Pokud máme truhlíky plné balkonových rostlin, pečlivě sledujeme předpověď počasí, protože první silnější mrazík by nám je mohl nenávratně zničit. A co tedy s nimi udělat, abychom se i v dalším roce mohli těšit z jejich krásy?
Pozor na počasíPřejdou-li rostliny prvními mrazíky, je lepší je na jaře vyměnit za nové sazenice. |
Krok první
Nejprve balkonové rostlinky zastřihneme na přibližně 10 cm, očistíme od suchých či shnilých listů, aby porost nebyl příliš hustý, čímž předcházíme šíření houbových chorob.
Rostliny kontrolujeme, zda je nenapadli škůdci. Pak je nutné je ošetřit. Jde zejména o mšice.
Poté rostliny přeneseme do světlé, ale chladné místnosti. Často to bývá chodba či světlá garáž. Ideální teplota je mezi 5-10 stupni Celsia, v žádném případě nesmí teplota klesnout pod bod mrazu, naopak vyšší teploty způsobují přílišné vytahování roslin (tvoří se světlé a hubené výhony). Zálivku velmi omezíme. Platí, že čím nižší teplota, tím méně přes zimu zaléváme. Vyvarujeme se především přemokření, protože by nám mohly rostliny snadno uhnít.
Přezimování jen ve vhodných místnostech
Je třeba uvážit, zda se nám přezimování rostlin vyplatí, protože nebezpečí přenosu chorob i škůdců je vysoké a nezřídka v dalším roce nám rostliny již takovou parádu neudělají. Pokud tedy nemáme vhodné podmínky (zimní zahrada, vytápěný skleník), bývá výhodnější rostliny vyhodit a na jaře si koupit nové, silné a zdravé sazenice.
Chceme-li mít ozdobená okna i balkony rostlinami přes zimu, můžeme zvolit k jejich osázení vytrvalé rostliny, kterým mráz nevadí. Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat. Často totiž není důvodem jejich úhynu mráz, ale nedostatek vody. Je nutno si uvědomit, že zelené části rostlin i v zimě odpařují vodu. Proto jakmile je nad nulou, truhlíky zaléváme.