Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Do lesa ve světlém oblečení a s KPZetkou. Vyzbrojte se proti klíšťatům

Zatímco dříve jsme se klíšťat obávali pouze při cestě do lesa nebo k řece, nyní se běžně vyskytují i v parcích a na zahradách. A to i těch městských. Zvláště u starších lidí hrozí po onemocnění klíšťovou encefalitidou i ochrnutí a celá řada dalších zdravotních problémů.
Klíště

Klíště | foto: iDNES.cz

Stále častější výskyt klíšťat na dosud méně obvyklých místech potvrzuje i doktor Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa nebo při odpočinku v parku,“ vysvětluje Maďar.

To tvrdila i Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která se zabývá rozborem klíšťat, už v polovině března. „Vidím to během začínajícího jara nejen u nás v laboratoři, kde jsme už našli infikovaná klíšťata, ale i doma, kde je likviduji u našich zvířat. Takže je vidět, že jejich sezona už je opravdu v plném proudu.“

Předpověď pro výskyt klíšťat vydává Český hydrometeorogický ústav každý týden. Předpověď je poskytována v období od dubna do října, konkrétní termíny zahájení a ukončení jsou však závislé na aktuálním průběhu počasí, proto mohou být posunuty i od března nebo do listopadu. Ve zbývající části roku nelze možnost napadení klíštětem vyloučit, ale riziko je minimální, v období se sněhovou pokrývkou nebo celodenním mrazem nulové.

Jak chránit zahradu před klíšťaty

K tomu, aby mohlo klíště přejít z jednoho vývojového stadia do dalšího (larva – nymfa – dospělé klíště), se musí přichytit na hostitele a pít jeho krev. Lidé nejsou jeho jedinými oblíbenci. 

Pro larvy, které se pohybují nízko při zemi, jsou hlavním hostitelem malá zvířata jako drobní savci (hlodavci), ještěrky a ptáci. Protože se v posledním roce přemnožili hraboši a klíšťata tak získala mnoho vhodných hostitelů, snažte se zabránit tomu, aby si malá teplokrevná zvířata udělala z vaší zahrady domov.

Onemocnění přenášená klíštětem

Klíště je tak nebezpečné proto, že přenáší onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech znamenají i smrt. Nejobávanějšími jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. 

I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná. Zatímco lymeská borelióza je bakteriálního původu a je tedy možné použít k léčbě antibiotika, klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého mohou lékaři pouze mírnit příznaky. 

Liší se také v možných zdravotních následcích. Zatímco lymeská borelióza zůstává při včasné léčbě bez příznaků, u klíšťové encefalitidy může dojít k obrnám končetin, postižení nervů nebo poruchám sluchu. Výjimkou také nejsou dlouhodobé poruchy koncentrace a paměti. 

„Roky zvýšeného rizika nakažení lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše polního v České republice jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ popsal výsledky tříletého výzkumu vedoucí Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.

Zvažte možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, u níž se lékaři mohou zaměřit jen na mírnění příznaků a která může mít dlouhodobé vážné následky. Základní očkování se skládá ze tří dávek s tím, že po třech letech a následně po třech až pěti letech (záleží na věku) je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou. 

Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování probíhá u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Přirozená bariéra

Klíšťata nezastaví ani plot. Za něj se dostanou díky domácím zvířatům, malým hlodavcům i ptákům. To bohužel nemění ani to, že přednost klíšťata dávají vysoké vegetaci, neposečené trávě a vlhkým místům.

„Klíště vás může nakazit už během půl hodiny,“ říká odbornice.

Kameny a štěrkové cesty mohou sloužit jako přirozená bariéra. Ať už v rámci vašeho pozemku, nebo k jeho oddělení od okolního méně udržovaného porostu. Pomoci může i mulčovací kůra.

Snažte se, abyste na svém pozemku neměli vysokou hustou trávu (a to ani na jeho okrajích). Zbytky posečené trávy, které zadržují vlhkost, odstraňujte. Porost pravidelně prostříhávejte a listí a větve uklízejte.

Bohužel ani vysazení rostlin s repelentním účinkem na různé druhy hmyzu se neukázalo jako účinné. Klíšťata nejsou hmyz, a proto na ně tyto rostliny nemají zásadní efekt. Pokud chováte domácí zvířata, pomoci vám může například kachna pižmová, pro niž jsou klíšťata pochoutkou.

Když si ze zahrádky odskočíte do lesa

  • Vyrazte ve světlém oblečení – na světlé látce uvidíte spíše lezoucí klíště.
  • Kontrolujte se i během pobytu venku – větší pravděpodobnost výskytu klíštěte je na nohách.
  • Už před houbařskou sezonou využijte možnost očkování (při zrychleném schématu je možné očekávat dostatečnou ochranu před klíšťovou encefalitidou už po měsíci od první dávky).
  • Aby klíště přeneslo klíšťovou encefalitidu, stačí, aby bylo přisáté jen dvě hodiny. Proto si s sebou na výlet nebo do lesa vezměte dezinfekci a pinzetu. Pokud se bojíte, že klíště pinzetou přetrhnete, můžete mít místo ní v KPZetce (KPZ – krabička poslední záchrany) kousek vaty, kterou navlhčíte, a mýdla. Pokud tyto „zbraně“ použijete na čerstvě přisáté klíště, měli byste ho rychle odstranit.

Starší lidé mívají horší průběh

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem a stejně tak se zvyšuje riziko trvalých následků. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších lidí má horší průběh, často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, výbavnosti, poruch spánku,“ popisuje onemocnění a jeho následky Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Navíc u starších nemocných často v důsledku akutního onemocnění dochází k dekompenzaci základních onemocnění, například cukrovky, onemocnění srdce a podobně. 

Současně také rehabilitace a úprava zdravotního stavu do kvality před onemocněním trvá delší dobu, navíc u některých nemocných zůstává i trvalé postižení, například ochrnutí končetin jako následek onemocnění.

14. března 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Vypadá jako liška na chůdách, je to však pes. Páchne navíc po marihuaně

20. května 2024

Žere ovoce a kořínky, chodí jako žirafa a je cítit po marihuaně. Co je tohle za zvíře? Přece...

Na začátku bych na vás nevsadil ani zlámaný pětník, hodnotil Pohlreich

21. května 2024

Semifinále soutěže Česko na grilu, která už se na Primě blíží k závěru, postavilo soutěžící před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

Chovají je ve městě i v chytrém kurníku. Čechy poblouznila slepičí horečka

18. května 2024

Premium Černé maso, zelené skořápky... A taky aplikace, které monitorují zvuky v kurníku a oznamují, jestli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysaďte si damašskou růži. Voňavou léčivku, kterou využijete na pěstění pleti

17. května 2024

Královna květin, říká se jí. Umí opravdu potěšit, některé kultivary nadchnou i nádhernou vůní....

VIDEO: Na odpady jen jedlá soda a ocet. A můžete zapomenout na krtka

22. května 2024

Čištění zaneseného kuchyňského odpadu je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti. Vůbec...

Chausie rozhodně nebude sedět v koutě, tato kočka nezapře divokou krev

22. května 2024

Kočičí plemeno chausie vzniklo křížením kočky bažinné (Felis chaus) s kočkou domácí. Chovatelé se...

Fascinující jsou rostliny i genetické úpravy. Umí snížit spotřebu pesticidů

21. května 2024  2:24

Nejmenší na světě jsou semena orchidejí, proto se dají ukazovat tak maximálně pod mikroskopem, to...

Na začátku bych na vás nevsadil ani zlámaný pětník, hodnotil Pohlreich

21. května 2024

Semifinále soutěže Česko na grilu, která už se na Primě blíží k závěru, postavilo soutěžící před...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....