Na Křivoklátsku buduje zahradu jako ze žurnálu, u domku z první republiky

Soutěž aktualizováno 
Hrad Křivoklát měl odedávna várečné právo a chmel k vaření piva se pěstoval přímo pod hradem. Za první republiky se z chmelnice staly stavební pozemky a mezi většími vilami si tehdy nechal postavit jednoduchý vesnický domek četnický strážmistr Stárek. Na hypotéku.

Souvislá řada keřů a cestička s pochozí dlažbou odděluje dům od zeleně. | foto: Archiv soutěže

Tak začíná pan Vladimír z Prahy své vyprávění o zahradě, kterou vyslal do soutěže Nejkrásnější zahrada. Četnický strážmistr totiž nedokázal hypotéku splácet, banka domek se zahradou převzala a koupil ho od ní jeho dědeček.

Fotogalerie

„Pak v něm bydlela dědova sestra, svobodná učitelka, takže zahrada byla plná záhonků s květinami. Tetička se o kytičky starala každý den,“ dodává čtenář. Tetiččin dům se zahradou byl místem jeho mládí nejen o víkendech, ale i v době prázdnin. Proto před časem dům se zahradou od rodiny vykoupil.

„Nešlo pokračovat v pěstování kytiček na záhoncích. Rozhodl jsem se pro trávník, keře a stromy. Ty lze tvarovat a udržovat, k čemuž běžně stačí týdenní návštěvy,“ vysvětluje, jak se k péči o zahradu postavil. I tak je to spousta práce, která ho na zahradě drží. Teprve když přijede nějaká návštěva, tak se prý dostane k Berounce, do kraje Oty Pavla.

Zahrada má přes 1000 m² a rozkládá se ve dvou výškových úrovních. Ta spodní, tedy větší část zahrady, je v podstatě koncipovaná jako ovocný sad. „Jsou tam jabloně s různou dobou dozrávání, višeň, okraje pozemku lemují  rybízy, josta, mou péči nepřežily angrešty,“ popisuje pan Vladimír.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Hranici pozemku zatím vymezují túje, ty by ovšem majitel chtěl nahradit habry, které jsou u nás původní. Středem sadu se klikatí nedávno dokončená cesta z kamenných porfyrových desek. Na své umístění ještě čeká ručně tesaný patník, zachráněný ze zrušené cesty v lese. „Stále pro něj hledám to správné místo,“ píše pan Vladimír, který chce, aby v zahradě vše působilo přirozeně.

V horní, okrasné části zahrady rodina tráví nejvíc času. „Původní malý březový altánek jsme nahradili novým půlkruhovým, lépe zapadá mezi okolní tvarované tisy. Ty vyrostly ze semenáčků z okolních zahrad, dnes už mají okolo dvou tří metrů a dobře snášejí střih,“ popisuje čtenář, který různobarevné tisy doplnil roubovaným panašovaným javorem. Dominantou v této části je ovšem krásně zbarvený myrobalán – slivoň, kterou před deseti lety přivezl v osobním autě.

Výhled ze zahrady na okolní svahy (podzim 2018)
Nedávno obnovená cesta z porfyru, kterou zbývá už jen vyspárovat a vyrovnat s...
Kámen z vietnamského moře, vážící 1,7 tuny, který čtenář objevil v pražské...
Jedno ze zákoutí zahrady, se studnou a ruční pumpou.

Zahrada prý pana Vladimíra mnohému naučila. „Pokud se k ní nebudeme chovat tvrdě a nebudeme rostliny pravidelně a hodně zastřihávat a zkracovat, tak nás rychle přerostou a už je nevrátíme tam, kde je chceme mít.“ Přerostlé rostliny nebo ty, které brání v růstu svým sousedům, je zase třeba vyjmout.

Protože rostliny dorůstají do své plné krásy obyčejně tak za 10 až 15 let, tak pan Vladimír již dnes uvažuje nad tím, jak by mohla zahrada v budoucnu vypadat. A doplňuje ji novými rostlinami, jež převezmou vládu později.

„A přestože jde o vaši zahradu, jste svým způsobem propojeni se sousedy. Dva z nich mi sdělili, že jsem je svou činností v zahradě pořádně naštval. Jejich manželky se jich totiž ptaly, proč také oni nemají takovou zahradu, a donutily je ke ´zbytečné aktivitě´. Rozhodně se však úroveň okolních zahrad podstatně zvedla,“ pochvaluje si čtenář. A jak se jeho zahrada líbí vám?

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

Hoří, má planeto. Kvůli požárům buduje Unie flotilu rychlého nasazení

Krocení lesních požárů vyžaduje nasazení velkého počtu hasičů.

Hoří pralesy Amazonie. Hoří lesy Sibiře. Hoří ostrovy Řecka. Čím dál častější budou přírodní požáry i u nás. Jak se na...

Písečná protěž neboli smil. Bylinka, která léčí játra, žlučník i ledviny

Smil písečný

Smilu – nenápadné, drobné, žlutě kvetoucí rostlince, která vám ozdobí zahradu, přinese další chuť do kuchyně, a dokonce...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz