Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Do lesa ve světlém oblečení a s KPZetkou. Vyzbrojte se proti klíšťatům

Zatímco dříve jsme se klíšťat obávali pouze při cestě do lesa nebo k řece, nyní se běžně vyskytují i v parcích a na zahradách. A to i těch městských. Zvláště u starších lidí hrozí po onemocnění klíšťovou encefalitidou i ochrnutí a celá řada dalších zdravotních problémů.

Klíště | foto: iDNES.cz

Stále častější výskyt klíšťat na dosud méně obvyklých místech potvrzuje i doktor Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa nebo při odpočinku v parku,“ vysvětluje Maďar.

To tvrdila i Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat, už v polovině března. „Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu.“

Předpověď pro výskyt klíšťat vydává Český hydrometeorogický ústav každý týden. Předpověď je poskytována v období od dubna do října, konkrétní termíny zahájení a ukončení jsou však závislé na aktuálním průběhu počasí, proto mohou být posunuty i od března nebo do listopadu. Ve zbývající části roku nelze možnost napadení klíštětem vyloučit, ale riziko je minimální, v období se sněhovou pokrývkou nebo celodenním mrazem nulové.

Jak chránit zahradu před klíšťaty

K tomu, aby mohlo klíště přejít z jednoho vývojového stadia do dalšího (larva – nymfa – dospělé klíště), se musí přichytit na hostitele a pít jeho krev. Lidé nejsou jeho jedinými oblíbenci. 

Pro larvy, které se pohybují nízko při zemi, jsou hlavním hostitelem malá zvířata jako drobní savci (hlodavci), ještěrky a ptáci. Protože se v posledním roce přemnožili hraboši a klíšťata tak získala mnoho vhodných hostitelů, snažte se zabránit tomu, aby si malá teplokrevná zvířata udělala z vaší zahrady domov.

Onemocnění přenášená klíštětem

Klíště je tak nebezpečné proto, že přenáší onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech znamenají i smrt. Nejobávanějšími jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. 

I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná. Zatímco lymeská borelióza je bakteriálního původu a je tedy možné použít k léčbě antibiotika, klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého mohou lékaři pouze mírnit příznaky. 

Liší se také v možných zdravotních následcích. Zatímco lymeská borelióza zůstává při včasné léčbě bez příznaků, u klíšťové encefalitidy může dojít k obrnám končetin, postižení nervů nebo poruchám sluchu. Výjimkou také nejsou dlouhodobé poruchy koncentrace a paměti. 

„Roky zvýšeného rizika nakažení lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše polního v České republice jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ popsal výsledky tříletého výzkumu vedoucí Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.

Zvažte možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, u níž se lékaři mohou zaměřit jen na mírnění příznaků a která může mít dlouhodobé vážné následky. Základní očkování se skládá ze tří dávek s tím, že po třech letech a následně po třech až pěti letech (záleží na věku) je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou. 

Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování probíhá u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Přirozená bariéra

Klíšťata nezastaví ani plot. Za něj se dostanou díky domácím zvířatům, malým hlodavcům i ptákům. To bohužel nemění ani to, že přednost klíšťata dávají vysoké vegetaci, neposečené trávě a vlhkým místům.

„Klíště vás může nakazit už během půl hodiny,“ říká odbornice.

Kameny a štěrkové cesty mohou sloužit jako přirozená bariéra. Ať už v rámci vašeho pozemku, nebo k jeho oddělení od okolního méně udržovaného porostu. Pomoci může i mulčovací kůra.

Snažte se, abyste na svém pozemku neměli vysokou hustou trávu (a to ani na jeho okrajích). Zbytky posečené trávy, které zadržují vlhkost, odstraňujte. Porost pravidelně prostříhávejte a listí a větve uklízejte.

Bohužel ani vysazení rostlin s repelentním účinkem na různé druhy hmyzu se neukázalo jako účinné. Klíšťata nejsou hmyz, a proto na ně tyto rostliny nemají zásadní efekt. Pokud chováte domácí zvířata, pomoci vám může například kachna pižmová, pro niž jsou klíšťata pochoutkou.

Když si ze zahrádky odskočíte do lesa

  • Vyrazte ve světlém oblečení – na světlé látce uvidíte spíše lezoucí klíště.
  • Kontrolujte se i během pobytu venku – větší pravděpodobnost výskytu klíštěte je na nohách.
  • Už před houbařskou sezonou využijte možnost očkování (při zrychleném schématu je možné očekávat dostatečnou ochranu před klíšťovou encefalitidou už po měsíci od první dávky).
  • Aby klíště přeneslo klíšťovou encefalitidu, stačí, aby bylo přisáté jen dvě hodiny. Proto si s sebou na výlet nebo do lesa vezměte dezinfekci a pinzetu. Pokud se bojíte, že klíště pinzetou přetrhnete, můžete mít místo ní v KPZetce (KPZ – krabička poslední záchrany) kousek vaty, kterou navlhčíte, a mýdla. Pokud tyto „zbraně“ použijete na čerstvě přisáté klíště, měli byste ho rychle odstranit.

Starší lidé mívají horší průběh

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem a stejně tak se zvyšuje riziko trvalých následků. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších lidí má horší průběh, často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, výbavnosti, poruch spánku,“ popisuje onemocnění a jeho následky Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Navíc u starších nemocných často v důsledku akutního onemocnění dochází k dekompenzaci základních onemocnění, například cukrovky, onemocnění srdce a podobně. 

Současně také rehabilitace a úprava zdravotního stavu do kvality před onemocněním trvá delší dobu, navíc u některých nemocných zůstává i trvalé postižení, například ochrnutí končetin jako následek onemocnění.

14. března 2019

Autor:
  • Nejčtenější

„Kdo si před třemi lety pověsil doma záclony, je vítěz doby“

Během tří let se zdvojnásobila cena nemovitostí. Z toho mohou těžit ti, kdo s koupí neotáleli. Výslednou cenu...

Dva psi v jedné rodině se rvali, až končili na veterině. Desenský poradil

Československému vlčákovi Dannymu skončil klidný život, když se jeho majitelé sestěhovali do jednoho domu se zahradou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V pražské zoo přišel na svět malý luskoun, je to první mládě narozené v Evropě

V pražské zoo se ve čtvrtek narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Ředitel zahrady Miroslav Bobek uvedl, že je to první...

Potraviny přesýpejte do dóz. Osm pravidel, aby se do nich nedali moli

Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je však uložit, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špatně umytá miska, pamlsky navíc pro přilepšení. Pět hříchů při krmení psa

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často však v krmení děláme chyby, které si...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Veřejné ovocné sady v Praze jsou světovým unikátem, říká potulný sadař

Premium Potulný sadař Dominik Grohmann svou prací navazuje na staleté tradice české krajiny, zároveň se nebojí bořit zažité...

Práci na univerzitě v Irsku vyměnil za pěstování konopí. Je to budoucnost, říká

Premium Příjmení Vladimíra Pažítky doslova vybízí k práci v zemědělství. Něco na tom bude. Ačkoliv na pažitku se tedy...

Zahrada vás potřebuje i začátkem zimy. Když nasněží, předejděte škodám

Kalendářně je sice stále ještě pozdní podzim, počasí už je ovšem opravdu zimní. Nicméně pokud u vás ještě nenasněžilo,...

Co vysadit, aby podzim na vaší zahradě zářil barvami a oslavoval červenou

Předtím, než se naše zahrady uloží k zimnímu spánku, zazáří všemi možnými barvami. Při pohledu na ně se ani...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...