Na Křivoklátsku buduje zahradu jako ze žurnálu, u domku z první republiky

Soutěž aktualizováno 
Hrad Křivoklát měl odedávna várečné právo a chmel k vaření piva se pěstoval přímo pod hradem. Za první republiky se z chmelnice staly stavební pozemky a mezi většími vilami si tehdy nechal postavit jednoduchý vesnický domek četnický strážmistr Stárek. Na hypotéku.

Souvislá řada keřů a cestička s pochozí dlažbou odděluje dům od zeleně. | foto: Archiv soutěže

Tak začíná pan Petr z Prahy své vyprávění o zahradě, kterou vyslal do soutěže Nejkrásnější zahrada. Četnický strážmistr totiž nedokázal hypotéku splácet, banka domek se zahradou převzala a koupil ho od ní Petrův dědeček.

Fotogalerie

„Pak v něm bydlela dědova sestra, svobodná učitelka, takže zahrada byla plná záhonků s květinami. Tetička se o kytičky starala každý den,“ dodává čtenář. Tetiččin dům se zahradou byl místem jeho mládí nejen o víkendech, ale i v době prázdnin. Proto před časem dům se zahradou od rodiny vykoupil.

„Nešlo pokračovat v pěstování kytiček na záhoncích. Rozhodl jsem se pro trávník, keře a stromy. Ty lze tvarovat a udržovat, k čemuž běžně stačí týdenní návštěvy,“ vysvětluje, jak se k péči o zahradu postavil. I tak je to spousta práce, která ho na zahradě drží. Teprve když přijede nějaká návštěva, tak se prý dostane k Berounce, do kraje Oty Pavla.

Zahrada má přes 1000 m² a rozkládá se ve dvou výškových úrovních. Ta spodní, tedy větší část zahrady, je v podstatě koncipovaná jako ovocný sad. „Jsou tam jabloně s různou dobou dozrávání, višeň, okraje pozemku lemují  rybízy, josta, mou péči nepřežily angrešty,“ popisuje pan Petr.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Hranici pozemku zatím vymezují túje, ty by ovšem majitel chtěl nahradit habry, které jsou u nás původní. Středem sadu se klikatí nedávno dokončená cesta z kamenných porfyrových desek. Na své umístění ještě čeká ručně tesaný patník, zachráněný ze zrušené cesty v lese. „Stále pro něj hledám to správné místo,“ píše pan Petr, který chce, aby v zahradě vše působilo přirozeně.

V horní, okrasné části zahrady rodina tráví nejvíc času. „Původní malý březový altánek jsme nahradili novým půlkruhovým, lépe zapadá mezi okolní tvarované tisy. Ty vyrostly ze semenáčků z okolních zahrad, dnes už mají okolo dvou tří metrů a dobře snášejí střih,“ popisuje čtenář, který různobarevné tisy doplnil roubovaným panašovaným javorem. Dominantou v této části je ovšem krásně zbarvený myrobalán – slivoň, kterou před deseti lety přivezl v osobním autě.

Výhled ze zahrady na okolní svahy (podzim 2018)
Nedávno obnovená cesta z porfyru, kterou zbývá už jen vyspárovat a vyrovnat s...
Kámen z vietnamského moře, vážící 1,7 tuny, který čtenář objevil v pražské...
Jedno ze zákoutí zahrady, se studnou a ruční pumpou.

Zahrada prý pana Petra mnohému naučila. „Pokud se k ní nebudeme chovat tvrdě a nebudeme rostliny pravidelně a hodně zastřihávat a zkracovat, tak nás rychle přerostou a už je nevrátíme tam, kde je chceme mít.“ Přerostlé rostliny nebo ty, které brání v růstu svým sousedům, je zase třeba vyjmout.

Protože rostliny dorůstají do své plné krásy obyčejně tak za 10 až 15 let, tak pan Petr již dnes uvažuje nad tím, jak by mohla zahrada v budoucnu vypadat. A doplňuje ji novými rostlinami, jež převezmou vládu později.

„A přestože jde o vaši zahradu, jste svým způsobem propojeni se sousedy. Dva z nich mi sdělili, že jsem je svou činností v zahradě pořádně naštval. Jejich manželky se jich totiž ptaly, proč také oni nemají takovou zahradu, a donutily je ke ´zbytečné aktivitě´. Rozhodně se však úroveň okolních zahrad podstatně zvedla,“ pochvaluje si pan Petr. A jak se jeho zahrada líbí vám?

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Exotické stromy hýčká jako své vlastní děti, jeden víc než druhý

Jinan dvoulaločný ´Pendula’, smrk ztepilý 'Inversa' a  vřesoviště

Když jako malý kluk chodil s rodiči na výlety do lesa, místo hledání hub raději zaujatě hleděl do korun stromů. Z...

Když vás překvapí bouřka, nehledejte osamělé stromy, zůstaňte v podřepu

Bouřka a blesky na Jihlavsku (2. května 2018)

Za rok je zhruba 25 až 40 bouřkových dní, počet lidí zraněných nebo usmrcených úderem blesku je však nezanedbatelný....

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA V HR ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz