především dřevo a kámen. Do soutěže Nejkrásnější zahrada ji za mateřskou školku přihlásila paní Věra. 

Protože je tu silným ochráncem dětí drak, jehož reálnou podobu najdete ve fotogalerii, kvete v zahradě kromě louky i drakovec obecný neboli áron dračí.

A když děti cestou z rozkvetlé louky proběhnou dlouhým vrbovým tunelem, dojdou k vodní kaskádě a pumpě na 15 metrů hluboké studni.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

„Ta studna asi byla při budování zahrady dračím darem, objevili jsme ji totiž pod ošklivým starým altánem,“ popisuje paní Věra, jaké příjemné překvapení v podobě zdroje vody na ně při realizaci nové podoby zahrady čekalo. 

Dračí hlava s otevřeným chřtánem, kam se dá vlézt a podívat se drakovi do...
Hlavou draka děti prolezou na pískoviště. (Herní zahrada v přírodním stylu v MŠ...
Přes pískoviště také vede cesta. (Herní zahrada v přírodním stylu v MŠ Strmilov)
V zahradě nechybí ani tabule s bílou křídou s potřebným zastíněním. (Herní...

Právě od studny je vidět veliká dračí hlava s otevřeným chřtánem. Tím děti probíhají až do dračího břicha se skluzavkou, pískovištěm a kmeny. Dračí křídlo pak má podobu pergoly, jeho dlouhá noha tvoří most a ocas kamennou cestičku mezi vysokou trávou až k potrubnímu telefonu.

Velký větrník tu prozrazuje, odkud vítr fouká, a hrou na dendrofon si lze přivolat pomoc. Hlady tu ovšem prý zemřít nelze. „Zahrada je plná rybízu, třešní, borůvek, muchovníku či bylinek, zrají tu černé jeřabiny neboli aronie,“ popisuje paní Věra. A dodává, že zahradu plánovali s dětmi, architektem a učitelkami tak, aby byla ušitá všem na míru a sloužila jak volné hře, tak poznávání a setkávání lidí ze Strmilova i okolí. Občas tu bývá slyšet hudba, hraje se tu divadlo, voní to tu a opravdu žije.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Zahradničení je v Jizerských horách sázkou do loterie, což vůbec nevadí

Floxy, šuškardy, třapatky a další pelmel trvalek kvete paní Janě pod okny jen...

Kdysi stačilo vyběhnout na louku před chalupou, utrhnout pár kopretin, modrých zvonků, pryskyřník, několik stonků...

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE DOKUMENTACE - TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz