Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Do lesa ve světlém oblečení a s KPZetkou. Vyzbrojte se proti klíšťatům

Zatímco dříve jsme se klíšťat obávali pouze při cestě do lesa nebo k řece, nyní se běžně vyskytují i v parcích a na zahradách. A to i těch městských. Zvláště u starších lidí hrozí po onemocnění klíšťovou encefalitidou i ochrnutí a celá řada dalších zdravotních problémů.

Klíště | foto: iDNES.cz

Stále častější výskyt klíšťat na dosud méně obvyklých místech potvrzuje i doktor Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa nebo při odpočinku v parku,“ vysvětluje Maďar.

To tvrdila i Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat, už v polovině března. „Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu.“

Předpověď pro výskyt klíšťat vydává Český hydrometeorogický ústav každý týden. Předpověď je poskytována v období od dubna do října, konkrétní termíny zahájení a ukončení jsou však závislé na aktuálním průběhu počasí, proto mohou být posunuty i od března nebo do listopadu. Ve zbývající části roku nelze možnost napadení klíštětem vyloučit, ale riziko je minimální, v období se sněhovou pokrývkou nebo celodenním mrazem nulové.

Jak chránit zahradu před klíšťaty

K tomu, aby mohlo klíště přejít z jednoho vývojového stadia do dalšího (larva – nymfa – dospělé klíště), se musí přichytit na hostitele a pít jeho krev. Lidé nejsou jeho jedinými oblíbenci. 

Pro larvy, které se pohybují nízko při zemi, jsou hlavním hostitelem malá zvířata jako drobní savci (hlodavci), ještěrky a ptáci. Protože se v posledním roce přemnožili hraboši a klíšťata tak získala mnoho vhodných hostitelů, snažte se zabránit tomu, aby si malá teplokrevná zvířata udělala z vaší zahrady domov.

Onemocnění přenášená klíštětem

Klíště je tak nebezpečné proto, že přenáší onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech znamenají i smrt. Nejobávanějšími jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. 

I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná. Zatímco lymeská borelióza je bakteriálního původu a je tedy možné použít k léčbě antibiotika, klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého mohou lékaři pouze mírnit příznaky. 

Liší se také v možných zdravotních následcích. Zatímco lymeská borelióza zůstává při včasné léčbě bez příznaků, u klíšťové encefalitidy může dojít k obrnám končetin, postižení nervů nebo poruchám sluchu. Výjimkou také nejsou dlouhodobé poruchy koncentrace a paměti. 

„Roky zvýšeného rizika nakažení lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše polního v České republice jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ popsal výsledky tříletého výzkumu vedoucí Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.

Zvažte možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, u níž se lékaři mohou zaměřit jen na mírnění příznaků a která může mít dlouhodobé vážné následky. Základní očkování se skládá ze tří dávek s tím, že po třech letech a následně po třech až pěti letech (záleží na věku) je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou. 

Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování probíhá u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Přirozená bariéra

Klíšťata nezastaví ani plot. Za něj se dostanou díky domácím zvířatům, malým hlodavcům i ptákům. To bohužel nemění ani to, že přednost klíšťata dávají vysoké vegetaci, neposečené trávě a vlhkým místům.

„Klíště vás může nakazit už během půl hodiny,“ říká odbornice.

Kameny a štěrkové cesty mohou sloužit jako přirozená bariéra. Ať už v rámci vašeho pozemku, nebo k jeho oddělení od okolního méně udržovaného porostu. Pomoci může i mulčovací kůra.

Snažte se, abyste na svém pozemku neměli vysokou hustou trávu (a to ani na jeho okrajích). Zbytky posečené trávy, které zadržují vlhkost, odstraňujte. Porost pravidelně prostříhávejte a listí a větve uklízejte.

Bohužel ani vysazení rostlin s repelentním účinkem na různé druhy hmyzu se neukázalo jako účinné. Klíšťata nejsou hmyz, a proto na ně tyto rostliny nemají zásadní efekt. Pokud chováte domácí zvířata, pomoci vám může například kachna pižmová, pro niž jsou klíšťata pochoutkou.

Když si ze zahrádky odskočíte do lesa

  • Vyrazte ve světlém oblečení – na světlé látce uvidíte spíše lezoucí klíště.
  • Kontrolujte se i během pobytu venku – větší pravděpodobnost výskytu klíštěte je na nohách.
  • Už před houbařskou sezonou využijte možnost očkování (při zrychleném schématu je možné očekávat dostatečnou ochranu před klíšťovou encefalitidou už po měsíci od první dávky).
  • Aby klíště přeneslo klíšťovou encefalitidu, stačí, aby bylo přisáté jen dvě hodiny. Proto si s sebou na výlet nebo do lesa vezměte dezinfekci a pinzetu. Pokud se bojíte, že klíště pinzetou přetrhnete, můžete mít místo ní v KPZetce (KPZ – krabička poslední záchrany) kousek vaty, kterou navlhčíte, a mýdla. Pokud tyto „zbraně“ použijete na čerstvě přisáté klíště, měli byste ho rychle odstranit.

Starší lidé mívají horší průběh

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem a stejně tak se zvyšuje riziko trvalých následků. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších lidí má horší průběh, často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, výbavnosti, poruch spánku,“ popisuje onemocnění a jeho následky Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Navíc u starších nemocných často v důsledku akutního onemocnění dochází k dekompenzaci základních onemocnění, například cukrovky, onemocnění srdce a podobně. 

Současně také rehabilitace a úprava zdravotního stavu do kvality před onemocněním trvá delší dobu, navíc u některých nemocných zůstává i trvalé postižení, například ochrnutí končetin jako následek onemocnění.

14. března 2019

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Pořád mě někdo zachraňuje, když vidí staršího muže na zemi, říká mykolog

Statistiky tvrdí, že průměrná česká rodina sesbírá za rok až šest kilogramů hub. Patříme k nejvášnivějším...

Modelové kolejiště roste v podkroví přes dvacet let, z tvaru L už je U

Pro Jaroslava Navrátila z Vrčeně na Plzeňsku jsou vlaky celoživotní láskou. Přes dvacet let vytváří v podkroví svého...

Nechte ho „levitovat“. Užitečné rady a tipy, jak zazimovat elektrokolo

Premium Koupili jste si letos elektrokolo a nevíte, jak se o něj správně postarat, až ho budete za pár týdnů ukládat k zimnímu...

Soutěžící prověřila česká klasika. Masterchef musí povýšit i svíčkovou

Masterchef Česko 2021 tento týden na televizních obrazovkách rozlouskl složení finálové šestnáctky amatérských kuchařů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když chystají Punčochář s Forejtem menu ze pstruha a květáku, je to koncert

Roadshow Souboj na talíři se díky Radkovi Kašpárkovi pro jedno natáčení nastěhovala na Červenou Lhotu, kde vaří David...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

ANKETA: Dejte hlas svým favoritům ve 2. kole soutěže Nejkrásnější zahrada

Soutěž Procházet fotogalerie zahrad zaslaných do soutěže Nejkrásnější zahrada, do níž se čtenáři iDNES.cz letos mohli zapojit...

Čtenáře ve druhém kole nejvíc oslovila zahrada, jíž majitelé obětovali vše

Krásný ročník, napadne jistě každého, kdo se probírá letošními zahradami, jejichž příběhy a fotografie pyšní majitelé s...

Konec trablů po sekání. Tipy, jak se elegantně zbavit přebytečné trávy

Premium Ať už máte před vaší chaloupkou úhledný green nebo kvetoucí louku, kosení trávy se v sezoně nevyhnete. A nemáte-li v...

Jak sázet česnek, to radil Navrátil v Receptáři Podlahovi už před lety

Konec léta, ideální čas na výběr cibulovin, které by vám měly na zahradě vykvést příští rok, od tulipánů po okrasný...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...