Oba vyrostli na sídlišti a zahradníky se stali nedopatřením

Soutěž aktualizováno 
Dokud si manželé z Prahy před sedmi lety nekoupili chatu nedaleko Prahy, ani jeden z nich nikdy neprojevil zájem o zahradničení. Oba vyrostli na sídlišti. Přesto spolu dnes o zahradu pečují a vůbec si nevedou špatně. A říkají o ní s láskou, že není upravená ani neupravená, ani líbezná, ani divoká.

K nově postavené pergole manželé vysadili akébii, která na ní spolehlivými přírůstky časem vytvoří zelenou střechu. | foto: Archiv soutěže

„Já a můj muž jsme se stali zahradníky jaksi nedopatřením,“ připsala paní  Dagmar k popisu zahrady, kterou přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada. Při koupi chaty je totiž s manželem nijak zvlášť nenadchlo, že k ní náleží i nevelká mírně svažitá zahrada, zhruba nějakých 400 m². Prostě byli srozuměni s tím, že jí alespoň nějakou základní péči budou muset do budoucna věnovat.

Fotogalerie

Ze všeho nejdříve se vrhli na úpravy a zařizování chaty a kromě občasného posekání trávníku na zahradě nic neřešili. Dobromyslné narážky souseda, že jejich zahrada připomíná kolumbárium, přecházeli mávnutím ruky. Bylo krásné léto.

Když na podzim skončili s pracemi na domě, našli si konečně čas na pořádnou inventuru. Několik desítek tújí, jalovců, tisů a cypřišků, temně zelené rododendrony, cesmína, mahonie, buxusy a bobkovišeň jim skutečně evokovaly spíš pohřebiště než místo plné života. Jako bonus našli ještě pozůstatek dlážděné terasy prorostlý bodláčím, bršlicí a lesními jahodami.

Chtělo to zásadní změnu, zahradního architekta ovšem nechtěli. Raději prý sami propátrali české i zahraniční weby se zahradnickou tematikou, nasáli spoustu botanických vědomostí a strávili řadu večerů plánováním a diskuzemi.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

„Nejblíž mému srdci byla anglická neformální zahrada se smíšenými trvalkovými záhony, nadchla mě tehdy krása anglických růží šlechtitele Davida Austina a možnost jejich zapojení do záhonů,“ popisuje čtenářka. A tak manželé začali ukusovat z trávníku pruhy pro nové záhony a postupně se u nich zabydlely anglické růže, lilie, šalvěje, levandule, třapatky, lupiny, kakosty i kontryhel. Zbavili se většiny jehličnanů, nechali je pár solitérů.

Jezírko, které manželé vybudovali, je sice malé, ale v  parném a suchém létě se...
V jezírku to žije, podmínky vyhovují i leknínům.
Krása anglických růží šlechtitele Davida Austina byla pro paní Dagmar prvotním...

Severní svah zpevnili suchou zídkou. Část osázeli rostlinami vhodnými do stínu, proto tam převažují hosty, dlužichy a čemeřice, kde je sucho a sluníčko, tam se zase daří levanduli, mateřídoušce, šalvěji, tařičkám a devaterníku. A vybudovali jezírko, které si v parném létě oblíbili ptáci, hmyz a ještěrky.

Propadli i popínavkám. „Začali jsme s vinnou révou Nero, která lépe plodí na nestříhaných výhonech, a nechali ji pnout po přízemí chaty. Pak jsme přidali klematis, vistárii, zimolez. K nově postavené pergole jsme vysadili akébii, která spolehlivými přírůstky vytvoří střechu,“ popisuje paní Dagmar.

Paní Dagmar se velice osvědčily vyvýšené záhony, které dobře drží vláhu i...
Ježci se tu nebojí vystrčit nos z keřů ještě za světla a nenechají se rušit ani...
Vlastní úroda chutná nejlépe. Odrůda Nero se manželům osvědčila, protože plodí...

Tújový živý plot nahradili okrasnými i původními a užitkovými keři jako je černý bez, rakytník, líska, muchovník, černý jeřáb, kdoulovník, pustoryl či ruj vlasatá. „A protože nás esteticky neuráží pohled na saláty či kedlubny, užitkové záhony a ovocné stromy jsou tam, kde by se jim mělo dařit nejlépe,“ konstatuje čtenářka, které se osvědčily jak vyvýšené záhony, tak pěstební nádoby. 

A protože má zahrada v podstatě přírodní ráz, nemají tu nouzi o spolubydlící:  čmeláci tu vždy najdou místo pro svá hnízda, motýli pořádají nálety na šalvěj i levanduli, jezírko přilákalo vážky, hromadu suchého dříví obývají užovky. „Ještěrky a slepýši už před námi neutíkají do úkrytu, zvykli si, že je ohleduplně překračujeme,“ popisuje čtenářka, která dnes svou zahradu miluje. 

Paní Dagmar propadla kráse anglických růží.
Lupiny dělají radost už na samém počátku léta.
Nenáročné kakosty v modré
I orlíčky jsou vděčné a na venkovskou zahradu jednoznačně patří.

I když není vždycky všechno růžové. Nedaleký les prý zahradě přihrává široké spektrum plevelů a náletových rostlin. „Náprstník a diviznu redukujeme jen mírně, ovšem bršlici či kapradí jsme museli vyhlásit nesmiřitelný, i když marný boj. Přesto je to místo, které milujeme, neustále dotváříme a kde se nepřetržitě učíme,“ uzavírá paní Dagmar. 

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz