Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Jedenáct rad, jak zahradě ulevit od škůdců a chorob a připravit ji na zimu

  0:11
Právě teď máte šanci výrazně omezit výskyt škůdců a chorob na své zahradě v příští sezóně. Stačí neošidit podzimní práce. Pokud z nich nic nevynecháte, bude vám vaše zahrada hned od jara dělat samou radost. A uklizená bude navíc mnohem lépe vypadat i během zamračených podzimních a zimních dnů.
Od jara do podzimu je na zahradě spousta práce.

Od jara do podzimu je na zahradě spousta práce. | foto: shutterstock.com

1/ Důkladně shrabejte spadané listí

Podzimní slunečné dny jsou ideální pro sběr a úklid veškerého zahradního odpadu, od spadaného listí a větví až po staré květináče. Ve všem mohou být škůdci a zárodky chorob. Čtěte Nejsou hrábě jako hrábě, s listím si nejlépe poradí ty švédské. Pokud se nechcete trápit hrabáním listí, účinným pomocníkem je vysavač.

Shrabané listí zpracujte do kompostu, vyrobíte si kvalitní listovkuShrabejte či vysbírejte spadané listy nejen ze záhonů či trávníku, ale i z vodní nádrže, pokud jste už na ni nedali síť. Listy ponechané na záhonech vyhovují slimákům, listy tlející ve vodě jezírka zase uvolňují toxické plyny, které mohou uškodit rybám. Čtěte Pozor na spadané listí, pro zahradní jezírko je to zabiják.

2/ Dokončete sklizeň ovoce a zeleniny

Skliďte zbylé ovoce (zimní jablka, hrušky, plody rakytníku apod.) a zpracujte ho nebo uskladněte. Čtěte S ovocem pro uskladnění zacházejte jako v bavlnce, jinak nevydrží. Kořenovou zeleninu a brambory vykopejte a uskladněte na zimu. Než je uskladníte, nechte je pořádně oschnout, aby nezačaly plesnivět. Kořeny ponechané v zemi, například mrkev nebo hlízy brambor, snadno podléhají půdním škůdcům.

Skliďte i zbylé kuchyňské bylinky s křehkými listy. Kerblík a petržel by už stejně byly další sezónu slabé. Je lepší je vytáhnout ze země, půdu zrýt a nechat ji přes zimu neobdělanou odpočívat.

3/ Vysazujte jako o život

Podzim je ideální pro výsadbu stromů, ať už ovocných nebo třeba jehličnanů, ale i keřů, trvalek či skalniček. Při výsadbě je potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu. Vykopanou zeminu přitom můžete kompletně nebo částečně nahradit například zralým kompostem a stromek zasaďte na stejnou hloubku jako ve školce. Nikdy ne hlouběji, aby nedošlo k zakořenění odrůdy naroubované na podnoži! Po výsadbě stromek či jinou rostlinu vydatně zalijte. Dokud nezačne mrznout, zálivku ještě několikrát zopakujte, podpoříte tak ujmutí rostliny. Čtěte V říjnu se pusťte do sázení ovocných stromů a keřů, dobře se uchytí.

Při sázení a přesazování keřů dostávají pěkně zabrat záda.Pokud byl suchý konec léta, jako v letošním roce, je dobré ještě před zimou důkladně zalít všechny jehličnany, aby neuschly ani během zimy, ani na počátku jara. Na jaře, kdy se začnou probouzet, hrozí jejich uschnutí především.

4/ Připravte na zimu i trávník

Trávník můžete naposledy posekat, výšku nastavenou na sekačce si jen o něco zvyšte. Starý či zanedbaný trávník můžete ještě před zimou prořezat vertikutátorem. Čtěte Nemilosrdná podzimní vertikutace odhalí pravdu o vašem trávníku.Tak, jak trávník během sezóny houstl a rozrůstal se, zapojovaly se i sousední výsadby. Teď je tedy potřeba trávník také oříznout a od okolní výsadby oddělit rovným rýčem. Na jaře se vám trávník bude lépe sekat a v keřích neporoste vysoká tráva. Vytvoříte tím také čisté linie.

5/ Zazimujte závlahu

Jakmile přijdou mrazíky, odstavte z jezírka čerpadlo a vyčistěte filtry. Umělou cirkulaci vody rozběhnete zase na jaře Protože postřikovače a hadice vedoucí vodu většinou nejsou zapuštěny do nezámrzné hloubky, je třeba celý systém závlahy zbavit vody. Ta by během mrazů mohla hadice a plastové spojky poškodit. Odvodnění závlahového systému většinou provádí firma, která závlahu zakládala. Pokud máte jezírko, nezapomeňte na zimu uklidit čerpadlo.

6/ Postarejte se o záhony

Jestliže se přes veškerou vaši péči podařilo vyrůst plevelům v záhoně keřů či trvalek, je vhodné je před zimou odstranit. Při pletí záhonů současně upravte i trsy rozrůstajících se trvalek tak, aby nezarůstaly jedna v druhou. Všechny trvalky, které už nekvetou, můžete seříznout a staré lodyhy zlikvidovat. Některé stonky lze i ponechat na stanovišti jako pomocný zimní kryt méně odolných rostlin.

7/ Choulostivé rostliny chraňte před mrazem!

Choulostivé rostliny jako levandule nebo čerstvě zasazené rostliny potřebují na ochranu před silnými mrazy zakrýt. Stačí k tomu rohož, fólie nebo chvojí. Jakmile na jaře pomine nebezpečí mrazu, ochranné vrstvy z rostlin či ze záhonů včas odstraňte.

8/ Nezapomeňte na růže

Výhony popínavých růží můžete na podzim zkrátitRůže lze na podzim vysazovat i přesazovat. Nezapomeňte jim vyměnit půdu, pokud je přesazujete na místo, kde předtím rostly již jiné růže. Kultivary čajohybridů a floribud můžete částečně prořezat, abyste v zimě omezili jejich případné poškození způsobené těžkým sněhem. Výhony nyní zkraťte o třetinu, teprve na jaře řez dokončete. Růže dobře snášejí mírné mrazíky, proto nemusíte s jejich ochranou spěchat. Před příchodem skutečné zimy ale rostliny v místech očkování těsně nad kořenovým krčkem zahrňte zeminou, můžete je i přikrýt chvojím.

9/ Po opadu listí můžete prořezávat

Jakmile listnaté keře a stromy ztratí listí, odhalí svou stavbu a můžete se věnovat jejich údržbě. Snadno zjistíte, která větev je zlomená, nemocná, slabá nebo vadí ostatním a kde je vhodné dřevinu bez poškození zakrátit. U mladých stromů provádějte tzv. výchovný řez, při němž tvarujte koruny stromů tak, aby byly patřičně husté a bez zbytečných terminálních výhonů. Mladé keře také řežte výchovným řezem, donutíte je tím zhoustnout a držet přiměřený tvar a velikost.

10/ Je ideální čas na vysazování cibulovin

Cibuloviny a hlíznaté rostliny se pokuste ochránit tak, že je na podzim vysadíte do dírkovaných plastových košů.Cibuloviny vysazujte do nakypřené lehčí půdy obohacené kompostem, ideálně na slunné stanoviště, vždy růstovým vrcholem cibule vzhůru. Správně se cibuloviny mají vysazovat do 2 až 3 krát větší hloubky než je délka cibule. Mělkým vysazením cibulovinu vystavíte teplotním výkyvům a zabráníte jí v příjmu živin. Příliš hluboká výsadba naopak způsobí špatné kvetení. Navíc obecně platí, že cibulovinám svědčí výsadba do skupin.

11/ Vyčistěte a ukliďte nejen nářadí

Očistěte a osušte nejen všechno zahradní nářadí, ale i čerpadla, grily a zahradní nábytek. Na zimu je uložte na suchém místě. Pokud nemáte možnost skladovat nábytek pod střechou, překlopte lavici a stoly alespoň proti zdi, aby byly maximálně uchráněné kontaktu se zemí.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vyrobte si příruční dřevník hned na zápraží. V zimě budete mít dřevo po ruce

Topíte v zimě v krbu nebo krbových kamnech a máte rádi nachystané úhledné hraničky dřeva? Pojďte si s námi vyrobit...

S noblesou vyřízla líčka z vepřové hlavy a uhranula porotu MasterChefa

Soutěžící MasterChefa umějí překvapit, o tom žádná. Nicméně zručnost a lehkost, s nimiž jednadvacetiletá finalistka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prací v michelinské restauraci si příliš nevyděláte, říká vítězka MasterChefa

Premium Jako sedmnáctiletá ohromila porotu pořadu MasterChef Česko svým kuchařským talentem i neotřelými nápady a soutěž...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to britka. Jenže s dlouhými chlupy a mazlivější, což je u kočky fajn

Britská dlouhosrstá kočka je taková kočičí královna v novém, huňatějším kabátku, v němž vypadá jako medvídek. Najít ji...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Co s nadúrodou rajčat, aby nepřišlo nic vniveč. Usušit, zamrazit, do kečupu

Vybujela vám náhle na zahrádce spousta rajčat a vy nevíte co s nimi? Rajčatových receptů jsou kvanta, ale je možné, že...

Floxy, miláčci našich babiček, umí být klenotem záhonu, vázy i skalky

Jejich správný název je plamenka. Vaše záhony budou zdobit vyšší, vhodné i k řezu, na skalku se hodí nízké, které...

Nejvíce zaujal zelený rodinný ráj ze staré zahrady, navržený dle kurzu

Soutěž I druhé kolo soutěže Nejkrásnější zahrada 2023 zná své vítěze a hlasování čtenářů rozhodlo, kterým pěti zahradám...

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...