Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

  12:51aktualizováno  12:51
Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně dozrát. I přesto je můžete včasným sklizením zachránit. Když promrznou, bude se v nich šířit hniloba a přijdou vniveč.

Některá rajčata ještě nemusí být zralá. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

V některých lokalitách hrozí od čtvrtka přízemní mrazíky i minus pět stupňů Celsia. Typicky nejohroženější jsou rajčata, ale stejně tak i tykvovité plodiny jako dýně. Podle teplot, které se čekají ve vaší lokalitě, je potřeba plodiny buď sklidit, nebo ochránit proti mrazu.

U rajčat záleží na odrůdě a místních teplotních poměrech. Někdo už má dávno sklizeno, ale na mnohých záhonech ještě vidíte spoustu zelených plodů. V současné situaci je lepší obejít záhony a zachránit, co se dá.

Problém je v tom, že jakmile zmrznou povrchové vrstvy plodu, od tohoto místa začnou plody hnít směrem dovnitř. I kdyby teploty opět vzrostly, bude rajče znehodnocené.

Fotogalerie

Některá rajčata jsou už téměř červená, odborníci doporučují trhat je i se stopkou, zelená by se měla trhat s větvičkou. I taková ještě mohou dozrát, trvá to však měsíc až šest týdnů.

Podle babských rad zrání rajčat uspíší, když se s nimi vloží do mísy pár jablek. Ovšem ne ty zimní, které se kupují v obchodě, ale spíš podzimní jablko ze zahrady. Jde o to, že rajčata potřebují k dozrání ethylen, jehož je v kupovaných odrůdách málo. Doporučují se odrůdy jako James Grieve nebo Grávštýnské, které jsou pro tento účel ideální.

Bedýnka s rajčaty by měla být v teple, minimum je kolem 15 °C, klidně mohou být i v pokojové teplotě. Jen je potřeba se jimi každý den probrat, abyste zkontrolovali, zda některé z nich nezačíná hnít.

Rajčata se samozřejmě konzumují i v zeleném stavu, ale to se moc nedoporučuje, protože obsahují solanin (podobně jako nedozrálé brambory). Není to nic, z čeho by se člověk otrávil, ale je vhodnější je tepelně zpracovat. Třeba do čatní nebo čalamád.

Pórek letní sklízejte hned

Pórek letní je velmi málo odolný proti mrazu a bylo by vhodné sklidit ho co nejrychleji. Klidně ho můžete skladovat ve sklepě. Na rozdíl od pórku zimního, který lze mít na záhonu klidně až do Vánoc. Pokud chcete, aby se vám ho podařilo i v zimě dobře vytáhnout, je ideální ho přihrnout.

Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

U celeru záleží na lokalitě. Pokud se předpokládá, že teploty neklesnou pod minus tři stupně, stačí vzít kus netkané textilie a nejlépe ve dvou vrstvách záhon přikrýt. Jestli hrozí větší mráz, je nejlepší ho vytáhnout ze země. Nejde o to, že by poškodil bulvu samotnou, ale napadne srdíčko kolem natě, od kterého pak začne celý plod zahnívat. Pokud na celer zapomenete a necháte ho projít mrazem, rozhodně ho dlouho neskladujte. Je lepší ho ho co nejdřív zpracovat, třeba zamrazit.

V Česku se hojně pěstuje také tykev (dýně) olejná a populární hokaido. Tykve obsahují hodně vody, takže se jich týká stejné nebezpečí jako rajčat. Jakmile mráz poškodí pletiva poblíž pokožky plodu, začíná zahnívat. Postupovat se může stejně jako u rajčat: sklidit a nechat dozrávat v pokojové teplotě klidně až do listopadu.

Autor:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Devět tipů, jak na zahradě zatočit bez chemie s chorobami a škůdci

Proti chorobám a škůdcům můžete použít i prostředky, které jsou šetrné vůči přírodě. Čím dál více majitelů zahrad chce...

Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně...

Víkendová zahrada v horách je oázou klidu s respektem k přírodě

Příběh zahrady v krásném místě na okraji Železných hor a Vysočiny, nedaleko skanzenu Veselý kopec, se začal psát ve...

Vyberte si popínavky, které vám díky opoře vytvoří kvetoucí vodopády

Pnou či ovíjejí se vzhůru a snadno promění nevzhlednou zeď či starý plot v zelenou záclonu nebo vodopád květů. Některé...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz