Bezstarostnou šedou nudu v Brně vyměnili za pestrý život na venkově

Soutěž aktualizováno 
Když se před devíti lety starší manželé z Brna rozhodli strávit důchod na venkově, znamenalo to pro ně oželet krásný třípokojový byt ve městě. Dnes sice nemají takové pohodlí jako kdysi, zato se mohou realizovat na zahradě a chovat slepice i králíky.

Na zahradě se našlo místo i pro pěstování vlastních brambor. | foto: Archiv soutěže

Paní Miloslava sice celý život pracovala v bance a manžel jako zámečník v brněnské královopolské strojírně, se svými dospělými dětmi se však domluvili, že si pro klid a pohodu koupí na stáří rodinný dům se zahradou poblíž Brna.

Pestrý život na venkově

Zhruba rok hledali, co by se jim líbilo, až jim padl do oka dům poblíž Miroslavi na Znojemsku. Sice ve stavu před kompletní rekonstrukcí, která vyžadovala a stále ještě vyžaduje spoustu práce i investic, zato s pozemkem cca 1200 m². Což rozhodlo. Manžel je totiž velký fanda do pěstování všeho, co se pěstovat dá.

„Život v bytě v Brně je bezstarostný, ale šedý a zcela všední. Zato život na venkově je daleko pestřejší a barevnější,“ popisuje paní Miloslava, která společně vybudovanou s láskou opečovávanou zahradu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.

S manželem tak už pár let pěstují nejen brambory, ale i rajčata, papriky, plné záhony špenátu, zelí, kapusty, cibule i česneku. Letos prý zkoušejí i lilek, melouny, kanadské borůvky, maliny či zdraví prospěšný rakytník.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

„Samozřejmě to stojí spoustu každodenní dřiny. Zalévání, hnojení, okopávání, pletí,“ popisuje čtenářka, že o zábavu mají s manželem postaráno.

Na ovocný sad před domem navazuje i okrasná zahrada s jehličnany.

Na ovocný sad před domem navazuje i okrasná zahrada.

Na zeleninovou zahradu navazuje i ovocný sad a velká okrasná zatravněná zahrada se spoustou stromů a jehličnatých keřů a tújí. „Stromy každý rok plodí tolik ovoce, že nám v chladném sklepě vydrží celou zimu až do jara,“ prozrazuje paní Miloslava. A to s manželem také hodně zavařují, ovoce i zeleninu. 

Navíc se pán domu rozhodl, že když už žijí na venkově a mají více času, pořídí si i nějaké slípky na vajíčka a zhruba před půl rokem i králíky na maso.

Na zápraží se dají sušit bylinky či palice kukuřice a je odtud výhled na...
Slepice si mohou pobíhat po sadu.
V důchodu máte čas vypiplat si vlastní kuřátka.

Vlastní ovocný sad, králíci na maso i slepice jako zdroj domácích vajíček dělají manželům radost.

Po několika letech paní Miloslava konstatuje, že život na venkově je určen jen pro lidi se zájmem o aktivní život a rozmanitost v každém dni. „Člověk by si měl uvědomit, že život odchodem do důchodu nekončí. Naopak máte čas  rozvíjet své aktivity dále a hlouběji, ovšem s ohledem na zdravotní stav.“

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Zahradničení je v Jizerských horách sázkou do loterie, což vůbec nevadí

Floxy, šuškardy, třapatky a další pelmel trvalek kvete paní Janě pod okny jen...

Kdysi stačilo vyběhnout na louku před chalupou, utrhnout pár kopretin, modrých zvonků, pryskyřník, několik stonků...

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz